Krakow Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Krakow gezilecek yerler rehberi

Krakow gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Kökenleri 7. yüzyıla kadar uzanan Krakow; hareketli tarihi, görkemli mimarisi ve zengin kültürü ile Prag ve Budapeşte gibi kentlere alternatif tatil destinasyonu olarak gösteriliyor.

Bu özelliklerine ek olarak konaklama, yeme-içme ve eğlence bakımından uygun fiyatlı seçeneklerle dolu olması, Polonya’nın ikinci büyük kentinin yoğun ilgi görmesini sağlıyor.

Kısa süreliğine ülkeye başkentlik yapmış şehre yönelik tatil programınızı, sizin için hazırladığım Krakow gezilecek yerler listesi ile kolayca oluşturabilirsiniz ama öncesinde şu konulara dikkat;

Nerede kalınır? Stare Miasto, Kazimierz, Kleparz, Podgórze ve Grzegórzki bölgesi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Krakow’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Krakow’daki en popüler otellerden bazıları: 3★ Hotel Ibis Krakow Centrum, 4★ Novotel Krakow Centrum, 5★ Radisson Blu Hotel Krakow.

Yapılacak şeyler: Krakow’dan: Tam Günlük Rehberli Auschwitz-Birkenau Turu ve Wieliczka Tuz Madeni: Krakow’dan Rehberli Tur şehirde satın alıp katılabileceğiniz en popüler aktivitelerden.

Krakow Gezilecek Yerler Listesi

krakow haritası, krakow’da görülmesi gereken yerler
Krakow gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Krakow’da gezip görülmesi gereken yerler:
1.Wawel Kalesi
2.Meryem Ana Kilisesi
3.Kazimierz
4.Rynek Glowny
5.Auschwitz-Birkenau
6.Oskar Schindler’s Enamel Factory
7.Wieliczka Tuz Madeni
8.Krakow Cloth Hall
9.Wawel Cathedral
10.Planty Park
11.St. Florian’s Gate
12.Florianska Street
13.Krakow Barbican
14.Rynek Underground Exhibition
15.Saints Peter and Paul Church
16.Polish Aviation Museum
17.St. Francis’ Basilica
18.Dragon’s Den
19.Stained Glass Workshop and Museum
20.Town Hall Tower

1. Wawel Castle (Wawel Kalesi)

Wawel Castle Krakow gezi notları

16. yüzyıla kadar Polonya’nın politik ve kültürel bakımdan kalbi olmuş Wawel Castle’ın inşası, 13. yüzyılda III. Kazimierz’in emri doğrultusunda başlamış.

17. yüzyılda tamamlanan yapı kompleksi, gerek farklı mimari üslupları bünyesinde barındırması gerekse de müzeye dönüştürülmüş kısımlarında sergilenen birbirinden değerli koleksiyonlar sayesinde gezginlerin Krakow gezilecek yerler listelerinin ilk sırasında kendisine yer buluyor.

İki asır boyunca Polonya krallarının ikamet ettikleri Wawel Kalesi, İtalyan stili bahçelerle çevrelenmiş bir dizi yapıdan oluyor.

Nehre hâkim konumdaki kalenin en çok ilgi gören kısımlarını resmi salonlar, kraliyet hazinesi ve silahlık oluşturuyor. Bu bölümlere ek olarak The Lost Wawel ve Meissen Porselenleri isimli sergileri de ziyaret etmenizi öneririm.
•Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
•Giriş Ücreti: 25 PLN
•Web Sitesi

2. St. Mary’s Basilica (Meryem Ana Kilisesi)

St Mary’s Basilica Krakow’da gezilecek yerler

Kalenin ardından siz de birçok gezgin gibi rotanızı çarpıcı güzellikteki St. Mary’s Basilica’ya çevirebilirsiniz. Gotik tarzdaki dini yapı, Tatarlar’ın akınları sırasında yıkılan daha küçük boyutlu kilisenin bulunduğu alana 14. yüzyılda inşa edilmiş.

Barok kapıdan giriş yapacağınız bazilikada, sunağın arka tarafında yer alan ve Veit Stoss’un imzasını taşıyan ahşap oyma eseri incelemeye öncelik verebilirsiniz.

Dünyanın en büyük Gotik sunak arkası eserine ev sahipliği yapan Meryem Ana Kilisesi’nin uzun kulesinden her saat başı trompet çalınıyor.

Eskiden trompet sesi, Tatar akıncıların kente yaklaşmakta olduğunu haber veriyormuş. Şimdilerde ise ulusal radyo kanalı aracılığıyla tüm ülkede dinlenebilen bir ritüele dönüşmüş durumda. Bu ritüeli izledikten sonra rehber eşliğinde kulenin üst katlarına çıkıp nefes kesici kent manzarasını seyredebilirsiniz.
•Adres: plac Mariacki 5, 31-042 Kraków
•Ziyaret Saatleri: 11.30-18.00
•Giriş Ücreti: 10 PLN
•Web Sitesi

3. Kazimierz (Eski Yahudi Mahallesi)

Kazimierz Krakow seyahati

Kentin en popüler konaklama bölgelerinden biri olan Kazimierz, Krakow’un renkli gece hayatının merkezi olarak eğlence tutkunlarının ilgisini çekiyor. Ancak çok az gezgin, aslında bu bölgenin beş asır boyunca bağımsız bir şehir olarak varlığını sürdürdüğünü biliyor.

III. Kazimierz tarafından kurulan yerleşime, 15. yüzyılda Krakow’da çıkan yangının ardından Kral Jan Olbracht’ın emriyle Yahudiler yerleştirilmiş.

19. yüzyılda Krakow sınırlarına dâhil olan Kazimierz, sinagogları ve kitapçıları ile kültürel anlamda da konuklarını tatmin ediyor.

Schindler’in Listesi filminin çekimlerinin büyük bölümüne sahne olan Eski Yahudi Mahallesi’nde, Eski Sinagog ile Galicia Jewish Museum’u ziyaret edebilir ve restoranlarda yerel mutfağın en özel lezzetlerini deneyebilirsiniz.

4. Rynek Glowny

Rynek Glowny Krakow’da gezilmesi gereken yerler

Eski Kent’in kalbindeki Rynek Glowny, Avrupa’nın en geniş Orta Çağ meydanlarından bir tanesi. Meydan, 13. yüzyılın ortalarından bu yana kentin ticari ve sosyal hayatının merkezinde yer alıyor.

Kare biçimindeki alan, 1241 yılında gerçekleşen ve kenti yerle bir eden Moğol istilasının ardından 1257’de inşa edilmiş.

Tarihi belediye binasının bulunduğu meydanı ziyaret ettiğinizde, Kumaş Pazarı ve Meryem Ana Kilisesi gibi simge yapılara ek olarak 19. yüzyıl Polonya edebiyatının en önemli isimlerinden Adam Mickiewicz’i tasvir eden bronz heykeli görme imkânı yakalayabilirsiniz.

Etrafını saran kafeleri, alışveriş mekânları ve tarihi yapıları ile gezginlere kentin farklı özelliklerini deneyimleme imkânı sunan Ana Pazar Meydanı’ndaki gezilecek yerler, bunlarla sınırlı kalmıyor. Çünkü meydanın hemen altında keşfedilmeyi bekleyen tüneller bulunuyor.

Orta Çağ’da çeşitli amaçlarla kullanılan bu tünelleri ziyaret etmek isterseniz, Kumaş Pazarı’nın batı tarafındaki ofisten biletinizi alabilirsiniz.

5. Auschwitz-Birkenau

Auschwitz Birkenau Krakow gezilecek yerler

II. Dünya Savaşı’nda can veren binlerce masum insanı anmak için Krakow gezilecek yerler listenize Auschwitz-Birkenau’yu ekleyebilirsiniz.

Tarih boyunca işlenmiş en büyük insanlık suçlarının izlerini taşıyan tarihi mekân, kasvetli havasıyla ziyaretçilerinde farklı duygular uyandırıyor.

Krakow’a yakın konumdaki Oswiecim kasabasının sınırları içerisindeki toplama kampında savaş boyunca 1,1 milyon yetişkin ve çocuk, Naziler tarafından katledilmiş.

Auschwitz-Birkenau hakkında detaylı bilgi sahibi olmak niyetindeyseniz, mutlaka rehberli turlara katılmanızı tavsiye ederim. Hatta yeterince zamanınız varsa 3,5 kilometre uzağındaki Auschwitz I’e de gezi programınızda yer verebilirsiniz.

Her iki kampı gezdikten sonraysa otobüslerle müzeye giderek toplama kampları ve II. Dünya Savaşı’nda Naziler’in işledikleri suçlar hakkında bilgiler içeren çeşitli sergileri gezme imkânı bulabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Bu popüler noktayı gezmenin en popüler ve rahat yollarından biri de şehirden düzenlenen turlara katılmak; Krakow’dan: Tam Günlük Rehberli Auschwitz-Birkenau Turu.
•Ziyaret Saatleri: 07.30-19.00
•Web Sitesi

6. Oskar Schindler’s Enamel Factory

Oskar Schindler’s Enamel Factory Krakow’da görülecek yerler

Steven Spielberg’ün 1993 yılında çektiği film sayesinde bilinirliği artan Oskar Schindler’s Enamel Factory, II. Dünya Savaşı tarihine meraklı gezginlerin Krakow tatilleri sırasında yoğun ilgi gösterdikleri bir diğer tarihi mekân.

Günümüzde Krakow Müzesi’nin en dikkat çekici bölümlerinden biri olan fabrikanın sahibi Oskar Schindler, Naziler’e çalışmasına rağmen soykırım esnasında birçok Yahudi’nin hayatta kalmasını sağlamış.

Oskar Schindler’in Emaye Fabrikası’nın yönetim binası, 2010 yılından bu yana dönem hakkında bilgi edinmek isteyen ziyaretçileri ağırlıyor. Bu bölümde, 1939-1945 yılları arasında Naziler’in Krakow’u işgalini anlatan interaktif sergilere yer veriliyor.

Müzede ayrıca Schindler’in kurtarmayı planladığı binin üzerindeki Yahudi’nin ismini içeren ünlü listeyi ve döneme ait fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz bu popüler noktanın rehberli giriş biletini Getyourguide üzerinden de satın alabilirsiniz; Krakow: Schindler’in Fabrikası Rehberli Turu.
•Adres: Lipowa 4, 30-702 Kraków
•Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00
•Giriş Ücreti: 24 PLN

7. Wieliczka Salt Mine (Wieliczka Tuz Madeni)

Wieliczka Tuz Madeni Krakow gezi rehberi

Tıpkı Auschwitz-Birkenau gibi günübirlik ziyaret edebileceğiniz bir diğer cazibe merkezi olan Wieliczka Salt Mine, Krakow’un 14 kilometre kadar güneydoğusunda yer alıyor.

Madenciler sayesinde 1722’de sıradan bir tuz madeninden yoğun ilgi gören müzeye dönüşen mekân, toplam 300 kilometrelik alana yayılmış 9 kattan oluşuyor. 327 metrelik derinliğe sahip maden, aynı zamanda türdeşleri arasında dünyanın en eskileri arasında sayılıyor.

Bazı Lehistan krallarının evlilik törenlerine ev sahipliği yapan Wieliczka Tuz Madeni’ni ziyaret etmek isteyenlere, dört farklı rota seçeneği sunuluyor.

Eğer madeni ilk defa görmeyi planlıyorsanız “Turist Rotası” isimli turu seçmenizi öneririm. Bu sayede Chapel of St Kinga, Stanislav Staszic Chamber ve Krakow Saltworks Museum gibi madencilerin farklı dönemlerinde gerçekleştirdikleri çalışmaları içeren önemli bölümleri görme imkânına kavuşabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Wieliczka Tuz Madeni: Krakow’dan Rehberli Tur adlı tura katılarak Polonya’nın bu dünyaca ünlü noktasını keşfedebilirsiniz.
•Adres: Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka
•Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00
•Giriş Ücreti: 94 PLN
•Web Sitesi

8. Krakow Cloth Hall

Cloth Hall Krakow gezisi

Gotik mimarisi ile Ana Pazar Meydanı’nı çok daha görkemli bir yer haline getiren Krakow Cloth Hall’un kökenleri 13. yüzyıla kadar uzanıyor.

Pazar alanı, 14. yüzyılda gerçekleştirilen yeniden yapım süreci sonucunda şimdiki görünümünü kazanmış. 1875-1879 yılları arasındaki yenileme çalışmaları sonrasında ise binada ticari faaliyetler yerine görkemli balolar ve kraliyet kutlamaları gerçekleştirilmeye başlanmış.

1901’den beri müze olarak kullanılan Krakow Kumaş Pazarı Binası’nda, 15. ve 19. yüzyıllar arasında üretilmiş sanat eserleri sergileniyor.

Bu eserler; Bacciarelli, Michalowski, Siemiradzki ve Chelmonski adını taşıyan dört büyük salonda ziyaretçilerle buluyor. Tarihi yapının iç kısmında gezerken ayrıca arkeolojik ve etnografik sergilere de denk gelebilirsiniz.
•Adres: Rynek Główny 1/3, 31-042 Kraków
•Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
•Giriş Ücreti: 25 PLN

9. Wawel Cathedral

Wawel Cathedral Krakow’da görülecek yerler

İlk olarak 11. yüzyılda inşa edilen Wawel Cathedral, 900 yıllık tarihi boyunca Polonya hükümdarlarının ve soyluların sayısız taç giyme ve cenaze törenine sahne olmuş. Gotik katedralin günümüzdeki versiyonunun yapımı ise 1364 yılında tamamlanmış.

Ülke tarihinin ve kültürünün şekillenmesinde etkisi olmuş birçok ismin ebedi istirahatgahı konumundaki dini yapı, iç kısmına görkem katan birbirinden güzel şapeller sayesinde ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Wawel Kraliyet Katedrali’ni gezerken zamanınızın büyük bölümünü Sigismund Şapeli’ni ziyarete ayırabilirsiniz. Jagiellon Soyu’nun son temsilcilerine ait mezarların bulunduğu şapel, Alpler’in kuzeyindeki Rönesans stili türdeşlerinin en güzeli olarak anılıyor.

Şapelin ardından müzeye geçip dini değere sahip eşyaları inceleyebilir, çan kulesinin üst katından enfes manzarayı seyredebilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz bu yapıyı düzenlenen turlara katılarak da gezebilirsiniz; tıklayın: Wawel Katedrali Giriş Bilet ve Sesli Rehber Turu.
•Adres: Wawel 3, 31-001 Kraków
•Ziyaret Saatleri: 09.00-16.00
•Giriş Ücreti: 12 PLN
•Web Sitesi

10. Planty Park

Planty Park Krakow gezilecek yerler

Krakow’un Avusturya-Macaristan İmparatorluğu bünyesindeki yarı bağımsız bir kent olduğu 1820’li yıllarda I. Franz, Eski Şehir’i çevreleyen surların yıkılmasını emretmiş.

Bu süreç esnasında suların hemen önündeki hendek de boşaltılmış. Geride kalan 4 kilometre uzunluğundaki çukura ise İngiliz stili bahçelerden oluşan Planty Park kurulmuş.

Eski Kent bölgesini çevreleyen Planty Park’ın turistik açıdan en dikkat çekici bölümü olarak kuzey kısmı öne çıkıyor. Zira parkın bu kısmında, eski savunma yapılarının son kalıntıları bulunuyor.

Gezginler, yeşil alanı ayrıca Barbican’ı ve Aziz Florian’ın Kapısı’nı yakından görmek için Krakow gezilecek yerler listelerine dâhil ediyor. Her iki yapı da üniversitede görev yapan bir profesörün senatoya verdiği dilekçe sayesinde yıkılmaktan kurtulmuş.

11. St. Florian’s Gate (Aziz Florian’ın Kapısı)

St Florian’s Gate Krakow gezilecek yerler

Orta Çağ’da, şehre giriş-çıkış için kullanılan sekiz kapı bulunuyormuş. Ancak az önce sizlere bahsettiğim yıkım sürecinde yalnızca St. Florian’s Gate’e dokunulmamış.

Gotik tarzdaki kapının, 1300 yılı civarında inşa edildiği düşünülüyor. Krakow’daki en güzel yürüyüş rotalarından biri olan Kraliyet Yolu’nun başlangıcını oluşturan yapı, Osmanlı ordusunun saldırılarına karşı kentin en önemli savunma noktası konumundaymış.

Aziz Florian’ın Kapısı, uzun süre boyunca Krakow Kürkçü Loncası tarafından kontrol edilmiş. Savunma gücünü artıran kulesi ve Barok çatısı ise sonradan eklenmiş.

Birazdan sizlere detaylıca anlatacağım Barbican ile birlikte kapı, günümüzde City Defence Walls isimli müzeye ev sahipliği yapıyor.

12. Florianska Street

Florianska Street Krakow gezilecek yerler

“Eski Kent bölgesindeki en ünlü ve zaman geçirmeye değer cadde hangisidir?” diye soracak olursanız, gönül rahatlığıyla sizi Florianska Street’e yönlendirebilirim.

Alışveriş tutkunu gezginlerin zaman geçirmekten keyif aldıkları cadde, şehirdeki pek çok simge yapı gibi 1241’deki Tatar istilası sonrasında inşa edilmiş. Kraliyet Yolu’nun başlangıcındaki St. Florian’s Gate’ten başlayan cadde, Eski Kent’in kalbi Rynek Glowny’e kadar uzanıyor.

Florianska Caddesi, zengin alışveriş imkanlarına ek olarak konuklarına eskiyle yeninin başarıyla harmanlandığı harika bir ortam sunuyor.

Konaklama açısından da iyi bir seçenek olan cadde boyunca ilerlerken McDonalds ve Starbucks gibi günümüzün popüler zincir restoranları ile yan yana faaliyet gösteren geleneksel tarzdaki işletmelere denk gelebilirsiniz.

13. Krakow Barbican

Barbican Krakow seyahati

Florian Kapısı’nı güvenlik altına almak amacıyla 1498’de inşa edilen görkemli Barbican, Krakow’un Orta Çağ’da ne kadar güçlü bir savunmaya sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

3 metre kalınlığındaki duvarlarla çevrili daire biçimindeki tahkimatın üzerinde 7 top yuvası bulunuyor. Tıpkı koruduğu kapı gibi Gotik tarzda tasarlanan askeri yapıyı daha güçlü kılmak adına üst kısımlarında ayrıca askerlerin kullanabileceği 130 boşluğa yer verilmiş.

Hendeğin üzerinde duran bir köprü aracılığıyla kapıyla bağlantısı sağlanan Krakow Barbican, daha önce de belirttiğim gibi günümüzde Şehir Savunma Duvarları isimli küçük bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

Bu müzeyi ziyaret ederek kent savunmasının çağlar boyunca nasıl geliştiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
•Adres: Basztowa, 30-547 Kraków
•Ziyaret Saatleri: 10.30-18.00
•Giriş Ücreti: 9 PLN

14. Rynek Underground Permanent Exhibition

Rynek Underground permanent exhibition Krakow gezi notları

Ana Pazar Meydanı’nı anlatırken adını andığım Rynek Underground Permanent Exhibition, ziyaretçilerine Krakow’un Eski Şehir bölgesinde hayatın günümüzden 700 yıl önce nasıl olduğu konusunda değerli bilgiler sunuyor.

Toplamda 6 bin metrekarelik alanı kaplayan sergi alanında dolaşırken bazıları kentle yaşıt birçok arkeolojik kalıntıyı görme ve interaktif uygulamalardan yararlanma şansı elde edebilirsiniz.

Kalıcı sergi dâhilinde sergilenen eşyalar arasında Tatar yapımı ok uçları, kilden heykelcikler, deri ayakkabılar, çeşitli madalyonlar ve boncuklar bulunuyor.

Alanda ayrıca 11. yüzyıldan kalma mezarları, Orta Çağ atölyelerinin aslına uygun kopyalarını ve Hansa Birliği ile ticareti mümkün kılan yolların işaretli olduğu haritaları inceleyebilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00
•Giriş Ücreti: 21 PLN
•Web Sitesi

15. Saints Peter and Paul Church (Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi)

Saints Peter and Paul Church Krakow’da gezilecek yerler

Kentte Barok tasarıma sahip ilk yapı olan Saints Peter and Paul Church, 1597-1619 yılları arasında inşa edilmiş.

Mimari açıdan İtalyan ruhunun kolaylıkla hissedilebildiği dini yapının kubbe ve iç mekân tasarımlarında Giovanni Maria Bernardoni’nin imzası bulunuyor. Ancak bir diğer İtalyan mimar Giovanni Battista Trevano, sonradan bu planlarda ufak değişiklikler yapmış.

İç mekânı canlandıran alçı süslemelerdeki işçilik ile her iki azizin yaşamını betimleyen yarım kubbedeki canlandırmalar, Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi’nin gezginlerce Krakow gezilecek yerler listelerine eklenmesini sağlıyor.

Kilisede ayrıca 1949 yılından bu yana bir adet Foucault Sarkacı bulunuyor. Eğer perşembe sabahı kilisede olursanız, yerden 46,5 metre yükseklikte asılı duran bu sarkacı işlevsel durumdayken görebilirsiniz.
•Adres: Grodzka 52A, 31-044 Kraków
•Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

16. Polish Aviation Museum

Polish Aviation Museum Krakow’da görülmesi gereken yerler

Eski Şehir’in doğusundaki Polish Aviation Museum, kentin Avusturya-Macaristan İmparatorluğu hâkimiyetinde olduğu 1912 yılında kurulan ve yarım asırdır kullanılmayan Krakow-Rakowice-Czyzyny Havalimanı’nda faaliyet gösteriyor.

1963 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan kültürel tesis, 200’ün üzerinde avcı ve bombardıman uçağı, planör ve helikopterden oluşan etkileyici koleksiyonu ile havacılığa meraklı gezginleri kendisine çekiyor.

Alanında dünyanın en iyileri arasında gösterilen Polonya Havacılık Müzesi’ni gezerken PZL P.11 ve PWS-26 gibi nadir bulunan modelleri görme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz. Hatta farklı savaş uçaklarına ait motorları yakından inceleyebilirsiniz.

Müzede ayrıca interaktif sergiler vasıtasıyla Polonya havacılık tarihi başta olmak üzere birçok konuda değerli bilgiler öğrenebilirsiniz.
•Adres: al. Jana Pawła II 39, 31-864 Kraków
•Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
•Giriş Ücreti: 15 PLN
•Web Sitesi

17. St. Francis’ Basilica

Krakow’da gezilecek yerler St Francis Basilica

1237-1369 yılları arasında Prag’dan Krakow’a göç eden Fransiskan keşişleri tarafından kurulan St. Francis’ Basilica’nın kentte ilk inşa edilen tuğla yapılardan biri olduğu söyleniyor. Bazilika ayrıca şehirde halen daha ayakta duran en eski dini yapılar arasında sayılıyor.

Yapı, inşa edildiği günden bu yana çeşitli felaketler geçirmiş. Ancak yenileme çalışmaları sayesinde tüm cazibesini günümüze taşımayı başarmış.

Aziz Francis Bazilikası, restorasyon çalışmaları sayesinde yıllar içerisinde zengin mimari detaylara kavuşmuş. Stanislaw Wyspianski imzasını taşıyan Art Nouveau tarzı vitray pencereler ve manastıra açılan Gotik geçit, bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkmış en önemli eserler olarak göze çarpıyor.
•Adres: pl. Wszystkich Świętych 5, 31-004 Kraków
•Ziyaret Saatleri: 10.00-16.00
•Web Sitesi

18. Dragon’s Den (Ejderha Mağarası)

Dragon’s Den Krakow gezilecek yerler

Efsaneye göre Wawel Tepesi’nin eteğindeki mağarada, yerel halkı avlayarak yaşamını sürdüren oldukça acımasız bir ejderha yaşıyormuş. Cesur bir ayakkabıcı, yerel halkın çektiği zulme son vermek istemiş ve gözünü kan bürümüş canavarı sülfürle zehirlemiş. Böylece Krakow halkının çektiği acılar geride kalmış.

Hikâyenin yukarıda anlattığım popüler versiyonunu bir kenara bırakacak olursak, Dragon’s Den aslında doğa tutkunlarının Krakow tatilleri sırasında zaman geçirmekten zevk aldıkları mekânların başında geliyor.

Vistül Nehri kıyısına paralel uzanan mağara, kaya oluşumları ile ziyaretçilerini büyülüyor. Üstelik mağaranın Hırsızlar Kulesi’nin hemen yanı başındaki girişi, konuklarına kentin enfes manzarasını sunuyor.
•Ziyaret Saatleri: 10.00-06.00
•Giriş Ücreti: 5 PLN

19. Stained Glass Workshop and Museum in Krakow

Stained Glass Workshop and Museum in Krakow Krakow gezilecek yerler

Kökenleri asırlar öncesine dayanan cam işçiliğinin günümüzdeki en iyi örneklerini görmek için ziyaret edebileceğiniz Stained Glass Workshop and Museum in Krakow, Stanislaw Gabriel Zelenski tarafından 1902 yılında kurulmuş.

Müze, başarılı mimarın imzasını taşıyan şu anki binasına ise 1904 yılında taşınmış. Aynı zamanda bir atölye olarak faaliyetlerini sürdüren mekânda, konuklar kalıcı bir koleksiyon yerine devamlı değişkenlik gösteren çalışmalarla karşılaşıyor.

Krakow’un tarihi atmosfere sahip Vitray Atölyesi ve Müzesi‘nde kentteki 200’ü aşkın bina için farklı tasarımlara sahip camlar üretilmiş.

Bu eserlerden örnekleri görebileceğiniz müzede, dilerseniz atölye çalışmalarında yerinizi alabilirsiniz. Yalnız müze ve vitray işçiliği konusunda eksiksiz bilgi sahibi olmanız için mutlaka rehberli turlara katılmanızı öneririm.
•Adres: aleja Zygmunta Krasińskiego 23, 31-111 Kraków
•Ziyaret Saatleri: 11.30-18.00
•Giriş Ücreti: 37 PLN
•Web Sitesi

20. Town Hall Tower (Krakow Belediye Binası Kulesi)

Krakow Town Hall Tower Krakow gezilecek yerler

Krakow gezilecek yerler listenizin son sırasına, Ana Pazar Meydanı’nda bulunan Town Hall Tower’ı yazabilirsiniz. 75 metrelik yüksekliğe sahip kule, ilk belediye binasının bir parçası olarak 14. yüzyılda inşa edilmiş.

Belediyeye ait bina, 1820 yılında yıkılmış. Ancak bu esnada girişini iki aslan heykelinin süslediği görkemli kuleye dokunulmamış.

Gotik tarzdaki tasarımı ile ziyaretçilerini büyüleyen Krakow Belediye Binası Kulesi’nde dikkatinizi çekebileceğini düşündüğüm iki alan bulunuyor.

Kulenin alt kısmında bulunan ve Orta Çağ’da mahkûmlara türlü işkencelerin yapıldığı hapishane bölümü, bu alanların ilkini oluşturuyor. Burası şimdilerde tiyatro olarak kullanılıyor.

Diğeri ise şehir manzarasını tüm ihtişamıyla seyredebileceğiniz ve bol bol fotoğraf çekebileceğiniz en üst kısım. Tabi buraya ulaşmak için 110 basamaklı merdiveni çıkmak gerekiyor.
•Ziyaret Saatleri: 10.30-18.00
•Giriş Ücreti: 9 PLN

Krakow’da Nerede Kalınır?

krakow’da nerede kalınır Novotel
4 yıldızlı Novotel Kraków Centrum, şehirde konaklama için tercih edebileceğiniz en popüler otellerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Krakow’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Krakow’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Stare Miasto, Kazimierz, Kleparz, Podgórze ve Grzegórzki bölgeleri.

Krakow şehir merkezinde, Wawel Kraliyet Kalesi’ne 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan 4 yıldızlı Novotel Kraków Centrum, şehirdeki en popüler otellerden bir tanesi.

Ana Pazar Meydanı ile birçok restorana ve alışveriş mağazasına yürüyerek sadece 10 dakika uzaklıkta yer alan otel Booking.com’da yapılan yaklaşık 1000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,8 gibi çok yüksek bir puan almış.

Bağımsız değerlendirmelere göre gezginlerin Kraków’da en beğendikleri kesimde yer alan bu güzel tesis hakkında daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Krakow’da nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Krakow gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Eğer sizin de mutlaka Krakow gezilecek yerler listesine eklemelisin dediğiniz yer varsa yorum yazarak bizimle paylaşın!