Minsk Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

minsk gezilecek yerler listesi

Minsk’te nereler gezilir? Minsk gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Belarus‘un başkenti Minsk, gerek tarihi dokusu gerekse de kültürü ile Doğu Avrupa’nın en özel tatil destinasyonları arasında yer alıyor.

Şehir, Nazi işgali sırasında ağır hasar görmüş olmasına rağmen Sovyet yönetimi altında kaybettiği değerlerin büyük kısmını geri kazanmış.

Bağımsızlık sonrasında ise modernleşme hareketleri sayesinde mimari anlamda zengin bir şehir haline gelmiş. Sınırları içerisinde geniş boyutlu yeşil alanlar bulunan Minsk ile ilgili övgü dolu daha birçok cümle kurabilirim. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Tsentralnyi, Leninsky, Moskovskiy ve Partizansky çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Minsk’te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Minsk şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Garni Hotel, 4★ Victoria & SPA Minsk, 5★ DoubleTree by Hilton Minsk.

Minsk Gezilecek Yerler Listesi

minsk gezilecek yerler konum bilgileri
Minsk gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Minsk’te gezip görülmesi gereken yerler:
1.Zafer Meydanı
2.Aziz Simon ve Helena Kilisesi
3.Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi
4.Gözyaşı Adası
5.Belarus Modern Milli Kütüphanesi
6.Gorki Parkı
7.Kutsal Ruh Katedrali
8.Özgürlük Meydanı
9.Trinity Banliyösü
10.Belarus Opera ve Tiyatro Binası
11.Belarus Ulusal Sanat Müzesi
12.Belediye Binası
13.Merkez Botanik Bahçeleri
14.Loshitsa Park
15.Belarus Devlet Sirki
16.Oktyabrskaya Meydanı
17.Prospekt Niezależności
18.St Elisabeth Manastırı
19.KGB Merkezi
20.GUM

1. Zafer Meydanı (Victory Square)

Victory Square minsk gezilecek yerler

Minsk gezilecek yerler listenizin ilk sırasına kentin en önemli simgesi konumundaki Zafer Meydanı‘nı yazabilirsiniz. Böylece hem gezintinize merkezi bir noktadan başlamış olursunuz hem de Sovyetler Birliği döneminden kalma Stalinist tarzdaki yapıları yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bağımsızlık Bulvarı ile Zakharau Caddesi‘nin kesiştiği noktada yer alan meydanda ayrıca II. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybedenlere adanmış 40 metre yüksekliğindeki anıtı görebilirsiniz.

Zafer Meydanı’na görkem katan anıt, 1954 yılında dikilmiş. 1961’de hemen yanı başına Sonsuz Ateş yerleştirilen eserin dört yüzünde de farklı olaylara vurgu yapan kabartmalar bulunuyor.

Dikilitaş görünümlü eseri incelemenizi bitirdikten sonra meydanın hemen altındaki Anıt Salonu‘na geçebilirsiniz. Alternatif olarak Gorky Park‘a da yönelebilirsiniz.

2. Aziz Simon ve Helena Kilisesi (Church of Saints Simon and Helena)

Church of Saints Simon and Helena minsk gezilecek yerler

Zafer Meydanı’nı ve bünyesinde barındırdığı anıtları ziyaret ettikten sonra rotanızı 1905-1910 yılları arasında inşa edilen Aziz Simon ve Helena Kilisesi‘ne çevirebilirsiniz.

Kilise adını, yaptıran ailenin prematüre doğum sonrasında hayatını kaybeden iki çocuğundan alıyor. Genel kanıya göre dini yapının farklı yükseklikteki kuleleri, ailenin yaşadığı bu trajediye vurgu yapıyor. Yüksek olan kulenin ailenin acısını, diğer kulenin ise çocukları simgelediği düşünülüyor.

Aziz Simon ve Helena Kilisesi, mimari bakımdan şehirdeki benzerlerinden farklı özellikler sergiliyor. Kilisenin Tomasz Pajzderski’nin imzasını taşıyan tasarımı, Polonya’nın kuzeyindeki kiliseleri anımsatıyor.

Yapımında kırmızı tuğla tercih edildiği için cazip görünüme kavuşan yapıya girmeden önce Başmelek Mikail Heykeli’ni ve Nagazaki’deki Urakami Katedrali’nin çanının replikasını görebilirsiniz.
•Adres: Ulitsa Sovetskaya 15, Minsk

3. Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi

Belarusian Great Patriotric War Museum minsk gezilecek yerler

II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan Nazi işgaline karşı yerel halkın gösterdiği direnişe ve yaşanan kahramanlıklara odaklanan Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi, 1943 yılında Sovyet güdümündeki Belarus Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından kurulmuş.

İngilizce açıklamalar sayesinde Ticaret Birliği Binası‘nda faaliyet gösteren kültürel tesisin koleksiyonunda yer alan parçalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

“Belarus yaşar, Belarus savaşır, Belarus ezelden beri Sovyet’tir ve öyle kalacaktır!” mottosuyla kurulan Büyük Vatanseverlik Savaş Müzesi’ndeki koleksiyon, 142 binden fazla parçadan oluşuyor.

24 sergi alanında, kronolojik sırayla gösterimi yapılan bu parçalar arasında direniş sırasında kullanılan tanklar ve toplar da bulunuyor.
•Adres: Prospekte Pobeditelei 8, Minsk
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: 9 BYN
•Web Sitesi

4. Gözyaşı Adası (Island of Tears)

Island of Tears minsk gezilecek yerler

Belarus, Sovyetler Birliği döneminde savaş ve acı dolu yıllar geçirmek durumunda kalmış. Tabii bu olaylardan başkent Minsk de fazlasıyla nasibini almış.

Tarihi dokuya sahip Trinity Bölgesi’ne bir köprüyle bağlanan Gözyaşı Adası, bu olaylardan yola çıkılarak oluşturulan anıt statüsündeki alanların en önemlilerinden.

Svislac Nehri üzerindeki Gözyaşı Adası’nın yapımı 1988’de tamamlanmış. Yapay adanın tam ortasında, 1979-1988 yılları arasında Afganistan’da şehit düşmüş askerlerin anısına inşa edilen bir şapel bulunuyor.

Savaş sırasında hayatını kaybeden 700’den fazla askerin isimleri bu yapının duvarlarında yazıyor. Şapelin çevresindeki heykeller ise yas tutan anneleri, eşleri ve kız kardeşleri simgeliyor.

5. Belarus Modern Milli Kütüphanesi (Belarus National Library)

minsk turu Belarus National Library

1922 yılında kurulan ve şu anki binasına 2006 yılında taşınan Belarus Modern Milli Kütüphanesi‘ni, Sovyetler Birliği sonrasında modernleşme çabasının en başarılı örneği olduğundan Minsk gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyorum.

Şehir merkezine oldukça yakın konumdaki kültürel tesis, türdeşleri arasında ülkenin en büyüğü konumunda olmayı sürdürüyor. Modern yapı, Rusça kaynak bakımındansa dünyanın üçüncü büyük kütüphanesi olarak anılıyor.

Sıra dışı tasarımı ile ilgi uyandıran Belarus Modern Milli Kütüphanesi’ni rehberli turlara katılarak detaylıca gezebilirsiniz.

Bünyesinde medya merkezi, sanat galerisi ve kitap müzesi gibi alanlar barındıran kütüphaneyi çevreleyen parka akşam saatlerinde giderseniz ışık gösterilerini izleyebilirsiniz. Dilerseniz 23. kattaki restorana çıkıp kent manzarası eşliğinde keyifli bir yemek de yiyebilirsiniz.
•Adres: Prospekt Nezavisimosti 116, Minsk
•Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
•Web Sitesi

6. Gorki Parkı

Gorky Park minsk gezi rehberi

Zafer Meydanı’nı anlatırken adını andığım Gorki Parkı‘nın kökenleri 1800 yılına kadar uzanıyor. Yeşil alan, o dönemde “Vali’nin Bahçesi” adıyla anılıyormuş.

Park, ilk isim değişikliğini kentin Sovyet yönetimi altında olduğu dönemde, ünlü yazar Maksim Gorki’nin ölümünün ardından yaşamış. Oldukça geniş bir alana yayılan park, günümüzde ise Maksim Gorki Merkez Çocuk Parkı ismini taşıyor.

Ana girişi Zafer Meydanı üzerinde yer alan Maksim Gorki Parkı’nı dinlenmek dışında farklı amaçlar için de ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz parkın bir bölümünü kaplayan ve 56 metrelik yüksekliğe sahip dönme dolaba binebilirsiniz. Böylece kentin bir kısmını kuş bakışı görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Astronomiye meraklıysanız park bünyesindeki gözlemevini ziyaret edebilirsiniz.

7. Kutsal Ruh Katedrali (Holy Spirit Cathedral)

Holy Spirit Cathedral vizesiz minsk seyahati

Belediye binasının hemen arkasına doğru gidecek olursanız Minsk’teki en güzel yapılardan biri olan Kutsal Ruh Katedrali‘ni görme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Katedral, 1633-1642 yılları arasında inşa edilmiş. Zarif tasarımı ile ilgi çeken dini yapı, yapımının tamamlanmasının ardından bir Bernardine manastırı olarak kullanılmış. Çünkü o dönemde şehir, Polonya-Litvanya Birliği’nin merkezinde yer alıyormuş.

Trinity Banliyösü’ne oldukça yakın konumdaki Kutsal Ruh Katedrali’nin iç kısmında, mucizevî olduğuna inanılan Theotokos ikonası bulunuyor.

Meryem Ana’yı resmeden dini eser, işlemeleri ile göz kamaştırıyor. İkonayı inceledikten sonra Büyük Şehit Barbara ile Methodius ve Cyril onuruna inşa edilmiş şapellere yönelebilirsiniz.
•Adres: Cyril and Methodius St 3, Minsk

8. Özgürlük Meydanı (Independence Square)

Independence Square vizesiz beyaz rusya minsk seyahati

Hazır bu kadar yakınına gelmişken Özgürlük Meydanı‘nı da ziyarete edebilirsiniz. Aynı adlı bulvarın turistik bakımdan en özel kısımlarından biri sayılan meydan, Sovyet döneminde kentin ana tören alanı olarak kullanılmış.

Ancak tasarımında Iosif Langbard’ın imzasını taşıyan 7 hektarlık açık alan, Nazi işgali sırasında bir hayli hasar görmüş. Yeniden yapım süreci ise Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra başlamış ve 2002 yılına kadar devam etmiş.

Özgürlük Meydanı’nda zaman geçirirken görme fırsatı yakalayacağınız ikonik yapıların başında Belediye Binası ile Belarus Yüksek Konseyi’nin eski binası geliyor. Gezginler, meydanın tam ortasındaki havuzun önünde fotoğraf çektirmek için adeta sıraya giriyor.

9. Trinity Banliyösü

minsk gezi rehberi Trinity bölgesi

Svisloch Nehri kıyısındaki Trinity Banliyösü, kentin en eski yerleşimi. Yıkılan Minsk Kalesi ile Rakov arasındaki alanı kaplayan bölgede, ilk yerleşimcilere ait izler 12. yüzyıla kadar uzanıyor.

Banliyönün isminin nereden geldiği ise tam olarak bilinmiyor. Burası, Orta Çağ’da kentin ticari merkeziymiş. Hatta 16. yüzyıla gelindiğinde yerleşimde kurulan Trinity Pazarı, Minsk’in en büyük ticari faaliyet alanına dönüşmüş.

Tarihi dokusu ile konuklarını büyüleyen Trinity Banliyösü’nü gezerken The Living Room of Vladislav Golubok başta olmak üzere yerel kültüre dair değerli bilgiler barındıran müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

Birçok sokakta Maksim Bogdanovich ve Yazep Drozdovich gibi ünlü isimleri tasvir eden heykelleri görebilirsiniz. Bölge, yeme-içme olanakları bakımından da oldukça zengin.

10. Belarus Opera ve Tiyatro Binası

Belarus Opera ve Tiyatro Binası vizesiz belarus minsk gezisi

Görkemli sahne performanslarını canlı izlemek isteyen gezginlerin Minsk gezilecek yerler listelerinde vazgeçilmez yere sahip olan Belarus Opera ve Tiyatrosu, 1933 yılında kurulmuş.

İzleyicisi ile ilk buluşması için 1938’e kadar beklemek zorunda kalan tiyatronun şu an faaliyet gösterdiği bina ise 1939 yılında, Iosif Langbard’ın tasarımına bağlı kalınarak inşa edilmiş.

Belarus Opera ve Tiyatro Binası; müzikallerden dramalara, operadan baleye kadar farklı dallarda hazırlanmış birbirinden ihtişamlı performanslara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Gösterimleri izlemeyi düşünmeseniz bile binayı gerek teknik özellikleri gerekse de mimarisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için ziyaret edebilirsiniz. Hatta atölye, prova odaları gibi bölümlerini de kapsayan rehberli turlara katılarak yapı hakkında enteresan bilgiler öğrenebilirsiniz.
•Adres: plošča Paryžskaj Kamuny 1, Minsk
•Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
•Web Sitesi

11. Belarus Ulusal Sanat Müzesi

National Art Museum of the Republic of Belarus minsk gezilecek yerler

Kentin mimari bakımdan en güzel binalarından birine sahip olan Belarus Ulusal Sanat Müzesi, 1939 yılında kurulmuş.

Müze, ilk dönemlerinde şimdiki binası yerine Yüksek Komünist Tarım Okulu’na ait 15 salonda faaliyetlerini sürdürüyormuş. Ortodoks ve Katolik kiliselerinden toplanan değerli sanat eserleri sayesinde kültürel tesis, kısa sürede hatırı sayılır genişlikte bir koleksiyona sahip olmuş.

Belarus Ulusal Sanat Müzesi, bünyesinde barındırdığı yerel ve yabancı sanat eserlerinin sayısı nedeniyle alanında ülkenin en büyüğü kabul ediliyor.

Müzeyi ziyaret ederek, Chagall ve hocası Yudel Pen’in çalışmalarını yakından inceleme imkânına kavuşabilirsiniz. Tesisin sergi salonlarını dolaşırken ayrıca 19. yüzyılda Rus İmparatorluğu’nda günlük yaşamı tasvir eden ikonaları da görebilirsiniz.
•Adres: vulica ‌Lienina 20, ‌Minsk
•Ziyaret Saatleri: 11.00-19.00
•Giriş Ücreti: 8 BYN
•Web Sitesi

12. Belediye Binası (Hükümet Binası)

minsk gezisi Belediye Binası

Kutsal Ruh Katedrali’ni ve Özgürlük Meydanı’nı detaylıca anlatıp da turistik açıdan en az onlar kadar değerli Belediye Binası‘nı es geçmenin doğru olmayacağını düşünüyorum.

Çünkü ilk olarak 1582 yılında ahşap malzeme kullanılarak inşa edilen ve şimdiki görünümünü 20. yüzyılın başlarındaki yeniden yapım sürecine borçlu olan bina, mimari özellikleriyle ilgi çekiyor. Aynı zamanda kentin tarihine odaklanan bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

Minsk Şehir Tarihi Müzesi‘ni de ağırlayan Belediye Binası’na, yalnızca cumartesi günleri ziyaretçi kabul ediliyor. Siz de bu fırsattan yararlanıp binaya girebilir ve 2010 yılında faaliyete geçen müzede sergilen 8 farklı koleksiyon sayesinde kentin geçmişi hakkında başka hiçbir yerde bulamayacağınız bilgiler öğrenebilirsiniz.
•Adres: plošča Svabody 2, Minsk
•Ziyaret Saatleri: 11.00-19.00
•Giriş Ücreti: 4 BYN

13. Merkez Botanik Bahçeleri (Botanic Gardens)

minsk gezilecek yerler Botanic Gardens

93 hektarlık alana sahip Merkez Botanik Bahçeleri, BSSR Halk Komiserleri Konseyi’nin kararı doğrultusunda 1932 yılında kuruldu.

Geniş yeşil alanların bulunduğu Minsk’te ulusal hazine unvanıyla faaliyetlerini sürdüren botanik bahçelerine gittiğinizde, 15 binden fazla türü gözlemleme olanağına kavuşabilirsiniz.

Tesiste, yetiştirilmekte olan ve koruma altındaki yerel bitkilere ek olarak Güney Amerika, Avustralya ve Güney Avrupa’ya özgü örnekler de bulunuyor.

Kent merkezine oldukça yakın konumdaki Merkez Botanik Bahçeleri’ni dilerseniz bireysel olarak veya turlara katılarak gezebilirsiniz. Turların içerikleri, belirlenen temaya göre farklılık gösteriyor.

Süreleri ise 30 dakika ile 1 saat arasında değişiyor. Eğer bitki ve çiçek türlerinin yetiştirildiği alanlardan fırsat bulursanız tesisin tam ortasındaki gölete de uğramanızı öneririm.
•Adres: st. Surganov, 2B, Minsk
•Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
•Giriş Ücreti: 8 BYN
•Web Sitesi

14. Loshitsa Park

Loshitsa Park minsk gezilecek yerler

Yalnızca yerel halkın değil, deneyimli gezginlerin de kentteki en güzel yeşil alan yakıştırmasını yaptıkları Loshitsa Park, 1557 yılından bu yana karmaşadan uzaklaşmak ve kafa dinlemek isteyenlerin gözdesi.

18. ve 19. yüzyıllarda Prenses Parkı olarak adlandırılan yeşil alanda, hiç insan yerleşimi olmamış. Bu durumda, alanın asırlar boyunca bir hanedandan diğerine geçmesinin büyük payı olduğu söyleniyor.

Loshitsa Park, alelade bir yeşil alan olmaktan çok daha farklı özellikler sergiliyor. Çeşitli bitki ve ağaç türlerinin yetiştirildiği yeşil alan, bu haliyle adeta gayriresmi bir botanik bahçesini andırıyor.

Ortasından geçen akarsu ve sık bitki örtüsü sayesinde beton yığınları arasındaki bir vahayı andıran parkta 200 yaşında ağaçlar bulunuyor.

15. Belarus Devlet Sirki (Belarusian State Circus)

Belarusian State Circus minsk gezilecek yerler

Ülkemizde popülaritesi gittikçe azalan sirkler, 19. yüzyılın sonlarından beri Doğu Avrupa’da yoğun ilgi görüyor. Kökenleri 1884 yılına uzanan Belarus Devlet Sirki, sıra dışı eğlencelere yer verilen bu tarz organizasyonların bölgedeki en başarılı örneklerinden biri.

Uzun süre boyunca kentin çeşitli yerlerinde gezici olarak faaliyet gösteren sirk, ilk kez 1930 yılında Gorki Parkı’nda yerleşik halde konuklarını ağırlamış. Şimdiki binası ise 1946’da inşa edilmiş.

Eğlence tutkunu gezginlerin Minsk gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi olan Belarus Devlet Sirki, hem yetişkinlere hem de çocuklara özel hazırlanmış gösterileri ile göz dolduruyor.

Yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerindeki festivallere katılan grubu, yaz boyunca yerel etkinliklerde ya da kendi salonunda izleme şansı bulabilirsiniz.

Tabii yer bulma sorunu yaşamak istemiyorsanız biletinizi online rezervasyonla önceden almayı sakın unutmayın.
•Adres: Prospekt Nezavisimosti 32, Minsk
•Giriş Ücreti: 5-77 BYN
•Web Sitesi

16. Oktyabrskaya Meydanı

Oktyabrskaya Square minsk gezilecek yerler

Minsk Belediye Binası ile arasında yaklaşık 250 metre mesafe olan Oktyabrskaya Meydanı, gerek metronun ana duraklarına ev sahipliği yapması gerekse de etrafındaki ikonik yapılar sayesinde günün her saati canlı atmosfere sahip.

Meydan, 19. yüzyılın ilk yarısında pazar alanı olarak kullanılmış. Sonrasında ise ortasına Stalin anıtı dikilerek bir toplanma ve miting yeri haline getirilmiş.

Metro inşası için gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında bulunan mamut kemikleri sayesinde bir dönem tüm dünyaya adını duyuran Oktyabrskaya’nın çevresinde Zair Azgur Anı Stüdyosu ve Kedi Müzesi gibi çok sayıda kültürel tesis bulunuyor.

Sosyalleşmek ve bir bardak içki eşliğinde koyu sohbetlere dalmak isteyen gezginlerin ilgisini çekebilecek mekânlara da meydan çevresinde sıklıkla denk gelebilirsiniz. Buraya kışın giderseniz kurulan paten pistinde keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

17. Prospekt Niezależności

Prospekt Niezaleznosci minsk tatil

Şehir merkezinde batı-doğu doğrultusunda uzanan ve kentin ana caddesi konumundaki Prospekt Niezależności, turistik açıdan önemli birçok mekâna ev sahipliği yapıyor.

Bulvar, Sovyet dönemi mimarisinin detaylarını merak edenler için adeta bir cenneti andırıyor. 15 kilometrelik uzunluğa sahip bulvarın üzerinde kendi adını taşıyan da dâhil olmak üzere 5 büyük meydan bulunuyor.

Geniş cadde, aynı zamanda yerel mutfağı tanımanızı kolaylaştıracak restoranları ve cazip alışveriş fırsatlarını üzerinde barındırıyor.

Adının dilimizdeki karşılığı Bağımsızlık Bulvarı olan Prospekt Niezależności’de gezerken şimdiye kadar anlattıklarım dışında daha birçok yeri ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.

Ticaret Birliği Kültür Sarayı, Yanka Kupala Parkı, Cumhuriyet Sarayı ve Belarus Devlet Üniversitesi bunlardan birkaçı. Yalnız uzunluğunu hesaba katınca bulvarı baştan sona yürümek çoğu zaman zorlayıcı olabiliyor.

Eğer zamandan ve enerjiden tasarruf etmek isterseniz yalnızca bulvar boyunca yolcu taşıyan otobüslere binebilirsiniz.

18. St Elisabeth Manastırı

st elisabeth Manastırı mink tatili

1999 yılında kurulan St Elisabeth Manastırı, içerisinde barındırdığı kültürel zenginlikler ve etkileyici mimarisi ile gezginleri kendisine çekmeyi başarıyor.

Mimar N.M. Diadko’nun tasarımında Orta Çağ dönemi Rus kiliselerinden ilham aldığı manastır, adını tüm hayatını hayır işlerine adamış olan Prenses Elisabet’ten alıyor. Yapı içerisinde yaşamlarını sürdüren rahibeler, yine prensesin adıyla anılan ve 1994 yılında kurulan kardeşliğe bağlılar.

St Elisabeth Manastırı’nın sakinleri, bir yandan ruhani görevlerini yerine getirmek için çaba harcarken diğer taraftan topluma yarar sağlayacak projelerde görev alıyor.

Bu doğrultuda ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak adına bazı günlerde çeşitli ürünlerin satışı yapılıyor. Geniş katılımın olduğu törenlere ev sahipliği yapan manastırın, aynı amaç doğrultusunda çalışan bir de rehabilitasyon merkezi bulunuyor.
•Adres: Ulitsa Vygotskogo 6, Minsk
•Web Sitesi

19. KGB Merkezi

KGB Merkezi minsk gezi rehberi

Bağımsızlık Bulvarı’nın tam ortasına geldiğinizde tüm bloğu tek başına kaplayan eski KGB Merkezi‘ni kolayca fark edebilirsiniz. Belarus’un Sovyetler Birliği’ne bağlı olduğu dönemde Devlet Güvenlik Komitesi adı altında çalışmalarını yürüten merkez, sarı rengi ve Neoklasik tarzı ile zaten etrafındaki yapılardan tamamen ayrı bir görünüm sergiliyor.

Kimi bölümlerinde Stalinist tarzda unsurların da göze çarptığı yapının tasarımını, Mikhail Parusnikov ve Gennady Badanov üstlenmiş.

Ülke tarihine damgasını vurmuş birçok karanlık olayın yaşandığı KGB Merkezi’nin tam karşısındaki sokağa doğru ilerlerseniz Cheka’nın kurucusu Felix Dzerzhinsky’yi tasvir eden büstü görebilirsiniz.
•Adres: pr Nezalezhnastsi 17, Minsk

20. GUM (AVM)

GUM Alışveriş Merkezi minsk gezilecek yerler

Minsk gezilecek yerler listesini, alışveriş tutkunlarını memnun edeceğini düşündüğüm GUM‘ı anlatarak noktalamak istiyorum.

Çünkü Sovyet döneminden kalma en önemli simgelerden biri olan alışveriş merkezi, hem ürün çeşitliliği hem de gayet uygun fiyatları ile Minsk’te tatil yapanların adeta uğrak noktası haline gelmiş durumda. Üstelik alışveriş merkezi, Doğa Avrupa’ya özgü havası ile misafirlerine ilginç deneyimler yaşatmayı da ihmal etmiyor.

1951 yılından beri hizmet veren GUM, Minsk’in ilk büyük alışveriş merkezi olma özelliği taşıyor. Mimari özellikleriyle de dikkat çeken alışveriş merkezinde neredeyse haftanın her günü farklı bir kategoride indirim yapılıyor. Ayrıca ana binası dışında şehir merkezinin farklı noktalarında şubeleri bulunuyor.
•Adres: Prospekt Nezavisimosti 21, Minsk
•Ziyaret Saatleri: 09.00-21.00
•Web Sitesi

Minsk’te Nerede Kalınır?

minsk gezilecek yerler konaklama
5 yıldızlı DoubleTree by Hilton Minsk, şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel otellerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Minsk’te nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Minsk’te konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Tsentralnyi, Leninsky, Moskovskiy ve Partizansky.

Nyamiha Metro İstasyonu’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan 5 yıldızlı DoubleTree by Hilton, Booking.com’da 2000’den beri ziyaretçinin değerlendirmesi ile 10 üzerinden 9,4 gibi muazzam puan alan, güzel bir tesis.

Eğer siz de Minsk’in tam kalbinde, tarihi şehir merkezinin yanında, temiz ve kaliteli bir yerde konaklamak isterseniz bu oteli değerlendirebilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Minsk’te nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Nerede kalınır? Tsentralnyi, Leninsky, Moskovskiy ve Partizansky çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Minsk’te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Minsk’teki en otellerden bazıları: 3★ Garni Hotel, 4★ Victoria & SPA Minsk, 5★ DoubleTree by Hilton Minsk.

Minsk gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Minsk’te keyifli vakit geçirmenizi dilerim.