Fethiye Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

Fethiye Gezilecek Yerler

Konaklama tesislerinin fazla oluşu, birbirinden güzel koyları ve vadileri, gelişmiş yat turizmi gibi nedenlerden dolayı Batı Likya Bölgesi gezilerinin merkezinde olan Fethiye gezilecek yerler bakımında tatilcilere eşsiz seçenekler sunuyor. Muğla iline bağlı turistik ilçede geçireceğiniz tatili sizin için hazırladığımız listedeki yerleri ziyaret ederek keyifli hale getirebilirsiniz.

Bu arada Fethiye’de konaklama hakkında detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Fethiye’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Fethiye Gezilecek Yerler Listesi

Fethiye’de yapacağınız tatilde aşağıda tavsiye ettiğimiz yerleri ziyaret ederek bölgenin tarihsel ve doğal güzelliklerini görüp, büyüleyici anlar yaşayabilirsiniz.

Listemizde bulunan yerlere kendi aracınız yoksa bile toplu taşımayı veya günü birlik turları kullanarak karadan ve denizden rahatça ulaşabilirsiniz.

1. Ölüdeniz

Ölüdeniz Fethiye

Fethiye’ye 12 kilometre uzaklıktaki Ölüdeniz deniz, kum, güneşin yanı sıra yeşillikler ve tarihi kalıntılar arasında bir tatil geçirmenizi sağlıyor. Beyaz renkli kumsalı ile ünlü plajında tüm yılın stresini atabileceğiniz Ölüdeniz’in suyu dipten fışkıran kaynaklar ve gel-git sayesinde yıl boyunca temiz kalıyor.

Tatilinize renk katmak için Babadağ’a çıkıp yamaç paraşütü ile bölgenin güzelliklerini havadan görebilirsiniz veya tekne turlarına katılıp Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası’na gidebilirsiniz.

2. Kayaköy

Fethiye gezilecek yerler Kayaköy

Fethiye gezilecek yerler listemizde 2. sırada yer verdiğimiz Kayaköy’ün tarihi M.Ö. 3 binlere kadar uzanıyor. Fethiye’ye sadece 8 kilometre uzaklıkta yer alan ve Likya Uygarlığı’na ait Karmylassos Antik Kenti üzerine kurulmuş köyde büyük çoğunluğu 19. yüzyıla tarihlenmiş taş yapı kalıntıları bulunuyor.

Günümüzde hayalet şehir görünümünde olan Kayaköy doğa yürüyüşlerini ve tarihi seven bireylere eşsiz manzaralar sunuyor.

3. Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Fethiye’de gezilecek yerler

Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay üzerinde yer alan kanyon sıcak yaz günlerinde serinleten suyu ve doğası sayesinde tatilcileri kendisine çekiyor.

Xsantos Antik Kenti yakınındaki Saklıkent Kanyonu’na Fethiye’den kalkan dolmuşları kullanarak rahatlık ile ulaşılabilirsiniz. Uzunluğu 18 kilometre, yüksekliği 200 metre olan milli park statüsündeki coğrafi alanın en dar noktasında genişliği 2 metreye kadar düşüyor. Kanyonda trekking, rafting ve safari organizasyonları düzenleniyor.

4. Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Fethiye

Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile ulaşabileceğiniz Kelebekler Vadisi 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapıyor.

Kanyon duvarlarının yüksekliği 350-400 metreye ulaşan vadi endemik türleri, sessiz ve huzurlu ortamı sayesinde tatilcileri, botanikçileri, entomologları kendisine çekiyor. Tırmanış rotaları bulunan vadide çadır veya ağaç evlerde konaklayabilirsiniz.

5. Çalış Plajı

Çalış Plajı

Huzurlu ve güvenilir ortamı sayesinde popüler hale gelen Çalış Plajı, Fethiye ilçe merkezine 10 dakikalık sürüş mesafesinde yer alıyor. Dilerseniz plaja tekneyle de ulaşabilirsiniz.

Caretta Caretta cinsi kaplumbağaların yumurtalarını bıraktığı 17 plajdan biri olan Çalış, su sporları aktiviteleri açısından sizlere birçok seçenek sunuyor. Gün batımında ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunan bölgede birçok konaklama tesisi, restoran ve bar bulunuyor.

6. Kabak Koyu

Kabak Koyu

Turkuaz ve yeşilin buluştuğu eşsiz Kabak Koyu’na dik yamaçlardan yürüyerek veya arazi araçlarıyla ulaşılıyor. 1987 yılına kadar ayak basılmamış, buzul çağından etkilenmediği için yapısını korumuş olan koyun yakınındaki antik Likya Yolu üzerinde doğa yürüyüşü yaparak binlerce yıllık Likya mezarlığını, yüzlerce kelebek ve kuş türünü barındıran Aladere Şelalesi’ni görebilirsiniz.

7. 12 Adalar

12 Adalar

Fethiye gezilecek yerler listemizde sizlere tavsiye ettiğimiz 12 Adalar, Fethiye Körfezi’nin batı ve kuzeybatı yönünde sıralanıyor. Fethiye’den kalkan tekne turlarına katılarak ulaşabileceğiniz adalarda yürüyüş yaparak, denize girerek ve muhteşem kumsallarında güneşlenerek keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Önce Kızılada, Delikli Adalar, Yassıca Adalar, Tersane Adası, Domuz Adası ve diğerlerine uğranan turlarda Kleopatra Hamamı’nda mola verildikten sonra Bedri Rahmi Koyu, Göbün Koyu, Şövalye Adası ziyaret ediliyor.

8. Tlos Antik Kenti

Tlos

Oldukça büyük bir alana yayılmış olan Tlos Antik Kenti Fethiye’nin 42 kilometre doğusundaki Yaka Köyü sınırları içerisinde bulunuyor.

Likya Bölgesi’nin en önemli yerleşimlerinden biri sayılan antik kentinde yapacağınız uzun yürüyüşler ile devam eden kazı çalışmalarının yanı sıra akropolü, bazilikayı, büyük hamamı, Kronos Tapınağı’nı, stadyumu, tiyatroyu, Girmeler Mağarası’nı görebilirsiniz.

9. Letoon Antik Kenti

Letoon

1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan ve Zeus’tan hamile kaldığına inanılan tanrıça Leto adına kurulan antik kent Fethiye-Kaş karayolunun 65. kilometresinde yer alıyor.

Tarihi milattan önce 7. yüzyıla kadar uzanan kentin içerisindeki Leto, Artemis, Apollon tapınakları, manastır, çeşme ve Roma tiyatrosu kalıntıları tarih tutkunu ziyaretçilerini bekliyor. Antik kentin girişinde bulunan mesire alanını dinlenme ve piknik amaçlı kullanabilirsiniz.

10. Telmessos Antik Kenti

Telmessos

İlçedeki ilk yerleşim yeri olan antik kent adını tanrı Apollon’nun oğlu Telmessos’tan alıyor. Tarihte birçok kültüre ev sahipliği yapan ve kurulduğu günden beri bölgede varlığını sürdüren tek yerleşim olan kentin antik döneme ait kalıntılarından çok azı doğa olaylarından dolayı günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Modern Fethiye’nin güneyindeki kaya mezarları, ilçe merkezindeki lahit mezarlar ve kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkartılan tiyatro kalıntısı kentin antik dönemine ışık tutuyor.

11. Dalyan Kral Mezarları

Kral Mezarları

Muhteşem görüntüsünden dolayı tarihi seven bireylerin Fethiye gezilecek yerler listelerinde yer verdikleri Dalyan Kral Mezarları’na denizden ve karadan kolaylıkla ulaşılıyor.

Kbid ve Kaunos adlarıyla da anılan antik kentin girişindeki kaya mezarları birbirinden farklı mimari özellikleri ile ziyaretçilerini dönemin zenginliği ve gelenekleri konusunda bilgilendiriyor. Bölge ışıklandırma sistemi sayesinde akşam saatlerinde fotoğrafçılara hoş kareler sunuyor.

12. Patara Antik Kenti

Patara

Su perisi Lykia tarafından kurulduğuna inanılan antik kent Fethiye-Antalya karayolu üzerinde yer alıyor. Antik dönemde Likya Uygarlığı’na başkentlik yapmış olan Patara eşsiz plajı ve nefes kesen manzaraları ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Xanthos Vadisi’nde denize açılan tek liman olduğu için tarih boyunca önemini kaybetmeyen Patara Antik Kenti’nin Roma Zafer Takı yolları, bazilikası, tiyatrosu başta olmak üzere önemli kalıntıları tarihi seven tatilcileri bekliyor.

13. Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi

Müze kartı ile ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz Fethiye Müzesi şehir merkezinde bulunuyor. Antik hayata dair bilgiler veren eşyalar, heykeller başta olmak üzere müzenin içerisinde ve bahçesinde çevredeki antik kentlerde yapılan kazılarda bulunan eserler sergileniyor.

Haftanın 7 günü açık olan müze 08.30-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

14. Gemiler (St. Nicholas) Adası

St Nicholas Adası

Uzunluğu 1 kilometre, genişliği 400 metre olan ada Fethiye’nin 9 kilometre uzağında bulunuyor. Eski adı Aya Nikola olan Gemile Adası 5. ve 11. yüzyıl arası erken Hıristiyanlık ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor.

Kayalık yapısından dolayı evlerin ve kiliselerin kaya içine oyularak yapıldığı adanın kısa bir yürüyüşten sonra ulaşılabilen zirvesi eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini karşılıyor.

15. Gizlikent Şelalesi

Gizlikent Şelalesi

Fethiye’den 08.00-20.00 arasında 20 dakika arayla kalkan dolmuşlar ile ulaşabileceğiniz Gizlikent Şelalesi bölgenin tek doğal şelalesi unvanını taşıyor ve Saklıkent’in yaklaşık 500 metre gerisinde yer alıyor. En sıcak yaz günlerinde bile sizi serinletecek 250 metrelik kanyona sahip olan şelalenin çevresinde trekking, safari, rafting organizasyonları düzenleniyor.

Fethiye’de Gezilecek Diğer Yerler

Yukarıda adı geçen yerler Fethiye’de gezip görmeniz gereken en önemli gezi noktaları. Bunlar dışında fırsatı olan şehirdeki şu noktaları da görebilir: Eski Şehir, Likya Yolu, Pınara Antik Kenti, Şovalye Adası, Afkule Manastırı, Hisarönü, Günlüklü Koyu, Kıdrak Koyu, Göcek Koyu, Kadyanda, Babadağ, Ksantos (Xanthos) Antik Kenti