Bozcaada Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 14 Yer!

bozcaada gezilecek yerler

Türkiye‘nin belki de en güzel gün batımını sergileyen Bozcaada doğal güzelliği, temiz havası, tarihi dokusu ve lezzetli şarapları ile ziyaretçilerini kucaklıyor. Bozcaada gezilecek yerler yazımıza başlayalım…

Bozcaada gezilecek yerler listesinde yer alan rotaların huzur veren havası şehrin boğuculuğundan kaçmak isteyenlerin ilk sığınağı oluyor.

Antik çağlardaki adı Tenedos olan Bozcaada, her adımınızda rüzgarın eşlik ettiği küçük bir balıkçı kasabası havasında. Mübadele öncesi Rum nüfusun çoğunlukta olduğu belde; taş sokakları, Rum evleri, Akdeniz iklimini andıran kendine has havası, lezzetli yemekleri ve şarapları ile cennetten bir köşe gibi.

Bozcaada Gezilecek Yerler Listesi

Doğal ve tarihi sit alanı olarak korunan Bozcaada; Türkiye’nin üçüncü büyük adası konumunda. Kültürel ve sanatsal aktivitelerin hiçbir zaman son bulmadığı adada Türkiye’nin tek bağ yolunda yürüyebilir, rüzgarı arkanıza alarak Kitesurf yapabilir, günübirlik şarap kurslarına katılarak adanın lezzetli şaraplarına not verebilir ya da sadece muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi‘nden 50 dakikalık yolculukla ulaşabileceğiniz Bozcaada sadece denize girilebildiği yaz dönemi değil senenin her günü ziyaret edebileceğiniz rotalardan biri konumunda.

Bu arada Bozcaada’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Bozcaada’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Ada Sokakları

bozcacada Ada Sokakları

Bozcaada’nın bir zamanlar ortasından geçen bir dere adada birlikte yaşayan Rum ve Türklerin mahallelerini ayıran doğal bir sınır görevi görüyormuş. Dere kaybolmuş olsa da mimari yapıdaki değişiklik sizlere Türk tarafında mı Rum tarafında mı olduğunuzu hissettiriyor.

Kıvrımlı sokakları ve ahşap evleri ile kendini belli eden Türk tarafının karşısında bakımlı evleri ve yeşil ağırlıklı sokaklarıyla Rum kesimi bulunuyor.

Eskilerde ağırlıklı olarak balıkçılıkla uğraşan ada; Arnavut kaldırımlı taş sokakları, dört mevsim dinmeyen rüzgarı ve rengarenk çiçekleri ile halen şirin bir balıklı kasabası görünümünü koruyor.

Fotoğraf çekmeyi sevenleri cezbedecek denli güzel olan ada sokaklarında beyaz gözleri ve gri ensesi ile dikkat çeken küçük yapılı ve tiz sesli Bozcaada kargalarını da görebilirsiniz.

2. Bozcaada Kalesi

bozcaada gezilecek yerler Bozcaada Kalesi

Bozcaada’nin zengin geçmişinin bir nişanesi olan Bozcaada Kalesi, feribotla yaklaşırken sizi ilk selamlayan yapı oluyor. Fenikeliler, Cenevizliler ve Venedikliler tarafından da kullanılan kale, Türkiye’nin en iyi korunan kalesi olmasıyla da tanınıyor.

Bugünkü haline Fatih Sultan Mehmet zamanında yıkıntılar üzerine inşa edilmesi ile ulaşan kale en çok zararı Osmanlı–Venedik arasında geçen mücadeleler sonunda almış.

Köprülü Mehmed Paşa döneminden sonra büyük bir onarımdan geçmiş ve 2. Mahmut zamanında neredeyse yeniden inşa edilmiş.

Bozcaada gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan kale, festival zamanlarında konser mekanı olarak kullanılıyor. Geçmişte Bozcaada’da yaşayanlara güven verdiği gibi günümüzde de ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

3. Şarap Fabrikaları

bozcacada Şarap Fabrikaları

Şarapçılık geleneği çok eskilere dayanan Bozcaada’da şarap fabrikaları adanın vazgeçilmez yapıları arasında geliyor. Bozcaada’nın üç eski şarap üreticisinin fabrikaları ada merkezinde yer alıyor. Son yıllarda açılan fabrikalar ise ada merkezinin dışında bulunuyor.

Haziran ayının son haftasında düzenlenen Şarap Tadım Günleri‘nde fabrikalara turlar düzenleniyor. Ayrıca yaz boyunca Talay, Corvus ve Amadeus şarap fabrikaları talep doğrultusunda şarap yapımı ve şarapla ilgili pek çok detay içeren bilgilendirici turlar tertipliyor. Enfes şarapları tadacağınız gezilerde geleneksel şarap yapımı hakkında pek çok bilgi de edinebilirsiniz.

4. Ayazma Manastırı

bozcacada Ayazma Manastırı
Foto kaynak: flickr.com

Rum azize Aya Paraskevi adına yapılan Ayazma Manastırı; çift oluklu tarihi bir çeşme, 8 yaşlı çınar ağacı ve 2 tane tek katlı yapı ile birlikte adanın güney kısmında yer alan ayazma bölgesinde yer alıyor.

Yunanca “hagiasme” kelimesinden gelen ayazma kutsal su anlamına geliyor. Türkiye’nin çoğu bölgesinde doğal su kaynaklarının bulunduğu bölgelere ayazma deniyor.

Rum Ortodoks cemaatine ait olan manastır, 1734 yılında Manolaki Manolidis tarafından yaptırılmış. Sadece özel günlerde ibadete açık olan manastırın bahçesinde yer alan asırlık çınar ağaçları piknikseverlerin akınına uğruyor. Tarihi çeşmeden bir kez su içenin artık adalı olacağına dair bir inanış da bulunuyor. Manastırın alt kısmında ise bir dilek mağarası yer alıyor.

5. Göztepe

bozcacada Göztepe
Foto kaynak: bozcaadam.net

Bozcaada gezilecek yerler arasında size en güzel manzarayı sunacak olan Göztepe; 192 metre ile adanın en yüksek yeri konumda.

Bir araba yolu bulunsa da hayli dik olduğu için usta bir şoför değilseniz tercih etmemenizi tavsiye ediyoruz. Zira merkezden yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle Göztepe’ye varabilirsiniz. Bozcaada’nın kusursuz siluetinin yanı sıra puslu olmayan havalarda Gökçeaada ve onun arkasında yükselen Semadirek Adası, Çanakkale Boğazı ve Midilli Adasını da seçebileceğiniz tepe şarap eşliğinde gün batımını seyretmeye davet ediyor. Dolunay zamanları ise görsel bir şölen sunuyor.

6. Bozcaada Müzesi

bozcaada gezilecek yerler Bozcaada Müzesi
Foto kaynak: kazdagitermal.com

Her geçen gün genişleyen koleksiyonu ile Bozcaada Müzesi, Bozcaada kültürünü yakından tanımak için ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

M.Hakan Gürüney‘in kişisel girişimleri ile kurulan müze eski Bozcaada fotoğraflarından Osmanlı döneminden kalma obje ve evraklardan bağcılıkta kullanılan en eski aletlere kadar geniş bir koleksiyon sergiliyor.

UNESCO ödülü de bulunan müzede dilerseniz replika Tenedos sikkelerinden yapılan takı ve süs eşyalarından hatıra olarak satın alabilirsiniz.

7. Rüzgar Gülleri

bozcaada’da görülecek yerler Rüzgar Gülleri

2000 yılında adanın en ucunda kurulan 17 rüzgargülü gün batımını izlemeyi çok daha anlamlı kılıyor. Gündüze son noktayı koymak için siz de Batı Burnu‘na gidebilir, ada şarabı eşliğinde muhteşem bir gün batımı seyredebilirsiniz.

Yaz dönemi ada merkezinden kalkan minibüsler tüm adayı dolaştırdıktan sonra gün batımına yakın son soluğu burada alıyor. Minibüslerin gün batımı bitene kadar mola verdiği bölge bayram tatilleri ve özel günlerde öylesine kalabalık oluyor ki adanın kalabalık olduğu dönemlerde başka bir yeri gün batımını seyretmek için tercih etmeniz yerinde olabilir.

8. Ayazma Plajı

bozcacada Ayazma Plajı

Poyraz zamanı denize girmek için tercih edebileceğiniz Ayazma Plajı turkuaz rengi denize eşlik eden incecik kumları ile büyüleyici bir güzellikte.

Günübirlik tesislerin olduğu tek koy olan Ayazma Plajı, adanın en kalabalık ve popüler plajı olma özelliği de taşıyor. Yaz dönemi düzenli minibüs seferleri düzenlenen plajda deniz bisikleti, banana, hamburger ve jet ski kiralayan bir yer de bulunuyor.

Ayrıca plajın etrafında yer alan salaş restoranlar öğle yemeklerinizi keyifli bir hale getirebilir. Dilerseniz restoranlarda lezzetli Bozcaada yemeklerini tadabilir, bir akşam birası ile keyif sürebilirsiniz.

9. Akvaryum Koyu

bozcacada Akvaryum Koyu

Mermer Burnu olarak da geçen Akvaryum Koyu, Bozcaada müdavimlerinin yaz boyunca doldurduğu alanlardan biri. Koya günde tek bir minibüs seferi düzenleniyor ve poyraz zamanı tercih edilmesi tavsiye ediliyor.

Mermerlerin üzerinde yürüyerek en uca kadar yürümeyi deneyebilir ya da şnorkelinizi takıp denizin çeşitliliği karşısında hayrete düşebilirsiniz.

10. Polente Feneri

bozcaada’da gezilecek yerler Polente Feneri

Bozcaada’nın merkeze en uzak kesimi olan Polente Feneri; oldukça zahmetli bir gidiş yolu olmasına rağmen sunduğu müthiş gün batımı manzarası nedeniyle Bozcaada gezilecek yerler listesinde muhakkak yer almalı.

1861 yılına yapılan fenere 17 adet rüzgargülü eşlik ediyor. Gidiş yolu zorluğu sebebiyle dünyanın ucundaki fener lakabı takılan yapıdan pek çok ziyaretçi habersiz. Oysa gün batımı kızıllığı turkuaz denizine yansıdığında muhteşem bir manzara sunuyor.

11. Mitos Plajı

bozcaada gezilecek yerler Mitos Plajı
Foto kaynak: hayativegezmeyiseviyorum.blogspot.com.tr

Asıl adı Habbele Plajı olan Mitos Plajı, uzun yıllardır bir karavandan plaj hizmeti veren Mitos Beach adlı işletme sebebiyle bu isimle tanınıyor.

Poyrazda girilmesi keyifli olan plaj hem kumluk hem de taşlık olması nedeniyle çok özel. Adaya uzun yıllardan beri gelen ziyaretçilerin tercih ettiği plaja minibüs seferleri ile ulaşmak mümkün.

12. Meryem Ana Kilisesi

bozcacada Meryem Ana Kilisesi

Bozcaada’daki Rum Ortodoks cemaatine ait olan Meryem Ana Kilisesi, adadaki tek ibadete açık kilise olma özelliği taşıyor. Kilisenin ilk yapılış tarihi Venediklilere kadar dayansa da kapısında 1869 tarihi yer alıyor.

Rum mahallesinin tam ortasında yer alan yapı 2006 yılında yapılan restore çalışmaları ile eski siluetine kavuşmuş. Kilisenin içini gezmek isterseniz pazar günü sekizde düzenlenen ayine katılabilirsiniz.

13. Sanat Galerileri

bozcaada gezilecek yerler Sanat Galerileri
Foto kaynak: uzakdegil.com

Bozcaada’nın büyüleyici atmosferi 70’li yıllardan bugüne sanatçıları kendine çekiyor. Romantik havasının etkisine kapılıp gelen pek çok ressamın etkisiyle Bozcaada bütünüyle bir sanat merkezi haline gelmiş.

Kafe olarak da zaman geçirebileceğiniz Rengigül Sanat Galerisi, seramik sanatçısı Belgin Şahin tarafından kurulan Bozcaada Sanat Galerisi ve Ressam Cemil Onay küratörlüğünde seçme sergilere ev sahipliği yapan Armagrandi Sanat Galerisi Bozcaada gezilecek yerler listenizde muhakkak bulunmalı.

Yaz döneminde onar günde bir yerini bir yenisine bırakan sergi açılışları sanatla iç içe bir tatil geçirmek isteyenleri de büyülüyor.

14. Rum Mahallesi

bozcaada gezilecek yerler Rum Mahallesi
Foto kaynak: bozcaadam.net

Nostaljik görünümü ile sizi içerisine çeken Rum Mahallesi; sokakların birbirlerini dik kesmesi nedeniyle oldukça düzenli görünüyor. Mahallenin tam ortasında bir kilise ve bir de saat kulesi yer alıyor.

Zamanında kahvehane, taverna ve meyhane olarak kullanılan pek çok yapı günümüzde turistik dükkan, kafe ve restoran olarak hizmet veriyor. Ada sokaklarını turlarken yorulduğunuzda gelincik şurubu içerek ferahlayabileceğiniz Rum Mahallesi, enfes sakızlı muhallebi ve kahve satan pek çok dükkanı da barındırıyor.

Bozcaada’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Bozcaada’da konaklama yapabileceğiniz birçok butik otel var. Hanımeli Hotel, Apollon Hotel, Bozcaada Su Hotel, Bozcaada Fahri Hotel ve Dokuz Oda Hotel, konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden.

Bozcaada’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimiz hakkında detayları Bozcaada’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bozcaada’da nerede kalınır Bozcaada Fahri Hotel
Bozcaada Fahri Hotel, adada konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi.

Bozcaada gezilecek yerler yazısı boyunca ada ve çevresinde görmeniz gereken tüm önemli yerler bilgiler paylaşmaya çalıştım. Ada geziniz öncesinde umarım faydalı bir kaynak olmuştur. Şimdiden iyi tatiller dilerim.