GÖRÜLMEYE DEĞER YUNAN ADALARININ LİSTESİ

Masmavi denizi, uzun mu uzun plajları ve tarihi yapılarıyla hepsi birbirinden özel bu benzersiz adaları gezmeye doyamayacaksınız.

Yunanistan‘ın en güzel adalarını bu kez Gemi Turları aracılığıyla keşfedin! Yunan Adaları Turu ile benzersiz bir deneyim yaşamaya hazır olun!

Birbirinden güzel plajları ve tavernalarıyla beğeneceğinizi düşündüğüm adaları sıralamaya çalıştım. Gemi turları ile harika bir yolculuğun şimdi tam zamanı!

1-Midilli 

Yunanistan‘ın en güzel adalarından biri olan Midilli aynı zamanda ünlü denizci Barbaros Hayrettin‘in doğum yeridir. Birbirinden şirin sokakları, muhteşem plajları ve küçük kasabalarıyla görülmeye değer Yunan adalarından biridir. Adanın en işlek caddesi Ermu Caddesi’dir. Limana paralel olan caddede gün boyu dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Caddede Osmanlı döneminden kalma bir hamamın bulunduğunu da hemen söyleyelim. Midilli, adalar içinde en meşhur olanlardan biri çünkü Yunanlıların sütü olarak bilinen uzonun başkenti. Ünlü uzo markalarından Barbayani ve Plomari‘nin üretim yerine ev sahipliği yapan Plomari Kasabası özellikle görülmeye değer yerlerdendir. Deniz keyfi yaptıktan sonra adada keşfe çıkabilir ve birbirinden güzel yapıları görebilirsiniz.

2-Sakız Adası 

Yunanistan‘ın en büyük beşinci adası olan Sakız Adası, sakız ağaçlarının yetiştiği ve damla sakızının üretiminin yapıldığı ender yerlerden biridir. Daskalopetra , Vassonas ve Komi plajlarının yanı sıra Mavra Volia adanın siyah kumlarına sahip tek plajıdır. Sakız Adası, Yunanistan‘ın en değişik köylerine ev sahipliği yapmaktadır. Adada, Ortaçağ döneminde inşa edilen ve üzeri geometrik desenlerle süslü binaların yer aldığı 24 köy bulunmaktadır. 11.yüzyılda inşa edilen ve en önemli Bizans eserlerinden biri sayılan Nea Moni Manastırı da adada görülmeye değer yerlerdendir. Sakız Adası‘na giderseniz yerel şarapları ve incir rakısını mutlaka denemelisiniz.

3-Samos Adası 

Güzel adalardan bir diğeri de Samos Adası‘dır. Ünlü matematikçi Pisagor‘un doğum yeridir. Antik bir liman kenti olduğu için adanın her yerinde heykellere, mezar taşlarına ve tapınaklara rastlamak mümkündür. Adadaki en önemli yapılardan biri Meryem Ana Mağarası Manastırı‘dır. Pek çok simgenin yer aldığı yapının ihtişamlı görüntüsü oldukça ilgi çekicidir. Samos Adası aynı zamanda şimdiye kadar yapılmış en büyük Yunan tapınağına ev sahipliği yapar. Hera Tapınağı oldukça büyük bir alana inşa edilmiştir ve ziyaretçilerin ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Adadaki en ilgi çekici yerlerden bir diğeri ise Eupalinos Kemeri‘dir. Bu yeraltı su kemeri 1 kilometre uzunluğundadır. Samos‘ta ilgi çekici bir başka yer Karlovassi bölgesidir. Zeytin ve çam ağaçlarının gölgesinde yer alan Mikro Seitani Plajı berrak denizi ve muhteşem plajıyla görülmeye değerdir.

4-Kos Adası

 Kos, tıbbın babası Hipokrat‘ın doğduğu yerdir. Panoramik ada manzarasının görülebileceği en güzel yerlerden biri olan Asklepion antik şehri mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Kaplıca, hamam  ve kütüphane gibi pek çok yapının içinde yer aldığı bu antik şehir eski dönemlerde hastane olarak kullanılmış ender yapılardandır. Kos‘ta pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunlardan bir diğeri dört kulesiyle en güçlü kalelerden biri olan Şovalye Kulesi‘dir. 14.yüzyılda inşa edilen kulenin duvarlarında şovalyelere ait armalar görülebilmektedir. Adanın kuzeyinde yer alan Afrodit Tapınağı, Herkül Tapınağı ve Hristyan bazilika kalıntıları görülmeye değerdir. Adanın en dikkat çekici yapılarından biri olan Roma Evi ise bolluk ve bereketi simgelemektedir. 36 oda ve 3 havuzun yer aldığı binada Helenistik döneme ait mozaikler dikkat çekicidir.

5-Rodos Adası 

Yunan adalarının en güzellerinden biri olan Rodos‘ta görülmeye değer ilk yer Kremasti‘dir. Ortaçağ döneminden kalma tarihi kalıntıları, büyük plajı ve hareketli gece hayatıyla en sevilen Yunan adalarından biridir. Lardos sevilen Yunan köylerinden biridir. İtalyan çeşmesi, kilisesi ve eski kare biçimindeki meydanıyla görülmeye değerdir. Rodos adasına giderseniz görmeniz gereken en önemli yerlerden biriyse Kolymbia‘dır. Falikari ve Lindos‘un tam ortasında bulunan yeşillikler içinde harika bir atmosfere sahiptir. Bir kilometre uzunluğundaki plajı ve harika deniziyle akılda kalıcı yerlerdendir. Adada en önemli yapılardan biri ise Meryem Ana Kilisesi’dir. 17.yüzyıldan kalma olan yapı fresklerle süslüdür.

6-Santorini 

Üç yüz metre yüksekliğindeki kayaların üzerine kurulu olan Santorini, beyaz badanalı kübik evleri, mavi kubbeli kiliseleri ve labirenti andıran dolambaçlı yollarıyla hafızalara kazınmış bir adadır. Yunan adaları içinde manzarası en güzel olanlardan biridir. Adada antik kent Thria, Helenistik döneme ait eserlerin yanı sıra erken Bizans ve Roma dönemlerine ait eserleri de içinde barındırmaktadır. Tepe üzerine inşa edilmiş Pyrgos Kilisesi‘nden adanın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Kartpostalları andıran Oia ise enfes manzarası ve butik otellere çevrilen beyaz evleriyle görülmeye değer bir başka yerdir.

7-Mikanos 

Küçük Venedik olarak adlandırılan bölgesinde birbirinden güzel cafe ve restoranları görmek mümkündür. En ünlü ve büyük plajı Paradise Beach‘tir ve muhteşem bir denize sahiptir. Adadaki en ilginç yapı mimarisiyle dikkat çeken Panagia Paraportiani‘dir. Ziyaretçiler tarafından sıkça ziyaret edilmesi nedeniyle kilisenin giriş katı sabah akşam açık bırakılmaktadır. Mikanos‘ta rüzgar gülleri adaya adım attığınızda sizi karşılar. 16.yüzyıldan kalma tarihi rüzgar gülleri adadaki en güzel detaylardan biridir.

8-Patmos Adası 

Adaya tepeden bakan Aziz Yuhanna Manastırı görülmeye değer yerlerin başında gelir. Tepeden adanın manzarası oldukça güzeldir. Birbirinden güzel sokaklarıyla gezmeye doyamayacağınız Patmos‘ta yer alan bir başka önemli yapı da Monastery of the Apocalypse adı verilen Aziz Yuhanna‘nın inzivaya çekildiği yerdir. Tarihi yerleri keşfettikten sonra deniz keyfi yapmak isterseniz adanın kuzeyinde yer alan Kambos plajını tercih edebilirsiniz.

9-Simi Adası 

Neoklasik mimarinin hakim olduğu ender Yunan adalarından biri olan Simi‘nin en ünlü plajı Agios Nikolaos, masmavi denizi ve altın sarısı kumlarıyla en güzel plajlardan biridir. Maviye boyalı merdivenleri ve mavi beyaz evleriyle dikkat çeken adanın tarihi bölgesi ise Chorio‘dur. Megali Panagia Kilisesi bu bölgede yer alır ve görkemli yapısıyla dikkat çeker. Adanın en hareketli bölgesi olan Gialos ise Venediklilerden kalma rengarenk evleriyle dikkat çekicidir.

10-Paros Adası 

Paros, liman kasabası Parikia‘ya ev sahipliği yapar. Kasabada Kiklad mimarisinin renkli ahşap kapıları oldukça dikkat çekicidir. Kolay ulaşılabilir malzemelerin kullanıldığı bu evler adaya benzersiz bir hava katmaktadır. Şehirdeki önemli tarihi yapılardan biri 100 Kapılı Kilisesi’dir. Bizans döneminden kalma yapıyı görmeden Paros‘tan ayrılmayın! 13.yüzyılda yapılmış olan ve adanın en yüksek yerinde bulunan Kastro Kalesi de ada manzarasını en iyi görebileceğiniz yerlerdendir. Yunan sanatçıların yoğunlukta yaşadığı bir yer olan Nausa Köyü de muhakkak ziyaret edilmelidir.

Yunanistan‘ı daha önce gemi turlarıyla keşfettiyseniz birbirinden güzel Avrupa şehirlerini de Nehir Turları ile görmeyi denemelisiniz. Avrupa şehirlerinin merkezleri kadar kasaba ve köylerini de keşfedebileceğiniz bu benzersiz turları sizlere uygun fırsatlarla yakalayın, tatilinize geç kalmayın! Keyifli tatiller dilerim!