Atina Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

atina gezilecek yerler blog

Atina’da nereler gezilir? Atina gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Yunanistan‘ın başkenti Atina, tarihe merak duyan gezginler için Avrupa’da görülmesi gereken tatil destinasyonlarının başında geliyor.

Üstelik şehir, popülaritesini yalnızca Antik Yunan medeniyetinin tohumlarının atıldığı ve geliştiği yer olmasına borçlu değil. Sıcakkanlı halkı ile tanınan kent, aynı zamanda alışveriş ve eğlence fırsatları, birbirinden güzel plajlarıyla da göz dolduruyor.

Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Syntagma & Monastiraki, Plaka, Kolonaki, Psyri, Exarchia bölgesi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Atina’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Atina şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Plaka Hotel, 4★ Elia Ermou Athens Hotel, 5★ Electra Metropolis.

Yapılacak şeyler: Akropolis Bileti (Güney Girişi’nden) ile Atina’dan: Rehber Eşliğinde Günübirlik Delfi Gezisi şehirde satın alıp katılabileceğiniz en popüler aktivitelerden. Atina’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Atina’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Atina Gezilecek Yerler Listesi

Atina gezilecek yerler harita konumları, Atina haritası
Atina gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Atina’da gezip görülmesi gereken yerler:
1.Plaka
2.Akropolis & Parthenon
3.National Archaeological Museum
4.Monastiraki
5.Syntagma Meydanı
6.Temple of Olympian Zeus
7.Panathenaic Stadium
8.Ulusal Bahçe
9.Akropolis Müzesi
10.Benaki Müzesi
11.Bizans ve Hristiyan Müzesi
12.Kiklad Sanat Müzesi
13.Lycabettus Tepesi
14.Ancient Agora of Athens
15.Ermou Caddesi
16.Parliament House
17.Dionysos Tiyatrosu
18.Kolonaki
19.Anafiotika
20.Erekhtheion

1. Plaka

Plaka Atina gezilecek yerler

Atina gezilecek yerler listenizi hazırlarken kentin en eski yerleşim bölgesi olan Plaka‘yı ilk sıraya yazabilirsiniz. Böylece Yunanistan’ın başkentindeki en özgün eğlence, yeme-içme ve alışveriş fırsatlarından doyasıya yararlanma olanağını bulabilirsiniz.

Üstelik Akropolis‘in bulunduğu tepenin eteğine kurulu bölgedeki yolların tamamına yakını motorlu taşıt trafiğine kapalı olduğundan, bünyesinde barındırdığı kültürel hazineleri güvenli bir biçimde keşfe çıkabilirsiniz.

“Atina’da nerede kalınır?” sorusuna cevap arayan gezginler için ideal konaklama bölgelerinin başında gelen Plaka, Yunan Halk Sanatları ve Yahudi Müzesi başta olmak üzere birçok kültürel tesise ev sahipliği yapıyor.

Kentin bu kesiminde ayrıca sayısız alışveriş seçeneği bulunuyor. Tabii siz tüm bunların öncesinde kentin kökenleri hakkında bilgi sahibi olmak için kazı alanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: 4 yıldızlı Ava Hotel and Suites, bu bölgede konaklama için tercih edebileceğiniz en popüler otellerden bir tanesi.

2. Akropolis (Acropolis) & Parthenon

Plaka’daki keyif dolu gezintinizin ardından rotanızı kentin en önemli simgesi durumundaki Akropolis ve Parthenon’a çevirebilirsiniz.

Günümüzden yaklaşık 2400 yıl önce inşa edildiği düşünülen yapı kompleksi; bir dizi tapınak ve kamu binasından oluşuyor. Atina manzarasını tüm güzelliği ile gözler önüne seren tarihi yerleşim için kentin en yüksek noktasının seçilmesinde, tanrılara yakın olma isteğinin büyük payı bulunuyor.

Akropolis’in en yoğun ilgi gören bölümünü ise M.Ö. 438 yılında Panathenaic Festival için Iktinos ve Kallicrates gözetiminde inşa edilen Parthenon oluşturuyor.

Çağının en büyük tapınağı olduğu bilinen yapının inşasında, kente 17 kilometre uzaklıktaki ocaklardan çıkartılan 22 bin ton mermer kullanılmış. Athena’ya adanan tapınak, her biri 13 parçadan oluşan 58 sütunla çevrelenmiş.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz bu muhteşem yapının biletlerini Getyourguide.com.tr üzerinden satın alıp yüksek sezonda olası kuyruklardan kurtulabilirsiniz, tıklayın: Akropolis ve Müze: Rezervasyon Ücreti Dahil Giriş Biletleri
•Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00
•Giriş Ücreti: €20

3. National Archaeological Museum

National Archaeological Museum Atina gezisi

Syntagma Meydanı’na 45 dakikalık yürüyüş mesafesindeki National Archaeological Museum, dünyada Antik Yunan sanatına odaklı en büyük kültürel tesis olma özelliği taşıyor.

Arkeoloji müzesi, Yunanistan’ın ilk başkentinde, yani Aegina Adası’nda, 1829 yılında kurulmuş. Faaliyete geçmesinden 5 yıl sonra ise kültürel tesis Atina’ya taşınmış. 1866’da Neo-Klasik tarzdaki şık binasına kavuşan müze, 1889 yılında kapılarını ilk kez ziyarete açmış.

Ulusal Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde Neolitik Çağ’dan Klasik Dönem’e kadarki zaman aralığında üretilmiş sanat eserlerini yakından inceleme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Müzede ayrıca Mısır’da kurulmuş Helen krallığı Ptolemaios’tan günümüze ulaşan heykelleri, mücevherleri, freskleri ve çömlekleri görebilirsiniz. Hatta kültürel tesiste dünya standartlarında süreli sergilerle de karşılaşabilirsiniz.
•Adres: 28is Oktovriou 44, Athina 106 82
•Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00
•Giriş Ücreti: €10
•Web Sitesi

4. Monastiraki

Monastiraki Atina’da gezilecek yerler

Adının dilimizdeki karşılığı “Küçük Manastır” olan Monastiraki, Atina’nın en önemli alışveriş bölgelerinden bir tanesi.

Tarihi dokusuyla dikkat çeken mahalleye zaman ayırdığınızda, her bütçeye hitap eden mağaza ve butikleri ziyaret etmenin yanı sıra kentin geçmişi hakkında da birçok değerli bilgi edinebilirsiniz.

Çünkü yeni inşa edilen metro hattı sayesinde havalimanına doğrudan erişim olanağına kavuşan bölgenin kalbi sayılan meydanda, Osmanlı dönemi yapıları ile Antik Yunan’dan kalma arkeolojik alanlar yan yana sıralanıyor.

Tabii Monastiraki söz konusu olduğunda, çoğu alışveriş kurdunun aklına ilk olarak meşhur bitpazarı geliyor. Gerçi Monastraki Flea Market’ın dar sokaklarında gezinirken Eminönü ile Kapalıçarşı karışımı bir görüntüyle karşılaşınca kısa süreli bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz.

Çünkü bu bölgedeki mağazaların bir kısmı değerli objelere odaklanırken büyük bölümü daha çok ilgi gören taklit ürünleri müşterilerine sunuyor.

Otel Tavsiyesi: Eğer siz de Atina seyahatinizde şehrin bu en hareketli noktasında konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Elia Ermou Athens Hotel sizin için güzel bir seçenek olabilir.

5. Syntagma Meydanı

Syntagma Meydanı Atina görülecek yerler

Yıl boyunca geniş katılımlı gösterilere ve grevlere sahne olan Syntagma Meydanı, kentin her anlamda kalbi kabul ediliyor.

Zaten ağaçlarla süslü alan, 19. yüzyılda inşa edilen ve 1934 yılından bu yana Yunan Parlamentosu’nun hizmetinde olan Kraliyet Sarayı’nın hemen önünde yer alıyor.

Meydan, gerek sosyal hayatın merkezinde gerekse de ülkenin siyasi tarihi açısından önemli olaylara şahit olması nedeniyle gezginlerin Atina gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biri konumunda olmayı sürdürüyor.

Sıcak yaz günlerinde gençlerin ve ailelerin zaman geçirdikleri alanların başında gelen Anayasa Meydanı çevresinde lüks konaklama seçeneklerinden hoşlanan gezginlerin ilgisini çekebilecek üst düzey oteller bulunuyor.

Kentin en önemli ticari bölgesi Ermou ile doğrudan bağlantısı bulunan meydandan kalkan tramvaya binerek plajlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Şehirde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerlere rahatça ulaşım için hop on hop off otobüs turlarına katılabilirsiniz, incelemek için tıklayın: İndi Bindi Otobüs ile Atina, Pire ve Plajlar.

6. Temple of Olympian Zeus

Temple of Olympian Zeus Atina gezilecek yerler

Deneyimli gezginlere göre görülmesi gereken en önemli Antik Yunan tapınaklarından biri olan Temple of Olympian Zeus, ilk olarak M.Ö. 6. yüzyılda inşa edilmiş.

Tapınak, en görkemli haline ise İmparator Hadrian’ın Roma’ya hükmettiği M.S. 2. yüzyılda bürünmüş. 104 sütunla desteklenen yapı, Zeus’un adına yaraşır biçimde oldukça görkemli tasarıma sahipmiş.

Dev boyutlu 104 sütunla çevrelenmiş tapınağın içerisinde, o dönemde bu topraklarda yaratılmış en büyük heykel bulunuyormuş.

Plaka gezintiniz sırasında zaman ayırabileceğiniz Olimposlu Zeus Tapınağı’nın, uzun süren inşa sürecine rağmen en parlak dönemi yalnızca bir asır sürmüş.

M.S. 3. yüzyılda gerçekleşen saldırılar sırasında yağmalanan tapınak, yüzyıllar boyunca kaderine terk edilmiş. Hatta Roma’nın çöküşünün ardından tapınağın çoğu parçası, kentin başka yerlerindeki inşaatlarda kullanılmış.
•Adres: Leoforos Vasilissis Olgas, Athina 105-57
•Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00
•Giriş Ücreti: €6

7. Panathenaic Stadium

Panathenaic Stadium Atina gezi rehberi

Antik çağların en büyük festivali kapsamında gerçekleştirilen kültürel ve sportif etkinliklere sahne olan Panathenaic Stadium, M.Ö. 330 yılında yarış pisti olarak inşa edilmiş. Sonraki yıllarda çok fonksiyonlu hale getirilen stadyum, tarihindeki en kapsamlı revizyonu M.S. 144’te yaşamış.

Yapı, o dönem Roma senatosu tarafından görevlendirilen Senatör Herodes Atticus gözetiminde gerçekleştirilen çalışmalar sırasında beyaz mermer kullanılarak neredeyse baştan yaratılmış.

Asırlar boyunca atıl durumda kalan ve bütünlüğünü koruyamayan Panathenaic Stadyum, 1896 yılında düzenlenen tarihin ilk modern olimpiyatları için aslına uygun olarak restore edilmiş.

Arena, o dönemden beri şehirdeki sportif etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Hatta gün boyunca yerel halkın ve gezginlerin kullanımına sunuluyor. Eğer ilginizi çekerse siz de buraya gelip tarihi atmosferi soluyarak sabah koşunuzu yapabilirsiniz.
•Adres: Leof. Vasileos Konstantinou, Athina 116 35
•Ziyaret Saatleri: 08.00-19.00
•Giriş Ücreti: €5
•Web Sitesi

8. Ulusal Bahçe (National Garden, Athens)

National Garden Atina gezilecek yerler

160 bin metrekarelik alanı kaplayan Ulusal Bahçe, 1836 yılında Yunanistan Kraliçesi Amalia’nın emri doğrultusunda kurulmuş. Atina’nın açık arayla en büyük yeşil alanı konumundaki bahçe, 1923’te halka açılmış ve şimdiki adıyla anılmaya başlanmış.

Bünyesinde dünyanın dört bir yanından getirtilmiş 500’den fazla bitki ve ağaç türünü barındıran yeşil alanın tasarımını Friedrich Schmidt üstlenmiş. Eşsiz türlerin toplanabilmesi için tasarımcıya yardımcı olma görevi ise Yunan donanmasına verilmiş.

Sıcak yaz günlerinde dinlenmek ve egzotik bitki türlerini gözlemlemek için ziyaret edebileceğiniz Ulusal Bahçe’de, su kuşlarının bulunduğu küçük göletin kıyısı mola vermek için en ideal yer olarak gösteriliyor.

Tarihi eser kalıntıları ile bezeli bahçe içerisinde ayrıca küçük boyutlu bir hayvanat bahçesi ile çocuklara özel kütüphane faaliyet gösteriyor.
•Adres: Leoforos Vasilisis Amalias 1, Athina 105 57
•Ziyaret Saatleri: 06.00-21.00

9. Akropolis Müzesi (Acropolis Museum)

Akropolis Müzesi Atina gezi notları

Atina sınırları içerisindeki en değerli antik alanda gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında bulunan çeşitli objeler, Parthenon’a yalnızca 300 metre uzaklıktaki Yeni Akropolis Müzesi’nde sergileniyor.

Müzenin temelleri, aslında 1976’da Constantinos Karamanlis önderliğinde atılmış. Ancak birbirinden değerli buluntuların tarih tutkunlarına sunulacağı binanın açılışı için 2009 yılına kadar beklenmesi gerekmiş.

Bernard Tschumi tarafından tasarlanan modern bir binada konuklarını ağırlayan Akropolis Müzesi, 4 bin parçadan oluşan enfes bir koleksiyona sahip.

Cam tabanından antik kentin kalıntılarını görebileceğiniz kültürel tesiste, çevredeki tapınaklardan toplanan çok sayıda heykel ve klasik dönem sanat eserini inceleyebilirsiniz.

Parthenon’a ait değerli eşyalar ise müzenin en üst katında sizleri bekliyor. Rehberli turların düzenlendiği tesis, aynı zamanda konuklarına Akropolis’in enfes manzarasını sunma konusunda da gayet cömert davranıyor.

Tur Tavsiyesi: Müze giriş biletinizi dilerseniz Getyourguide.com.tr üzerinden de satın alabilirsiniz, tıklayın: Akropolis Müzesi Bileti ve Antik Kazı Alanına Erişim.
•Adres: Dionysiou Areopagitou 15, Athina 117 42
•Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00
•Giriş Ücreti: €10
•Web Sitesi

10. Benaki Müzesi (Benaki Museum)

Benaki Müzesi Atina görülecek yerler

Yunan kültürünün kökenlerini ve antik dönemden günümüze kadarki süreçte ne gibi değişiklikler geçirdiğini merak ediyorsanız Atina gezilecek yerler listenize Benaki Müzesi’ni ekleyebilirsiniz.

1930 yılında kurulan kültürel tesisin 45 binden fazla parçadan oluşan göz alıcı koleksiyonu, adını aldığı Antonis Benakis tarafından 35 yılda toplanmış. Müzede, en eskileri M.Ö. 3000’li yıllarda üretilmiş olan dini ve sanatsal değere sahip eserler kronolojik sırayla sergileniyor.

Benaki Müzesi’nin koleksiyonu, ağırlıklı olarak Yunan kültürüne odaklansa da Asya sanatından parçaları da müzede görme fırsatı bulabilirsiniz.

Hatta müze bünyesinde faaliyet gösteren Benaki İslami Sanat Müzesi’ni de ziyaret programınızı dâhil edecek olursanız Orta Doğu ve Osmanlı dönemi eserlerini de inceleme şansını yakalayabilirsiniz.
•Adres: Koumpari 1, Athina 106 74
•Ziyaret saatleri: 09.00-17.00
•Giriş Ücreti: €6
•Web Sitesi

11. Bizans ve Hristiyan Müzesi (Byzantine and Christian Museum)

Bizans ve Hristiyan Müzesi Atina’da görülmesi gereken yerler

1914 yılında konuklarını kapılarını açan Bizans ve Hristiyan Müzesi ise 4. ile 20. yüzyıllar arasına odaklanmış koleksiyonuyla tarih tutkunlarını büyülüyor.

Vakti zamanında Fransız bir hanımefendiye ait olduğu söylenen ve 1848’de inşa edilmiş Bizans stili villada faaliyetlerine devam eden müzenin yaklaşık 25 bin parçadan oluşan kalıcı koleksiyonu, üç ana bölüme ayrılmış durumda.

Müzede sergilenen koleksiyonun ilk bölümü, antik zamanlardan Bizans Dönemi’ne kadarki zaman aralığına ışık tutan nesnelerden oluşuyor.

İkinci bölüme geçtiğinizde kültürel tesisin asıl varlık nedeni olan Bizans dönemi sanat eserlerine, son kısımda ise Bizans’tan modern zamanlara kadarki süreçte farklı sanatçılar tarafından üretilen çalışmalara göz atabilirsiniz.
•Adres: Leof. Vasilissis Sofias 22, Athina 106 75
•Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00
•Giriş Ücreti: €8
•Web Sitesi

12. Kiklad Sanat Müzesi (Cycladic Art Museum)

Kiklad Sanat Müzesi Atina turu

Nikolaos Gulandris önderliğinde 1986 yılında kurulan Kiklad Sanat Müzesi, Yunanistan anakarası dışında kalan bölgelerdeki zengin sanatsal birikimi gözler önüne seriyor.

3 binin üzerinde sanat eserine ev sahipliği yapan kültürel tesiste, özellikle Kiklad Adaları ve Kıbrıs’a özgü sanatsal hayatın kökenlerine iniliyor. Tabii diğer sanat müzelerinden farklı olarak bu sefer M.Ö. 500’lü yıllardan başlayıp M.S. 6. yüzyıla kadar devam eden görece daha kısa süreç ele alınıyor.

Sanat müzesinin ilk katında, Erken Tunç Çağı’na ait Kiklad kültürünün karakteristik özelliklerini taşıyan 350’nin üzerinde heykelcik ve çeşitli araç-gereçler sergileniyor.

Müzenin ikinci ve dördüncü katları ise M.Ö. 2000 ile M.S. 500’lü yıllar arasında oluşturulmuş Antik Yunan eserlerine ayrılmış.

Dördüncü katta, aynı zamanda “Antik Çağ’da Gündelik Hayatın Sahneleri” isimli son derece ilginç bir sergi sizleri bekliyor. Üçüncü kattaki sergi alanını ziyaret ettiğinizde ise Kıbrıs’a odaklı geniş bir koleksiyonla karşılaşabilirsiniz.
•Adres: Neofitou Douka 4, Athina 106 74
•Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
•Giriş Ücreti: €7
•Web Sitesi

13. Lycabettus Tepesi

Lycabettus Tepesi Atina gezilecek yerler

Müze ziyaretlerinin ardından kentin kalabalık atmosferinden az da olsa uzaklaşmak ve doğa ile baş başa kalmak istediğinizde, 278 metrelik yüksekliğe sahip Lycabettus Tepesi’ne çıkabilirsiniz.

Adının Eski Yunanca’da “Kurtlar Dağı” anlamına geldiğini öğrendiğim tepe, mitolojiye göre tanrıça Athena tarafından kazara yaratılmış.

Klasik dönemde zirvesine Zeus şerefine bir tapınak inşa edilen ve zengin bitki örtüsü ile dikkat çeken doğal yükselti, Osmanlı döneminde kaderine terk edilmiş.

Günümüzde ise Lycabettus Tepesi, Atina’nın ve kısmen de olsa Akropol’ün eşsiz manzarasını izlemek isteyen gezginlerle dolup taşıyor. 19. yüzyıldan itibaren Aziz George Şapeli’ne ev sahipliği yapmaya başlayan tepede, bir restoran ile tiyatro bulunuyor.

Gün batımının görkem kattığı manzaranın tadını çıkarmak ve bu mekânlarda zaman geçirmek isterseniz Kolonaki’deki fünikülere binebilirsiniz. Alternatif olarak ağaçlarla çevrili patikada keyifli bir yürüyüşü de tercih edebilirsiniz.

14. Ancient Agora of Athens

Ancient Agora of Athens Atina’da gezilecek yerler

Akropolis’in kuzeybatısında, Ares ve Agoreos Kolonos tepelerinin arasında kalan alanı kaplayan Ancient Agora of Athens, bir zamanlar kentin sosyal, politik ve ticari hayatının merkezi konumundaymış.

Antik zamanlarda toplumun farklı katmanlarından insanların bir arada bulundukları agora, türünün en iyi korunmuş örnekleri arasında gösteriliyor.

İlk kazı çalışmalarının 1859-1912 yılları arasında gerçekleştirildiği bu tarihi alanda, Attalos Stoası ile Hephaestus Tapınağı’nı görmeye öncelik verebilirsiniz.

Alanın en çok ziyaretçi çeken bölümlerinden biri olan Attalos Stoası, 1957 yılından beri Antik Agora Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Pergamon Kralı Attalus tarafından Atina halkına armağan edilen iki katlı yapının içerisindeki müzede, kazı çalışmaları sırasında keşfedilen seramikler, mücevherler, silahlar ve paralar başta olmak üzere birçok değerli eşya sergileniyor.
•Adres: Adrianou 24, Athina 105 55
•Ziyaret Saatleri: 08.00-15.00
•Giriş Ücreti: €8

15. Ermou Caddesi

Ermou Caddesi Atina’da gezilmesi gereken yerler

1,5 kilometre uzunluğundaki Ermou Caddesi, alışveriş tutkunlarının Atina gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Zira kentin en önemli arkeolojik alanları arasında gösterilen Kerameikos’u Syntagma Meydanı’na bağlayan cadde üzerinde çok sayıda mağaza ve alışveriş merkezi bulunuyor.

Caddenin motorlu taşıt trafiğine kapalı olması, yayalara güvenli ortam sunuyor. Ancak nadiren de olsa motosiklet veya taksi ile karşılaşabilirsiniz. O yüzden dikkati elden bırakmamakta fayda var.

Ermou Caddesi’nde dolaşırken sık sık Zara, H&M, Berksha ve Sephora gibi uluslararası bilinirliğe sahip markalara ait mağazalarla karşılaşabilirsiniz. Tabii dilerseniz Nikos Spilliopoulos ve diğer yerel işletmelerde alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz.

Yalnız buraya kadar gelip de fiyatların gayet makul olduğu Fokas ve The Hondos Center’a uğradan dönmeyin. Yoğun geçen günün ardından eğlenmek için yine Ermou’daki mekânlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

16. Parliament House

Parliament House Atina gezilecek yerler

Syntagma Meydanı’nın doğusunda yer alan Parliament House, modern Yunanistan’ın ilk kralı I. Otto adına 1836-1842 yılları arasında inşa edilmiş.

Alman mimar Friedrich von Gartner tarafından Neo-Klasik tarzda tasarlanan gösterişli yapı, 1909’da çıkan yangının ardından kralın taşınmasıyla “Eski Saray” olarak anılmaya başlanmış. Bina, 1935’ten itibarense Yunan parlamentosu tarafından kullanılmaya başlanmış.

Yunanistan Parlamento Binası’nın tam önünde “İsimsiz Askerlerin Mezarı” isimli anıt ziyaretçileri karşılıyor. Başında nöbet tutan askerler ve onların farklı stildeki nöbet değişimi seremonileri, 25 Mart 1932 tarihinde açılışı gerçekleştirilen anıta olan ilgiyi çok daha yüksek seviyelere taşıyor.

Nöbet değişimine her saat başında denk gelebilirsiniz. Ancak en renkli haline tanık olmanız için pazar günü saat 11.00’de binanın önünde hazır bulunmanızı öneririm.

17. Dionysos Tiyatrosu

Dionysos Tiyatrosu Atina’da görülmesi gereken yerler

Akropol’ün güney kısmında ziyaret edilmeyi bekleyen Dionysos Tiyatrosu, Atina tarihindeki ilk sahne oyunlarının gösterimi amacıyla M.Ö. 6. yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanmış.

Sophocles, Aristophanes ve Aeschylus gibi zamanının önde gelen yazarlarının kaleminden çıkan eserlerin izleyici ile buluştuğu antik tiyatronun, kentin Peisistratos’un yönetimi altında olduğu dönemde inşa edildiği biliniyor.

Yapının Dionysos’a adanmış bir sunağın yanı başındaki ilk sıraları mermerden inşa edilirken, halkın oturacağı diğer bölümlerin yapımında ahşap kullanılmış.

İşin açıkçası, Atina’nın ilk ve en büyük tiyatrosu buram buram drama kokan atmosferini hala korumaya devam ediyor. Antik dönemde 17 bin kişi kapasitesi olan yapının tribünlerinde oturduğunuzda siz de birçokları gibi ilk klasik Yunan oyunlarından birini izlediğinizi hayal ederek keyifli anlar yaşayabilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00
•Giriş Ücreti: €30 (Kombine Bilet)

18. Kolonaki

Kolonaki Atina gezilecek yerler

Lycabettus Tepesi’ni anlatırken adını andığım Kolonaki, Atina’nın merkezindeki en zarif ve görkemli yerleşim bölgesi olarak anılıyor.

Sokaklarını Neo-Klasik ve Modernist tarzdaki binaların süslediği, çok sayıda şık restoranın bulunduğu Kolonaki, dilimizde “Hafif Sütun” anlamına gelen adını bölgenin sayılan meydandaki tarihi eserden alıyor.

Yerleşimin sınırları içerisinde keşfe çıktığınızda yorulduğunuzu hissederseniz huzur dolu bahçe ve parklardan birinde durup kısa molalar verebilirsiniz.

Farkındaysanız, hemen mola vermek için ideal alanlara değindim. Çünkü Kolonaki, aynı zamanda üst düzey markalara ait mağazalara ve yerel tasarımcıların butiklerine ev sahipliği yapan, birçoklarına göre kentin en güzel alışveriş bölgesi.

Dolayısıyla alışveriş tatil planlarınızda önemli bir yer tutuyorsa kentin bu kesimine ayırdığınız sürenin büyük bölümünü mağazalara ayıracağınızdan emin olabilirsiniz.

19. Anafiotika

Anafiotika Atina gezi rehberi

Plaka Bölgesi’nin bir bölümünü oluşturan Anafiotika ise Kolonaki’nin aksine son derece sessiz ve otantik bir yerleşim yeri.

Gündelik yaşamı gözlemlemekten hoşlanan ve fotoğrafını çekebilecekleri özgün manzaralar peşinde koşan gezginlerin akınına uğrayan mahalle, Akropolis’in bulunduğu tepenin kuzeydoğu tarafını kaplıyor.

Bölgeyi görsel açıdan eşsiz kılan beyaz-mavi badanalı evler, Yunan Kralı I. Otto’nun sarayının yapımı için işe alınan ustalar tarafından 19. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş.

Eğer önceden Kiklad Adaları’na gittiyseniz, Anafiotika’daki evlerin mimari açıdan oradakilerle benzerlik gösterdiğini hemen fark edebilirsiniz.

Sarayı yapmakla görevli işçilerin ev özlemi duymaları, bu benzerliğin altında yatan ana sebebi oluşturuyor. Mahallenin sembolü sayılan konutların bir kısmı, Akropol’de gerçekleştirilen kazılar sırasında yıkılmış.

Ancak varlığını koruyanlar, bu bölgenin halen daha Atina’nın ortasında denizi olmayan bir ada olarak anılmaya devam edilmesini sağlıyor.

20. Erekhtheion

Erechtheion Atina’da gezilmesi gereken yerler

Devam etmekte olan Akropolis koruma ve yenileme çalışmaları kapsamında kente yeniden kazandırılan ilk antik yapı konumundaki Erekhtheion, M.Ö. 421-46 yılları arasında inşa edilmiş.

Adını Atina’nın efsanevi kralı Erechtheus’tan alan tapınak, tıpkı öncülü gibi Athena ve Poseidon’a adanmış. Gezginler, antik yapıyı iki nedenden dolayı Atina gezilecek yerler listelerine dâhil ediyor. Bu nedenlerin ilki, pek tabii ki tarihi önemi. Diğeri ise bulunduğu alandaki yükselti farkından dolayı oluşan sıra dışı mimari özellikleri.

Akropolis’in kuzeyindeki Erehteyon, Hristiyanlık inancının yayıldığı ilk dönemlerde kiliseye dönüştürülmüş. Franklar’ın bölgeye hâkim olduğu zaman diliminde ise yapı, saray olarak kullanılmış. Hatta Osmanlı zamanında da bir zamanların görkemli tapınağından aynı işlevle yararlanılmaya devam edilmiş.

Atina’da Nerede Kalınır?

Atina şehir merkezi otel tavsiyesi Elia
4 yıldızlı Elia Ermou Athens Hotel, Atina’da konaklama için tercih edebileceğiniz en popüler ve güzel tesislerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Atina’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Atina’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Syntagma & Monastiraki, Plaka, Kolonaki, Psyri, Exarchia bölgeleri.

Atina’nın kalbinde, dünyaca ünlü Akropolis’e ve Akropolis Müzesi’ne sadece 800 metre mesafede yer alan Elia Ermou Athens Hotel, şehirde konaklama yapabileceğiniz 4 yıldızlı güzel bir tesis.

Booking.com’da yaklaşık 1700 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 9,5 gibi muazzam bir puana sahip olan bu popüler tesis cryosauna (soğuk sauna), fitness merkezi ve kuaför gibi olanaklara sahip.

Muhteşem manzaralı Plaka ve hareketli Monastiraki sadece 400 metre uzaklıkta yer alan tesisin en üst katta yer alan alakart restoranından Akropolis manzarasını da seyredebilirsiniz.

Eğer Atina seyahatinizde şehrin tam merkezinde, Atina gezilecek yerler yazımız boyunca tanıttığımız hemen hemen her yere yürüme mesafesinde yer alan bir bölgede konaklamak isterseniz bu popüler otele göz atabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Atina’da nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Atina gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Eğer sizin de mutlaka Atina gezilecek yerler listesine eklemelisin dediğiniz yer varsa yorum yazarak bizimle paylaşın!

Atina Şehir Merkezi Otel Fiyatları
Booking.com