Krakow’da Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Krakow’da nerede kalınır blog rehberi

Krakow’da nerede kalınır? Polonya‘nın ikinci büyük kenti Krakow; zengin tarihi, canlı gece hayatı, lezzetli yemekleri ve göz alıcı mimarisi ile kelimenin tam anlamıyla mükemmel bir tatil destinasyonu.

Üstelik kentin sunduğu tüm fırsatları, ortalama bir bütçeyle rahatlıkla deneyimleyebilirsiniz. Ancak iş “Krakow’da nerede kalınır?” sorusuna yanıt bulmaya geldiğinde aynı rahatlığı hissedemeyebilirsiniz. Çünkü şehir, oldukça büyük bir alanı kaplıyor.

Dolayısıyla sınırları içerisinde farklı tarzda otel seçenekleri ile dolu birçok mahalle bulunuyor. Bu durumdan yola çıkarak hazırladığım rehber aracılığıyla tatil hedefleriniz doğrultusunda kendiniz için en ideal konaklama bölgesinin hangisi olduğuna kolayca karar verebilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: Krakow’da nerede kalınır yazısı boyunca her bütçeye göre otel tavsiyeleri vereceğim ama hızlıca tavsiye isteyenler önerebileceklerim;
•Merkeze yakın, temiz ve ekonomik 3★ Hotel Ibis Krakow Centrum,
•Gezilecek yerlere yürüme mesafesindeki 4★ Novotel Krakow Centrum,
•Kaliteden ödün vermek istemeyenlere 5★ Radisson Blu Hotel Krakow.

Krakow’da Nerede Kalınır?

Krakow’da konaklama yapılacak yerler harita konumları
Krakow’da nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Krakow’da konaklama yapabileceğiniz 5 bölge bulunuyor. Bunlar:
•İlk defa kent seyahat edecek gezginler için ideal Stare Miasto;
•Zengin gece hayatı olanakları ile isim yapmış Kazimierz;
•Huzurlu atmosferi ile ailelere hitap eden Kleparz;
•Kentin en seçkin yerleşim bölgesi olarak anılan Podgorze;
•Bütçe dostu otel arayışındakilere pek çok seçenek sunan Grzegorzki.

1. Stare Miasto

Krakow’da nerede kalınır Stare Miasto otelleri

Stare Miasto ya da dilimizdeki adıyla Eski Şehir, gerek tarihi dokusuyla gerekse bünyesinde barındırdığı alışveriş ve yeme-içme olanakları ile Krakow’un karakteristik özelliklerini tanımak konusunda gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Bu nedenle de kente ilk defa tatil yapacak ve kısıtlı seyahat sürelerini dolu dolu geçirmek isteyen gezginler “Krakow’da nerede kalınır?” sorusunun yanıtını kentin tarihi merkezinde aramayı tercih ediyor.

Stare Miasto gezilecek yerler listenizi hazırlarken göz alıcı mimari özelliklere sahip Wawel Kalesi ile Ana Pazar Meydanı’nı ilk iki sıraya yazabilirsiniz.

Bu iki ikonik mekâna ek olarak Kumaş Pazarı, Ulusal Müze ve Aziz Florian Kapısı da kentin tarihini öğrenmek isteyen gezginleri cezbediyor. Mola vermek içinse Planty Park en ideal yer olarak göze çarpıyor.

Bir zamanlar surlarla çevrili olan Stare Miasto sınırları içerisinde, ulaşım ihtiyacınızı yürüyerek karşılayabilirsiniz. Tabii bu esnada bazı noktalarda kalabalık turist kafilelerine denk gelebilirsiniz.

Ancak Arnavut kaldırımlı dar sokaklardaki kültür hazinelerini keşfetmenin verdiği heyecan, bu durumun kolayca göz ardı edilmesini sağlıyor.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•3★ Hotel Ibis Krakow Centrum: Booking.com puanı 8,3. Vistül Nehri kıyısındaki otel, misafirlerine Wawel Kalesi’nin enfes manzarasını sunuyor. Otel; Ana Pazar Meydanı’na 10, Kazimierz’e ise 15 dakikalık yürüme mesafesinde. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•3★ Hotel Legend: Booking.com puanı 9,3. Kraliyet sarayına 300 metre uzaklıktaki otelden yürüyerek Kazimierz’e ve Kumaş Pazarı’na birkaç dakikada ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Hotel Imperial: Booking.com puanı 9,1. Ana Pazar Meydanı’nda yer alan otel, Eski Kent bölgesindeki tarihi yapılara kolayca ulaşmak isteyen gezginler için kentteki en ideal seçeneklerden. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Novotel Krakow Centrum: Booking.com puanı 8,8. Geniş odalarıyla misafirlerine konforlu konaklama deneyimi yaşatan otelden Ana Pazar Meydanı ile birçok restorana yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•5★ Radisson Blu Hotel Krakow: Booking.com puanı 8,9. Lüks otel, geniş odaları ve hizmet çeşitliği ile konuklarının beğenisini kazanıyor. Üstelik Ana Pazar Meydanı ve Wawel Kalesi’ne çok yakın konumda faaliyet gösteriyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

2. Kazimierz

Kazimierz otel tavsiyesi Krakow’da konaklama

Krakow’un en havalı yerleşim bölgelerinden Kazimierz, Eski Kent’in hemen dışında yer alıyor. II. Dünya Savaşı sırasında tamamıyla yerle bir olan Yahudi Mahallesi’nin adı, yıllar boyunca yoksulluk ve yüksek suç oranı ile birlikte anılmış. Haliyle hem yerel halk hem de gezginler, bu bölgeden uzak durmaya özen göstermiş.

Günümüzde ise bunun tam tersi bir durum söz konusu. Çünkü sinagogları, alışveriş mekânları, restoranları ve eğlence olanakları ile dolu mahalle, uzun süren çalışmalar sonucunda karşı konulması imkânsız bir çekiciliğe kavuşmuş.

Krakow’un gece hayatı bakımından merkezi kabul edilen Kazimierz’de gezintiye, geleneksel havasıyla ilgi çeken Plac Nowy’den başlayabilirsiniz.

Meydanda yeterince zaman geçirdiğinize kanaat getirdiğinizde ise rotanızı hemen Eski Sinagog’a çevirebilirsiniz. Dini yapı, Gotik tarzda inşa edilmiş ve günümüze ulaşmayı başarmış iki sinagogdan biri konumunda.

Kentin en iyi barlarını, gece kulüplerini bünyesinde barındıran ve günün her saati canlı atmosferi ile dikkat çeken Kazimierz, eğlence tutkunlarının “Krakow’da nerede kalınır?” araştırması sırasında ilk baktıkları bölge oluyor.

Tabii Eski Kent bölgesine yakınlığını da unutmamak gerekiyor. Zira ortalama 20 dakika süren bir yürüyüşün ardından kentin tarihi merkezine rahatça ulaşabilirsiniz.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•3★ Hotel Kracow Residence: Booking.com puanı 8,3. Eski Kent bilgesine 1,2 kilometre mesafedeki otel, talepte bulunan konuklarına çift yönlü havalimanı transfer hizmeti sunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•3★ Hotel Columbus: Booking.com puanı 9,3. Eski Kent ile arasında 850 metrelik mesafe bulunan otel, modern tasarıma sahip ve egzotik mobilyalarla donatılmış odaları bünyesinde barındırıyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ PURO Krakow Kazimierz: Booking.com puanı 9,4. Konforun ön planda olduğu otel, Galeria Kazimierz ve Schindler Fabrika Müzesi gibi kültürel mekânlara yakın konaklama seçenekleri arayan gezginlerden yoğun ilgi görüyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ INX Design Hotel: Booking.com puanı 9,1. Galeria Kazimierz, Schindler Fabrika Müzesi ve Eski Kent’e yürüme mesafesinde konaklamayı amaçlıyorsanız, bu oteli de seçenekleriniz arasına yazabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Kleparz

Kleparz otelleri Krakow’da nerede kalınır

Kent merkezinin kuzeyindeki Kleparz, gezginlere popüler cazibe merkezlerine rahatça ulaşılabilecek mesafede; ancak yoğun atmosferden etkilenmeden tatil günlerini geçirme avantajı sunuyor.

Sağladığı bu avantaj nedeniyle de özellikle aileler “Krakow’da nerede kalınır?” sorusuna cevap ararken ilk olarak Kleparz otelleri arasından seçim yapmaya yöneliyor.

Siz de benzer bir arayış içerisindeyseniz, kentin bu kesiminde konaklamayı tercih edebilir ve tüm zamanınızı yemyeşil parkları, birbirinden değerli tarihi mekânları, kültürel simgeleri ve kaliteli restoranları keşfetmeye ayırabilirsiniz.

Kleparz sınırları içerisinde konaklarken ilk ziyaretinizi, 15 yüzyılda inşa edilmiş Barbican’a gerçekleştirebilirsiniz. Kalenin ardından kentin en eski ve en renkli pazarı Stary Kleparz’da sizleri bekleyen gastronomik fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Bu fırsatlarla yetinmek istemezseniz, Zywe Muzeum Obwarzanka’ya gidip nasıl bagel yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Park Jalu Kurka’ya geçmeden önceyse Grunwald Anıtı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Kleparz, sakin atmosferden hoşlanan gezginler kadar geleneksel Polonya lezzetlerinin peşindeki gastronomi tutkunlarına da hitap eden bir konaklama bölgesi. Üstelik burada konaklarken kentin kalbinde yer alan simge mekânlara yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•3★ Hotel Lavender: Booking.com puanı 8,9. Dikkat çekici dekorasyona sahip konaklama birimlerini bünyesinde barındıran otel, merkezi konumu ile Krakow’un birçok simge yapısına kolay ulaşım imkânı veriyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•3★ Corner Hotel: Booking.com puanı 8,5. Aziz Florian’ın Kapısı, Adam Mickiewicz Anıtı ve Aziz Mary Bazilikası başta olmak üzere, otele yürüme mesafesinde birçok popüler cazibe merkezi bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Mercure Krakow Stare Miasto: Booking.com puanı 9,3. Konforlu otele yakın cazibe merkezlerinin arasında Galeria Krakowska, Aziz Mary Bazilikası ve Kayıp Ruhlar Geçidi bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Hotel Indigo Krakow – Old Town: Booking.com puanı 9,4. 1836 yılında inşa edilmiş bir binada konuklarını ağırlayan otel, merkezi konumu ve hizmet kalitesi ile gezginlerin vazgeçilmezleri arasında. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4. Podgorze

Podgorze otelleri Krakow’da nerede kalınır

Nehrin karşı kıyısında yer alan Podgorze, kentin en seçkin yerleşim bölgeleri arasında başı çekiyor. Konum olarak Kazimierz’in tam karşısına denk gelen semtte, II. Dünya Savaşı döneminde Yahudiler yaşıyormuş. Savaş sonrasında kent komünist yönetim etkisi altındayken burası kasvetli havanın hâkim olduğu bir sanayi bölgesine dönüşmüş.

Şimdilerde ise popüler barların ve restoranların sokakları süslediği, gündüz saatlerinde seçkin mağazalarda alışveriş yapmaya odaklanabileceğiniz kalburüstü bir yerleşim haline gelmiş durumda.

Kültürel ve tarihi zenginlikleriyle konuklarını büyüleyen Podgorze’de rehberli turlara katılıp “Schindler’in Listesi” filminde hayat hikayesi anlatılan Oskar Schindler’in Fabrikası’nı gezebilirsiniz.

Kahramanlar Meydanı’nı ziyaret ettikten sonra modern sanat eserlerini yakından incelemek adına MOCAK’a zaman ayırabilirsiniz. Kentin enfes manzarasını seyretmek isterseniz, Krakow’un efsanevi kurucusunun dinlenme yeri olduğuna inanılan Krakus Mound’un üst kısımlarına çıkabilirsiniz. Podgorze’de hareketli bir akşam öncesinde dilerseniz Bednarski Park’a gidip birkaç saat kafa dinleyebilirsiniz.

Tatil günlerinizi nezih mekânlarda eğlenerek, alışveriş yaparak geçirmeyi amaçlıyorsanız ve bu arada kentin tarihi ile çok kültürlü yapısı hakkında bilgi sahibi olmak niyetindeyseniz, “Krakow’da nerede kalınır?” sorusunun yanıtını Podgorze’de aramanızı öneririm.

Yerleşim, nehrin karşı kıyısında olduğundan gezginler ilk etapta ulaşım konusunda sıkıntı yaşayabileceklerini düşünebiliyor. Ancak kentin bu kesiminden Kazimierz’e yürüyerek, Stare Miasto’ya ise toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•3★ Best Western Hotel Galicya: Booking.com puanı 8,2. Evcil hayvan dostu otel, kent merkezine yaklaşık 3 kilometre mesafede hizmet veriyor. Ancak tramvayla Ana Pazar Meydanı’na ulaşmak yalnızca 10 dakika sürüyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•3★ Domus Mater Hotel: Booking.com puanı 9,1. Sessiz atmosferiyle konuklarının beğenisini kazanan otel ile kent merkezi arasında 4,5 kilometrelik mesafe bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Plaza Boutique Hotel: Booking.com puanı 9,0. Âşıklar Köprüsü ve Yahudi Mahallesi’ne yakın konumdaki otelde, evcil hayvan ile konaklamaya müsaade ediliyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Qubus Hotel Krakow: Booking.com puanı 8,7. Nehir kıyısındaki otel, Ana Pazar Meydanı’na 2 kilometre uzaklıkta hizmet veriyor. Yahudi Mahallesi ile arasındaysa 5 dakikalık yürüme mesafesi bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5. Grzegorzki

Krakow’da nerede kalmalı Grzegorzki otelleri

Grzegorzki, kent merkezi sınırları içerisinde kalan diğer konaklama bölgeleri ile kıyaslandığında tekdüze bir yer profili çiziyor. Ancak bu semtte birkaç saat geçiren gezginler, az sayıdaki alışveriş mekânı ve yerel restoran aracılığıyla paha biçilemez fırsatlara denk geliyor.

Ayrıca “Krakow’da nerede kalınır?” araştırmanızda bütçe dostu otel seçenekleri bulmaya odaklandıysanız, Grzegorzki’nin sizin için en doğru konaklama bölgesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Grzegorzki sınırları içerisinde ziyaret edilmeye değer cazibe merkezlerinin başında Krakow Opera Binası geliyor. Jagiellonian Üniversitesi Botanik Bahçesi ise tarihi atmosferi ve zengin bitki örtüsü sayesinde gezginleri kendisine çekmeyi başarıyor.

Galleria Kazimierz ise alışveriş denildiğinde bu bölgede akla ilk gelen yer oluyor. Eğer daha otantik ve koleksiyon değeri taşıyan eşyalar bulmayı hedefliyorsanız, tarihi kapalı pazar Hala Targowa bünyesinde kurulan tezgâhları dolaşabilirsiniz.

Başta da belirttiğim gibi Grzegorzki’deki turistik değer taşıyan seçenekler son derece kısıtlı. Ancak bölge sürekli bir gelişim halinde.

Üstelik kent merkezinin aksine doğal havasını koruduğu için buradaki otellerde konaklamayı tercih eden gezginler, yerel halka rahatça iletişim kurma ve gündelik yaşamı tüm yalınlığı ile gözlemleme imkânı buluyor.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•3★ Hampton by Hilton Krakow: Booking.com puanı 8,7. Krakow Ticaret Fuarı ve Plaza Alışveriş Merkezi’ne birkaç adım uzaklıktaki otel, modern tasarımlı ve konforlu odalarıyla gezginleri kendisine çekmeyi başarıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•3★ Hotel Batory: Booking.com puanı 8,6. Eski Şehir’e kısa yürüme mesafesinde faaliyet gösteren aile işletmesi, gezginlere klasik tasarıma sahip geniş odalarda konaklama olanağı sunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ DoubleTree by Hilton Krakow Hotel & Convention Center: Booking.com puanı 8,6. Konserlere ve sportif organizasyonlara ev sahipliği yapan Tauron Arena yakınındaki konaklama seçeneklerini araştırıyorsanız, bu oteli incelemeye öncelik verebilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Galaxy Hotel: Booking.com puanı 8,8. Vistül Nehri kıyısındaki lüks otelden yürüyerek Kazimierz’e 10, Ana Pazar Meydanı’na ise 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Krakow’da Şehir İçi Ulaşım

Krakow’da nerede kalmalı şehir içi ulaşım araçları

Krakow, geniş yüz ölçümüne sahip bir şehir olsa da Eski Kent bölgesi, yürüyerek gezilebilecek özellikte kompakt bir yapıya sahip.

Hatta Aziz Florian’ın Kapısı’ndan başlayıp Wawel Kalesi’ne kadar uzanan Kraliyet Yolu gibi rotalar sayesinde özellikle kentin tarihi merkezini yürüyerek gezmek keyifli bir aktiviteye dönüşüyor.

Değerli zamanınızı ve enerjinizi yürüyerek harcamak istemezseniz, Krakow şehir içi toplu taşıma ağında faaliyet gösteren araçlara binmeyi tercih edebilirsiniz.

Tramvay ve otobüs seferlerinin neredeyse tamamına yakını MPK gözetiminde gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla seferler hakkında en doğru bilgiyi bu kurumun resmi web sitesi aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Gerçi yerel halk, çoğunlukla MPK’nin resmi ortağı Jakdojade’nin mobil uygulamasını kullanıyor.

Krakow’un toplu taşıma sisteminin omurgasını oluşturan tramvayların ve otobüslerin bir kısmında, bilet alabileceğiniz otomatlar bulunuyor. Ancak işinizi şansa bırakmamak adına duraklardaki otomatlar veya kiosklar aracılığıyla bu ihtiyacınızı gidermenizi öneririm.

Bilet fiyatları, geçerlilik sürelerine göre değişiyor. Bu sayede gezginler belirli bir süre boyunca tekrar tekrar bilet satın almak durumunda kalmıyor.

Krakow Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Krakow’da konaklama otel rezervasyonu

Doğu Avrupa’nın turistik açıdan yükselen yıldızlarından biri olan Krakow’a yönelik “Nerede kalınır?” sorusuna yanıt aramaya başladığınızda 5 yıldızlı lüks otellerden butik tarzdaki aile işletmelerine, apartlardan kiralık dairelere kadar birçok farklı seçenekle karşılaşabilirsiniz.

Seçeneklerin çok olması, pek çok gezginin rehavete kapılmasına ve rezervasyon işini son dakikaya bırakmasına neden olabiliyor. Ancak özellikle yaz aylarında kentin yoğun ilgi gördüğünü ve dolayısıyla Krakow otel fiyatlarının yükselişe geçtiğini unutmamak gerekiyor.

Kente seyahat için en ideal dönem olan yaz mevsiminde otel fiyatlarında görülen artıştan etkilenmemek için Booking.com üzerinden erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmeyi tercih edebilirsiniz.

Kullanıcılarına en iyi fiyat garantisini sunan site aracılığıyla konaklamak istediğiniz bölgeye yönelik detaylı arama yapabilirsiniz. Hatta rezervasyonunuz sırasında ödemeyi otelde yapmayı seçebilirsiniz.

Seyahatinize engel bir durum ortaya çıkması durumunda ise rezervasyon tarihinden 24 saat öncesine kadar geçerli iptal hakkınızı kullanabilirsiniz.
•Booking.com’da yer alan tüm Krakow otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Krakow’da Nerede Kalınır?

Krakow’da nerede kalmalı

Güvenlik ve tesis kalitesi gibi kriterler göz önünde bulundurulduğunda “Krakow’da nerede kalınır?” araştırmasına dâhil edilebilecek beş bölge göze çarpıyor.

Bu bölgeler arasında en yoğun ilgiyi kentin tarihi merkezi konumundaki Stare Miasto görüyor. Turistik açıdan zengin Eski Şehir bölgesi, kısa sürede çok sayıda cazibe merkezi ziyaret etmek isteyen gezginlerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Bir zamanlar bağımsız bir yerleşim olan, ancak zaman içerisinde Yahudiler’in yerleşim bölgelerini genişletmeleri sonucunda Krakow ile birleşen Kazimierz, hareketli gece hayatıyla tanınıyor. Kleparz ise daha sakin ve aileler için ideal yapısıyla tercih ediliyor.

Kentin açık ara en havalı bölgesi konumundaki Podgorze, konuklarına üst düzey olanaklar sunuyor. Bütçe dostu konaklama seçeneği arayışındaki gezginlerse aradıkları yanıtları Grzegorzki sınırları içerisinde rahatlıkla bulabiliyor.

Krakow’da otel tavsiyesine gelirsek; bütçe dostu otel arayanlara 3★ Hotel Ibis Krakow Centrum, Hotel Kracow Residence ve Hampton by Hilton Krakow’un da aralarında bulunduğu birçok otelin şehirde sizleri beklediğini yeniden hatırlatmak istiyorum.

Ortalama üstü hizmet kalitesi söz konusu olduğunda Hotel Imperial, INX Design Hotel, Mercure Krakow Stare Miasto gibi seçenekler öne çıkıyor.

Gezginlerin birinci sınıf konaklama beklentilerine ise en iyi cevabı 5★ Radisson Blu Hotel Krakow veriyor.

Krakow’da nerede kalınır yazısı boyunca Polonya’nın güzel şehri Krakow’da konaklama konusunda çok detaylı bilgi ve tavsiyeler paylaşmaya çalıştım. Şehirde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerler hakkında bilgileri ve fotoğrafları Krakow gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.