Datça Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

datça gezilecek yerler

Ege ile Akdeniz’in birleştiği noktada yer alan Datça gezilecek yerler bakımından eşsiz doğal güzelliklere sahip plajlar ve binlerce yıllık tarihi gözler önüne seren tarihi alanlarla dolu bir tatil bölgesi.

Muğla’ya bağlı ilçe, bu sayede hem kültür hem de deniz turizmini sevenler için ideal bir tatil destinasyonu olarak anılıyor. Üstelik tüm bu özelliklerine ek olarak Datça’da zengin bir mutfak kültürü sizleri bekliyor.

Datça Gezilecek Yerler Listesi

Yaz sıcaklarının ülkemizin diğer tatil bölgelerini kavurduğu günlerde bile Datça nem oranının düşük olması ve esintili havasıyla konuklarını rahatlatıyor.

Konaklamanın ve ulaşımın gelişmiş olduğu ilçeyi bu özelliği sayesinde hiçbir zorluk yaşamadan gezebilirsiniz. Datça’nın barındırdığı eşsiz güzellikleri keşfe çıktığınızda Akdeniz’in ve Ege’nin bereketli sularından sabah yakalanmış balıkları sunan restoranlarda karnınızı doyurmanızı, bölgenin lezzetine doyamayacağınız bademinin tadına bakmanızı ve dağlarda yetişen kekiklerin enfes aromasını barındıran balını satın almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Datça’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Datça’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Eski Datça

datça’da görülecek yerler Eski Datça

Begonyalarla süslü, daracık, taş kaplı sokakları ile Eski Datça, konuklarına adeta görsel şölen yaşatıyor. Ünlü şair Can Yücel’in yaşamının bir bölümünü geçirdiği mahalleyi Datça gezilecek yerler listesinin ilk sırasında önermemin diğer nedeni ise M.Ö. 11. yüzyıla uzanan tarihe sahip olması.

Zengin tarihini öğrenmek için arkeoloji araştırmalarının halen daha sürdüğü yerleşim bölgesini dolaşırken bol bol fotoğraf çekebilir; pansiyon evlerde veya butik otellerde konaklayarak, huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

2. Knidos Antik Kenti

datça gezilecek yerler Knidos Antik Kenti

Demokrasinin ilk örneklerinin yaşandığı Knidos Antik Kenti, ilk olarak ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Dalacak Burnu’nun Burgaz Mevkii’nde kurulmuş.

Adalardan gelen Dorlar’ın kurduğu şehir, M.Ö. 4. yüzyılda ise bugün kalıntıların bulunduğu Tekir Burnu’na taşınmış. Palamutbükü minibüslerini kullanarak kolaylıkla ulaşabileceğiniz antik kentte 1967 yılında başlayan kazı çalışmaları sonucunda nekropol alanı, küçük tiyatro, odeion ile Afrodit ve Apollo’ya adanmış tapınak kalıntılarına ulaşılmış.

Bölgede gezerken muhteşem manzaraya sahip Knidos Feneri’ne zaman ayırmayı sakın unutmayın.

3. Hayıtbükü Plajı

datça Hayıtbükü Plajı
Foto kaynak: flickr.com

Denizinin sığlığı ve rüzgâra karşı korunaklı yapısı nedeniyle özellikle çocuklu ailelerin tercih ettikleri Hayıtbükü Plajı, Datça ilçe merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Mesudiye Köyü’nde bulunuyor.

Daire biçimli, küçük koyun etrafında konaklayabileceğiniz veya günübirlik gidecekseniz şezlong, şemsiye temini gibi hizmetlerinden yararlanabileceğiniz yeterli sayıda tesisi faaliyet gösteriyor.

Plajı kumlarla kaplı Hayıtbükü’ne yaz aylarında gitmeyi planlıyorsanız, yoğunluktan etkilenmemek için sabahın erken saatlerini tercih etmenizde fayda var.

4. Ovabükü Plajı

datça Ovabükü Plajı
Foto kaynak: poyrazpansiyon.com

Doğa ile iç içe, huzur dolu tatil geçirmek için Datça’da tercih edebileceğiniz bir diğer bölge ise Ovabükü Plajı. Hayıtbükü’nün 1 kilometre kadar ilerisinde yer alan plaj, uzun olduğu için yoğunluk yaşanmıyor.

Plajı kum ve çakıl karışımı olan, denizi çabuk derinleşen koyun sahili boyunca taze deniz ürünlerinin tadına bakabileceğiniz çok sayıda yeme-içme ve konaklama tesisi hizmet veriyor.

5. Palamutbükü

datça Palamutbükü

Ilgın ağaçlarının gölgesinde oturup, keyifli zaman geçirmek ve Akdeniz’in turkuaz renkli sularında serinlemek için Palamutbükü’nü Datça gezilecek yerler listelerinize dâhil edebilirsiniz.

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen koy, Datça’nın merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Sıkışıklık yaratmayacak kadar geniş boyutlardaki sahili genelde çakıl taşlarıyla kaplı; ancak doğusunda kumluk alanlar da bulunuyor.

Tüm gününüzü çabuk derinleşen denizinde yüzerek geçirebileceğiniz plajda dinlenmek ve bir şeyler atıştırmak isterseniz arka tarafındaki tesislerden faydalanabilirsiniz.

6. Kargı Koyu

datça gezilecek yerler Kargı Koyu

Merkezin 3 kilometre uzağında yer alan Kargı Koyu, etrafındaki tepelerin kuzey rüzgârlarını engellemesi nedeniyle sakin yapıda. Çevresindeki yüksek kesimlere çıkarak harika bir manzara izleyebileceğiniz, çevresi okaliptüs ağaçlarıyla kaplı koyun sahili ve denizinin ilk 10 metrelik kısmı çakıllı.

Bu özelliklerine rağmen plaj, pırıl pırıl denizi ve sakin ortamı nedeniyle gezginlerin yoğun ilgisini çekiyor. Merkeze yarım saatlik yürüyüş mesafesindeki koya, dilerseniz belediye denetimli minibüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

7. Can Yücel’in Evi

datça gezilecek yerler Can Yücel’in Evi

Ünlü şairin ismiyle anılan sokağın içerisindeki Can Yücel’in Evi, merkeze uzaklığı yaklaşık 3,5 kilometre olan Eski Datça’da yer alıyor.

Datça aşığı sanatçının 1986’da satın aldığı ve mütevazı bir hayat yaşadığı evin kütüphane olarak düzenlenen bölümünde Yücel’e ait fotoğraflar, notlar ve kitaplar sergileniyor.

Eğer 12 Ağustos tarihinde burayı ziyaret ederseniz, anma törenini izleyebilir ve ailesinin, Mimar Ersen Gürsel’den yardım alarak oluşturduğu Can Evi Kütüphanesi’ndeki anı defterine düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

8. Kızılbük

datça gezilecek yerler Kızılbük
Foto kaynak: ytimg.com

Hayıtbükü’nün tam karşısında bulunan ve buradan 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Kızılbük, kum-çakıl karışımı sahile sahip.

Komşusu gibi yeşilin maviyle buluştuğu plaj, sakin yapısıyla gezginlerin beğenisini kazanıyor. Koyun bu kesiminde denize girmek isterseniz yeme-içme ve şezlong, şemsiye gibi ihtiyaçlarınız için yakınındaki tesislerden faydalanabilirsiniz.

9. Kent Park

datça Kent Park
Foto kaynak: datcadetay.com

Kükürtlü sularının şifalı olduğu belirtilen Ilıca Göleti’nin hemen yanında bulunan Kent Park, Datça geziniz sırasında dinlenebileceğiniz bir mekân.

Güneşin yakıcı etkisini gösterdiği öğle saatlerinde bile ziyaretçilerine serin bir ortam sunan Taşlık Plajı yolu üzerindeki tesise gün batımına yakın bir saatte giderseniz, arka tarafındaki yola çıkarak liman bölgesinin ve denizin eşsiz manzarasını izlemenizi tavsiye ederim.

10. Mesudiye Koyları

datça Mesudiye Koyları
Foto kaynak: gezinim.com

Datça gezilecek yerler listesinde en popülerlerini detaylıca anlattığım Mesudiye Koyları, yarımadanın Akdeniz’e bakan kesiminde yer alıyor.

Bölge halkının desteğiyle doğallığını koruyan koylar sakin yapıları sayesinde popüler hale gelmişler. Kendi aracınız olmasa bile minibüsler aracılığıyla zahmetsizce ulaşabileceğiniz plajlara giden kıvrımlı yol üzerinde manzara izleyebileceğiniz pek çok nokta bulunuyor.

11. Kızlan Yel Değirmenleri

datça Kızlan Yel Değirmenleri

Adını aldığı köyün kavşağına gelmeden önce görebileceğiniz Kızlan Yel Değirmenleri, yenilenmeyi ve eski görkemlerine tekrar kavuşmayı bekleyen anıtlar olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Aşağıdan yukarıya doğru uzanan 6 değirmenin ilki Datça Kaymakamlığı tarafından restore edilerek, özel şahsa kiralanmış. Lokanta olarak hizmet veren bu yapı dışında bakımlı sayılabilecek nitelikteki tek yapı ise ev olarak kullanılıyor.

1900’lü yılların başlarında inşa edildiği düşünülen, taş değirmenlerden kaderine terk edilenlerin içine girdiğinizde ise çarkları ve mekanizmasının ahşap malzemelerini görebilirsiniz.

12. Domuz Bükü

datça Domuz Bükü
Foto kaynak: mgdtv.com

Tur teknelerinin mola yerlerinden birisi olan Domuz Bükü’ne, yolu olmaması sebebiyle karadan sadece doğa yürüyüşleri yaparak ulaşabilirsiniz.

Elektriğin jeneratörlerden, suyun kuyulardan sağlandığı bölgede teknolojiden izole tatil geçirebileceğiniz bungalovlar ve kamp alanı bulunuyor.

Yakınında yerleşim bulunmadığı için geceleri gökyüzünü detaylıca inceleyebilme fırsatı yakalayabileceğiniz, diğer adı Domuz Çukuru olan bölgenin tek tesisinde konaklarken doğal yöntemlerle yetiştirilmiş meyve ve sebzenin, taze deniz ürünlerinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

13. Datça Limanı

datça gezilecek yerler Datça Limanı

Günübirlik tur teknelerinin çıkış noktası olan Datça Limanı; çevresindeki balık lokantaları, barları ve kafeleri ile birlikte ilçeye tatil için gelenlere keyifli saatler geçirme fırsatı sunuyor.

Yerel halkın ve bölgeyi iyi tanıyan gezginlerin sıklıkla uğradığı liman bölgesinin yürüyüş yolları heykellerle süslenmiş. Anfitiyatroya giderken görebileceğiniz aslan heykeli ve Demeter büstü 1850’de Knidos’tan İngiltere’ye götürülerek, British Museum’da sergilenen orijinallerinin aslına uygun kopyaları.

Limanın ortasında yer alan bir diğer heykel ise bir dönem ilçenin maskotu haline gelen fok Badem’e ait. Limanda bulunan tüm eserler, Datça Belediyesi tarafından Elbruz Denge’ye yaptırılmış.

14. Sevgi Yolu

datça’da gezilecek yerler Sevgi Yolu
Foto kaynak: datcadeay.com

El sanatlarından hoşlananlar ve Datça’ya özgü bir şeyler satın almak isteyenler için uygun seçenekleri barındıran Sevgi Yolu, ilçe merkezindeki Kumluk ile Hastaneönü plajları arasında kalan sahil kısmında bulunuyor.

Gün içerisinde bu iki plajda vakit geçirdikten sonra akşam saatlerinde pazar alanına gelirseniz yöre halkının el emeği ile oluşturduğu eserlerini sergiledikleri tezgâhları dolaşabilir ve dilediğiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz.

15. Reşadiye

datça Reşadiye
Foto kaynak: panoramio.com

Datça gezilecek yerler listesinde sizlere görmenizi önereceğim son bölge, Reşadiye. Tarihi yapısını korumak için sit alanı ilan edilen yerleşim bölgesi, aynı zamanda Datça’nın ilk kurulduğu yer.

Bir rivayete göre adını Sultan Reşat’tan alan mahalleye gittiğinizde, eğer hizmet veriyorsa, 1800’lü yıllarda Mehmet Ali ağa tarafından yaptırılan ve otel olarak kullanılan Çınarlı Meydan’daki köşkte konaklayabilirsiniz. Datça Olive Farm ve Datça Wineyard ise Kızlan Yel Değirmenleri ile birlikte bölgede ziyaret edebileceğiniz önemli mekânlar.

Datça’da Gezilecek Diğer Yerler

Datça gezilecek yerler yazısı boyunca Datça ve çevresinde gezip görmeniz gereken en önemli yerlerden bahsettik. Eğer Datça tatilinize zaman sorununuz yoksa Datça gezilecek yerler listenize şu noktaları da ekleyebilirsiniz; Knides Akademi, Datça Aktur, Gebekum, Mesudiye Köyü, Olive Farm, Hızırşah, Kızlan Köyü, Cennet Köyü, Ilıca Gölet, Knidia ve Knidos Feneri.

Datça’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Datça seyahatinizde konaklama yapabileceğiniz birçok güzel tesis var. Dilerseniz ekonomik ve şirin butik tesislerde, dilerseniz de kaliteli ve lüks otellerde konaklayabilirsiniz.

Datça otelleri
Mavi Beyaz, Datça’da konaklama yapabileceğiniz güzel bir tesis.

Hotel Mavi Beyaz, Zephyros Hotel, Uslu Hotel Royal Yachting, Datca Doris Hotel, Doada Hotel, Datça’da konaklama yapabileceğiniz lüks tesislerden.

Gebora Suits & Tatil Evleri, Emre Hotel 10Oda, Bal Badem Bungalow, Datca Suites ise ekonomik konaklama için ideal. Datça’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimiz hakkında detayları Datça’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Datça gezilecek yerler yazısı boyunca Muğla’nın en turistik ilçelerinden Datça’da gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaştım. Datça’da keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.