Köln Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Köln gezilecek yerler blog

Köln’de nereler gezilir? Köln gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Romalılar tarafından kurulan Köln, tam bir müzeler şehri. Sportif aktiviteleri ve festivalleriyle yıl boyunca adından sık sık söz ettiren kentin, tarihi merkezinde gastronomiye, tarihe, sanata ilgi duyan gezginlerin ziyarete asla “Hayır!” diyemeyecekleri kültürel tesisler bulunuyor.

Almanya‘nın dördüncü büyük kenti, aynı zamanda Orta Çağ’dan kalma dini yapıları ve Ren Nehri kıyısı boyunca sıralanan tematik cazibe merkezleriyle beğeni topluyor.

Sizin için hazırladığım Köln gezilecek yerler listesi aracılığıyla kentin en önemli müzeleri, tarihi yapıları ve cazibe merkezleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ama öncesinde şu konulara dikkat;

Nerede kalınır? Altstadt Nord, Altstadt Süd, Neustadt (Nord & Süd) ve Deutz çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Köln’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Köln şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Motel One Köln-Neumarkt, 4★ Courtyard by Marriott Cologne ve 5★ Hilton Cologne.

Yapılacak şeyler: KölnCard ile Köln Deneyimi ya da Panoramik Tekne Gezisi Seçenekleri, şehirdeki en popüler turlardan bazıları… Köln’de yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Köln’de ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler Listesi

Köln’de gezilecek görülecek yeler haritası, Köln haritası
Köln gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Köln’de gezip görülmesi gereken yerler:
1.Kölner Dom
2.Altstadt (Eski Şehir)
3.Römisch-Germanisches Museum
4.Hohenzollernbrücke
5.Kölner Zoo
6.Museum Ludwig
7.Imhoff-Schokoladenmuseum
8.Hohe Straße
9.Flora und Botanischer Garten Köln
10.Köln Teleferiği
11.Wallraf-Richartz Museum
12.Duftmuseum
13.Gross St. Martin
14.Kölntriangle
15.Rathaus
16.Belçika Mahallesi
17.Merkez Camii
18.Kolumba Müzesi
19.Schnütgen Museum
20.Schildergasse

1. Kölner Dom (Cologne Cathedral)

Köln’de görülmesi gereken yerler

1248’de başlayan yapım süreci 632 yılda tamamlanabilen Kölner Dom, Hristiyanlar için Avrupa’nın en önemli hac yerleri arasında sayılıyor.

Katedral, tamamlandığı 1880’den beri iki görkemli kulesi sayesinde kent silüetine zenginlik katıyor. Haliyle birçok gezgin, gerek manevi değeri gerekse de mimari güzelliği ile öne çıkan yapıyı Köln gezilecek yerler listelerinin ilk sırasına yazıyor.

Kentteki en yüksek ikinci yapı konumundaki Köln Katedrali; Gotik mimarisi, Üç Bilge Adam’ın Tapınağı isimli sunağı, olağan üstü güzellikteki vitrayları ve bünyesinde barındırdığı sanat eserleri sayesinde yılın her döneminde yoğun ilgi görüyor.

Merkez Gar’ın hemen yanı başındaki dini yapıyı ziyaret eden gezgin sayısının yüksek olmasında ayrıca kulelerinden sunduğu enfes manzaranın da payı bulunuyor.

Tur Tavsiyesi: Köln İndi-Bindi Otobüs Turu ve Tekne Gezisi adlı tura katılarak şehirde keyifle gezebilirsiniz.
•Adres: Domkloster 4, 50667 Köln
•Ziyaret Saatleri: 06.00-21.00
•Giriş Ücreti: €4
•Web Sitesi

2. Altstadt (Eski Şehir)

Köln’de görülmesi gereken yerler

Köln’ün Altstadt bölgesi, kendine özgü tarihi çekiciliği ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Dar sokaklarını, geçitlerini çevreleyen geleneksel tarzdaki evleri ve sayısız bira fabrikası ile kentin tarihi merkezi, yerel kültürü enine boyuna tanımak isteyenlere birbirinden cazip fırsatlar sunuyor.

Bölgede dolaşırken acıktığınızı hissettiğiniz an, siz de diğer gezginler gibi bir restorana oturup Kölsch birası eşliğinde Halver Hahn sandviçi tüketebilirsiniz.

Ren Nehri kıyısına paralel uzanan Eski Şehir’de, biraz önce de belirttiğim gibi en yoğun ilgiyi Köln Katedrali çekiyor. Kudretli katedrale ek olarak gezi programınıza Büyük St. Martin Kilisesi’ni ve Köln Belediye Sarayı’nı eklerseniz asla pişman olmazsınız.

St. Alban Anıtı ve Stapelhaus gibi tarihi kalıntıların yer aldığı bölgede; Roma-Germen, Wallraf Richartz, Ludwig, Farina Parfüm müzelerine mutlaka zaman ayırmanızı öneririm. Otantik alışveriş fırsatları içinse Alter Martk’a uğrayabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: 3★ Motel One Köln-Neumarkt bölgede konaklama yapabileceğiniz, temiz, ekonomik ve popüler bir tesis.

3. Römisch-Germanisches Museum

Romisch Germanisches Museum Köln’de gezip görülecek yerler

Dionysos Mozaiği’nin bulunduğu alan üzerine inşa edilen Römisch-Germanisches Museum, 1974 yılında ziyarete açılmış.

Kültürel tesis, bir zamanlar Ren kıyısında hâkimiyet kurmuş Roma uygarlığı hakkında değerli bilgiler barındırıyor. Limana açılan bir cadde ve iki kuyu da dâhil olmak üzere etrafı antik kalıntılarla çevrelenmiş olan müzede, dev boyutlu Poblicius mezarı ile günlük hayata dair fikir edinmenizi sağlayacak çeşitli eşyaları yakından inceleyebilirsiniz.

Bir zamanlar Renanya’da yaşamış halka ait mücevherlerin ve oyuncakların sergilendiği Roma-Germen Müzesi’nin ana binası, kapsamlı yenileme çalışması nedeniyle ziyarete kapalı tutuluyor. Ancak değerli kalıntıların gösterimi, Neumarkt yakınındaki Belgian House’da tüm hızıyla devam ediyor.
•Adres: Roncalliplatz 4, 50667 Köln
•Ziyaret Saatleri: 10.00-16.30
•Giriş Ücreti: €3
•Web Sitesi

4. Hohenzollernbrücke (Hohenzollern Köprüsü)

Köln gezisi Hohenzollernbrucke

Ren Nehri üzerindeki Hohenzollernbrücke isimli köprü, artan trafik yoğunluğu nedeniyle yetersiz kalan Katedral Köprüsü yerine 1907-1911 yılları arasında inşa edilmiş.

Üç kemerli tasarıma sahip köprü, günümüzde hem motorlu taşıt hem de tramvay trafiğine açık tutuluyor. Yapının yan taraflarında ayrıca yayaların ve bisikletçilerin kullanabilecekleri güvenli alanlar bulunuyor.

II. Dünya Savaşı esnasında gerçekleşen bombardımanlardan hasar almadan kurtulan tek köprüde yürümek, kentte yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri olarak kabul ediliyor.

Dilerseniz yapının üzerindeyken birkaç dakika durup Eski Şehir manzarasının tadını da çıkartabilirsiniz. Köprüde yürürken göreceğiniz kilitler ise 2008 yılından bu yana aşklarını ölümsüz kılmak isteyen çiftler tarafından korkuluklara asılıyor.

5. Kölner Zoo (Köln Hayvanat Bahçesi)

Köln gezilecek yerler

Zooloji bahçelerinin yıllar içerisindeki gelişimini çok net biçimde ortaya koyan Kölner Zoo, 1860 yılında kurulmuş.

Eğlence dolu ortamı sayesinde çocuklu ailelerin Köln gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmez maddelerinden birine dönüşen hayvanat bahçesinde, dünyanın çeşitli yerlerine özgü 750’den fazla hayvan türü yaşamını sürdürüyor.

Ziyaretçiler, tesise geldiklerinde gözlem yapmak dışında beslenme saati gibi etkinliklere katılabiliyor.

Köln Hayvanat Bahçesi’nde gezerken Mağribi stilde tasarlanmış alanlarında dolaşan filleri, Rus bazilikası tarzı evlerinde barınan kuşları ve cam cepheli özel alanlarında ziyaretçilerini bekleyen büyük kedileri görebilirsiniz.

Fillere ait olan bölüm, Alpler’in kuzeyinde kurulmuş türdeşleri arasında en büyüğü sayılıyor. Primat koleksiyonu ile ünlü tesiste ayrıca görkemli akvaryumu ve teraryumu da ziyaret etmeyi sakın unutmayın.
•Adres: Riehler Str. 173, 50735 Köln
•Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
•Giriş Ücreti: €19.50
•Web Sitesi

6. Museum Ludwig (Ludwig Müzesi)

Museum Ludwig Köln gezilecek yerler

Köln’de modern sanat eserlerinin sergilendiği ilk tesis olan Museum Ludwig, adını aldığı çiftin bağışları sayesinde 1976 yılında kurulmuş.

Ludwig çiftinin müzeye armağan ettiği eserler arasında pop art çalışmalara ek olarak 1906-1930 yılları arasında üretilmiş Rus Avangart tablolar da bulunuyor.

Wallraf-Richartz Müzesi bünyesindeki modern sanat departmanının bu müzeye kaydırılması ise koleksiyonun çok daha görkemli hale gelmesini sağlamış.

Ludwig Müzesi’ni gezi programınıza dâhil ederek Roy Lichtenstein’ın “Maybe“, Andy Warhol’un “Brillo Boxes” ve George Segal’ın “Restaurant Window” isimli çalışmalarını yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Amerikan pop sanatının ikonları olarak değerlendirilen bu eserlere ek olarak müzede, Picasso’nun imzasını taşıyan başyapıtlar da sergileniyor.
•Adres: Heinrich-Böll-Platz, 50667 Köln
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €11
•Web Sitesi

7. Imhoff-Schokoladenmuseum (Chocolate Museum)

Köln’de görülmesi gereken yerler Imhoff Schokoladenmuseum

1993 yılında açılan Imhoff-Schokoladenmuseum, Ren Nehri kıyısındaki modern binasında konuklarını ağırlıyor. Müze, adını kurucusu olan Hans Imhoff’dan alıyor.

Tutku dolu bir çikolata üreticisi olan Imhoff’un yarattığı bu son derece değerli ve bir o kadar da tatlı fırsatlarla dolu kültürel tesisin 4 bin metrekareyi aşan alanını gezerken kakaonun 5 bin yıllık hikâyesi hakkında çarpıcı bilgiler edinebilirsiniz.

Köln Çikolata Müzesi’nin sergi alanlarında öncelikle kakaonun tarihi konusunda bilgiler veriliyor. Aynı bölümde Aztek ve Mayalar’ın bu değerli gıda maddesine yaklaşımlarını öğrenebilir ve sanayileşme döneminden kalma imalat makinelerini inceleyebilirsiniz.

Sonrasında ise çikolata atölyesine geçip farklı tekniklerle çikolata üretimi konusunda uygulamalı eğitim alabilirsiniz.
•Adres: Am Schokoladenmuseum 1A, 50678 Köln
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €12.50
•Web Sitesi

8. Hohe Straße

Köln gezilecek yerler Hohe Strasse

Çikolata Müzesi’nin ardından alışveriş yapmak için rotanızı, Ren Nehri’ne paralel uzanan Hohe Straße’ye çevirebilirsiniz. Roma döneminden beri kentin en işlek caddelerinden olan Hohe, Köln Katedrali’nin önünden başlayıp Schildergasse’ye kadar uzanıyor.

Modayı yakından takip edenlere cazip fırsatlar sunan cadde üzerinde H&M, MediaMarkt, Mango ve Zero gibi çeşitli markalara ait mağazalar sizleri bekliyor.

Eski Şehir sınırları içerisindeki Hohe Caddesi’nde, uygun fiyatlı hediyelik eşyalar satan dükkânlar da bulabilirsiniz. Kentin en popüler cazibe merkezlerine yakın konumda olması nedeniyle kalabalık atmosfere sahip olan caddede zaman geçirirken yorulursanız mola vermek için Wallrafplatz ya da Domplatte’deki kafe ve restoranları tercih edebilirsiniz.

9. Flora und Botanischer Garten Köln

Flora und Botanischer Garten Köln gezilecek yerler

Hayvanat bahçesinin hemen bitişiğinde yer alan Flora und Botanischer Garten Köln, Peter-Joseph Lenné önderliğinde 1920 yılında kurulmuş.

11,5 hektarlık alanı kaplayan flora ve botanik bahçesinin kuruluşu esnasında 1864 ve 1914 yıllarından beri hizmette olan iki farklı tesis birleştirilmiş. Böylece eşsiz renk cümbüşünün ve doğa çeşitliliğin oluşmasını sağlayan bu cennet ortaya çıkmış.

Bahçeciliğe ve botaniğe ilgi duyanlar için adeta mabedi andıran Köln Flora ve Botanik Bahçesi, ziyaretçilerine dünyanın dört bir yanından getirilmiş 12 bin bitkiyi görme fırsatı veriyor.

Gezinizi daha keyifli hale getirmek için dilerseniz cüzi bir ücret karşılığında hafta sonu düzenlenen rehberli turlara katılabilirsiniz. Hafta içiyse tesis dâhilindeki tüm alanları ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.
•Adres: Alter Stammheimer Weg, 50735 Köln
•Ziyaret Saatleri: 08.00-21.00
•Giriş Ücreti: €5 (Rehberli Tur)
•Web Sitesi

10. Köln Teleferiği

Köln gezi rehberi Köln Teleferik

Kentin mimari güzelliğine bir de kuşbakışı şahit olmak isterseniz nisan-ekim ayları arasında çalışan teleferiği, Köln gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

60 yılı aşkın süredir faaliyette olan ulaşım aracı, Ren Nehri’nin iki yakası arasındaki 930 metrelik yolculuğunu ortalama 6 dakikada tamamlıyor.

Gezginler, genelde yolculuğa Rheinpark’tan başlamayı tercih ediyor. Böylece Köln Hayvanat Bahçesi’ne ulaşım, oldukça zevkli bir aktiviteye dönüşüyor.

Köln Teleferiği’ne binmeyi amaçlıyorsanız standart yolculuk yerine kombine bilet alıp kentin güzelliklerini farklı açılardan keşfetmenizi sağlayacak tur seçeneklerine yönelebilirsiniz.

Kente ilk defa seyahat eden gezginlerin işini kolaylaştıran turların en güzeli, bana göre “Köln Erleben“. Bu tur sayesinde katılımcılar karadan, havadan ve nehir üzerinde keyifli gezintilere çıkıyor.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €4.80
•Web Sitesi

11. Wallraf-Richartz Museum

Wallraf Richartz Museum Köln’de nereler gezilmeli

Yerel sanatçıların tablolarını incelemek için ziyaret listenize dâhil edebileceğiniz Wallraf-Richartz Museum, 1871 yılında kurulmuş.

Kültürel tesis, hayattayken son derece görkemli bir koleksiyon toplamayı başarmış ünlü botanikçi Franz Ferdinand Wallraf ile müze binasının yapımına mali destek sağlayan Johann Heinrich Richartz’ın adlarını taşıyor.

Hatta müzenin kuruluş hikâyesi de Wallraf’ın ölmeden önce kente bağışladığı sunakların, tabloların, çizimlerin, madeni paraların ve daha birçok nesnenin mutlaka sergilenmesi gerektiği fikrine dayanıyor.

Wallraf-Richartz Müzesi’nin koleksiyonu, ağırlıklı olarak 13. ve 19. yüzyıllar arasından kalma eserlerden oluşuyor. Gotik, Rönesans, Barok ve İzlenimcilik adlı dört bölüme ayrılan bu koleksiyon içerisinde yerel sanatçılara ek olarak Rubens, Rembrandt, Manet, Monet gibi ustaların çeşitli çalışmaları da yer alıyor.
•Adres: Obenmarspforten 40, 50667 Köln
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €8
•Web Sitesi

12. Fragrance Museum (Duftmuseum)

Fragrance Museum Duftmuseum Köln seyahati

Köln Belediye Binası’nın tam karşısında bulunan Fragrance Museum, kentteki en eski ve en büyük koku fabrikasını kuran Johann Maria Farina üzerinden parfümün hikâyesini anlatıyor.

2001 yılında gerçekleştirilen kapsamlı yenileme çalışması sonrasında çok daha modern sunum yöntemlerine yönelen kültürel tesiste; flakonlar, resimler ve sanat eserleri aracılığıyla parfümün nasıl kültürel bir olguya dönüştüğünü kolayca anlayabilirsiniz.

Johann Maria Farina’yı betimleyen gayet hoş bir heykelin görkem kattığı Duftmuseum’u, yalnızca rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz.

Standart turlar için hem fiyat hem de sunulan içerik gayet yeterli. Ama bütçeniz genişse daha özel bir deneyim yaşamak adına özel tur seçeneklerine değerlendirebilirsiniz.
•Adres: Obenmarspforten 21, 50667 Köln
•Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
•Giriş Ücreti: €5
•Web Sitesi

13. Gross St. Martin

Gross St Martin Köln’de gezilecek yerler

Roma döneminden kalma depolama tesisinin bulunduğu alana 1150-1250 yılları arasında inşa edilen Gross St. Martin, Eski Kent bölgesinin en önemli simgelerinden kabul ediliyor.

Sonradan Benediktin manastırına dönüştürülen kilise, katedral tamamlanana kadar kentin en heybetli yapısıymış. Dış mimarisindeki ayrıntılarla ziyaretçilerinin hayranlığını kazanan dini yapıyı farklı açılardan görüntülemek isterseniz Fischmarkt civarına gitmenizi öneririm.

II. Dünya Savaşı’nda kentteki birçok yapı gibi ağır hasar gören Büyük Aziz Martin Kilisesi’nin en dikkat çekici bölümlerini, geçiş kulesi ve yonca yaprağı şeklindeki koro alanı oluşturuyor.

Bu iki bölüme ek olarak şehirdeki 12 Romanesk kilisenin en görkemlisinin bodrum katına indiğinizde Roma döneminden günümüze ulaşan yapı kalıntılarını görebilirsiniz.
•Adres: An Groß St. Martin, 50667 Köln
•Ziyaret Saatleri: 09.30-19.30

14. Kölntriangle

Kolntriangle Köln gezi notları

Kentin modern yüzünü simgeleyen Kölntriangle; panoramik seyir terası, etkinlik alanları ve sanat galerileri ile 2005 yılından beri ziyaretçilerine keyif dolu anlar yaşatıyor.

Katedralin kulesinden nehrin karşı kıyısına doğru baktığınızda kolayca fark edebileceğiniz iş ve yaşam kompleksi, 100 metre yüksekliğe sahip. Köln ekonomisine önemli katkılar yapan bina, konuklarına enfes şehir manzarası sunuyor.

Köln Üçgeni’nin çatısında yer alan seyir terası, tarihi kent merkezi manzarasının büyüsüne kapılmanızı sağlayacak şekilde geniş tasarıma sahip.

Teras, cam panellerle çevrili olduğu için manzarayı fotoğraflamak da bir hayli kolaylaşıyor. Bu alana çıkmadan önce dilerseniz resim galerisine gidip karşılaşacağınız manzaranın önizlemesi sayılabilecek koleksiyonu inceleyebilirsiniz.
•Adres: Ottopl. 1, 50679 Köln
•Ziyaret Saatleri: 12.00-20.00
•Giriş Ücreti: €3
•Web Sitesi

15. Kölner Rathaus (Köln Belediye Sarayı)

Köln gezilecek yerler

1569-1573 yılları arasında inşa edilen Kölner Rathaus’u, başta Wilhelm Vernukken tarafından tasarlanan Rönesans ön cephesi olmak üzere çarpıcı mimari özellikleri ve tarihi değeri nedeniyle Köln gezilecek yerler listenize dâhil etmenizi öneriyorum.

Birçok kaynakta mimari bakımdan başyapıt olarak nitelendirilen belediye binası, Köln’ün soyluların yönetiminden kurtularak demokrasiye geçişini sağlayan anayasanın hazırlanmasına şahitlik etmiş.

Gerçekleştirilen kazılar sonucunda Köln Belediye Binası’nın bulunduğu alanda, önceden Roma praetoryumunun var olduğu tespit edilmiş.

Restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açılan bu kalıntıların dışında binanın 130 taş heykelle donatılmış kulesini süsleyen Platzjabbeck de yoğun ilgi çekiyor. Tabii bu iki bölüme odaklanıp geçmişte Hansa Birliği’nin toplantılarının gerçekleştirildiği binanın iç kısmındaki odaları ziyaret etmeyi sakın atlamayın.
•Adres: Rathausplatz 2, 50667 Köln
•Ziyaret Saatleri: 08.00-16.00

16. Belçika Mahallesi

Belçika Mahallesi Köln gezilecek yerler

Tasarımcı butikleriyle dolu olan Belçika Mahallesi, Köln’ün iç şehir kısmında yer alıyor. Dinlenmek ve huzur bulmak için açık arayla kentteki en iyi bölge olan yerleşim, sınırları içerisindeki sokakların çoğuna Belçika şehirlerinin isimlerinin verilmesi nedeniyle böyle bir adla anılıyor.

Mahallede dolaşırken ayrıca Fransa-Prusya Savaşı’ndaki zaferlere atıfta bulunan sokak isimleriyle de karşılaşabilirsiniz.

Kuyumcuların müşterilerine el yapımı ürünler sunduğu Belçika Mahallesi’nde; yerel halkın yoğun ilgi gösterdiği publar, kafeler ve restoranlar bulunuyor.

20. yüzyılın başlarında Neo-Romanesk tarzda inşa edilmiş St. Michael’s Church’ün süslediği Brüksel Meydanı gibi turistik alanları içeren geziniz sırasında yorulursanız bu mekânlardan birinde oturup kısa molanızı enfes bir gastronomik deneyime dönüştürebilirsiniz.

17. Cologne Central Mosque (Köln Merkez Camii)

Köln tatili Köln merkez camii

Klasik Osmanlı mimarisinden esintiler taşıyan modern tasarımı ile dikkat çeken Cologne Central Mosque, 2005 yılında hizmete açılmış.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin 20 milyon Euro’ya yakın maliyetle inşa ettirdiği cami, 17 bin metrekarelik alanı kaplıyor. İki zarif minare ile süslü dini yapının bünyesinde ibadet ve yönetim alanlarının dışında bir kütüphane ile etkinlik salonu yer alıyor.

Tasarımında Paul Böhm’ün imzası bulunan Köln Merkez Camii, yıl boyunca eğitim faaliyetlerine ve çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor.

İç tasarım, kaligrafi ve fotoğrafçılık gibi alanlara yoğunlaşan sergileri, gün boyunca ziyaret edebilirsiniz. Yapının ana bölümlerini ise çarşamba ve cuma günleri saat 15.00’da başlayan ücretsiz rehberli turlara katılarak rahatça gezebilirsiniz.
•Adres: Venloer Str. 160, 50823 Köln
•Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00
•Web Sitesi

18. Kolumba Müzesi

Kolumba Müzesi Köln gezilecek yerler

Kentteki en eski kültürel tesislerden biri olan Kolumba Müzesi, Hristiyan Sanat Topluluğu tarafından 1853 yılında kurulmuş.

Uzun süre boyunca Piskoposluk Müzesi adıyla faaliyetlerini sürdüren tesis, geç antik çağlardan günümüze kadarki süreçte yaratılmış dini değer taşıyan eserlere yoğunlaşıyor.

Aralarında Hermann Ida Haçı ile Paul Thek’in “Shrine” ve Stefan Lochner’in “Madonna with the Violet” adlı eserlerinin de bulunduğu sayısız çalışma, müzede herhangi bir sıralamaya bağlı kalınmaksızın, karışık bir biçimde sergileniyor.

Kolumba Müzesi, 2007 yılına kadar Köln Katedrali’nin yakınındaki bir binada yer alıyormuş. Şu anki binası ise 2003-2007 yılları arasında Peter Zumthor’un tasarımına bağlı kalınarak inşa edilmiş. Sadeliğin ön planda olduğu yeni binanın bulunduğu alanda ise önceden St. Columba Kilisesi yükseliyormuş.
•Adres: Kolumbastraße 4, 50667 Köln
•Ziyaret Saatleri: 12.00-17.00
•Giriş Ücreti: €5
•Web Sitesi

19. Schnütgen Museum

Schnutgen Museum Köln gezilecek yerler

Orta Çağ’dan kalma dini sanat eserlerine ilgi duyanların ziyaret etmekten zevk alacağını düşündüğüm Schnütgen Museum, 1906 yılında kurulmuş.

İlk bağışçısı Alexander Schnütgen’in adını taşıyan kültürel tesis, 1956 yılından bu yana etkileyici güzellikteki St Cacilien Kilisesi’nde konuklarını ağırlıyor.

881 yılında inşa edilen Romanesk tarzdaki kilisenin sessiz ve aydınlık atmosferi, sergilenen eserlerin görkemini birkaç kat daha artırıyor.

Schnütgen Müzesi’nin koleksiyonu; Parler büstü, St George’dan getirilen haç ve St. Heribet’in filigran desenli fildişi oyması tarağı gibi eşsiz değere sahip parçaları bünyesinde barındırıyor.

Müzede ayrıca çeşitli sanatçıların hünerli ellerinde şekillenmiş ahşap ve taş heykelleri, kuyumculuk sanatının en nadide örneklerini, tekstil ürünlerini, vitrayları görebilirsiniz.
•Adres: Cäcilienstraße 29-33, 50667 Köln
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €6
•Web Sitesi

20. Schildergasse

Schildergasse Köln gezilecek yerler

Köln gezilecek yerler listesinin son sırasında, alışveriş tutkunlarının yoğun biçimde ziyaret ettikleri Schildergasse bulunuyor.

Tıpkı Hohe’de olduğu gibi bu cadde ve çevresindeki sokaklarda, cazip fırsatlarla sıkça karşılaşabilirsiniz. Zaten caddenin doğu tarafı Hohe ile bağlantılı durumda. Motorlu taşıt trafiğine kapalı tutulan yolun batısına doğru ilerlediğinizde ise Neumarkt’a ulaşabilirsiniz.

Kökenleri Roma dönemine kadar uzanan, Orta Çağ’da pek çok sanatçının ikamet ettiği Schildergasse üzerindeki en dikkat çekici yapı, büyük bir balinaya benzeyen Weltstadthaus.

Cam yapının içerisinde Peek & Cloppenburg isimli giyim mağazası bulunuyor. Cadde boyunca ayrıca Galeria Kaufhof, H&M ve Zara gibi popüler markalara ait büyük mağazalar da sizleri bekliyor.

Köln’de Nerede Kalınır?

Köln’de konaklama yapılacak yerler oteller
4 yıldızlı Courtyard by Marriott Cologne şehirdeki en popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Köln’de nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Köln’de konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Altstadt Nord, Altstadt Süd, Neustadt (Nord & Süd) ve Deutz çevresi.

Almanya’nın popüler şehri Köln’de konaklama yapabileceğiniz birbirinden güzel tesisler var. Şehrin tam merkezinde, katedrale yalnızca 900 metre uzaklıkta yer alan 4 yıldızlı Courtyard by Marriott Cologne, popüler tesislerin başında geliyor.

Booking.com’da yaklaşık 5000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunca 10 üzerinden 8,6 gibi yüksek puan alan bu tesis Köln gezilecek yerler listemizdeki birçok noktaya yürüme mesafesinde yer alıyor.

Eğer şehir merkezinde, gezilecek yerlere yakın, güzel ve popüler bir yerde konaklamak isterseniz bu 4 yıldızlı otele göz atabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Köln’de nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Köln gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Köln seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri Köln gezi rehberi ve Köln’de ne yapılır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Köln Şehir Merkezi Otel Fiyatları
Booking.com