Kidzania Akasya AVM (Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücretleri…)

İstanbul Kidzania

İstanbul gezilecek yerler listenizde çocuğunuzun hem yaşıtlarıyla birlikte eğlenebileceği hem de sorumluluk duygusunu geliştirebileceği bir mekân bulunsun istiyorsanız, Kidzania Eğlence Merkezi‘ni ekleyebilirsiniz.

Çocuklar, 8 bin metrekarelik alana kurulu tesiste pilotluk, gizli ajanlık, aşçılık gibi hepimizin bir zamanlar hayalini kurduğu meslekleri deneyimlemek ile kalmayıp çaba sarf ederek kazanmanın değerini de anlıyor.

Kidzania Akasya sayfasında bu eğlence merkezi hakkında çok detaylı bilgi ve fotoğraflar paylaşacağım. Ama dilerseniz alttaki başlıklara tıklayarak yazıdaki ilgili bölüme hızla ulaşabilirsiniz.

Kidzania Akasya Hakkında Bilgiler

İstanbul Kidzania hakkında bilgi ve tavsiyeler
Akasya Kidzania

Kidzania’nın hikâyesi, çocuklar tarafından altı temel hakkın belirlenmesi ile ortaya çıkmış. Bu altı temel hak; varlık göstermek, bilmek, yaratıcı olmak, paylaşmak, gözetmek ve oyun oynamak şeklinde sıralanıyor.

Kidzania’nın inanç sistemini oluşturan bu hakların sonsuza kadar hatırlanması içinse “Hakların Koruyucuları” olarak anılan 6 kahraman sorumluluk üstleniyor.

Çocukların gerçek dünyaya hazırlanmalarına ve mutluluğa ulaşmalarına yardımcı olmayı hedefleyen kahramanlardan Urbano, “öğrenmek” konusunda hakları savunuyor.

Beka “varlık göstermek“, Vita “gözetmek“, Bache “oyun oynamak” ve Chika “paylaşmak” konularını üstleniyor. Beehop ise “yaratıcı olmak” tutkusuyla öne çıkıyor.

Kidzania Nasıl Bir Yer?

Kidzania gezilecek yerler harita
Kidzania haritası. Büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz.

Kidzania’da çocuklara büyüdüklerinde gündelik yaşamda üstlenebilecekleri sorumlulukların neler olduğu öğretilmeye çalışıyor. Bu kapsamda, 4-14 yaş arasındaki çocuklar 65 farklı aktiviteye katılıp gerek sanatsal gerekse de fiziksel ve sosyal becerilerini benzer yaş gruplarındaki çocuklarla etkileşime geçerek artırma fırsatı buluyor.

Kidzania’yı ziyaret eden çocuklar, ilgi duydukları mesleklere gerçek hayattakine oldukça yakın atmosferde deneyimleme fırsatı buluyor. Yetişkinlerin dünyasına adım atmalarına imkân tanıyan bu deneyim sırasında çocuklar; özgürce hareket edip kendi kararlarını alabiliyor.

Kararlarını uygulamaya geçirirken ise arkadaş edinip ekip çalışmasının ve ortak hareket etmenin önemini kavrıyor. Tabii tüm bu süreç boyunca çocuklar, özel eğitim almış gözlemcilerin, yani “züpervizör“lerin, yakın takibinde olup gerektiğinde onlardan yardım alabiliyor.

Akasya Kidzania Hakkında Notlar & Tavsiyeler

Kidzania meslekler fotoğraflar
Kidzania’da gezerken etrafınızdan geçen itfaiye arabaları, ambulanslar ilk başlar güzel gelse de bir süre sonra sıkıcı bir hal alabiliyor. Ama çocuklar için buradayız sonuçta değil mi?

Kidzania hakkında teorik bilgiler paylaştıktan sonra biraz da pratik bilgiler ve notlar vererek devam etmek istiyorum.

Lokasyon: Kidzania, İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan Akasya AVM içinde yer alıyor. Ulaşım ve otopark konusu avm olduğu için rahat. (Detayları yazı devamında bulabilirsiniz.)

Süre: Eğlence merkezini hakkıyla (daha doğrusu sıralarda kaybedeceğiniz zamanı da düşününce) gezebilmek için en az 4-5 saate ihtiyacınız olacak.

Ebeveyn: Yetişkinlerin eğlence merkezine girebilmeleri için yanlarında 0-14 yaş grubunda çocuk olması gerekiyor. Çocuk haricinde ebeveynlerin de girişinden ücret alınıyor.

Bu yüzden tavsiyem eğer anne ya da baba Kidzania dışında bir yerde vakit geçirecekse ya avm içinde ya da dışarıda beklemesi yönünde. Girişteki oturma yerinde saatlerce beklemek yerine çocuğunuzla birlikte giriş yapın ve eğlenceli vakit geçirin derim.

Bilet Satın Alma: Kidzania girişindeki gişelerden biletinizi satın alabilirsiniz. Bilet alınca kolunuza biletlik takılıyor. Buradaki en önemli ve sıkıntılı konu ise internetten bilet almak.

Eğer bizim yaptığımız gibi biletinizi internetten satın alırsanız aynı gişeye gidip bilekliğinizi almanız lazım. Bu da aynı sıraya tekrar girmek demek. Yani Kidzania’da beklemeyi daha bilet alırken öğrenmeye başlıyorsunuz. Umarım bu durumu en kısa sürede düzeltirler ki internetten almanın esprisi olsun.

Kasa: Eğlence merkezi oldukça sıcak. Yanınızda mont, gereksiz eşyaları bilet gişesine yakın kasalara bırakabilirsiniz.

Etkinlikler: Her çocuğun sevebileceği etkinlikler farklı olabilir. Bu yüzden zaman kazanmak adına Kidzania’ya gitmeden önce eğlence merkezinin sitesindeki “Aktiviteler” sayfasına tıklayarak çocuğunuzun sevebileceği şeyleri önceden belirleyip ona göre gezi planı yapabilirsiniz.

Yaş Grubu: Her etkinlik girişinde boy, yaş, kilo gibi uyarılar var. Bunlara göre çocuğunuz etkinliğe katılım yapabiliyor. Genellikle 4 yaş altı için çok az etkinlik var. Bence Kidzania’da 5 yaş üzeri çocuklar daha keyifli vakit geçirirler.

Akasya Kidzania hakkında bilgi ve tavsiyeler
Fotoğrafın sol tarafında örnek bir etkinlik girişi ve kuyruk/bekleme alanını görebilirsiniz. Veliler çocuklarını genellikle uzaktan izliyor.

Kuyruklar: Kidania’daki en sıkıntı konu ise içerideki plansız kalabalık. Özellikle bazı özel dönemlerde Kidzania oldukça kalabalık olabiliyor. Bu da kuyruklardaki bekleme sürelerini arttırabilir.

Etkinliklerin girişinde genellikle bekleme alanları belli ama bazı veli ve çocuklar sıra konusunda sıkıntı çıkartabiliyor. Etkinliklerde kuyruk bekleme süresi yazmaması da ayrı bir problem. Hal böyle olunca kalabalık dönemlerde, uzun kuyruklarda bazı etkinlikler için 30-60 dk bekleme süresi olması can sıkıcı.

Eğer ilgi gösterdiğiniz etkinlikte uzun kuyruk varsa beklemeyin, sürenizi verimli kullanın, aynı yere daha sonra gelin. Unutmadan, doğum günü çocukları sıra beklemiyor. Bu durum sizin için avantaj ya da dezavantaj da olabilir. Sonuç olarak kuyruk beklemek, Kidzania’nın gerçeği.

Ziyaret Planlama: Kuyruk bekleme gerçeğini öğrendiğinize göre ziyaretinizi buna göre planlayabilirsiniz. Resmi tatiller, hafta sonları ve bazı okul gezilerinin olduğu günler eğlence merkezinin en kalabalık zamanları. Mecburiyetiniz yoksa bu günler dışında, çok öğlene kalmadan parka gelin. Kidzania pazartesi günleri kapalı unutmayın.

Yeme İçme: Yazı devamında bu konu ile ilgili ayrıca bir bölüm var ama konu hakkında kısaca burada da bilgi vermek istedim. Kidzania içerisinde yeterli sayıda yemek alternatifi yok. Bu yüzden Akasya AVM içerisinde yemeğinizi yiyip Kidzania’ya geçebilirsiniz. Yanınızda atırştırmalık ufak tefek şeyler alabilirsiniz.

Kidzmondo: Şişli’deki Trump AVM içerisinde yer alan Kidzmondo, buranın alternatifi olabilir. Tabi orası başarılı sayılabilecek bir kopya. Orijinal konsept burası.

Kidzania’ya Giriş

İstanbul Kidzania yapı kredi banka
Kidzania Merkez Bankası

“Eğlen, öğren ve keşfet!” sloganı ile faaliyetlerini sürdüren Kidzania Eğlence Merkezi’nde çocuklar, katıldıkları aktiviteler sonucunda ya para kazanıyor ya da para harcıyor. Ama hemen panik olmayın, girişte ödediğiniz para dışında bir şey ödemenize gerek yok.

Çocuklar çoğu aktivitede genellikle para kazandığı için gün sonunuzda elinizde baya bir para birikiyor.

Akasya Kidzania parası Kidzos
Kidzania para birimi Kidzos

Kidzania para birimi “Kidzos” olarak geçiyor. Eğlence merkezi girişinde her çocuğa 50 KidZos değerinde çek veriliyor. Öncelikle bu çeki Kidzania Merkez Bankası’na gidip nakde çevirmeniz gerekiyor.

Çocuklar yaptıkları iş karşılığında kazandıkları parayı bankada açtıkları hesaba yatırıp sonrasında ATM’lerden nakit KidZos olarak çekme hakkına kavuşuyor. Çektikleri parayı ise dünyanın 26 farklı kentindeki KidZania’larda diledikleri gibi harcayabiliyorlar.

Tabi üstte belirttiğim durup biraz teorik oluyor. Kidzos’ları değerlendirmenin bir diğer yolu ise Department Store‘a gidip Kidzos karşılığında hediye oyuncak almak. Yalnız baştan belirteyim burada verilen oyuncaklar görüp görebileceğiniz en uyduruk, Çin işi şeylerden ibaret.

Not: Ebeveyn’ler için de girişte çek veriliyor ama bu çek ile çay vb içebiliyorsunuz.

Kidzania Meslekleri

Gelelim en çok merak edilen bölüme. Kidzania’da her yaşa ve ilgiye göre onlarca meslek var, burada hepsinden tek tek bahsetmeyeceğim ama kabaca popüler meslekler, özellikle de bireysel katılım gösterdiklerimiz hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Akasya Kidzania itfaiye istasyonu

İtfaiye: Burada önce çocuklara eğitim videosu izletiliyor. Sonrasında çocuklar itfaiye arabasına bindirilip yangın simulasyonuna götürülüyor ve alandaki hayali yangın söndürülüyor.

Akasya Kidzania polis merkezi

Polis: Önce eğitmen eşliğinde teorik bilgi veriliyor, sonrasında ise çeşitli senaryolar uygulanıyor. En popüler olanlardan bir tanesi itfaiye yangını söndürürken olay yeri güvenliğinin sağlanması.

Kidzania meslekler doktor hastane yeni doğan
Kidzania, Acıbadem, Yeni Doğan

Hastane: Acıbadem sponsorluğundaki hastane bölümü 3 etkinlikle karşımıza çıkıyor. Acil, Yeni Doğan ve Ameliyathane.

6 yaşa kadar olan minik gezginler “Yeni Doğan” bölümüne girebilirler. Burada yeni doğan bebekler hakkında bilgi verilip bakımları yaptırılıyor.

Kidzania gezilecek yerler doktor

6 yaş üzeri gezginler ise “Ameliyathane” bölümüne eğitmen eşliğinde operasyon yapabilirler. Katılımcılara insan bedeni hakkında bilgiler verilip sırayla operasyonda rol almaları sağlanıyor.

Kidzania meslekler calve yemek

Yemek Atölyesi: Calve sponsorluğunda yapılan yemek kursunda miniklere yemek yaptırıyorlar. Bizim katıldığımız etkinlikte minik ziyaretçiler ketçap ve sebzeli makarna yaptılar. Katılımcılardan isteyenler hazırladıkları yemekleri de yiyebiliyorlar.

İstanbul Kidzania diçşilik

Dişçi: Çocuklar önce dişçilik hakkında kısa bilgi alıyor daha sonra ufak uygulamalara katılıyor.

Akasya Kidzania market

Market: Migros sponsorluğundaki market bölümünde 2 ayrı rol var. Bunlardan biri Kasiyer olmak diğeri ise Müşteri olmak. Müşteri rolündekilere üzerinde ürün resimlerinin olduğu sipariş listeleri veriliyor. Bunların market içinde bulunup kasaya getirilmeleri hedefleniyor.

Akasya Kidzania benzin istasyonu

Erkek çocukların Kidzania’da keyif alabilecekleri birçok farklı yer de var. Opet benzin istasyonu, Avis oto kiralama ve araç servisi bunlardan birkaçı.

Akasya Kidzania büyük çocuklara yönelik yerler

Arçelik Teknoloji Merkezi, biraz daha yüksek yaş grubundaki ziyaretçilere uygun.

Kidzania gezilecek yerler basın

Gazete, radyo, moda ajansı, Kidzania’daki popüler etkinliklerden…

Akasya Kidzania erkek çocuklara yönelik şeyler

Benzin istasyonunun olduğu alanda yer alan araç servisleri erkek gezginler tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Akasya Kidzania tiyatro gösteri

Kidzania merkezinde yer alan Tiyatro, bana göre eğlence merkezinin en zaman alan, görece olarak en verimsiz etkinliklerinden.

Akasya Kidzania meslekler okul

Tabi bunlar dışında Kidzania’da daha onlarca meslek var. Pilotluk, Gizli Ajan Eğitim Merkezi, Arkeoloji Müzesi, Bisküvi Fabrikası, Dondurma Atölyesi, İnşaat Alanı, Havacılık Akademisi, Üniversitesi ve Müzik Stüdyosu buradaki en popüler etkinliklerden.

Kidzania’da Yeme İçme

Akasya Kidzania’da yemek yenecek yerler

Yazı başında da belirttiğim gibi Kidzania, Akasya Avm içerisinde yer alıyor. Avm içerisindeki yemek bölümünde birçok restoran bu noktada size yardımcı olacaktır.

Eğer eğlence merkezi içerisinde yemek isterseniz de kısıtlı seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Eğelence merkezi içerisinde Komşu Fırın, Kasap Döner, Suadiye Marmaris, Bodrum Mantı, Ülker Bisküvi ve Krispy Kreme yer alıyor.

Kidzania Nerede? Kidzania’ya Nasıl Gidilir?

kidzania nerede

Kidzania, Akasya Acıbadem Alışveriş Merkezi‘nde faaliyetlerini sürdürüyor. Temalı alanları bünyesinde barındıran eğlence tesisine giriş, alışveriş merkezinin güney tarafındaki uçağın hemen altından yapılıyor. Çocuklara özel eğlence mekânına ulaşım, gerek hususi araçla gerekse de toplu taşıma kullanılarak oldukça kolay.

Eğer tesise kendi aracınızla ulaşmayı planlıyorsanız, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden çıktıktan sonra Harem istikametine doğru ilerlemelisiniz.

Acıbadem Sapağı’ndan giriş yapıp, 2. soldan Acıbadem Caddesi’ne geçiş yaptıktan sonra ise Telekom Binası’nı da geçerek Çeçen Sokak’taki alışveriş merkezine ulaşabilirsiniz.

İstanbul Kidzania’ya nasıl gidilir

Anadolu Yakası’ndan metro ile Kidzania İstanbul’a gitmeyi hedefliyorsanız, Ünalan durağında inmeniz gerekiyor. Metrobüs seferlerinden yararlanarak eğlence merkezine gitmek için en ideal seçenek Uzunçayır durağından inmek.

Kidzania maceranızın başlangıç noktası Avrupa Yakası ise Marmaray’ı kullanıp Ayrılık Çeşmesi durağından metroya geçiş yapabilirsiniz. Alternatif olarak Kadıköy’den keyifli bir vapur yolculuğunun ardından metro aktarmasından yararlanabilirsiniz.

Kidzania Giriş Ücreti & Kidzania Bilet Fiyatları

İstanbul Kidzania giriş ücretleri

Kidzania’da çocuklar için bilet fiyatları 95 TL olarak belirlenmiş. Çocukları tema alanlarında eğlenirken onların neşesine ortam olmak isteyen yetişkinler ise kişi başı 35 TL ödeyerek tesise giriş yapabiliyor.

0-2 yaş arası çocuklar için bu eğlence dolu dünyaya girişte herhangi bir ücret talep edilmiyor. Kidzania Akasya’yı ziyaret etmeyi planlayan konuklara, standart bilet fiyatlarına ek olarak çeşitli indirim fırsatları da sunuluyor.

Kidzania meslekler itfiaye

Bu indirimler arasında en cazibi, hafta sonu saat 17.00’dan sonra geçerli olanı. Belirlenen zaman diliminde, tematik eğlence tesisinin bünyesinde sunulan fırsatları deneyimlemek isteyen çocuklara %40‘lık indirim yapılıyor. Böylece bilet fiyatı, 95 TL’den 57 TL’ye düşmüş oluyor. Çocuk sayısına göre ise %10 ila %30 arasında değişen indirimler de mevcut.

Eğer kendinize ayırdığınız zaman dilimi içerisinde çocuklarınızın emin ellerde bakılmasını ve bu sırada doyasıya eğlenmelerini isterseniz, KidZitter hizmetinden yararlanabilirsiniz. 5-14 yaş arası çocuklar için geçerli bu hizmet bünyesinde 5 çocuğa aynı anda bakılabiliyor.

Saatlik ücreti ise satın alma işlemi web sitesi üzerinden yapıldığı takdirde %20 indirimle 25 TL. Tabii deneyimli personelin çocuğunuz ile grup içerisinde değil de bizzat ilgilenmesini arzularsanız, saatlik ücret 125 TL‘ye yükseliyor.

Kidzania Ülkesi’nin kapıları yalnızca bireysel ziyaretlere açık değil. “Türkiye’nin en başarılı temalı alan eğlence merkezi” olma özelliği taşıyan mekâna yönelik okul gezileri ve kurumsal etkinlikler de gerçekleştirilebiliyor.

Okul ziyaretlerinde içeriği talebe göre şekillenen bir hizmet paketi sunuluyor. Kurumsal etkinlik çatısı altında ise ürün lansmanlarından basın toplantılarına, şirket yemeklerinden sosyal sorumluluk projelerine kadar birçok farklı organizasyon yapılabiliyor.

Tabii konu özel organizasyon olunca doğum günü kutlamalarına ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Tesiste, çocukların hayalini kurdukları “züper” bir doğum günü kutlamasının bedeli 1.400 TL‘den başlıyor. Ebeveynler, bütçeleri doğrultusunda çocukları için 3 farklı tema ve yine 3 ayrı paket arasından seçim yapabiliyor.

Kidzania Saatleri, Telefon, İletişim Bilgileri

Kidzania gezilecek yerler iletişim bilgileri

Kidzania, pazartesi hariç haftanın her günü ziyaretçi kabul ediyor. Tesisin, salıdan cumaya çalışma saatleri 10.00–16.00 olarak belirlenmiş. Cumartesi ve pazar günleri ise açılış saati aynı kalmakla birlikte kapanış 20.00‘a uzatılıyor.

Kidzania bünyesinde verilen tüm hizmetler ve bilet satışı, açılış kapanış saati, özel etkinlikler gibi konular hakkında tüm sorularınıza en doğru yanıtları 0 850 200 54 39 numaralı telefonu arayarak öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz [email protected] e-posta adresini de kullanabilirsiniz.

Özetle Kidzania Gezisi

Akasya Kidzania fotoğraflar

Özet olarak Kidzania bana göre çocuklu ailelerin birlikte çok keyifli vakit geçirebilecekleri bir yer. Özellikle kuyruk bekleme noktasındaki sıkıntılar stres seviyesini arttıracak olsa da gün sonunda en azından çocuğunuzla birlikte eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Daha verimli ve eğlenceli bir gün geçirmek için mümkün olduğunca resmi tatillerin dışındaki günler Kidzania’yayı ziyaret edin. Hatta mümkünse çocuğunuza Kidzania’da yer alan meslekleri gezi öncesinde internetten gösterin ve daha çok zevk alacağı şeylere göre planınızı oluşturun. Eğer gittiğiniz etkinlikte uzun kuyruklar varsa da pas geçip şansınızı daha sonra tekrar deneyin.

İstanbul’da gezerken çocuğunuzla birlikte ziyaret edebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok mekân bulunuyor. Yediden yetmişe her yaş grubundan bireye hitap eden bu mekânların en popülerleri ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.
•Vialand Tema Parkı & İstanbul
•Miniatürk
•İstanbul Akvaryum
•Madame Tussauds İstanbul
•Rahmi M. Koç Müzesi İstanbul
•Barış Manço Evi