Hamburg Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

hamburg gezilecek yerler listesi

Bir grup gezgine kanal ve köprü denildiğinde akıllarına ilk hangi şehrin geldiğini sorsanız büyük ihtimalle hiçbirinden “Hamburg” cevabını almazsınız. Ama Hamburg gezilecek yerler listenizi hazırlamaya başladığınızda kentin her iki konuda da tüm popüler rakiplerini geride bıraktığını görebilirsiniz.

Kendisine özgün doku kazandıran kanallarına ve köprülerine ek olarak Hamburg, aynı zamanda Almanya‘nın en büyük liman kenti olma özelliğini taşıyor. Haliyle şehir renkli sosyal yaşamı ve zengin kültürel birikimiyle keyif dolu bir yerleşim profili çiziyor.

Kendi seyahatimden ilham alarak hazırladığım aşağıdaki listede sıraladığım mekânlara giderseniz kentin bu özelliklerini kolayca fark edebilirsiniz. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Altstadt, Neustadt, St Georg, St Pauli ve Altona çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Hamburg’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Hamburg şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Holiday Inn Express Hamburg, 4★ Barceló Hamburg, 5★ Fairmont Hotel Vier Jahreszeiten.

Yapılacak şeyler: Elbifilharmonie, Speicherstadt ve HafenCity Turu ve Miniatur Wunderland: Öncelikli Giriş adlı turlara kayıt olabilirsiniz. Hamburg’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Hamburg’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Hamburg Gezilecek Yerler Listesi

hamburg haritası, gezilecek görülecek yerler harita konumları
Hamburg gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Hamburg’da gezip görülmesi gereken yerler:
1.Rathausmarkt
2.Fischmarkt
3.St. Michael’s Church
4.Miniatur Wunderland
5.Planten un Blomen
6.Alster Gölü
7.Jungfernstieg
8.Speicherstadt
9.Internationales Maritimes Museum Hamburg
10.Kunsthalle
11.Hamburg Limanı
12.St. Pauli
13.Elbe Tunnel
14.Reeperbahn
15.Elbphilharmonie
16.Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg
17.Hamburg Hayvanat Bahçesi
18.Mönckebergstrasse
19.HafenCity
20.St. Nicholas Church

1. Rathausmarkt & Belediye Binası

Rathausmarkt Hamburg gezi rehberi

Hamburg gezilecek yerler listesi hazırlayacaksanız ilk sıraya hiç düşünmeden Rathausmarkt & Belediye Binası‘nı yazabilirsiniz.

Binanın görkemli mimarisi ve meydanın canlı atmosferi, böyle bir öneride bulunmamın ana nedenleri. Göz alıcı güzelliğe sahip Rathausmarkt, her daim canlı atmosferini bünyesinde barındırdığı alıveriş olanaklarına borçlu. Burada ayrıca birçok kafe ve restoran da bulunuyor.

Barok mimarisi ile gezginlerin hayranlığını kazanan ve meydana adını veren Hamburg Belediye Binası ise 1886-1897 yılları arasında inşa edilmiş.

Yerel parlamentonun oturumlarının gerçekleştirildiği dev yapı, günümüzde halka açık konser ve sergi organizasyonlarına da ev sahipliği yapıyor. 17 bin metrekarelik alanı kaplayan belediye binasını, rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 11.00-16.00
•Giriş Ücreti: €5

2. Fischmarkt (Fish Market)

Fischmarkt hamburg turu

Tabii Rathausmarkt & Belediye Binası ziyaret etmeden önce rotanızı St. Pauli sınırları içerisindeki Fischmarkt‘a çevirebilirsiniz.

Pazar günleri kurulan pazarı, bir günde ortalama 70 bine yakın insan ziyaret ediyor. Elbe Nehri kıyısında konuklarını ağırlayan pazar alanının adı deniz ürünleri ile özdeşleşmiş olmasına rağmen burada meyve-sebze ve hatta giyim ürünlerinin satışı da yapılıyor.

Balık Pazarı‘nın kurulduğu alan, eğlence tutkunları için farklı bir anlam ifade ediyor. Çünkü buradaki alternatif gece kulüpleri, cumartesi 00.00’dan itibaren konuklarına sabahın ilk saatlerine kadar süren keyif dolu anlar yaşatıyor. Tabii sonrasında bu mekânlardan çıkan gençler, karınlarını doyurmak için soluğu pazarda alıyor.

Aileler ise buraya sabah erken saatlerde gelmeyi tercih ediyor. Pazara, isterseniz kara yoluyla veya değişiklik olsun derseniz feribot seferlerinden yararlanarak ulaşabilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 05.00-09.30

3. St. Michael’s Church

St Michaels Church hamburg gezilecek yerler

Kuzey Almanya’da Protestanlar tarafından kullanılan en büyük dini yapı konumundaki St. Michael’s Church, ilk olarak 1647-1669 yılları arasında inşa edilmiş.

İlk dönemlerinde Katolikler’e hizmet veren kilise, günümüzdeki özelliklerini ise 1912 yılında tamamlanan yeniden yapım süreci sayesinde elde etmiş.

Bu süreç içerisinde yapının aslına uygun şekilde inşa edilebilmesi için ünlü ressam ve fotoğrafçı Wilhelm Weimar’ın çektiği fotoğraflardan yararlanılmış.

Barok tarzı ile dikkat çeken St. Michael’s Church, mimarisini bir yana koyacak olursak iki nedenden dolayı gezginlerden yoğun ilgi görüyor. Bu nedenlerin ilki, kulesinde yer alan gözlem platformundan konuklara sunduğu enfes manzara.

İkinci nedense mezar odasında gerçekleştirilen multimedya gösterimi. 132 metrelik yüksekliğe sahip çan kulesindeki platforma çıktığınızda, tüm şehrin ve kanalların etkileyici manzarasını seyredebilirsiniz.

Mezar odasındaki gösterimi izleyerek ise Hamburg’un tarihi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
•Adres: Englische Planke 1, 20459 Hamburg
•Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
•Giriş Ücreti: €7 (Kule + Mezar Odası)
•Web Sitesi

4. Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland hamburg’da gezilecek yerler

Hamburg tatiliniz esnasında dilerseniz Miniatur Wunderland‘a gidip dünyanın en büyük demir yolu minyatürünü detaylıca inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Eğlence odaklı tesisin temelleri, 2000 yılında Gerrit ve Frederik Braun tarafından atılmış. 2018’de minyatür parkının dokuzuncu ve şimdilik sonuncu sayılan “İtalya” temalı bölümü ziyarete açılmış. Yalnız önümüzdeki 10 yıllık süreçte daha fazla tema alanının inşa edilmesi planlanıyor.

Her yaştan gezgini kendisine çekmeyi başaran Miniatur Wunderland’ı gezerken göreceğiniz modelin merkezinde, tamamı el yapımı 1040 tren bulunuyor.

Toplam 1490 metrekare alanı kaplayan modelin üzerine ayrıca 9250 araba, 4110 bina, 130 bin ağaç ve 385 bin aydınlatma yerleştirilmiş.

760 bin saat ve 21 milyon Euro harcanarak oluşturulan bu dev boyutlu model, başta Hamburg olmak üzere Avusturya, Venedik, Orta Almanya, ABD, İskandinavya gibi bölümlere ayrılmış.

Öncelikli Giriş Bileti: Biletinizi internetten satın alarak girişte kuyrukları atlayıp zaman kazanabilirsiniz, online bilet için tıklayın.
•Adres: Kehrwieder 2-4/Block D, 20457 Hamburg
•Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
•Giriş Ücreti: €15
•Web Sitesi

5. Planten un Blomen

Planten un Blomen hamburg’da görülmesi gereken yerler

Kentte, Hamburg gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz oldukça büyük ve güzel yeşil alanlar da bulunuyor. 47 hektarlık alanı kaplayan gösterişli Planten un Blomen, bu yeşil alanların başında geliyor.

Adının dilimizdeki karşılığı “Bitkiler ve Çiçekler” olan parkta ilk dikimi, 1821’de Johann Georg Christian Lehmann yapmış. O tarihten itibaren yeşil alandaki geliştirme çalışmaları hızlanarak devam etmiş. Ortaya ise gün boyunca misafirlerine ayrı güzellikler sunan bir cennet çıkmış.

Huzur dolu atmosferi ile ön plana çıkan Planten un Blomen, her yıl haziran ayının ortasında okuma festivaline ev sahipliği yapıyor. Su ve ışığın büyüleyici buluşmasını gözler önüne seren konserlerle yaz akşamlarına renk katan parktaki Japon bahçesinde meditasyon yapabilir, eğitimlere katılabilir, geniş pistte paten yapabilirsiniz.
•Adres: Marseiller Str., 20355 Hamburg
•Ziyaret Saatleri: 07.00-23.00
•Web Sitesi

6. Alster Gölü

Alster Gölü hamburg seyahati

Kentte zaman ayırabileceğiniz bir diğer huzur dolu alansa Alster Gölü. Özellikle hafta sonlarında yerel halkın yoğun ilgi gösterdiği göl, adını Elbe Nehri’nin bir kolundan alıyor.

Şehrin dokusuna zarafet katan birçok kanal ile bağlantısı olan doğal oluşumun kıyısına yaz aylarında gittiğinizde uzun yürüyüşlere çıkabilir, koşabilir ve bisiklete binebilirsiniz.

Hatta yakınındaki mekânlardan birine oturup güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Bu esnada çevredeki kuğulara ilgi göstermeyi de sakın atlamayın.

Zamanınız olursa çevreyi daha iyi tanımak adına Alster Gölü’nü kapsayan tekne turlarına katılabilirsiniz. Turlar, genelde Jungfernstieg kıyısındaki duraktan başlıyor. Tabii hazır buraya kadar gelmişken adının dilimizdeki karşılığı “Alster Suyu” olan limonatalı biranın tadına bakabilirsiniz.

7. Jungfernstieg

Jungfernstieg hamburg gezisi

Hazır adını anmışken size biraz da Jungfernstieg‘den bahsetmek istiyorum. Son yıllarda popülaritesi bir hayli artan bulvarın büyük bölümü, yeni şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor.

Küçük bir kısmı ise Eski Hamburg’un iç kesimlerine doğru uzanıyor. Gölün kıyısında olmasının getirdiği etki ile özellikle hafta sonları burası da ilgiden nasibini fazlasıyla alıyor. Bira içebileceğiniz kaliteli bir mekân aradığınızda siz de birçokları gibi rotanızı Jungfernstieg’e çevirebilirsiniz.

Kentin önde gelen bulvarlarından biri olmasının yanında Jungfernstieg, tam bir alışveriş cenneti. Hamburg’un en büyük alışveriş merkezleri ve prestijli mağazaları, kentin bu kesiminde sıralanıyor. Hatta bölge, kentin en iyi konaklama tesislerinden bazılarına da ev sahipliği yapıyor.

8. Speicherstadt

Speicherstadt Hamburg gezi rehberi

Hamburg seyahatiniz esnasında Speicherstadt‘a da zaman ayırırsanız asla pişman olmazsınız. Çünkü bir zamanlar endüstriyel hayatın kalbi sayılan bölge, kütükler üzerine inşa edilmiş evleri sayesinde yakın zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiş.

1883-1927 yılları arasında inşa edilen Speicherstadt, özellikle gotik tarzda binaları, demir köprüleri ve kanalları ile konuklarını büyülemeye devam ediyor.

Speicherstadt’ın etkileyici görünümünün ardında kapsamlı bir yenileme projesi yatıyor. Avrupa’nın bu alanda en büyüklerinden biri olarak anılan proje dâhilinde bölgenin tam ortasında HafenCity isimli bir cazibe merkezi oluşturulmuş. Hatta aynı kapsamda buradaki bazı depolar, kentin geçmişteki ticari hayatına ışık tutan müzelere dönüştürülmüş.

9. Internationales Maritimes Museum Hamburg

hamburg gezilecek yerler Internationales Maritimes Museum

2008 yılında kapılarını ziyarete açan Internationales Maritimes Museum Hamburg, HafenCity gezintiniz sırasında karşınıza çıkacak kültürel tesislerden bir tanesi.

Bölgedeki diğer türdeşleri gibi eski bir deponun dönüştürülmesi sonucunda oluşturulmuş müzede, Alman gazeteci Peter Tamm’a ait koleksiyon sergileniyor.

Koleksiyonu oluşturan 40 binden fazla parçanın önemli bölümünü gemi modelleri, inşa planları, üniformalar ve sanat eserleri oluşturuyor.

10 katlı Hamburg Uluslararası Denizcilik Müzesi‘ni dilerseniz rehberli turlara katılarak kapsamlı bir şekilde gezebilirsiniz. Eğer yeterince zamanınız varsa gemi simülasyonu aracılığıyla denizcilik deneyimi yaşayabilirsiniz. Hatta müze restoranında taze deniz ürünlerinin tadını çıkartabilirsiniz.
•Adres: Koreastraße 1, 20457 Hamburg
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €13
•Web Sitesi

10. Kunsthalle Hamburg

hamburg’da gezilecek yerler Kunsthalle

1850 yılında kurulan Kunsthalle, Hamburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer müze. Faaliyetlerine sanat galerisi olarak başlayan kurumun koleksiyonunda yer alan eserlerin geçmişi, Rönesans’tan günümüze dek uzanıyor. Müzede, kalıcı koleksiyona ek olarak yılın farklı dönemlerinde geçici sergiler de düzenleniyor.

Kunsthalle Hamburg, birbirlerine altgeçit ile bağlı üç farklı binada konularını ağırlıyor. Ana binada Orta Çağ portrelerinden 20. yüzyıl klasiklerine kadar farklı tarzlarda eserler sergileniyor. Müzenin bu kısmında ayrıca Caspar David Friedrich’e adanmış bir bölüm bulunuyor.

Kunsthalle Hamburg’da Rebecca Horn, Georg Baselitz ve Gerhard Richter gibi isimlere ek olarak sanat dünyasının uluslararası yıldızlarına ait çalışmaları da inceleme imkânı bulabilirsiniz.
•Adres: Glockengießerwall, 20095 Hamburg
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €14
•Web Sitesi

11. Hamburg Limanı (Landungsbrücken)

hamburg’da gezilecek yerler Hamburg Limanı Landungsbrücken

Almanya’nın denizcilik faaliyetlerinin merkezinde yer alan Hamburg Limanı, Elbe Nehri’nin denizle buluştuğu noktadan 110 kilometre içeride yer alıyor.

Sahil yolunu takip ederek veya metro seferlerinden yararlanarak rahatça ulaşabileceğiniz liman bölgesi, günümüzde sadece ticari faaliyetlerle anılmıyor. Burası, aynı zamanda turistik içeriğiyle de bir hayli ziyaretçi çekiyor.

Hamburg Limanı’nı, yani Landungsbrücken‘i, ziyaret ettiğinizde Rickmer Rickmers ve daha birçok tarihi yelkenliyi yakından görme olanağı yakalayabilirsiniz.

Müzeye dönüştürülen gemileri ziyaret etmek dışında bir saatlik tekne turlarına da katılabilirsiniz. Daha farklı bir deneyim içinse yazımın ilerleyen bölümlerinde sizlerle detaylarını paylaşacağım Eski Elbe Tüneli‘nde yürüyebilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: 2-Saat Hamburg Limanı Tur: Deniz Flair adlı tura kaydolarak bölgeyi keyifle keşfedebilirsiniz.

12. St. Pauli

St Pauli hamburg gezilecek yerler

Limandan çıktıktan sonra sahile paralel ilerlemeye devam ederek St. Pauli‘ye ulaşabilirsiniz. Son derece renkli gece hayatı olanaklarıyla tanınan yerleşim bölgesinde, hareketlilik hafta sonunda zirve yapıyor.

Hafta içerisinde ise odak noktasına St. Pauli Gece Pazarı yerleşiyor. Çarşamba günü, Spielbudenplatz’da kurulan pazarın özünü yemek stantları oluşturuyor. Meydana gittiğinizde ayrıca bira servisi yapılan alanlarda oturup canlı performans sergileyen grupları dinleyebilirsiniz.

Hamburg’un bohem mahallesi St. Pauli’de, tüm bunların dışında ikonik yapıları ziyaret ederek de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Polisiye filmlerde ve televizyon şovlarında kullanılan polis karakolu Davidwache, büyükler kadar çocukların da ilgisini çeken Hamburg Tarih Müzesi ve Tanzande Türme yani “Dans Eden Kuleler” adını taşıyan ikonik yapı, kentin bu kesiminde sizleri bekliyor.

13. Elbe Tunnel

hamburg seyahati Elbe Tunnel

426 metre uzunluğa sahip Elbe Tunnel, nehrin güney tarafında kalan Hamburg Limanı’nı kent merkezine bağlamak amacıyla 1911 yılında hizmete alınmış.

Yüzeyin 24 metre aşağısında yer alan tünel, uzun süre boyunca yük taşımacılığı, yaya ve motorlu taşıt ulaşımı için kullanılmış. Hala kullanımda olan yapı, günün belirli saatlerinde araç trafiğine açılıyor. Yayalar ise bu geçidi herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan rahatça kullanabiliyor.

Günümüzde kentin en önemli turistik çekim merkezlerinden birine dönüşen Eski Elbe Tüneli‘nde yürüyerek, siz de farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Bir yandan nostaljik havayı solurken diğer taraftan seramik eserleri görebilirsiniz. Bu eserlerin büyük kısmı Elbe Nehri ve içerisinde yaşayan canlılardan ilham alınarak oluşturulmuş.

14. Reeperbahn (Red Light)

Reeperbahn Red Light hamburg gezilecek yerler

Hatırlayacak olursanız, St. Pauli’yi anlatırken hareketli eğlence hayatının merkezi olduğundan bahsetmiştim.

Aslında yerleşimin tümüne mal olan bu yakıştırmanın asıl kahramanı olarak Hamburg’un kırmızı fener bölgesi Reeperbahn öne çıkıyor. Sokağın dört bir yanında sizleri, çılgınlık sınırlarını zorlayan mekanlar bekliyor.

Reeperbahn’ı arşınlarken striptiz kulüplerine, sex shoplara ve genelevlere denk gelebilirsiniz. Restoranların da bulunduğu bölgede daha sakin zaman geçirmek için tüm bu seçenekleri es geçip hakkında bir sürü hikâye anlatılan The Beatles‘a odaklanabilirsiniz.

Alternatif olarak yerel halkın tabiri ile “En Günahkâr Mil“i ziyaret için festival dönemini bekleyebilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Rehber eşliğinde bölgeyi keşfetmek isterseniz St. Pauli’de Seks ve Suç – 18+ Tur adlı tura kaydolabilirsiniz.

15. Elbphilharmonie

Elbphilharmonie hamburg’da görülecek yerler

Sıra dışı eğlencelere katılmak yerine üst düzey sahne performanslarını canlı izlemeyi tercih ediyorsanız Hamburg gezilecek yerler listenize Elbphilharmonie‘yi dâhil edebilirsiniz.

Avrupa’nın en dikkat çekici mimari eserlerinden biri olan konser salonu, 2017 yılında kapılarını açmış. Yapının mimari bir ikon haline gelmesinde Pritzker ödüllü İsviçreli mimarlar Herzog & de Meuron’un etkisi yadsınamayacak boyutlarda.

Elbphilharmonie’nin gerek mimari özellikleri gerekse de ev sahipliği yaptığı eşsiz performanslar sayesinde yoğun ilgi gördüğü su götürmeyen bir gerçek. Ancak binayı gezginlerin gözünde değerli kılan bir ayrıntı daha bulunuyor.

Eğer salonun üst kısmındaki balkona çıkacak olursanız hem kentin hem de limanın tüm güzelliğini gözler önüne seren bir manzara ile karşılaşabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Bu muhteşem yapıyı dilerseniz turlara kayıt olarak da gezebilirsiniz, tıklayın: Konser Salonları Hariç Elbphilharmonie Turu
•Adres: Platz der Deutschen Einheit 1, 20457 Hamburg

16. Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg

Museum fur Kunst und Gewerbe Hamburg hamburg gezilecek yerler

Uygulamalı, dekoratif ve güzel sanatlara ilgi duyuyorsanız şehirde geçireceğiniz zamanın bir kısmını mutlaka Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg‘a ayırmanızı öneriyorum.

Merkez tren istasyonu Hauptbahnhof’a oldukça yakın mesafede faaliyetlerini sürdüren müze, 1874 yılında kurulmuş. 1873-1875 yılları arasında inşa edilen zarif binasında konuklarını ağırlayan müzenin kuruluş sürecinde Londra, Viyana ve Berlin’deki türdeşlerinden ilham alınmış.

Museum für Kunst und Gewerbe, bünyesinde oldukça zengin koleksiyonları barındırıyor. Mobilyadan heykele, giyim eşyalarından porselenlere kadar farklı kategorilere ayrılmış olan bu koleksiyonların ait oldukları dönemler de bir hayli çeşitlilik gösteriyor.

Yani müzeyi dolaşırken bir salonda İtalya orijinli nesneleri inceleyebilir, hemen yan tarafa geçtiğinizde popüler sanat eserlerine denk gelebilirsiniz.
•Adres: Steintorpl., 20099 Hamburg
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €12
•Web Sitesi

17. Tierpark Hagenbeck Hamburg Hayvanat Bahçesi

Tierpark Hagenbeck hamburg gezilecek yerler

Çocuklu ailelerin yoğun ilgi gösterdikleri Tierpark Hagenbeck Hamburg Hayvanat Bahçesi, 1907 yılından beri kent yaşamının tekdüzeliğinden sıkılanlara vahşi yaşamı yakından tanıma fırsatı veriyor.

Carl Hagenbeck Jr tarafından kurulan hayvanat bahçesi, 27 hektarlık alanı kaplıyor. Bu alan içerisinde günümüzde 500’ün üzerinde tür yaşamlarını sürdürüyor.

Tierpark Hagenbeck Hamburg Hayvanat Bahçesi’nde oldukça kapsamlı bir tropikal akvaryum bulunuyor. Misafirlerine dalış yapmak gibi farklı aktiviteler sunan tesisi dolaşırken ayrıca “Arktik Okyanusu” gibi tematik bölümleri ve Çin bahçesi, Nepal tapınağı gibi yapıların taklitlerini ziyaret edebilirsiniz. Hatta ziyaret edeceğiniz vakti iyi ayarlarsanız “Jungle Nights” isimli etkinliği izleyebilirsiniz.
•Adres: Lokstedter Grenzstraße 2, 22527 Hamburg
•Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
•Giriş Ücreti: €30 (Tüm Alanlar)
•Web Sitesi

18. Mönckebergstrasse

Monckebergstrasse Hamburg gezi rehberi

Eğer tamamen alışverişe odaklı bir gün geçirmek istiyorsanız Mönckebergstrasse‘ye giderek en doğru kararı vermiş olursunuz.

Eski Şehir bölgesinde yer alan cadde, 20. yüzyılın başlarında Hamburg belediye başkanlığı yapmış Johann Georg Mönckeberg’in adıyla anılıyor. 800 metre uzunluğundaki yol, Hauptbahnhof ile Rathausmarkt arasındaki ulaşımı bir hayli kolaylaştırıyor.

Mönckebergstrasse’de zaman geçirmek için önce dünya çapında popüler markalara ait mağazaları dolaşabilir sonra da alışveriş merkezlerine yoğunlaşabilirsiniz.

Tabii bu arada St. Pedri ve St. Jacobi kiliseleri gibi mimari açıdan öne çıkan yapılara da vakit ayırabilirsiniz.

19. HafenCity

HafenCity hamburg gezisi

Speicherstadt’ı anlatırken de bahsettiğim gibi HafenCity, Avrupa’da gerçekleştirilen en büyük kentsel dönüşüm projesi olma özelliği taşıyor.

Eski rıhtımların, depoların ve diğer endüstriyel yapıların modern yaşam alanlarına dönüştürülmesinin amaçlandığı proje, 2003 yılında hayata geçirilmiş. Geçmişi gelecekle bir araya getirme mottosunu taşıyan çalışmalar, kimi bölgelerde hala devam ediyor.

HafenCity gezintiniz sırasına ilgi gösterebileceğiniz yerler yalnızca Elbphilharmonie, Miniatur Wunderland ve International Maritimes Museum ile sınırlı değil. Dilerseniz HafenCity InfoCenter’a gidip bölge hakkında en doğru bilgileri edinebilirsiniz.

Dinlenmek için Magellan-Terrassen, sosyalleşmek ve bir şeyler atıştırmak içinse Überseeboulevard civarı en ideal yerler. Adrenalin dolu, sıra dışı bir deneyim yaşamak istiyorsanız modern korku tüneli olarak tanımlanan Hamburg Dungeon‘a gitmenizi öneririm.

20. St. Nicholas Church

St Nicholas Church hamburg’da gezilmesi gereken yerler

Hamburg gezilecek yerler listesini sonlandırmadan önce 1874-1876 yılları arasında dünyanın en uzun binası unvanını taşıyan St. Nicholas Church hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

1846’da başlayan yapım süreci 1874 yılında tamamlanan kilise, günümüzde televizyon kulesinin ardından şehrin en uzun yapısı olmayı sürdürüyor.

Anıt statüsündeki dini yapıyı gezi programınıza dâhil etmenizi tavsiye etmemde mimari özelliklerinin payı oldukça fazla. Ancak yapıyı asıl değerli kılan unsurlar, hemen yanındaki yeni kilisenin içerisindeki müze bölümünde sizleri bekliyor.

Yeni Aziz Nikola Kilisesi‘ndeki müzedeki gösterimlerin odak noktasında, II. Dünya Savaşı’nda gerçekleşen üç olay bulunuyor. Bu olaylar; Almanlar’ın Coventry’yi bombalaması, Varşova’nın imhası ve Gomorrha Operasyonu ile İngiliz-Amerikan ortak askeri harekâtı ile Hamburg’a gerçekleştirilen hava saldırısı.
•Adres: Willy-Brandt-Straße 60, 20457 Hamburg
•Ziyaret Saatleri: 10.30-18.00
•Giriş ücreti: €5
•Web Sitesi

Hamburg’da Nerede Kalınır?

hamburg şehir merkezi otel tavsiyesi
4 yıldızlı Barceló Hamburg, şehirdeki en kaliteli ve popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Hamburg’da nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Hamburg’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Altstadt, Neustadt, St Georg, St Pauli ve Altona.

Eğer Hamburg’un tam merkezinde, Hamburg gezilecek yerler listemizde tanıttığımız yerlerin birçoğuna yürüme mesafesinde, temiz ve kaliteli bir otelde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Barceló Hamburg adlı tesise göz atabilirsiniz.

Booking.com’da 3000’den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 8,6 gibi güzel bir puan alan bu tesis Hamburg Merkez İstasyonu‘na sadece 500 metre mesafede yer alıyor. Bu da ulaşım konusunda size büyük avantaj sağlıyor.

Hamburg’daki en iyi puan alan konumlardan birinde bulunan bu tesiste konaklayarak keyifli bir gezi geçirebilirsiniz. Otel hakkında daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Hamburg’da nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Hamburg gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Hamburg seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri Hamburg gezi rehberi, Hamburg’da ne yapılır? ve Hamburg’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda da okuyabilirsiniz.

Hamburg Şehir Merkezi Otel Fiyatları
Booking.com