Erdek Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 10 Yer!

erdek gezilecek yerler

Ekonomik fiyatlı; ama içerik açısından zengin bir tatil arayışındakiler için uygun fırsatları barındıran Erdek, popülaritesini doğal güzelliklerini korumasına borçlu. Konumu sayesinde hem hafta sonu kaçamağı hem de uzun süreli tatil için uygun bir seçenek olan Balıkesir’in tarih dolu ilçesinde nereye gideceğiniz bilmiyorsanız, ihtiyacınız olan tüm bilgileri Erdek gezilecek yerler listesi aracılığıyla edinebilirsiniz.

Erdek Gezilecek Yerler Listesi

Ülkemizin en eski tatil yerlerinden birisi olan Erdek’te tatilinizi daha da keyifli hale getirmek için, doğal ve kültürel anlamda dolu dolu bir yer olan Kapıdağ Yarımadası’na zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Yol bisikleti ve motosiklet tutkunlarını tatmin edecek kalitedeki parkurları barındıran yarımadanın gizli kalmış cevherlerini doğa yürüyüşü yaparak keşfedebilirsiniz.

Limandan günübirlik düzenlenen tekne turu ile eğlenerek dolaşacağınız yarımadanın plajlarında dalış yaparak, Marmara’nın zengin su altı yaşamına göz atabilirsiniz.

Gezmekten ve eğlenmekten arta kalan zamanınızda alışveriş yapmak isterseniz, cumartesi ve pazartesi kurulan Erdek Pazarları’nda yöresel ürünleri bütçenizi sarsmadan satın alabileceğinizi sakın unutmayın.

1. Kyzikos Antik Kenti

erdek’te gezilecek yerler

Tahta çıkan ilk kralın adıyla anılan Kyzikos Antik Kenti, tarihe meraklı gezginlerin Erdek gezilecek yerler listelerinin değişilmez mekânlarından birisi.

İlçeye 9 kilometre uzaklıktaki antik kent, Kapıdağ Yarımadası’nın Anadolu sahili ile birleştiği noktada Dolionlar tarafından kurulmuş.

Bölgede yaşayanların “Belkıs Sarayı” olarak adlandırdıkları kentin 11 km²’lik alana yayılmış kalıntıları içerisinde en önemlisini, Roma döneminden kalma ve “Kara Çukuru” ile ünlü Hadrianus Tapınağı oluşturuyor. Kazılar sonucu elde edilen buluntular, Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde ve Erdek Açık Hava Müzesi’nde sergileniyor.

2. Seyit Gazi Tepesi

erdek’te görülecek yerler Seyit Gazi Tepesi
Foto kaynak: panoramio.com

Çuğra Plajı’nın bitiminde yer alan, 103 metre yüksekliğindeki Seyit Gazi Tepesi, gün batımının ve Erdek’in çevresinin sunduğu eşsiz manzarayı izlemek için ideal konumda.

Üzerinde bulunan türbenin bir rivayete göre Battal Gazi’ye, diğerine göreyse Seyit Dede’ye ait olduğuna inanılan tepeye manzarasını izlemek dışında dilek dilemek için gelenler de çoğunlukta.

Benim tavsiyem amacınız ne olursa olsun tepeye geldiğinizde mutlaka fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurun.

3. Çuğra Plajı

erdek’te gezilecek yerler v
Foto kaynak: tatilegitsek.com

Oldukça popüler olan Çuğra Plajı, ilçenin altın renkli kumlarla kaplı sahil şeridinin son kısmını oluşturuyor. Deniz keyfi yaşamak isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret edilen plajın masmavi sularında derinlik kademeli olarak artıyor.

Gündüz güneşlenmek ve yüzmek için tercih edebileceğiniz palmiyelerle çevrili Çuğra’ya akşam saatlerinde giderseniz, burada bulunan restoran ve barlarda keyifli saatler geçirebilirsiniz. Plaja paralel uzanan gezinti yolu, Kapıdağ Yarımadası eşliğinde yürüyüş yapma fırsatı veriyor.

4. Şehir Surları

Erdek gezilecek yerler listesinin başında sizlere bahsettiğim antik Kyzikos’un savunma amaçlı olarak inşa edilmiş Şehir Surları, Demirkapı Mevkii’nden başlayarak körfeze kadar olan kısımda varlıklarını, kısmen de olsa, koruyor.

Aşağı Yapıcı yolu üzerinden ulaşabileceğiniz surların çevresinde antik kente ait agora ve tiyatro kalıntılarını da ziyaretiniz sırasında inceleyebilirsiniz.

5. Kurbağalı Plaj

erdek gezilecek yerler Kurbağalı Plaj
Foto kaynak: erdektravel.com

1 kilometrelik uzunluğa sahip Kurbağalı Plaj, Askeri Gazino ile Seyit Gazi Tepesi arasında yer alıyor. Mavi Bayrak ödüllü plajı genelde ilçenin bu bölgesinde oturanlar ve yazlıkçılar tercih ediyor.

İnce kumlarla kaplı sahiline paralel uzanan gezinti yolunda sabahları rahatsız edilmeden koşabileceğiniz plaja akşam saatlerinde manzarayı izlemek için gidebilirsiniz.

6. Zeytinli Ada

Zeytinli Ada erdek
Foto kaynak: meteormete.blogspot.com.tr

Avşa ve Marmara adalarına giden feribotların yanından geçtiği Zeytinli Ada, Erdek Limanı’nın 250 metre açığında yer alıyor.

Ada, sadece 8 dönümlük bir alana sahip olsa da üzerinde barındırdığı yapılar sayesinde ilçenin tarihine ışık tutuyor. 2006 yılından beri kazı çalışmalarının sürdüğü Zeytinli’de 4 kilise, 1’er tane manastır ve vaftizhane, 2 hamam ile bu binaları kullananlara ait sosyal yapılar bulunuyor.

Bölge halkı, Osmanlı döneminde karantina için kullanılan adadaki su kaynaklarından birisinin şifalı olduğuna inanıyor. Tarihi öneme sahip kara parçasına gitmeden fotoğrafını çekmek isterseniz, limandaki dalgakıranın ucuna kadar yürüdüğünüzde adaya 30 metre kadar yakın olabilirsiniz.

7. Açık Hava Müzesi

1948 yılında kurulmuş olan Açık Hava Müzesi’ni, Kyzios Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda bulunan Helenistik ve Roma dönemlerine ait kalıntıları incelemek için Erdek gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

İlçenin tarihi birikimini gözler önüne sermek için büyük çaba harcamış Reşit Mazhar Ertüzün’ün çalışmaları sonucunda kurulmuş müzeyi ziyaret ederek antik kentten çıkarılan heykelleri, yazıtları, kabartmaları, mozaik parçalarını ve tapınak kalıntılarını inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

8. Kastri Mevkii Kamplar Plajı

Devlete ve özel sektöre ait çok sayıda dinlenme tesisinin faaliyet gösterdiği Kastri Mevkii Kamplar Plajı, Erdek’in girişinde bulunuyor. Listede daha önce sizlere anlattığım Kurbağalı ve Çuğra’ya göre daha sakin olan plajın bulunduğu, zeytin ve iğde ağaçlarıyla kaplı bu güzel bölgenin asıl ismi Gedeve.

Sığ ve tamamen doğal kumdan oluşan Mavi Bayrak ödüllü plajın çevresinde bütçenizi sarsmadan konaklayabileceğiniz; yemek yiyip, dinlenebileceğiniz kaliteli tesisler yer alıyor.

9. Ocaklar Plajı

erdek gezilecek yerler Ocaklar Plajı
Foto kaynak: seyyahcelebi.com.tr

Sığlığı nedeniyle yüzme konusunda çok fazla tecrübesi olamayanların rahat edebileceği Ocaklar Plajı, ilçe merkezine yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki aynı adlı köyün sınırları içerisinde bulunuyor.

Dalış yapmaktan hoşlananların yanı sıra rüzgâr sörfü için bölgeye gelenleri de memnun edecek yapıya sahip olan plaj, bölge halkının çabaları sayesinde temizliğiyle ün kazanmış.

3 kilometrelik sahil şeridine sahip plajda denize girip, güneşlenmek dışında oltayla balık tutarak zaman geçirebilirsiniz. Erdek’in neredeyse her plajında olduğu gibi burada da konaklama yapabileceğiniz oteller faaliyet gösteriyor.

10. Kirazlı Manastırı

Erdek gezilecek yerler listeniz için sizlere önerebileceğim son mekân, Kapıdağ Yarımadası’nın kuzeydoğu sahili yakınında; Yukarıyapıcı ile Ballıpınar köyleri arasındaki bir yükseltide yer alan Kirazlı Manastırı.

Eskiden yörede yaşayan Rumlar tarafından dini merkez olarak kullanılan yapı, Kyzikos halkının ana tanrıçaya adadıkları bir tapınağın yerine 1895 yılında inşa edilmiş.

Terk edildiği 1922 yılına kadar barındırdığı ikona nedeniyle oldukça ilgi toplayan iki katlı dini yapıdan geriye günümüzde sadece dış duvarlarının bir kısmı kalmış. Manastırı, Kapıdağ Yarımadası’nda doğa yürüyüşü yapmayı düşünürseniz rotanıza dâhil edebilirsiniz.