İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler | En Güzel 25 Yer!

istanbul çoçuklar için gezilecek yerler listesi

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler hakkında sizleri bilgilendirmeye odaklandığım yazımda, şehrin tarihine ışık tutan en önemli yapıları detaylarıyla anlattım. Hatta İstanbul gezintinizde uzun süre hafızanızda yer edinecek anılar biriktirebilmeniz için eğlence odaklı tematik mekân önerilerini de sıraladım. Böylece eğlenceyi kültürel keşiflerle buluşturan bir gezi planı yapabilirsiniz.

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul’da çocukla gezilecek yerler haritası
İstanbul’da çocukla gezilecek yerler haritası. Yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının konumlarını haritada bulabilirsiniz. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Listeyi oluştururken seçtiğim tarihi yapıların büyük bölümü, Tarihi Yarımada sınırları içerisinde yer alıyor. Müzelerin ve tema parklarının konum bilgilerini ise her bir başlığın hemen yanında belirttim.

Parantez içerisinde yer alan konum bilgilerine göre kolayca gezinti rotası oluşturabilirsiniz. Eğer gezi noktaları ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz ilgili gezi noktasının linkine tıklayabilirsiniz.

Eğer şehir dışından gelip bu mekânları ziyaret etmeyi planlıyorsanız kendiniz için en uygun konumlu otel seçeneklerini “İstanbul’da Nerede Kalınır?” başlıklı içeriğimizi okuyarak belirleyebilirsiniz.

Bunlar dışında İstanbul’da gezip görülmesi gereken tüm önemli yerlere ait detaylı bilgileri ve fotoğrafları İstanbul gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Tarihi Yerler

hafta sonu istanbul’da ailecek gezilecek yerler tarihi yerler topkapı sarayı

Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik yapan İstanbul, sınırları içerisinde eşine az rastlanabilecek düzeyde tarihi birikim barındırıyor. Kentin bu birikimini çocuklara aktaran bir gezi programı hazırlamak isterseniz ziyaret önceliğini aşağıda sıraladığım yapılara verebilirsiniz.

Topkapı Sarayı: 400 yıl boyunca Osmanlı’nın idari merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı, Sultan II. Mehmed tarafından 1460-1478 yılları arasında inşa ettirilmiş. Atatürk’ün emri doğrultusunda müzeye dönüştürülen sarayda, Osmanlı hanedanının yaşam biçimi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı: İstanbul’un en önemli simgeleri arasında sayılan Dolmabahçe Sarayı‘nın yapım emrini Sultan Abdülmecid vermiş. Osmanlı saray mimarları Garabet Balyan ve oğlu Nikoğos Balyan’ın imzasını taşıyan yapı, Avrupa saray mimarisi ile Osmanlı harem kültürünü harmanlıyor. Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yumduğu oda, o tarihten bu yana olduğu gibi korunuyor.

Sultanahmet Camii: Tarihi Yarımada’nın en önemli yapılarından biri olan Sultanahmet Camii, Sedefkâr Ahmet Ağa’nın gözetiminde 1609-1616 yılları arasında inşa edilmiş. Dini yapı, ihtişamlı iç dekorasyonu ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Kapalıçarşı: İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mekânsa Kapalıçarşı. Bugünkü gösterişli halini II. Abdülhamid’in desteği ile gerçekleştirilen yeniden yapım çalışmalarına borçlu olan Kapalıçarşı’da kuyumcuların yanı sıra takı tasarım butikleri, halıcılar, antika dükkanları, çini ve kaligrafi gibi geleneksel sanatların sürdürüldüğü atölyeler yer alıyor.

süleymaniye camii hafta sonu istanbul’da ailecek gezilecek yerler tarihi yerler

Süleymaniye Camii: Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan Süleymaniye Camii, gerek iç gerekse de dış mimarisindeki ayrıntılarla adından sıkça söz ettiriyor. Bahçesinden Haliç, Boğaziçi ve Topkapı Sarayı’nın göz alıcı manzarasını izleyebileceğiniz caminin bahçesinde, Kanuni ile Hürrem Sultan’ın türbeleri bulunuyor.

Yerebatan Sarnıcı: 532 yılında inşa edilen ve Bizans döneminde Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak için kullanılan Yerebatan Sarnıcı, mistik havası ile gezginleri kendisine çekiyor. Medusa Başları, özel organizasyonlara da ev sahipli yapan sıra dışı yapının en dikkat çekici bölümlerini oluşturuyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri: Fatih Sultan Mehmet döneminde temelleri atılan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, kentin eşsiz tarihi hakkında detaylı bilgiler edinebileceğiniz belki de en kapsamlı yer. Hatta kültürel tesis, bir milyonu aşkın eserin bulunduğu zengin koleksiyonu sayesinde 3 kıtada hüküm sürmüş farklı uygarlıkların geçmişine de ışık tutuyor.

2. İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi (Vialand – Eyüp)

vialand eğlence parkı stanbul’da çocukla gezilecek yerler

Yakın zamana kadar Vialand adını taşıyan İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi, tarihi mekânların ardından İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim ilk tema parkı.

Tesis bünyesinde, yediden yetmişe herkesin keyifli anlar yaşatmak amacıyla kurulmuş 29 farklı alan bulunuyor. Bu alanlara ek olarak alışveriş tutkunlarının ilgisini çekebilecek 110 bin metrekarelik geniş bir bölüm ile çeşitli etkinliklere sahne olan gösteri merkezi de eğlence ve yaşam merkezinde sizleri bekliyor.

Detaylı bilgiler, fotoğraflar ve videolar için tıklayın.
•Ziyaret Saatleri: 10.30-21.30
•Giriş Ücreti: 119,99 TL

3. Rahmi M. Koç Müzesi (Hasköy)

rahmi m koç müzesi İstanbul’da çocukla gezilecek yerler

İsfanbul’un hemen ardından rotanızı 1994 yılında açılan Rahmi M. Koç Müzesi‘ne çevirebilirsiniz. Özellikle sanayiye, ulaşıma, iletişime ve endüstriye ilgi duyanları bir hayli memnun edeceğini düşündüğüm kültürel tesis; lengerhane, Hasköy Tersanesi ve açık hava sergi alanı olmak üzere üç kısımdan oluşuyor.

Müzenin faaliyetlerine başladığı ilk bina olma özelliği taşıyan lengerhanede ağırlıklı olarak geçici sergiler düzenleniyor. 14 binayı kapsayan tersanede, büyük boyutlu taşıtlara ve ekipmanlara yer veriliyor.

Açık hava sergileme alanında ise B-24 Liberator, Fenerbahçe Vapuru, Uluçalireis Denizaltısı gibi tarihi araçlar ziyaretçileri ile buluşuyor.

Detaylı bilgiler ve fotoğraflar için tıklayın.
•Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
•Giriş Ücreti: 18 TL

4. İstanbul Oyuncak Müzesi (Göztepe)

oyuncak müzesi İstanbul’da çocukla gezilecek yerler

Tarihi, bir de oyuncaklar üzerinden öğrenmeye ne dersiniz? Cevabınız “Evet” ise hiç vakit kaybetmeden Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Çocuklar birbirinden ilginç oyuncakları incelerken yetişkinler 18. yüzyıldan günümüze kadar uzanan süreçte dünyanın çeşitli yerlerinde üretilen oyuncaklar sayesinde tarihin önemli olaylarına tanıklık etme fırsatı buluyor.
•Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
•Giriş Ücreti: 15 TL

5. Miniatürk (Sütlüce)

miniatürk istanbul çoçuklar için gezilecek yerler

Anadolu’daki ve yakın coğrafyamızdaki milletler için simge niteliğindeki yapıları görmek için illa büyük bir bütçe ayırıp şehir şehir gezmeniz gerekmiyor.

Çünkü 2003 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan Miniatürk, 60 bin metrekarelik alanı içerisinde hem Anadolu’daki hem de Osmanlı’nın geçmişte hükmettiği topraklardaki ikonik yapıların minyatür hallerini barındırıyor.

Aslına uygun olarak inşa edilmiş 150‘ye yakın minyatür, 1/25 oranında ölçeklendirilmiş. Tema parkında gezerken Anıtkabir, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya gibi yapıların küçültülmüş kopyalarını yakından inceleyebilir, gösteri alanlarında canlı performansları izleyebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
•Giriş Ücreti: 7,5 TL

6. İstanbul Akvaryum (Florya)

istanbul akvaryum istanbulda ailecek gidilecek yerler

Su altına meraklı çocuklar için İstanbul Akvaryum, son derece keyifli bir adres. Tesis bünyesinde, ülkemize kıyısı olan denizleri de içeren 17 farklı tema alanı bulunuyor.

Yağmur Ormanları, Karadeniz gibi tema alanlarını gezerken interaktif oyunlar ve filmler aracılığıyla su altı dünyası hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hatta Kasırga Simülatörü‘nü deneyebilir, helikopter turuna katılabilir ya da köpek balığı tankına dalış yapabilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
•Giriş Ücreti: 89,10 TL

7. LEGOLAND (Forum İstanbul – Bayrampaşa)

İstanbul’da çocukla gezilecek yerler legoland

Aktiviteleri 3-10 yaş arası çocukların beklentileri göz önünde tutularak planlanan LEGOLAND Discovery Center Istanbul, tek bir özelliği ile listede önerdiğim diğer mekânlardan ayrılıyor. Çünkü bu keşif merkezine yetişkinlerin giriş yapabilmesi için yanlarında mutlaka 14 yaşından küçük bir çocuğun olması gerekiyor.

Çocuğunuzla birlikte merkeze giriş yaptıktan sonra 15 farklı oyun alanına yönelebilirsiniz. Bu alanlara ek olarak tesis içerisinde 2 Lego-Ride bulunuyor. Tabii LEGOLAND Discovery Centre kurulurken gramla parça satışının yapıldığı “pick a brick” bölümü de unutulmamış.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
•Giriş Ücreti: 60 TL

8. Snowpark (Torium AVM – Esenyurt)

snowpark istanbulda ailecek gidilecek yerler

Esenyurt’daki Toruium AVM içerisinde yer alan Snowpark, kış sporları tutkunlarına 4 mevsim boyunca kayak, snowboard ve snow tubing yapma keyfi yaşatıyor.

Siz de bu fırsattan yararlanıp çocuğunuz ile birlikte 40 dakikalık eğlence dolu bir aktiviteye yoğunlaşabilirsiniz. Üstelik verilen hizmet sayesinde yanınızda kendi ekipmanlarınızı getirmeniz de gerekmiyor. Çünkü tesise biletli giriş yapan her bireye uygun boyutlarda bot, mont ve eldiven veriliyor.
•Ziyaret Saatleri: 12.00-20.00
•Giriş Ücreti: 75 TL

9. Madame Tussauds Müzesi (Taksim)

madame tussauds balmumu müzesi İstanbul’da çocukla gezilecek yerler

Londra merkezli Madame Tussauds Müzesi‘nin İstanbul’daki şubesi, 2016 yılından beri çeşitli yaş gruplarından ziyaretçilerine hayranı oldukları ünlü isimlerin bal mumu heykellerini yakından görme olanağı sunuyor.

Müzede, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Barış Manço, Bruce Willis, Zeki Müren, Leonardo DiCaprio, Neymar gibi isimlerin bire bir kopyası niteliğindeki heykeller bulunuyor. Uzun saatler harcanarak hazırlanan bu değerli çalışmaların her birine 300.000 Dolar bedel biçiliyor.

Müze hakkında detaylı bilgiler, fotoğraflar ve videolar için tıklayın.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00
•Giriş Ücreti: 64 TL

10. Barış Manço Müzesi (Moda – Kadıköy)

barış manço evi müzesi hafta sonunda istanbul’da gezilecek yerler

Hazır adını anmışken İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listenize Barış Manço Müzesi‘ni de ekleyebileceğinizi belirtmek istiyorum.

İkon haline gelmiş “81300, Moda” adresinde konuklarını ağırlayan müzede, ünü ülke sınırlarını aşan değerli sanatçımız hakkında detaylı bilgiler aktarılıyor.

1895-1900 yılları arasında inşa edilen evin bahçesinde, Manço’’nun bir zamanlar kullandığı arabayı görebilirsiniz. Binanın 3 katında ve bodrum kısmında ise sanatçının çeşitli dönemlerde kullandığı eşyaları yakından inceleyebilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
•Giriş Ücreti: 10 TL

11. KidZania (Akasya AVM – Acıbadem)

kidzania istanbul çoçuklar için gezilecek yerler

8 bin metrekare alan üzerinde kurulu KidZania, üstlendiği misyon ile rakiplerinden ayrılıyor. Çocukların varlık göstermek, bilmek, yaratıcı olmak, paylaşmak, gözetmek ve oyun oynamak gibi hakları olduğuna inanan bir anlayışla kurulan tema parkında, küçük yaştaki bireylerin sorumluluk bilinçlerinin gelişmesine yönelik aktiviteler düzenleniyor.

Bu doğrultuda çeşitli mesleklere yönelik tasarlanmış alanlarda, deneyimli gözetmenler eşliğinde yaşıtları ile beraber zaman geçiren küçükler, kazandıkları paraları alışveriş yapmak ya da yiyecek almak için kullanabiliyor.

Kidzania hakkında detaylı bilgiler, fotoğraflar ve videolar için tıklayın.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
•Giriş Ücreti: 95 TL

12. Atatürk Arboretumu (Sarıyer)

hafta sonu istanbul’da ailecek gezilecek yerler Ataturk arboretumu

Çocuğunuzla birlikte doğal hayatı gözlemlemek ve bilgi dağarcığınızı genişletmek isterseniz gezi listenizde Atatürk Arboretumu‘na yer verebilirsiniz.

Yılın dört mevsimi ziyaret edilebilen arboretum, Belgrad Ormanı‘nın bir parçası olduğu için zengin bitki örtüsüne sahip. 1992 yılında açılışı gerçekleştirilen bu enfes tesiste zaman geçirirken ağaçların yaşlarının nasıl belirlendiğini öğrenebilir, kırsal yaşamda kullanılan araç-gereçleri yakından inceleyebilirsiniz.

Arboretumun bünyesindeki tüm alanları çocuğunuzla birlikte rahatça gezmek adına girişte dağıtılan haritalardan alabilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 08.30-17.00
•Giriş Ücreti: 20 TL

13. Sea Life Akvaryum (Forum İstanbul – Bayrampaşa)

sea life akvaryum

Alanında İstanbul’un ve Türkiye’nin en büyüğü olma özelliğine sahip Sea Life Akvaryum, tıpkı Florya’daki türdeşi gibi ziyaretçilerine su altı dünyasını tanıma fırsatı veriyor.

Her hafta sonu küçük yaştaki konuklarına atölye çalışmaları vasıtasıyla yaratıcılıklarını ortaya koyma imkânı tanıyan akvaryumda; Vatoz Koyu, Okyanus Odası, Tropik Resifler başta olmak üzere birçok tematik alan sizleri bekliyor.

Üstelik tesiste zaman geçirirken Avrupa’nın en büyük köpek balığı ailesini ziyaret etme fırsatı bulabilir, beslenme saatine katılabilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-19.30
•Giriş Ücreti: 80 TL

14. İstanbul Kelebek Çiftliği (Beykoz)

kelebek çiftliği İstanbul’da çocukla gezilecek yerler

Doğanın en renkli ve zarif canlılarını yakından görmek ve çocuğunuzla birlikte tropikal bir cenneti andıran özel tasarlanmış alanlarda keyifli saatler geçirmek isterseniz akvaryumdan sonraki ziyaretinizi İstanbul Kelebek Çiftliği‘ne gerçekleştirebilirsiniz.

Tesise gelen ziyaretçilere, önce kelebekleri anlatan 20 dakikalık bir video izlettiriliyor. Sonrasında ise konusunda bir hayli deneyimli rehberlerin gözetiminde kelebek serası geziliyor.

Çocuğunuz serada kelebeklere dokunma fırsatı yakalarken siz de onun fotoğraflarını çekebilirsiniz. Hatta birlikte bu sevimli canlıların nasıl beslendiklerini izleyebilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: 25 TL

15. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (Ataşehir)

nezahat gökyiğit botanik bahçesi İstanbul’da çocukla gezilecek yerler

1995 yılında, Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi için hatıra parkı olarak kurulan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, çocuklara doğa sevgisini aşılamak amacıyla İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listesine eklenebilecek mekânlardan bir başkası.

Hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik atölye çalışmalarının düzenlendiği botanik bahçesinde, farklı bitki çeşitlerinin ekili olduğu sekiz alan bulunuyor. Dilerseniz ağaç bağışında bulunup bu harika tesisin bir parçası olabilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00

16. Panorama 1453 Tarih Müzesi (Topkapı)

Panorama 1453 tarih müzesi istanbul’da ailecek gezilecek yerler

Adından da kolaylıkla anlayabileceğiniz üzere Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul’un fethi konusunda A’dan Z’ye tüm detayları misafirlerine en doğru biçimde aktarma misyonunu üstleniyor.

Fetih temalı yarışmaların da düzenlendiği müze, 2009 yılında açılmış. Topkapı Kültür Parkı’ndaki tesise girdikten hemen sonra fethi anlatan 3 aşamalı harita ve çeşitli belgelerle karşılaşabilirsiniz. Ana salona indiğinizde ise 8 ressamın imzasını taşıyan panoramik resmi yakından inceleyebilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 08.00-18.00
•Giriş Ücreti: 7,5 TL

17. Uçurtma Müzesi (Üsküdar)

uçurtma müzesi İstanbul’da çocukla gezilecek yerler

Özgün teması sayesinde ülkemizde tek olan Uçurtma Müzesi, her geçen gün sokaklarda oyun oynamaktan daha da uzaklaşan günümüz çocuklarına uçurtmayı enine boyuna tanıtmayı amaçlıyor.

Bu doğrultuda küçükler dünyanın çeşitli yerlerinden örnekler içeren renkli bir koleksiyonu görme fırsatına sahip oluyor. Hatta atölye çalışmalarına katılıp kendi uçurtmalarını yapmanın keyfini sürebiliyorlar.
•Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00

18. KidzMondo İstanbul (Trump AVM – Mecidiyeköy)

kidzmondo istanbul çoçuklar için gezilecek yerler

Çocukların İstanbul’da tüm gün boyunca keyifli vakit geçirebilecekleri yerler, deyim yerindeyse saymakla bitmiyor. Kendi anayasası olan ve çocuklar tarafından yönetilen KidzMondo İstanbul da bu tarz yerler arasında.

Küçüklerin 40’tan fazla meslek ünitesi arasından seçim yapabildikleri tematik eğlence merkezi, gündelik hayatın döngüsünü ve ekonomik dengenin nasıl sağlanabileceğini öğretme amacı üzerine kurulmuş.

Özel eğitimli 150 personelin görev yaptığı tesis, gerçekten de bu hedefi gerçekleştirme konusunda bir hayli başarılı.
•Ziyaret Saatleri: 10.30-18.00
•Giriş Ücreti: 31,50 TL

19. Pelit Çikolata Müzesi (Esenyurt)

petit çikolata müzesi istanbul

İşte, size Türkiye’de bir ilk daha. Farklı ve fazlasıyla lezzetli bir dünyanın kapılarını aralayan Pelit Çikolata Müzesi, mutluluk kaynağı çikolatanın sanata dönüştürülmüş halini konuklarına sunuyor.

Müzeyi gezerken ünlü kişilerin heykellerini ve tarihi yapıların aslına uygun kopyalarını görebilirsiniz. Üstelik tüm bu eserler, sadece ve sadece çikolata kullanılarak oluşturuluyor.

Çikolata çeşmeleri ile süslü kültürel tesiste ayrıca imalat aşamalarını seyredebilir, çocuğunuzla atölye çalışmalarına katılıp pasta yapabilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
•Giriş Ücreti: 40 TL

20. Forestanbul (Çekmeköy)

forestanbul istanbulda ailecek gidilecek yerler

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listesindeki şimdiki önerim ise macera tutkunlarını yakından ilgilendiriyor. Zira Taşdere Mesire Alanı’nda faaliyet gösteren Forestanbul, çocuklara ve büyüklere bir arada doğaya karşı mücadele etme fırsatı veriyor.

Türkiye’nin en büyük açık alan macera ve etkinlik parkında 6 farklı parkur bulunuyor. Tabii her bir parkur için farklı fiyatlar talep ediliyor. 2014 yılından bu yana her yaş grubundan ziyaretçiye eğlence dolu saatler yaşatan macera parkını, çocuğunuzun doğum günü partisi için de tercih edebilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00

21. Bakırköy Botanik Parkı (Bakırköy)

bakirkoy botanik parkı

2013 yılından beri hizmette olan Bakırköy Botanik Parkı, bünyesinde 11 adet tematik bahçeyi barındırıyor. Bu bahçeleri çocuğunuzla birlikte gezerken hem eğlenebilir hem de detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Gerçi eğlenmek söz konusu olduğunda su parkı ve oyun ekipmanlarının bulunduğu kısım, küçüklerin ilgisini daha çok çekiyor.
•Ziyaret Saatleri: 07.00-23.00

22. İstanbul Havacılık Müzesi (Yeşilköy)

havacılık müzesi İstanbul’da çocukla gezilecek yerler

Çocuğunuz havacılığa ve uçaklara ilgi duyuyorsa 1971 yılında İzmir’de kurulan ve sonradan İstanbul’a taşınan Havacılık Müzesi‘ni gezi rotanıza dâhil edebilirsiniz.

Türk Hava Kuvvetleri’nin I. Dünya Savaşı’ndan itibaren gelişimine ışık tutan müzede, en eskisi 1912 yılına ait olan çeşitli hava araçları sergileniyor.

Bunlara ek olarak maket koleksiyonları, havacılıkta kullanılan çeşitli araç-gereçler, görev başında şehit olan havacıların kıyafetleri de kültürel tesiste sergilenen parçalar arasında yer alıyor.
•Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
•Giriş Ücreti: 10 TL

23. Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi (Kâğıthane)

hisart tarih müzesi istanbul çoçuklar için gezilecek yerler

Osmanlı dönemine ait askeri eserleri görmek içinse rotanızı Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi‘ne doğru çevirebilirsiniz. Nejat Çuhadaroğlu önderliğinde kurulan müzede, aynı zamanda etnografik parçalar da sergileniyor.

Osmanlı’nın birbirinden güçlü toplarından cellat palalarına, askeri üniformalardan Enigma şifre cihazına kadar farklı dönemlere ait nesneleri yakından görebilirsiniz. Yalnız bazı sergiler geçici süreyle müzede yer aldıklarından gitmeden önce web sitesini kontrol etmenizi öneririm.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: 30 TL

24. İstanbul Deniz Müzesi (Beşiktaş)

deniz müzesi İstanbul’da çocukla gezilecek yerler

Denizcilikle ilgili bilgi dağarcığınızı genişletmeye karar verirseniz merkezi konumu sayesinde kentin neresinde olursanız olun rahatça ulaşabileceğiniz İstanbul Deniz Müzesi‘ne günlük gezi programınızda yer verebilirsiniz.

Barbaros Hayrettin Paşa’ya ait türbenin bahçesinde yer aldığı müzenin eşsiz koleksiyonunu, Osmanlı’dan ve Cumhuriyet’in ilk yıllarından kalma deniz araçları ile ekipmanlar oluşturuyor.

Ülkemizin ilk denizcilik müzesi olma özelliği taşıyan kültürel tesiste ayrıca çocuklara özel bir oyun odası bulunuyor.
•Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
•Giriş Ücreti: 10 TL

25. Moipark Eğlence Parkı (Mall of İstanbul – İkitelli)

moipark istanbul çoçuklar için gezilecek yerler

“Eğlence Kolonisi” sloganıyla faaliyet gösteren Moipark Eğlence Parkı, İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim son tematik tesis.

Eğlence parkının en çok hoşuma giden özelliği kart uygulaması oldu. Bu karta dilediğiniz kadar bakiye yükleyip çocuğunuzun tesisteki oyuncaklardan ve diğer olanaklardan istediği gibi yararlanabilmesini sağlayabilirsiniz.

Parkın alt katı, 10 yaş üzerine uygun eğlence ve oyun seçenekleriyle donatılmış. Üst katta ise 4-10 yaş arası çocuklara yönelik oyun alanları bulunuyor.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00