Bologna Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Bologna gezilecek yerler rehberi

Bologna gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? “Kızıl Şehir” lakaplı Bologna, konuklarına Orta Çağ atmosferini fazlasıyla hissettiriyor. İtalya‘nın kuzeyinde yer alan kentte, her adımınızda geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bir yapıya denk gelebilirsiniz.

Bu nedenle gezi programı hazırlarken kısıtlı tatil süresini de göz önünde bulundurup seçici davranmak gerekiyor. Eğer kente ilk kez seyahat edecekseniz yolculuk öncesinde deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım Bologna gezilecek yerler listesine göz atabilirsiniz ama öncesinde şu konulara dikkat;

Nerede kalınır? Tarihi Merkez (Maggiore Meydanı ve Çevresi), Fiere di Bologna ve Tren İstasyonu Çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Bologna’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Bologna şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Hotel Cavour, 4★ NH Bologna De La Gare, 5★ Grand Hotel Majestic gia’ Baglioni.

Yapılacak şeyler: Bolonya: Yerel Rehberle Özel Tur ve Bologna Tam Gün Yiyecek ve Ferrari Turu şehirde katılabileceğiniz en popüler turlardan bazıları.

Bologna Gezilecek Yerler Listesi

Bologna’da gezilecek görülecek yerler harita konumları, Bologna haritası
Bologna gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Bologna’da gezip görülmesi gereken yerler:
1.Asinelli ve Garisenda Kuleleri
2.Piazza Maggiore
3.Basilica di San Petronio
4.Basilica di Santo Stefano
5.Sanctuary di Madonna di San Luca
6.Fountain of Neptune
7.Archaeological Museum of Bologna
8.National Gallery
9.Biblioteca Salaborsa
10.Cattedrale di San Pietro
11.La Piccola Venezia
12.Santa Maria della Vita
13.Basilica of San Domenico
14.Piazza Santo Stefano
15.Quadrilatero Market
16.Museo Ducati
17.Teatro Anatomico
18.Palazzo del Podesta
19.Mercato delle Erbe
20.Universita di Bologna

1. Asinelli ve Garisenda Kuleleri (Two Towers)

Towers of Bologna Bologna gezisi

Tatilinizin birinci gününe yüzyıllardır el değmemiş gibi duran kent merkezinin enfes manzarasını seyrederek başlamak isterseniz Bologna gezilecek yerler listenizin ilk sırasına Asinelli ve Garisenda Kuleleri’ni yazabilirsiniz.

Kentin ana sembolü olan kuleler, Asinelli Ailesi tarafından 1109-1119 yılları arasında inşa ettirilmiş. O dönemde sayıları 180’i bulan bu kudretli yapıların hem ailelerin gücünü vurgulamak hem de güvenliği sağlamak amacıyla yaptırıldığına inanılıyor.

Asinelli ve Garisenda Kuleleri, ünlerini esas olarak eğikliklerine borçlular. Zaten rehberler, bu kuleleri tanıtırken 97,2 metre yüksekliğindeki Asinelli için dünyanın en uzun ve eğik Orta Çağ yapısı tanımlamasını kullanıyor.

47 metrelik ikizi Garisenda’da ise bu durum çok daha kolay gözlemlenebiliyor.
•Adres: Piazza di Porta Ravegnana, 40126 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 09.30-17.30
•Giriş Ücreti: €5

2. Piazza Maggiore

Piazza Maggiore Bologna’da görülecek yerler

Kulelerin üst kısmına çıkıp manzarayı seyrettikten sonra rotanızı kentin kalbi sayılan Piazza Maggiore’ye doğru çevirebilirsiniz. Gerçi bölgeyi dolaşırken hangi caddeden ilerlerseniz ilerleyin, bir şekilde bu meydana ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Özellikle yaz mevsiminde meydana giderseniz yılın geri kalan bölümlerine nazaran çok daha eğlenceli bir atmosferle karşılaşabilirsiniz. Hatta 18 Haziran-15 Ağustos tarihleri arasındaki dönemde açık havada film izlemenin keyfine varabilirsiniz.

13. yüzyıldan kalma Piazza Maggiore, çevresindeki tarihi yapılar sayesinde ilgi odağı haline geliyor. Az sonra sizlere detaylıca anlatacağım Basilica di San Petronio, büyüleyici güzellikteki Rönesans sarayları Communale ve del Podestà bu yapıların en önemlileri olarak anılıyor.

Otel Tavsiyesi: Eğer Bologna’nın bu tarihi merkezine yakın bir yerde konaklamak isterseniz şehirdeki en popüler tesislerden biri olan 4 yıldızlı Hotel Al Cappello Rosso adlı otele göz atabilirsiniz.

3. Basilica di San Petronio

Basilica di San Petronio Bologna gezi rehberi

Avrupa’nın altıncı en büyük dini yapısı olan Basilica di San Petronio’nun inşa süreci, 1390 yılında başlamış. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı Gotik tarzdaki bazilikanın yapımı hala tamamlanamamış durumda.

Bu duruma rağmen dini yapı, gerek manevi değeri gerekse de bünyesinde barındırdığı değerli eserler sayesinde kentte tatil yapan gezginlerin büyük bölümünü kendisine çekmeyi başarıyor.

İç kısmında farklı azizlere adanmış yirmiden fazla şapelin bulunduğu San Petronio Bazilikası’nı ziyaret ettiğinizde, ilk olarak yapım aşamalarını gösteren çizimler ve modellerle dolu müzeye yönelebilirsiniz.

Müzenin ikinci salonunda, dini değere sahip eserler sergileniyor. 1984’te açılan müzeyi gezdikten sonra manzaranın tadını çıkartmak için terasa çıkabilirsiniz. Yalnız bazilika ve müzeye giriş ücretsizken terasa çıkmak isteyen ziyaretçilerden €3 talep ediliyor.
•Adres: Piazza Galvani, 5, 40124 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 07.45-18.00
•Web Sitesi

4. Basilica di Santo Stefano

Basilica di Santo Stefano Bologna gezilecek yerler

Bir labirenti andıran Basilica di Santo Stefano; Romanesk, Lombardiya ve Antik Roma’ya özgü mimari detayları ile Bologna’nın en güzel dini yapısı olarak gösteriliyor.

5. yüzyılda Aziz Petronius tarafından inşa ettirildiği düşünülen bazilikanın bulunduğu alanda, önceden tanrıça Isis’e adanmış bir tapınak bulunuyormuş.

Santo Stefano Bazilikası bünyesinde bir zamanlar yedi farklı kilise varmış. Ancak bu dini yapılardan yalnızca Chiesa del Crocefisso, Chiesa della Trinità, Chiesa del Santo Sepolcro ve Santi Vitale e Agricola günümüze sapasağlam ulaşabilmiş.

Diğerlerine göre çok daha mütevazı durumdaki Chiesa della Trinità’nın hemen yanı başında küçük bir müze sizleri bekliyor.
•Adres: Piazza di Porta Ravegnana, 40125 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 08.30-18.30

5. Sanctuary di Madonna di San Luca

Sanctuary di Madonna di San Luca Bologna gezilecek yerler

Bologna gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye edeceğim diğer dini yapı ise kent merkezinin 3,5 kilometre kadar güneybatısında yer alan Sanctuary di Madonna di San Luca.

Yemyeşil bitki örtüsü ile kaplı bir tepenin zirvesini süsleyen bazilikanın geçmişi, 12. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor.

Günümüzde kent silüetine etkileyici bir görünüm kazandıran dini yapının inşasıysa Carlo Francesco Dotti’nin tasarımına bağlı kalınarak 1723’te gerçekleştirilmiş.

Barok tarzdaki Sanctuary di Madonna di San Luca, misafirlerini etkileyici kent manzarasıyla adeta büyülüyor. Daha da önemlisi dini yapı içerisinde Meryem Ana’yı siyahlar içerisinde tasvir eden ve 12. yüzyılda Orta Doğu’dan getirildiğine inanılan bir eser bulunuyor.

Bu eseri görmek ve kentin tüm görkemine kuş bakışı şahit olmak isterseniz Piazza Maggiore’den her yarım saatte bir kalkan trene binebilirsiniz.
•Adres: Via di San Luca, 36, 40135 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 07.00-18.00

6. Fountain of Neptune

Fountain of Neptune Bologna’da nereler gezilmeli

Eskiden papalık yönetiminin en önemli sembolü olarak nitelendirilen Fountain of Neptune, Bologna kentinin mimari açıdan yenilenmesine yönelik çalışmaların bir parçası olarak inşa edilmiş.

Tasarımında Tommaso Lauranti’nin imzası olan çeşme, 1667 yılında tamamlanmış. Esere adını veren ve Roma deniz tanrısı Neptün’ü tasvir eden heykelin yapımını ise Floransa’da ikamet eden Flaman asıllı heykeltıraş Giambologna üstlenmiş.

Çevresi gün boyunca fotoğraf çekmeyi amaçlayan gezginler tarafından kuşatılan Neptün Çeşmesi’nin her bir yüzü, yapıldığı dönemde dünyanın en büyük dört nehri olduğuna inanılan Ganj, Nil, Amazon ve Tuna’yı temsil ediyor.

2016 ve 2017 yıllarında çeşmeye özel rehberli turlar düzenleniyormuş. Ancak şimdilerde eserin hikâyesini eksiksiz bir biçimde öğrenmenin yolu, yerel halkla iletişim kurmaktan geçiyor.
•Adres: Piazza del Nettuno, 40124 Bologna
•Web Sitesi

7. Archaeological Museum of Bologna

Archaeological Museum Bologna’da nereler görülmeli

Antik Mısır ve Roma dönemine ait tarihi buluntular ile İtalya’daki en iyi Etrüks koleksiyonunu bir arada görmek size cazip geliyorsa gezi programınıza Archaeological Museum‘u dâhil edebilirsiniz.

15. yüzyılda inşa edilen Palazzo Galvani’de konuklarını ağırlayan kültürel tesis, 1881 yılında kurulmuş. O dönemden bu yana tarihe meraklı gezginlerin uğrak noktası haline gelen müzede koleksiyonların sergilendiği bölümler dışında özel kütüphanenin de ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

Başta da belirttiğim gibi Bologna Arkeoloji Müzesi’nin koleksiyonu üç büyük uygarlığa odaklanmış durumda. Ancak Etrüks, Roma, Antik Mısır dışında Kelt ve Yunan uygarlıklarının koleksiyonlarına da zaman ayırırsanız asla pişman olmazsınız.

Müzenin nümismatik koleksiyonu ise 100 bine yakın metal para ve madalya gibi değerli nesneleri bünyesinde barındırıyor.
•Adres: Via dell’Archiginnasio, 2, 40124 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
•Giriş Ücreti: €5
•Web Sitesi

8. National Gallery (Pinacoteca Nazionale di Bologna)

Bologna’da gezilecek yerler Pinacoteca Nazionale di Bologna

Güzel Sanatlar Akademisi ile aynı binayı paylaşan National Gallery, 18. yüzyılda kurulmuş. Kentin ana sanat galerisi konumundaki kültürel tesisteki zengin koleksiyon, 13. ve 18. yüzyıllar arasındaki dönemde yaratılmış eserlerden oluşuyor.

Galerinin sergi salonlarında ayrıca şehir ile bağı olan sanatçıların çalışmalarına da yer veriliyor. Bu isimlerin başında kariyerlerinin önemli bir bölümünü Bologna’da geçiren Annibale ve Agostino Carracci geliyor.

Ulusal Galeri’yi ziyaret ettiğinizde Carracci Kardeşler’in din temelli eserlerine ek olarak Ludovico’nun Madonna Bargellini isimli çalışmasını yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Tabii galerinin farklı salonlarında Raphael’in Estasi di Santa Cecilia isimli tablosu başta olmak üzere Giotto, El Greco ve Titian’ın imzasını taşıyan eserlere de denk gelebilirsiniz.
•Adres: Via delle Belle Arti, 56, 40126 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 08.30-17.30
•Giriş Ücreti: €6

9. Biblioteca Salaborsa

Biblioteca Salaborsa Bologna’da görülecek yerler

2001 yılında eskiden belediye binası olarak kullanılan Palazzo d’Accursio’nun kuzey kanadına taşınan Biblioteca Salaborsa, gezginler için tipik bir kütüphaneden çok daha fazlasını ifade ediyor.

Çünkü Piazza Maggiore’nin kuzeyinde yer alan kültürel tesisi ziyaret eden kitap kurtları, kristal zeminden aşağıya baktıklarında kentin antik dönemlerine ışık tutan arkeolojik kalıntıları görme ayrıcalığına kavuşuyor.

Etrüks ve Antik Roma dönemlerinden günümüze ulaşan kalıntıları inceledikten sonra isterseniz Biblioteca Salaborsa’nın zengin arşivinden yararlanıp Bologna’nın tarihi ve kültürü hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hatta farklı temalara sahip etkinliklere katılıp genel kültüre dair bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz.
•Adres: Piazza del Nettuno, 3, 40124 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 14.30-20.00
•Web Sitesi

10. Cattedrale di San Pietro (Bologna Cathedral)

Cattedrale di San Pietro Bologna’da görülecek yerler

Adeta bir müzeyi andırması nedeniyle Bologna gezilecek yerler listenize Cattedrale di San Pietro’yu da ekleyebilirsiniz.

İç kısmındaki süslemelerle adından söz ettiren dini yapı, aynı cadde üzerinde bulunan ve yangın sonucu kullanılamayacak hale gelen katedralin yerine 1141’de inşa edilmiş.

Yapının günümüzdeki görünümünü kazanmasında ise ağırlıklı olarak 17. yüzyıldaki çalışmaların etkisi olmuş.

Sanat tarihine ilgi duyan gezginlerin kentte en çok ilgi gösterdikleri mekânlardan biri olan Bologna Katedrali’nin içerisine girdiğinizde Prospero Fontana, Ludovico Carracci ve Donato Creti gibi önemli sanatçıların ustalık kokan çalışmalarını yakından inceleyebilirsiniz.

Bu çalışmalara ve katedral hazinesine zaman ayırdıktan sonraysa çan kulesine çıkıp enfes kent manzarasını seyredebilirsiniz.
•Adres: Via dell’Indipendenza, 7, 40125 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 07.30-18.45

11. La Piccola Venezia (Venedik Penceresi)

La Piccola Venezia Bologna gezilecek yerler

Fotoğraf çekmek için özel bir yer arayışına girdiğinizde Porta Govese ya da Torresotto dei Piella’nın altından geçerek La Piccola Venezia‘ya, yani Küçük Venedik’e gidebilirsiniz.

Böylece kentin bu huzur dolu köşesinde sizleri bekleyen Venedik Penceresi aracılığıyla yirminci yüzyılın başından beri varlığını koruyan küçük kanalları görme imkânına kavuşabilirsiniz.

Cannale di Reno’nun bir uzantısı olan Canale delle Moline’ye açılan Venedik Penceresi, konumu sayesinde kolaylıkla çok özel karelerin yakalanmasını mümkün kılıyor.

Kanalı çevreleyen evlerin oluşturduğu renkli görüntü ile yetinmek istemezseniz Via Oberdan ve Via Malcontenti civarındaki pencerelere de yönelebilirsiniz.

12. Santa Maria della Vita

Santa Maria della Vita Bologna gezi notları

Şehirdeki en zarif yapıların başında gelen Santa Maria della Vita, 13. yüzyılın ikinci yarısında Battuti Cemaati tarafından inşa ettirilmiş.

Piazza Maggiore’ye oldukça yakın konumdaki dini yapı, uzun süre boyunca ihtiyaç sahiplerinin yararlanabildikleri bir hastane ve kilise olarak kullanılmış. Ancak kilise bölümü 1686’da yıkılınca Mimar Bergonzoni gözetiminde yeniden inşa edilmiş.

Eliptik bir düzene sahip Santa Maria della Vita, başta da belirttiğim gibi Barok mimarinin tüm zarafetini yansıtmak konusunda oldukça cömert davranıyor.

İtalyan heykel sanatının en önemli şaheserlerinden biri sayılan Compianto de Cristo Morto ise yapının bu özelliğini adeta perçinliyor. Yüksek sunağa doğru gittiğinizde ise 14. yüzyıldan kalma Madonna della Vita’yı görebilirsiniz.
•Adres: Via Clavature, 8-10, 40124 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
•Giriş Ücreti: €4
•Web Sitesi

13. Basilica of San Domenico

Basilica of San Domenico Bologna’da gezilmesi gereken yerler

Kentin tarihsel ve sanatsal zenginliğine vurgu yapan Basilica of San Domenico, 1238’de inşa edilmiş. Bazilikanın yapım sürecine doğru giden yolu açan bizzat Dominikan Tarikatı’nın kurucusu Guzmanlı Aziz Domenico olmuş.

1200 yılı civarında kente gelen din adamı, şu an bazilikanın bulunduğu alanda yükselen San Nicolò delle Vigne Kilisesi’ni ve papaz evini satın almış.

Aziz Domenico’nun ölümünü ardından müritleri, din adamı anısına var olanları yıktırıp daha büyük bir kilisenin inşa edilmesine karar vermiş.

Romanesk ve Rönesans tarzı mimari detayları bünyesinde barındıran Basilica of San Domenico’nun iç mimarisinin zenginleşmesinde, Bergamo ve Michelangelo gibi büyük ustaların payı bulunuyor. Hatta Mozart, Bologna Müzik Akademisi’nde geçirdiği bir ay boyunca sık sık buraya gelip canlı performans sergilemiş.
•Adres: Piazza S. Domenico, 13, 40124 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
•Web Sitesi

14. Piazza Santo Stefano

Piazza Santo Stefano Bologna gezilecek yerler

Bologna’nın en özel ve zaman geçirmesi en keyifli yerlerinden biri olan Piazza Santo Stefano, anıtsal nitelikteki yapı grubuna uzanan yolun başlangıcında yer alıyor.

Toskana’ya kadar uzanan bu antik yol üzerindeki yapılar “7 Kilise” adıyla anılıyor ve kutsal kabul ediliyor. Kiliselerin büyük çoğunluğu St. Petronio’nun yaşadığı dönemde inşa edilmiş.

Yıl boyunca çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan Piazza Santo Stefano, yalnızca kiliseleri sayesinde ziyaretçi akınına uğramıyor.

Burası, aynı zamanda birbirinden güzel binalarla çevrelenmiş durumda. Freskleri Gaetano Gandolfi tarafından yapılan Casa Berti ve 15. yüzyıldan kalma Palazzo Bolognini Isolani ile 16. yüzyılda inşa edilen Palazzo Bolognini Amorini Salina, alana oldukça estetik bir hava katıyor.

15. Quadrilatero Market

Quadrilatero Market Bologna turu

Eğer yerel kültürü yansıtan eşyalar satın almanın peşindeyseniz geçmişi Roma dönemine kadar uzanan ve en büyük gelişim sürecini Orta Çağ’da yaşayan Quadrilatero Market’i Bologna gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Bir zamanlar kuyumcu, kasap, balıkçı, kürkçü, berber ve ressam loncalarının merkezi konumunda olan bölgede kurulu pazar, sosyal açıdan da oldukça zengin içeriğe sahip.

Kafeleri gün boyunca dolu olan Quadrilatero’daki pazarın kurulduğu tarihi dokuya sahip sokakları gezerken çeşitli çiftlik ürünlerinin satıldığı tezgâhlara ve gurme lezzetlerin sunulduğu restoranlara denk gelebilirsiniz.

Tabii bir şeyler satın almaya kararlıysanız bu tezgâhları es geçip el sanatlarına yoğunlaşan dükkânlara girmeyi tercih edebilirsiniz.

16. Museo Ducati

Museo Ducati Bologna gezilecek yerler

Motosiklet tutkunları için bir mabedi andıran Museo Ducati, 1998 yılında kapılarını ziyarete açmış. Ducati Fabrikası’nın bir parçası olan kültürel tesis, konuklarına kronolojik olarak markanın kuruluşundan itibaren gösterdiği gelişme, sosyal hayata etkisi ve sportif başarıları konusunda değerli bilgiler sunuyor.

2016 yılında kapsamlı bir yenileme çalışmasının gerçekleştirildiği müzede, bu bilgilerin aktarıldığı üç ana bölüm bulunuyor.

Müzede Ducati’nin ürettiği motosikletlerin sergilendiği galeriye giderseniz 1946’tan günümüze kadarki süreçte öne çıkan 15 modeli yakından inceleme şansı bulabilirsiniz.

Yarış motosikletlerine ayrılan kısımda, markanın kazandığı kupaları ve şampiyonların kullandıkları ekipmanları görebilirsiniz. Şirket tarihinin dönüm noktaları, kurumsal başarılara imza atan kişiler ve devrim yaratan teknolojik yenilikler hakkındaki tüm detaylarsa “The Ducati Moments” isimli alanda ziyaretçilerle paylaşılıyor.
•Adres: Via Antonio Cavalieri Ducati, 3, 40132 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
•Giriş Ücreti: €17
•Web Sitesi

17. Teatro Anatomico

Teatro Anatomico Bologna gezilecek yerler

1562-1563 yılları arasında Kardinal Borromeo adına inşa edilen Palazzo dell’ Archiginnasio‘ya giderseniz insanı bir yandan mimarisiyle hayrete düşüren diğer taraftansa yeni bilgiler edinmesine katkıda bulunan Teatro Anatomico’yu ziyaret etme olanağı yakalayabilirsiniz.

Bir dönem engizisyon rahipleri gözetiminde gerçekleştirilen mahkemelere ev sahipliği yapan saray, sedir ağacından süslemeleri ile dikkat çekiyor.

Sarayın en önemli bölümü ise 1637’de anatomi derslerinin yapılabilmesi için Antonio Levante tarafından inşa ettirilen salon.

Teatro Anatomico’nun alt katına indiğinizde karşınıza çıkacak derslik, Salla dello Stabat Mater adını taşıyor. Bu derslik ve ona bağlı 10 küçük atölyede günümüzde Archiginnasio Kütüphanesi faaliyet gösteriyor.

Kütüphanede, en eskileri 15. yüzyıla ait olan yaklaşık 850 bin kaynak bulunuyor.
•Adres: Piazza Galvani, 1, 40124 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €3
•Web Sitesi

18. Palazzo del Podesta (Podesta Sarayı)

Palazzo del Podesta Bologna gezilecek yerler

Bologna’nın ilk belediye binası olma özelliği taşıyan Palazzo del Podesta, Alberto di Pietro gözetiminde 1259 yılında inşa edilmiş. Piazza Maggiore’nin tarihi atmosferini daha da değerli hale getiren saray, ilk haline göre çok fazla değişmeden günümüze kadar gelmeyi başarmış.

Dönemin şehir yöneticisinin emriyle Romanesk tarzdaki dış cephenin Rönesans stiline dönüştürmesi, kayıtlardaki en büyük değişiklik olarak göze çarpıyor.

Podesta Sarayı’na yalnızca sergilerin düzenlendiği tarihlerde giriş yapılabiliyor. Eğer tatilinizi bu döneme denk getirebilirseniz sarayın alt katındaki Fısıldayan Galeri’yi ziyaret etme olanağı bulabilirsiniz.

Birbiriyle kesişen iki koridordan oluşan bu alanda durup fısıldadığınızda akustiğin ne kadar iyi seviyede olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

19. Mercato delle Erbe

Mercato delle Erbe Bologna gezilecek yerler

Şehir merkezindeki en büyük kapalı pazar yeri olan Mercato delle Erbe, 20. yüzyılın hemen başında San Francesco Kilisesi’nin yanında kuruluyormuş.

Ancak 1910 yılında bu alana farklı amaçlar için ihtiyaç duyulunca pazar için Arturo Carpi ve Luigi Mellucci tarafından tasarlanan şimdiki bina inşa edilmiş.

Mercato delle Erbe’de, bir asırdan uzun süre boyunca yalnızca yiyecek satışı yapılmış. 2014 yılındaki yenileme çalışmaları sırasındaysa pazarın bir bölümü, yeme-içme alanına dönüştürülmüş. Durum böyle olunca pazar yerinin gezginler arasındaki ünü hızla artmış.

Gerçekleştirilen etkinlikler sayesinde hem yerel halkın hem de gezginlerin uğrak noktalarından bir haline gelen pazarda Kuzey İtalya’nın bereketli topraklarında yetişen ürünlerden satın aldıktan sonra restoranlardan birine oturup harika bir gastronomik deneyim yaşayabilirsiniz.
•Adres: Via Ugo Bassi, 25, 40121 Bologna
•Ziyaret Saatleri: 07.00-00.00
•Web Sitesi

20. Universita di Bologna

Universita di Bologna gezi rehberi

Günümüzde Universita di Bologna adıyla eğitim faaliyetlerini sürdüren enstitünün temelleri, 11. yüzyılın sonlarına doğru atılmış. Hatta Giosuè Carducci önderliğindeki bir grup tarihçi, üniversitenin kesin olarak 1088 yılında kurulduğunu öne sürüyor.

İlk dönemlerinde dil bilgisi, hitabet sanatı ve mantık alanlarında eğitimler veren kurum, günümüzde Avrupa’nın en prestijli üniversiteleri arasında gösteriliyor.

Erasmus öğrencilerinin favorilerinden biri olan Bologna Üniversitesi’nde, tarih boyunca İtalya’nın en ünlü eğitimcileri ders vermiş.

Üniversite sıfatını ilk kullanan kurum olduğu için “Alma Mater” unvanına layık görülen bu köklü eğitim kurumunu, tarihi atmosferini ve renkli kampüs hayatını deneyimlemek için Bologna gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.
•Adres: Via Zamboni, 33 – 40126 Bologna
•Web Sitesi

Bologna’da Nerede Kalınır?

Bologna’da nerede kalınır nh hoetl
4 yıldızlı NH Bologna De La Gare, şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel otellerden biri. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Bologna’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Bologna’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Tarihi Merkez (Maggiore Meydanı ve Çevresi), Fiere di Bologna ve Tren İstasyonu Çevresi.

Bologna Merkez Tren İstasyonu’na sadece 300 mesafede yer alan 4 yıldızlı NH Bologna De La Gare şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler tesislerden bir tanesi.

Booking.com’da yapılan 3500’den fazla değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,5 gibi yüksek bir puan alan bu tesisin odaları klasik veya modern dekor, çalışma masası ve özel banyo içeriyor.

Bağımsız değerlendirmelere göre Bologna noktasında en beğendikleri kesimde yer alan bu oteli özellikle genç çiftler tercih ediyor. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Bologna’da nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Bologna gezilecek yerler başlıklı yazımızda İtalya’nın en güzel ve turistik şehirlerinden, “Kızıl Şehir” lakaplı Bologna’da gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında bilgiler, tavsiyeler ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım.

Eğer sizin de şu yerleri de mutlaka Bologna gezilecek yerler listesine eklemelisiniz dediğiniz yer varsa yorum yazarak bizimle paylaşın.

Bologna seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu yazılarımızda okuyabilirsiniz;
•Bologna gezi rehberi
•Bologna’da nerede kalınır?
•Bologna’da yapılacak 6 şey
•Bologna yemek rehberi

Bologna Şehir Merkezi Otel Fiyatları
Booking.com