Porto Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Porto gezilecek yerler blog

Porto gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Portekiz’in ikinci büyük kenti Porto’ya ulaştığınızda, oldukça tanıdık bir manzarayla karşılaşabilirsiniz. Çünkü yüksek bir yerden bakıldığında Rio Douro’nun ikiye ayırdığı kent, görüntüsü ile tıpkı Boğaz’ın zarafet kattığı İstanbul’a benziyor.

Porto; dünyaca ünlü şarabı, zengin tarihine vurgu yapan binaları ve bir liman kenti olmasının getirdiği kültürel zenginlik sayesinde Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken tatil destinasyonları arasında sayılıyor.

Kente özgünlük katan bu yönlerini yakından tanımak istediğinizde, Porto gezilecek yerler listesinde sıraladığım mekânları ziyaret etmeye öncelik verebilirsiniz. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Ribeira, Baixa, Vila Nova de Gaia ve Foz do Douro çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Porto’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Porto şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Ribeira do Porto Hotel, 4★ Eurostars Porto Centro, 5★ InterContinental Porto.

Yapılacak şeyler: Hop-On Hop-Off Bus, River Cruise & Liman Cellar Turu ile Porto’dan öğle yemeği ile Braga ve Guimarães Tam Gün Turu, şehirde katılabileceğiniz en popüler turlardan. Porto’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Porto’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Porto Gezilecek Yerler Listesi

Porto’da gezilecek görülecek yerler haritası, Porto haritası
Porto gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Porto’da gezip görülmesi gereken yerler:
1.Se do Porto
2.Palácio da Bolsa
3.Igreja de Sao Francisco
4.Livraria Lello e Irmao
5.Torre dos Clerigos
6.Casa de Musica
7.Ribeira Square
8.Avenida dos Aliados
9.Ponte Dom Luis I
10.Fundacao de Serralves Museu de Arte Contemporanea
11.Igreja dos Clérigos
12.Sao Bento Tren İstasyonu
13.Museu Nacional Soares dos Reis
14.Rua de Santa Catarina
15.Crystal Palace Gardens
16.Mercado do Bolhão
17.Monastery of Serra do Pilar
18.Igreja do Carmo
19.Douro Nehri
20.Port Wine Cellars

1. Se do Porto (Porto Katedrali)

Se do Porto katedrali Porto gezi rehberi

Ulusal anıt statüsündeki Se do Porto, 12. yüzyılda inşa edilmiş. Tasarımında ağırlıklı olarak Barok stilin benimsendiği dini yapının kimi bölümlerinde Romanesk ve Gotik tarzda ayrıntılara da yer verilmiş.

Kaleyi andıran bir görünüme sahip olan katedralde bu durumun meydana gelmesindeki ana nedeni, yüzyıllar içerisinde defalarca tekrarlanan yeniden yapım süreci oluşturuyor.

Bir zamanlar suçluların idam cezalarının gerçekleştirildiği meydana görkem katan Porto Katedrali‘nin iç kısmında, dekoratif açıdan sadelik söz konusu.

Yapının en gösterişli bölümü olaraksa manastır gösteriliyor. 14. yüzyılda katedrale eklenen bu kısımda, İncil’den bazı sahnelerin tasvir edildiği çinileri görebilirsiniz.

Gezginler, katedrali ayrıca değerli eşyalardan oluşan hazinesini yakından incelemek için Porto gezilecek yerler listelerine ekliyor.

Tur Tavsiyesi: Porto Katedrali başta olmak üzere şehirdeki birçok yapıya kolayca ulaşmak için üstü açık turistik otobüs turlarına katılabilirsiniz. Turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
•Adres: Terreiro da Sé, 4050-573 Porto
•Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
•Giriş Ücreti: €3 (Manastır)

2. Palácio da Bolsa (Borsa Sarayı)

Porto’da gezilmesi gereken yerler Palacio da Bolsa

St. Francis Kilisesi’nin hemen yanında yer alan Palácio da Bolsa, Neoklasik mimari anlayışına bağlı kalınarak 1842 yılında inşa edilmiş.

Bir zamanlar kiliseye ait manastırın bulunduğu alan üzerinde yükselen sarayın açılışı ise 1891’de gerçekleştirilmiş. Bina, II. Dona Maria’nın emri doğrultusunda borsaya ev sahipliği yaptığı dönem dışında Porto Ticaret Birliği tarafından kullanılmış.

Joaquim da Costa Lima Junior tarafından tasarlanan Borsa Sarayı, mimari detaylarıyla halen daha göz kamaştırıyor. Özellikle cam kubbe ile üstü örtülü ana avlusu (Pátio das Nações) ve Arap Salonu (Salão Árabe), kesinlikle ziyareti hak ediyor.

Neo-Mağribi stilde inşa edilen salon, zamanında resmi törenler için kullanıyormuş. Günümüzde ise yapının bu bölümü, halka açık çeşitli kültürel etkinliklere sahne oluyor.
•Adres: R. de Ferreira Borges, 4050-253 Porto
•Ziyaret Saatleri: 09.00-18.30
•Giriş Ücreti: €10
•Web Sitesi

3. Igreja de Sao Francisco

Igreja de Sao Francisco Porto’da görülecek yerler

Porto’da kurulan ilk Fransiskan manastırının bir parçası olan Igreja de Sao Francisco, 1245 yılında inşa edilmiş.

Günümüze ulaşan kilisenin yapımı ise büyüyen cemaatin dini görevlerini eksiksiz yapabilmeleri adına 1280’de gerçekleştirilmiş. Aslında Romanesk tarza sahip dini yapı, yıllar içerisinde Porto’da Gotik mimarinin en önemli temsilcilerinden birine dönüşmüş.

Igreja de Sao Francisco, ziyaretçilerini görkemli iç dekorasyonu aracılığıyla adeta büyülüyor. Süslemesinde 300 kilogramdan fazla toz altın kullanılan ana salon ve kuzey koridorunda yer alan Jesse Ağacı, kiliseyi ziyaret ettiğinizde mutlaka zamana ayırmanızı önereceğim en önemli kısımları oluşturuyor.

Yapının mezar odasının cam zemininden aşağıya doğru baktığınızda ise binlerce insan kemiğinin istiflendiği bölümü görebilirsiniz.
•Adres: Rua do Infante D. Henrique, 4050-297 Porto
•Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
•Giriş Ücreti: €4
•Web Sitesi

4. Livraria Lello e Irmao (Sahaflar Çarşısı)

Livraria Lello e Irmao Porto gezilecek yerler

Kimilerine göre Avrupa’nın, bazılarının gözünde ise tüm dünyanın en güzel kitabevi olarak nitelendirilen Livraria Lello e Irmao, 1906 yılında Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş bir yapıda faaliyetlerini sürdürüyor.

İki katlı mekân, ahşap ve kırmızı kadife ağırlıklı dekorasyonu ile 19. yüzyıl havası taşıyor. Kitabevi, atmosferi sayesinde Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling başta olmak üzere edebiyat dünyasının birçok önemli ismine ilham kaynağı olmuş.

Yoğun ilgi gören Livraria Lello e Irmao, üstlendiği misyon ile türdeşlerinden ayrılıyor. Edebiyat severler, mekânın bodrum katında sanatçılar ve yazarlarla bir araya gelerek diyalog kurma olanağı buluyor.

Gereksiz kalabalığın önüne geçmek adına kitabevine girişte bir miktar ücret alınıyor. Ancak ziyaretiniz sırasında herhangi bir şey alırsanız bu meblağ size geri ödeniyor.
•Adres: R. das Carmelitas 144, 4050-161 Porto
•Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
•Giriş Ücreti: €3
•Web Sitesi

5. Torre dos Clerigos

Torre dos Clerigos Porto gezilecek yerler

Porto gezilecek yerler listenize almanızı önereceğim bir diğer mimari harikası ise Livraria Lello e Irmao’ya oldukça yakın konumdaki Torre dos Clerigos.

76 metre yüksekliğindeki çan kulesi, 1754-1763 yılları arasında inşa edilmiş. Clerigos Kardeşliği isimli tarikatın isteği doğrultusunda yapımı gerçekleştirilen Barok yapı, İtalyan mimar Nicolau Nasoni’nin imzasını taşıyor.

Clerigos Kulesi, eskiden idam edilen mahkûmların defnedildiği bir alan üzerinde yükseliyor. Eğer yapının 200 basamaklı merdivenlerini aşarak en üst kısmına çıkarsanız nehrin ve Eski Şehir bölgesinin enfes manzarasının tadını çıkartma ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz şehrin bu popüler yapısının giriş biletinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın.
•Adres: R. de São Filipe de Nery, 4050-546 Porto
•Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
•Giriş Ücreti: €6,5 (Rehberli Tur)
•Web Sitesi

6. Casa de Musica

Casa de Musica Porto gezilecek yerler

Kentteki en dikkat çekici yapılardan biri olan Casa de Musica‘nın inşası, mimar Rem Koolhaas’ın tasarımına bağlı kalınarak 1999 yılında başlamış. Ancak Porto’nun kazandığı 2001 Avrupa Kültür Başkenti unvanını temsil etmesi planlanan konser salonu, ancak 2005’te kullanıma hazır hale gelmiş.

Minimalist tarza sahip Casa de Musica, Porto Ulusal Orkestrası başta olmak üzere birçok önemli grubun canlı performanslarına sahne oluyor.

Bina içerisindeki farklı bölümleri rahatça gezmek ve mimarisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için ortalama 1 saat süren rehberli turlara katılabilirsiniz. Tur sonrasındaysa konser salonunun restoranına gidip güzel bir gastronomik deneyim yaşayabilirsiniz.
•Adres: Av. da Boavista 604-610, 4149-071 Porto
•Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
•Giriş Ücreti: €10 (Rehberli Tur)
•Web Sitesi

7. Ribeira Square

Ribeira Square Porto gezi notları

Rio Douro’nun hemen yukarısındaki Ribeira Square, kasaba tarzı evler ve kentin kültürel zenginliğine vurgu yapan mekânlar ile çevrelenmiş durumda.

Özgün atmosferi, nehre hâkim konumdaki meydana gösterilen ilgiyi her daim yüksek tutuyor. Gezginler, buraya nehrin karşı kıyısındaki liman şaraphanelerinin ve Ponte de Dom Luis I‘in oluşturduğu enfes manzarayı seyretmek için gidiyor.

Ribeira Meydanı‘nda manzaranın tadını çıkartıp bolca fotoğraf çektikten sonra rotanızı nehir kıyısına doğru uzanan sokakları çevreleyen restoran ve tavernalara çevirebilirsiniz. Böylece taze deniz ürünleriyle hazırlanmış, Porto mutfağına özgü enfes yemeklerin tadına bakma imkânına kavuşabilirsiniz.

8. Avenida dos Aliados (Müttefikler Bulvarı)

Avenida dos Aliados Porto’da gezilecek yerler

Kentin kalbi olarak anılan Avenida dos Aliados, 1916 yılında gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında inşa edilmiş.

Gösterişli bulvar, adını 14. yüzyılda Portekiz ile İngiltere arasındaki askeri ittifaktan alıyor. İlgi odağı olmasını ise çevresini saran tarihi yapılar sağlıyor. Geniş caddeye ulaştığınızda bu yapılara ek olarak kentin en eski kafelerinden bazılarında zaman geçirme olanağı bulabilirsiniz.

Müttefikler Bulvarı‘nın hemen girişinde gezginleri Praça do General Humberto Delgado isimli meydan ve belediye binası karşılıyor.

Bulvardan aşağıya doğru gittiğinizde önce Banco do Minho‘yu, sonra da Caixa Geral de Depositos‘yu görebilirsiniz. Yolun bitimindeki Praça da Liberdade‘ye doğru ilerlerken acıktığınızı hissederseniz dünyaca ünlü fast food zincirlerine ait restoranlarda mola verebilirsiniz.

9. Ponte Dom Luis I

Ponte Dom Luis I köprüsü Porto seyahati

Ribeira Meydanı’nı anlatırken adını andığım Ponte Dom Luis I, 1881-1886 yılları arasında inşa edilmiş. İki katlı köprünün yapımını Gustave Eiffel’in bir öğrencisi üstlenmiş.

Günümüzde yapının üst katı, yaya ve metro ulaşımı için kullanılıyor. Motorlu taşıtlar ise nehrin karşı kıyısına geçmek için köprünün alt katında ilerliyor. Köprünün bu kısmında da yayalara ayrılmış dar bölümler bulunuyor.

Eski Kent’in manzarasını seyretmek isteyen gezginlere cazip fırsatlar sunan Ponte Dom Luis I, biraz da zorunluluktan inşa edilmiş. Çünkü 19. yüzyılın o dönemlerinde nehirdeki akışı kontrol eden barajlar yokmuş. Haliyle akıntı karşıya geçmeyi bir hayli güçleştiriyormuş.

Özellikle Napolyon önderliğindeki Fransız ordusunun kenti istila ettiği 1809 yılında, çok sayıda Portolu panik içerisinde nehri geçmeye çalışırken ezilerek ya da boğularak can vermiş.

10. Fundacao de Serralves Museu de Arte Contemporanea

Fundacao de Serralves Museu-de-Arte Contemporanea Porto gezilecek yerler

Porto gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz müzelerin başında Fundacao de Serralves Museu de Arte Contemporanea geliyor.

Çağdaş sanata odaklı kültürel tesisin temelleri, 1989 yılında atılmış. Açılışı ise 1999 yılında “Circa 1968” sergisi ile yapılmış.

Modern tarzdaki binası ile dikkat çeken müzede, yıl boyunca Portekizli ve uluslararası sanatçılara ait çalışmaların sanatseverlerin beğenisine sunulduğu geçici sergiler düzenleniyor.

Fundacao de Serralves Museu de Arte Contemporanea, vakfa ait 18 hektarlık büyüleyici güzellikteki bir park içerisinde faaliyet gösteriyor. Yeşil alan dâhilindeki yürüyüş parkurlarını adımlarken Serralve Evi‘ni ve çeşitli etkinliklere sahne olan konferans salonunu görebilirsiniz.

Hatta ziyaretinizi etkinlik takvimine göre ayarlarsanız parkta düzenlenen konserleri izleyebilirsiniz.
•Adres: R. Dom João de Castro 210, 4150-417 Port
•Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
•Giriş Ücreti: €18
•Web Sitesi

11. Igreja dos Clérigos

Igreja dos Clerigos Porto’da görülmesi gereken yerler

Porto’nun en önemli simgelerinden biri olan çan kulesinden bahsedip de yanı başındaki Igreja dos Clérigos‘u anlatmamak olmaz diye düşünüyorum.

1732-1749 yılları arasında inşa edilen kilise, elips şekilli plana sahip. Tıpkı kulesi gibi Barok tarzda tasarlanan dini yapının en dikkat çekici bölümleri olarak mermer sunağı ve sunağın hemen arkasındaki Rokoko süsleme öne çıkıyor.

Kilisenin bu bölümünde gezginleri ayrıca Rahipler Kardeşliği’nin iki koruyucu azizi Peter ad Vincula ile Philip’i tasvir eden ahşap heykeller bekliyor.

Clérigos Kilisesi‘ni gezdikten sonra kardeşliğin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak için müze bölümüne geçebilirsiniz. Bir zamanlar rahiplerin gündelik yaşamlarını idame ettikleri odalarda, günümüzde bir kısmı sanatsal değere sahip kültürel varlıklar sergileniyor.
•Adres: R. de São Filipe de Nery, 4050-546 Porto
•Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
•Giriş Ücreti: €6,5 (Rehberli Tur)
•Web Sitesi

12. Sao Bento Tren İstasyonu

Sao Bento Tren istasyonu Porto’da gezilecek yerler

Sivil mimarinin en güzel örneklerinden sayılan Sao Bento Tren İstasyonu, 1916 yılında inşa edilmiş. Kente özgü melankolik havayı yansıtmak konusunda oldukça başarılı olan istasyon binasının bulunduğu alanda, eskiden bir Benediktin manastırı yer alıyormuş.

İstasyon, dış mimarisi ile çoğu gezginin ilgisini çekiyor. Ancak bu manzara ile yetinmemek gerekiyor. Çünkü yapının ana salonunda eşine az rastlanabilecek bir sanatsal çalışma bulunuyor.

Sao Bento Tren İstasyonu’nun ana salonundaki gösterişli eser, 20 bin çiniden oluşuyor ve Portekiz’in tarihini tüm çarpıcılığıyla yansıtıyor.

Tatil süreniz yeterince uzunsa bu eseri detaylıca inceledikten sonra trene binip Douro Vadisi’ndeki köylere, Guimarães‘e, Braga‘ya ya da Viana do Castelo‘ya doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.
•Adres: Praça de Almeida Garrett, 4000-069 Porto

13. Museu Nacional Soares dos Reis

Museu Nacional Soares dos Reis Porto gezilecek yerler

“Portekiz’in halka açık ilk sanat müzesi” unvanının sahibi Museu Nacional Soares dos Reis, 1833 yılında kurulmuş. Kültürel tesis, adını 1847 doğumlu heykeltıraş Antonio Soares dos Reis’ten alıyor.

Zaten koleksiyonunun en etkileyici parçalarını da Reis’in imzasını taşıyan eserler oluşturuyor. Porto’nun en ünlü müzesinde ayrıca çeşitli baskılar, antikalar ile seramikten ve camdan yapılmış nesneler sergileniyor.

Soares dos Reis Ulusal Müzesi, ülkenin en eski saraylarından biri olan Carrancas’ta konuklarını ağırlıyor. Zarif mimari ayrıntılara sahip yapı, 18. yüzyılda inşa edilmiş.

Sarayda, farklı dönemlerde Jean de Dieu Soult, Arthur Wellesley ve I. Pedro gibi önemli isimler konaklamış. Müzede sergilenen birbirinden çarpıcı eserleri inceledikten sonra sarayın bahçesinde rahatça dinlenebilirsiniz.
•Adres: R. de Dom Manuel II 44, 4050-342 Porto
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €5
•Web Sitesi

14. Rua de Santa Catarina

Rua de Santa Catarina Porto gezisi

Batalha ve Marques de Pombal meydanları arasında uzanan Rua de Santa Catarina, kentin en popüler alışveriş bölgesi olarak tanımlanıyor.

Araç trafiğine kapalı olduğundan ziyaretçilerine güvenli bir ortam sunan cadde üzerinde Zara, H&M ve Promode gibi dünya çapında ün yapmış markalara ait mağazalar bulunuyor.

Bolhão Pazarı‘na yakın konumdaki caddede, dilerseniz Via Catarina Alışveriş Merkezi‘ne de zaman ayırabilirsiniz.

Santa Catarina Caddesi’nde dolaşırken yerel mutfağa odaklı birçok restoran ve kafe ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar arasından özellikle Café Majestic’e zaman ayırmanızı öneririm. Çünkü 1921’de açılan kafe, gerek ambiansı gerekse de menüsüyle konuklarına farklı deneyimler yaşatıyor.

Kafede yeterince zaman geçirdikten sonraysa Aziz Anthony’ye adanmış Igreja dos Congregados‘u ve mavi Portekiz çinileri ile kaplı Ruh Şapeli‘ni ziyaret edebilirsiniz.

15. Crystal Palace Gardens (Jardin do Palacio de Cristal)

Porto’da görülecek yerler Crystal Palace Gardens

Porto gezilecek yerler listelerine Crystal Palace Gardens‘ı ekleyen gezginler, Duero Nehri’nin ve Atlantik Okyanusu’nun çarpıcı güzellikteki manzarasını seyretme ayrıcalığına sahip oluyor.

Yerel halkın ve deneyimli gezginlerin dinlenmek için sıklıkla ziyaret ettikleri bahçeler, 19. yüzyılın sonunda kurulmuş. Yeşil alanı dolaşırken kimisi hoş kokulu ve şifalı, bazısıysa dekoratif bitkilerle dolu tema alanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Çeşmeler, heykeller ve kamelyalarla süslü Jardin do Palacio de Cristal, aynı zamanda kubbeli bir spor salonu ile Almeida Garrett Belediye Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Mimari açıdan dikkat çekici bu iki yapıyı gördükten sonra bahçelere birkaç adım uzaklıktaki Museu Romântico’ya gidebilirsiniz.
•Adres: R. de Dom Manuel II, 4050-346 Porto
•Ziyaret Saatleri: 08.00-21.00

16. Mercado do Bolhão (Bolhão Market)

Mercearia Do Bolhao Porto gezilecek yerler

1914 yılında açılan Mercado do Bolhão, Porto’daki en popüler ve hareketli pazar yerlerinden bir tanesi. Avenida dos Aliados’a hayli yakın konumdaki kapalı pazar yerinde, yöreye özgü taze çiftlik ürünlerinin satışı yapılıyor.

Çok katlı pazar alanını ziyaret edenler, ayrıca Porto’daki günlük hayat hakkında gözlem yapma fırsatı da buluyor. Hatta pazarın dışına doğru yöneldiğinizde geleneksel tarzdaki balıkçı dükkânlarını görebilirsiniz.

İçerisinde bulunduğu binanın aşınmış görünümü, Bolhão Pazarı’na farklı bir cazibe katıyor. Ancak bu aşınmanın yapının varlığı için tehlike oluşturduğu belirlendiğinden pazar, yakın zamanda iki dakika uzaklıktaki geçici yerine taşınmış. Yalnız bu durum tarihi pazara olan ilgiyi pek de etkilememiş gözüküyor.
•Adres: R. Formosa, 4000-214 Porto
•Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00
•Web Sitesi

17. Monastery of Serra do Pilar

Monastery of Serra do Pilar Porto’da gezilecek yerler

Tasarımı ve tarihiyle ilgi uyandıran Monastery of Serra do Pilar, Dom Luis I Köprüsü’ne ve Porto’nun tarihi merkezine bakan tepenin üzerine 16. yüzyılda inşa edilmiş.

Grijó keşişleri, yapım sürecinin tamamlanmasının ardından buraya taşınmış. İnşaat süreci 72 yıl süren manastır, 1832’deki Porto kuşatması sırasında Arthur Wellesley komutasındaki İngiliz askerleri tarafından üs olarak kullanılmış. Hatta yapıda, 20. yüzyılın başına kadar bir topçu birliği konuşlanmış.

Dış tasarımında sadeliğin ön planda olduğu Serra do Pilar Manastırı’nın hemen yanında daire biçimli kilisesi yer alıyor.

Dini yapının içerisine girerseniz zarif süslemelerini yakından inceleme olanağı yakalayabilirsiniz. Hatta cüzi bir ücret karşılığında kubbesine çıkıp enfes manzarayı seyredebilirsiniz.
•Adres: Largo Aviz, 4430-329 Vila Nova de Gaia
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.30

18. Igreja do Carmo

Igreja do Carmo Porto’da gezilecek yerler

Praça de Carlos Alberto üzerinde yer alan Igreja do Carmo, 1756-1768 yılları arasında inşa edilmiş. Rokoko tarzı mimarinin kentteki en güzel örneği olarak gösterilen kilise, yan cephesini süsleyen çinilerle adından söz ettiriyor.

Vila Nova de Gaia’da üretilen çiniler kullanılarak oluşturulan eser, Silvestro Silvestri’nin imzasını taşıyor. Sanatçı, eserinde kiliseyi kente kazandıran Karmelit Tarikatı’nın kuruluşunu ve tarikatın kökenlerinin dayandığı Carmel Dağı’nı tasvir etmeye odaklanmış.

Igreja do Carmo’nun hemen yanı başında ise biraz daha büyük boyutlara sahip olan Igreja dos Carmelitas bulunuyor. Yapımı 17. yüzyılın ortalarında gerçekleştirilen bu kilise de en az yan komşusu kadar dikkat çekici mimari detayları bünyesinde barındırıyor.
•Adres: R. do Carmo, 4050-164 Porto
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00

19. Douro Nehri

Douro Nehri Porto gezi notları

Adının dilimizdeki karşılığı “Altın Nehri” olan Douro, kente canlılık katarken gezginlere uzun süre hafızalarında yer edecek anılar biriktirme fırsatı sunuyor.

Güneşin suya vurmasıyla oluşan ışıltının renginden dolayı böyle bir adın verildiği söylenen akarsuyun çevresindeki doğal ve kültürel zenginlikleri keşfetmek isteyenlerin yardımına tekne turları düzenleyen acenteler koşuyor.

Douro Nehri’nde kısa bir gezintiye çıkmaya niyetlendiğinizde 50 dakikalık “6 Köprü” turlarına katılabilirsiniz. 11 saat süren turlarda ise bazı duraklarda karaya çıkıp nehir kıyısındaki güzelliklerin tadını çıkartabilirsiniz.

Hatta bu iki seçenek sizlere yeterli gelmezse İspanya sınırına kadar uzanan, gecelik konaklamalı tekne turlarında yerinizi alıp Régua, Pinhão, Figueira de Castelo Rodrigo gibi şehirleri ziyaret edebilirsiniz.

20. Port Wine Cellars

Wine Cellars Porto’da gezilecek yerler

Porto gezilecek yerler listenizin son sırasına Port Wine Cellars‘ı yazarak kentin dünyaca ünlü şaraplarının yüzlerce yıllık tarihi hakkında ilk elden bilgi sahibi olma ayrıcalığı elde edebilirsiniz.

Büyük çoğunluğu Vila Nova de Gaia’nın Douro Nehri’ne açılan kıyı kesiminde bulunan şarap mahzenlerinde yıllandırma işlemi halen daha ahşap varillerde yapılıyor. Bu sayede İngiliz tüccarların 17. yüzyılda keşfedip tüm dünyaya tanıttıkları Porto şarapları, orijinal tatlarını koruyor.

Limandaki şarap mahzenlerini, rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz. Gezi esnasında bölgedeki mahzenlerin en ünlüleri ziyaret edilirken şarap yapım sürecine detaylı olarak değiniliyor. Tüm bunların ardındansa tura katılan gezginlere tadım yaptırılıyor.

Porto’da Nerede Kalınır?

Porto’da konaklama yapılacak bölgeler Eurostar
4 yıldızlı Eurostars Porto Centro, şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Porto’da nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Porto’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Ribeira, Baixa, Vila Nova de Gaia ve Foz do Douro çevresi.

Porto’da, Galeria de Paris Caddesi’ne 300 metre mesafede yer alan 4 yıldızlı Eurostars Porto Centro, şehir merkezinde konaklama yapabileceğiniz temiz, kaliteli ve popüler bir otel.

Booking.com’da yaklaşık 2000 ziyaretçinin değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden Bolhao Şehir Pazarı’na ve Oporto Kolezyumu’na 400 metre uzaklıkta gibi muazzam bir puan alan bu güzel otel bağımsız değerlendirmelere göre gezginlerin Porto şehrinde en beğendikleri kesimde yer alıyor.

Bolhao Şehir Pazarı’na ve Oporto Kolezyumu’na 400 metre uzaklıkta yer alan oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Porto’da nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Porto gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Porto seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;
•Porto’da nerede kalınır?
•Porto havaalanı şehir merkezi ulaşımı
•Porto alışveriş rehberi & Porto’dan ne alınır?
•Porto’da ne yapılır?

Porto Şehir Merkezi Otel Fiyatları
Booking.com