Zürih Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Zürih gezilecek yerler listesi

Alp Dağları’na oldukça yakın konumda yer alan Zürih, İsviçre’nin kültürel ve ekonomik anlamda başkenti olarak nitelendiriliyor. Yazımın devamında sizleri bekleyen Zürih gezilecek yerler listesinden de kolayca anlayabileceğiniz üzere şehirdeki neredeyse her köşe başında, tarihi açıdan değerli yapılar ya da zengin koleksiyona sahip müzeler ile karşılaşabilirsiniz.

Hatta yeşil alanlarında dört mevsim keyifli vakit geçirip şehir merkezinden çok uzaklaşmadan doğa sporları olanaklarını değerlendirme imkânı bulabilirsiniz.

Tüm bu aktivitelerden arta kalan zamanınızda ise alışveriş olanaklarına ve yemek kültürünü tanımaya odaklanmayı da düşünebilirsiniz. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Altstadt (Bahnhofstrasse & Hauptbahnhof), Aussersihl & Langstrasse, Seefeld ve Enge çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Zürih’te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Zürih’teki en popüler otellerden bazıları: 3★ Motel One Zürich, 4★ citizenM Zürich, 5★ Storchen Zürich.

Yapılacak şeyler: Zürih: Feribot, Teleferik ve Otobüsle 4 Saatlik Şehir Turu ile Zürih’den Titlis Dağı Günü Turu şehirde yapmanız gereken en popüler aktivitelerden.

Zürih Gezilecek Yerler Listesi

Zürih gezilecek yerler listesinde yer alan noktaların harita konumları, Zürih haritası
Zürih gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Zürih’te gezip görülmesi gereken en güzel yerler:
1.Bahnhofstrasse
2.Uetliberg
3.Grossmünster
4.Fraumünster Kilisesi
5.St. Peterskirche
6.Zürih Gölü
7.Lindenhof
8.Landesmuseum
9.Kunsthaus Zürich
10.Opernhaus Zürich
11.Niederdorf
12.Zürich Zoologischer Garten
13.Botanik Bahçesi
14.Bürkliplatz
15.Rietberg Museum
16.Wasserkirche
17.Chinagarten
18.Limmat
19.FIFA World Football Museum
20.Rathaus

1. Bahnhofstrasse

Bahnhofstrasse Zürih seyahati

Zürih Gölü’nü Merkez Tren İstasyonu’na bağlayan Bahnhofstrasse, lüks tanımına yeni bir boyut katıyor. Bu nedenle eskiden kenti çevreleyen hendeğin bulunduğu alan üzerine inşa edilen 1,4 kilometre uzunluğundaki bulvar, kalburüstü markaların sunduğu fırsatları değerlendirmek isteyen alışveriş tutkunları tarafından Zürih gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezlerinden biri olarak görülüyor.

Dünyaca ünlü moda ve saat markalarının mağazaları ile dolu Bahnhofstrasse’nin kalbinde, dünyanın en önemli finans merkezlerinden Paradeplatz bulunuyor.

İşin açıkçası alışveriş amaçlı olmasa bile mutlaka bu caddeye zaman ayırmanızı öneririm. Çünkü yılın hangi dönemi olursa olsun burada uzun yürüyüşlere çıkmak insana ayrı bir keyif veriyor.

2. Uetliberg

Uetliberg Zürih gezilecek yerler

Kentin, gölün ve Alpler’in oluşturduğu enfes manzaranın tadını çıkartmaya niyetlendiğinizde, deniz seviyesinden 867 metre yükseklikteki Uetliberg’in zirvesine çıkabilirsiniz.

Konaklama için de tercih edebileceğiniz dağın zirvesine giden birkaç yürüyüş yolu bulunuyor. Kar yağışının başladığı kasım ayında bir hayli popüler hale gelen dağ, ayrıca Triemli ve Höckler isimli iki güzel bisiklet rotasına ev sahipliği yapıyor.

Uetliberg’de yapılabilecek popüler aktivitelerin başında piknik ve doğa yürüyüşü geliyor. Tabii çoğu gezgin, sadece manzarayı seyretmekle yetinmeyip bol bol fotoğraf çekmeye odaklanıyor.

Planet Trail, bana göre yürüyüş yapmak ve manzara izlemek için en ideal rota olarak öne çıkıyor. Bu aktiviteler sıkıcı gelecekse hava koşullarının uygun olduğu bir günde dağa çıkıp yamaç paraşütü de yapabilirsiniz.

3. Grossmünster (Great Minster)

Grossmünster Zürih tatili

Kentteki üç büyük kiliseden biri olan Grossmünster, Kutsal Roma-Cermen İmparatoru Şarlman’ın isteği doğrultusunda 9. yüzyılda inşa edilmiş.

Yerel halk arasında yaygın inanışa göre imparator, dini yapının günümüzde yükseldiği alanda kentin koruyucu azizleri Felix ve Ragula’ya ait mezarları keşfetmiş. Sonra da hiç vakit kaybetmeden görkemli kilisenin yapımını emretmiş.

Grossmünster, ülke tarihi için önemli olayların başında gelen reform hareketlerinin başlangıç noktası sayılıyor. 16. yüzyılın ilk yarısında Huldrych Zwingli ve Heinrich Bullinger önderliğinde başlayan bu hareket sonucunda Katolik kilisesinin ülkedeki gücü bir hayli azalmış.

Kilise, günümüzde bu olayı anlatan bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Rehberli turlara katılarak hem bu müzeyi ziyaret edebilir hem de çan kulesine çıkıp kent manzarasını farklı açıdan seyretme olanağına kavuşabilirsiniz.
•Adres: Grossmünsterplatz, 8001 Zürich
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Web Sitesi

4. Fraumünster Kilisesi (Church of Our Lady)

Fraumunster Kilisesi Zürih gezilecek yerler

Grossmünster’in tam karşında yer alan Fraumünster de 9. yüzyılda inşa edilmiş. Yalnız bu kilisenin yapımını, Kral Louis emretmiş.

Manastırı yüzyıllar boyunca Avrupa aristokrasisinin kadın üyeleri tarafından işgal edilen kilise, 13. yüzyıla kadar metal paraların basılması görevini üstlenmiş.

Dini yapının Zürih kentinin mülkiyetine geçmesi içinse reform hareketi tam anlamıyla başarıya ulaşıncaya kadar beklenmesi gerekmiş.

Romanesk tarzdaki Fraumünster’i gezerken akıllı telefonunuz aracılığıyla sesli rehberlik uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Böylece Marc Chagall tarafından tasarlanan ve adeta sanat eserini andıran vitray camları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yeri gelmişken Paul Bodmer’in imzasını taşıyan fresklerin de bir hayli göz alıcı olduklarını belirtmeliyim.
•Adres: Münsterhof 2, 8001 Zürich
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: CHF 5
•Web Sitesi

5. St. Peterskirche

St Peterskirche Zürih gezilecek yerler

Mimari özelliklerinden dolayı Zürih gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi önereceğim St. Peterskirche, yüksek bir yerden bakıldığında tıpkı Grossmünster gibi ihtişamlı kulesi sayesinde rahatlıkla fark edilebiliyor.

13. yüzyılın sonlarına doğru takılan saati ise Avrupa’nın en büyüğü olarak anılıyor. İlk olarak 1000 yılı civarında inşa edildiği zannedilen kilisenin bulunduğu alanda Roma dönemine ait bir kale varmış.

St. Peterskirche’nin iç kısmına girdiğinizde göreceğiniz mimari detayların büyük çoğunluğu, 18. yüzyılda gerçekleştirilen yeniden yapım sürecinden kalma. Rehber eşliğinde gerçekleştirilen gezintilerde bu detaylar hakkında konuklara ayrıntılı bilgiler aktarılıyor.

Ziyaretçiler, ardından manzara seyredebilmeleri için kilisenin kulesine çıkartılıyor. Kilise ziyaretini tamamlayınca Zürih’in en güzel yerlerinden biri olan Peterhofstatt’a gitmenizi tavsiye ederim.
•Adres: St. Peterhofstatt 2, 8001 Zürich
•Ziyaret Saatleri: 08.00-18.00
•Web Sitesi

6. Zürih Gölü (Zurichsee)

Zurichsee Zürih’te gezilecek yerler

Bir zamanlar kentin en önemli ulaşım rotası konumunda olan Zürih Gölü, günümüzde hem gezginler hem de yerel halk için kentteki en popüler cazibe noktalarından birine dönüşmüş durumda.

İsviçre’nin en büyük beşinci gölü, yaz aylarında yüzmek ve tekne gezintisine çıkmak isteyenlerin yoğun ilgisini çekiyor. Sonbahar ve kış aylarında ise kentin bu kesimine gelenler, sakin atmosferde uzun yürüyüşlere çıkma ve kafa dinleme fırsatı buluyor.

Sık orman örtüsü ile kaplı tepelerin çevrelediği Zürih Gölü, yazın “Seeüberquerung” isimli etkinlik kapsamında adeta bir şenlik alanına dönüşüyor.

Bu etkinlik kapsamında sayıları 10 bini bulan yüzücüler, Wollishofen’den Tiefenbrunnen’e uzanan parkurda kıyasıya mücadele ediyor. Kültürel turlardan hoşlanan gezginlerse ZSG tarafından işletilen teknelere binip göldeki dört adayı ziyaret etmeyi tercih ediyor.

7. Lindenhof

Lindenhof Zürih’te gezilmesi gereken yerler

Kentin kalbindeki bir vahayı andıran Lindenhof, konuklarını Eski Kent’in enfes manzarasıyla büyülüyor. Buraya geldiğinizde Limmat Nehri başta olmak üzere Zürih Belediye Binası, Grossmünster, İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ve üniversiteyi farklı açılardan görme imkânı bulabilirsiniz.

Hayranlık uyandıran manzarayı izledikten ve bol bol fotoğraf çektikten sonra oturup huzur dolu atmosferin tadını çıkartabilirsiniz. Hatta masalardan birine geçip ne kadar usta bir satranç oyuncusu olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Sükûnetin ön planda olduğu Lindenhof, tarih boyunca önemli yapılara ve olaylara ev sahipliği yapmış. Kentin bu kesiminde, 4. yüzyıla kadar bir Roma kalesi bulunuyormuş.

9. yüzyılda Şarlman’ın torunu buraya ikamet edeceği sarayı inşa ettirmiş. 1798 yılına gelindiğindeyse Fransız devrim ordularının zorlamasıyla kabul edilen anayasa Lindenhof Tepesi’nde imzalanarak yürürlüğe girmiş.

8. Landesmuseum (Swiss National Museum)

Landesmuseum Zürih’te görülmesi gereken yerler

Merkez Tren İstasyonu ile Limmat Nehri arasındaki alanı kaplayan Landesmuseum, İsviçre’nin kültürel tarihini anlatan en büyük koleksiyonu bünyesinde barındırıyor.

Görüntüsüyle peri masallarındaki şatoları akla getiren tarihi bir konakta faaliyet gösteren müze, 1898 yılında kurulmuş. Kültürel tesisin hayranlık uyandıran koleksiyonu; el yapımı objeler, günlük hayatta kullanılan eşyalar, heykeller ve tablolardan oluşuyor.

İsviçre Ulusal Müzesi’nin kalıcı koleksiyonu, “Simply Zurich” adını taşıyor. Antik dönemlerden günümüze kadarki geniş süreç içerisinde yaratılmış eserlerden oluşan bu koleksiyonu, girişin ücretsiz olduğu birinci katta inceleyebilirsiniz.

Müzenin iç avlusu ise yılın belirli dönemlerinde çeşitli sergilere ve konserlere sahne oluyor.
•Adres: Museumstrasse 2, 8001 Zürich
•Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
•Giriş Ücreti: CHF 10
•Web Sitesi

9. Kunsthaus Zürich (Museum of Fine Arts)

Kunsthaus Zürih gezisi

Temelleri 18. yüzyılın son çeyreğinde atılan Kunsthaus Zürich, büyük ölçüde Avrupa menşeli sanat eserlerinden oluşan koleksiyonu ile dikkat çekiyor.

1910 yılında Karl Moser tarafından tasarlanan binada konuklarını ağırlayan kültürel tesiste sergilenen çalışmaların en eskileri, 13. yüzyıla tarihleniyor. Eğer bu müzeyi gezi programınıza dâhil ederseniz İsveç dışındaki en büyük Munch koleksiyonunu inceleme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Konserlere ve eğitim organizasyonlarına da ev sahipliği yapan Zürih Sanatevi’nde, Alberto Giacometti’ye ait çalışmalara yer veriliyor.

Hatta Klasik Modernizm’e odaklanmış olmasına rağmen bu gösterişli sanat galerisinde Monet ve van Gogh imzalı başyapıtlar ile Rodin heykelleri dönüşümlü olarak sergileniyor. 2020 yılında açılışı yapılacak kısımla birlikte tesiste sergilenen eser sayısının artırılması planlanıyor.
•Adres: Heimplatz 1, 8001 Zürich
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: CHF 26 (Kombine Bilet)
•Web Sitesi

10. Opernhaus Zürich

Opernhaus Zürih gezi notları

Hatırlayacağınız gibi yazımın başında Zürih’in, İsviçre için kültürel anlamda yön gösterici bir şehir olduğundan bahsetmiştim. Kentin bu yönünü tanımak için ziyaret edilebilecek mekânların başında ise Opernhaus Zürich geliyor.

Sahne sanatlarından hoşlanan gezginlerin Zürih gezilecek yerler listelerine aldıkları opera binası, 1834 yılında hizmet vermeye başlamış. Yalnız o zamanlar binada, sadece tiyatro performansları sergileniyormuş.

Opernhaus Zürich’in konuklarını ağırladığı bina, yangın felaketinin ardından 1890’da inşa edilmiş. 1964 yılına kadar “Stadttheater” adıyla anılan yapı, zarif mimarisi ile göz kamaştırıyor.

Zürih Gölü’ne yakın konumdaki opera binası, gerek ev sahipliği yaptığı performanslar gerekse de konuklarına sunduğu gastronomik fırsatlarla adından sıkça söz ettiriyor.
•Adres: Falkenstrasse 1, 8008 Zürich
•Web Sitesi

11. Niederdorf

Niederdorf Zürih gezi rehberi

Zürih’in Eski Şehir bölgesinde yer alan Niederdorf, hem alışveriş fırsatları bulabileceğiniz hem de damak çatlatan lezzetlerin tadına bakabileceğiniz restoranlarla dolu bir yaya yolu.

Yerel halkın “Dörfli” adıyla andıkları cadde üzerindeki mekânlarda, fiyatlar Bahnhofstrasse ile karşılaştırıldığında çok daha uygun seviyelerde seyrediyor. Bu nedenle Limmat Nehri’nin doğu kıyısına yakın konumdaki caddedeki mağazalar, kitapçılar, restoranlar ve barlar her daim dolu oluyor.

Eğlence olanakları sayesinde güneşin batışı ile birlikte daha da hareketlenen Niederdorf’u, en renkli haliyle tanımak isterseniz seyahatinizi “Dörflifäscht” adlı fuarın yapıldığı tarihlere denk getirebilirsiniz.

Üç gün süren etkinlik boyunca cadde üzerine yemek stantları kuruluyor. Ortamsa partiler ve canlı performanslar sayesinde bir hayli şenleniyor.

12. Zürich Zoologischer Garten

Zurich Zoologischer Garten Zürih gezilecek yerler

1929 yılında açılışı gerçekleştirilen Zürich Zoologischer Garten, doğal yaşamı gözlemlemek isteyen gezginlerin Avrupa’da ziyaret edebilecekleri en iyi tesislerden biri olarak gösteriliyor.

Tamamını gezmenin aşağı yukarı 4 saat sürdüğü hayvanat bahçesi, 21 hektarlık alanı kaplıyor. Bu alan içerisinde 380 farklı türden canlı, doğal ortamlarına yakın koşullarda yaşamlarını sürdürüyor.

Zürih Hayvanat Bahçesi, çevreci kuruluşlarla ortaklaşa yürüttüğü projeler ile tanınıyor. Bu kapsamda tehlike altındaki pek çok canlı koruma altına alınırken farklı yaş gruplarına yönelik eğitim faaliyetleri yürütülüyor.

Hatta bakımı gerçekleştirilen türlere daha iyi koşullar sağlanabilmesi için 2020 yılında tesise ait alanın iki katına çıkartılması planlanıyor.
•Adres: Zürichbergstrasse 221, 8044 Zürich
•Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
•Giriş Ücreti: CHF 26
•Web Sitesi

13. Botanik Bahçesi

Zürih Botanik Bahçesi Zürih’te gezilecek yerler

Kentin karmaşasından birkaç saatliğine uzaklaşmak istediğinizde rotanızı Zürih Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Botanik Bahçesi’ne çevirebilirsiniz.

Tesis, ilk olarak 1837 yılında kurulmuş. O dönem atıl durumdaki “zur Katz” isimli siperin tasfiye edilmesiyle oluşturulan botanik bahçesi, halk oylaması sonucunda 1977 yılında şimdiki yerine taşınmış.

Küre şeklindeki seralarıyla ilgi çekici bir görünüme kavuşan Zürih Botanik Bahçesi, yaklaşık 53 bin metrekarelik alana yayılmış durumda.

Büyük bir çayır ve su birikintisi ile süslü bahçeyi gezerken 7 bine yakın bitki türünü gözlemleme imkânına kavuşabilirsiniz. Tesiste yer alan müze, botanik hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere cazip fırsatlar sunuyor.
•Adres: Zollikerstrasse 107, 8008 Zürich
•Ziyaret Saatleri: 07.00-19.00
•Web Sitesi

14. Bürkliplatz

Bürkliplatz Zürih gezilecek yerler

1881-1887 yılları arasında inşa edilen Bürkliplatz, yerel halk ve gezginler için basit bir iskele olmaktan çok daha fazla anlam ifade ediyor.

Çünkü iskele gölde dolaşan tekneleri ağırlamak dışında bir pazar yeri, sanat galerisi ve etkinlik alanı olarak kullanılıyor. Yapı ayrıca Zürih Gölü’nü ve Alpler’i kapsayan manzarası ile konuklarını mest ediyor.

Adını inşasını üstlenen Arnold Bürkli’den alan iskele, günümüzde göl çevresinde yapılacak gezintiler için en iyi başlangıç noktası olarak görülüyor. Yıl boyunca çeşitli etkinliklerin düzenlendiği yapıda, haftanın iki günü “Bürklimäärt” isimli sebze pazarı kuruluyor.

Yaz ayı boyunca her cumartesi günü buradaki bitpazarı, koleksiyon değeri taşıyan ya da ikinci el eşyalara sahip olmak isteyenlerle dolup taşıyor. Eğer şanslıysanız ziyaretiniz sırasında iskeleden başlayan sportif etkinliklere de denk gelebilirsiniz.

15. Rietberg Museum

Rietberg MuseumZürih gezilecek yerler

İsviçre’de Avrupa dışı sanat eserlerine odaklı tek kültürel tesis olma özelliği taşıyan Rietberg Museum, Zürih’in en güzel parkları arasında sayılan Rieter’de sizleri bekliyor.

Dünyanın dört bir yanından özenli çalışmalar sonrasında toplanmış göz kamaştırıcı bir koleksiyonu sanatseverlerle buluşturan müze, 1952 yılında kapılarını ziyarete açmış. Kültürel tesis, bünyesinde barındırdığı eserler kadar içinde bulunduğu yapılarla da ilgi çekmeyi başarıyor.

Rietberg Müzesi’ndeki koleksiyon, 23 bin objeden ve 37 bin fotoğraftan oluşuyor. Bu nesnelerin tamamına yakını sergi salonlarında ve ziyarete açık durumdaki depolama alanında tutuluyor.

Eserlerin geldikleri kıtalara göre kategorize edilmesi ise ziyaretçilerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor. Tabii dilerseniz rehberli turlara katılıp koleksiyon hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.
•Adres: Gablerstrasse 15, 8002 Zürich
•Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
•Giriş Ücreti: CHF 25
•Web Sitesi

16. Wasserkirche (Water Church)

Wasserkirche Zürih gezilecek yerler

Geç Gotik tarzdaki Wasserkirche’nin inşa süreci, 15. yüzyılın sonlarında tamamlanmış. Kilisenin, kentin koruyucu azizleri Felix ve Regula’nın şehit edildikleri alan üzerine inşa edildiğine inanılıyor.

Bu yüzden reform hareketleri zamanında dini yapıdan bahsedilirken “kült ibadet yeri” tanımlaması kullanılmış. Hatta azizlerin daha fazla kültleştirilmemesi ve dolayısıyla saplantılı fikirlerin ortaya çıkmaması için bina önce depoya, ardından belediye kütüphanesine dönüştürülmüş.

1942’de kapsamlı yenileme çalışmasına tabi tutulan Wasserkirche, günümüzde dini ve kültürel amaçlarla kullanılıyor. Hz. İsa ile modern insanın yaşamındaki zıtlıkları betimleyen koro pencereleri, yapıdaki en dikkat çekici bölümü oluşturuyor. Bu pencereler, Augusto Giacometti’nin imzasını taşıyor.
•Adres: Limmatquai 31, 8001 Zürich
•Ziyaret Saatleri: 12.00-15.00
•Web Sitesi

17. Chinagarten (Çin Bahçesi)

Chinagarten Zürih’te gezilecek yerler

Zürih’e kardeş şehri Kunming tarafından 1994’te hediye edilen Chinagarten, gölün sağ kıyısında yer alıyor. Çin sınırları dışında kurulmuş en büyük bahçe olarak nitelendirilen yapı grubu, alçak duvarlarla çevrelenmiş alan içerisine inşa edilmiş. Bu alanın seçiminde Çin yerleştirme sanatına, yani Geomanti’ye sadık kalınmış.

Kış aylarında kapalı tutulan Çin Bahçesi’nin merkezinde, genişçe bir gölet bulunuyor. Ortasındaki adacık, bu göletin görünümüne zenginlik katıyor.

İçerisinde evler ve küçük boyutlu bir saray bulunan bahçeye girdiğinizde Uzak Doğu’ya özgü dinginliği hemen hissedebilir, manevi huzuru kolayca yakalayabilirsiniz.
•Adres: Bellerivestrasse 138, 8008 Zürich
•Ziyaret Saatleri: 11.00-19.00
•Giriş Ücreti: CHF 4

18. Limmat

Limmat Zürih gezi notları

Kentin merkezini ikiye bölen Limmat Nehri, kaynağını Zürih Gölü’nden alıyor. Aar Irmağı’nın ikinci büyük kolu, eskiden yük taşımacılığı amacıyla yoğun şekilde kullanılıyormuş.

Bir zamanlar Ren’e kadar ulaşımın mümkün olduğu nehirde, günümüzde barajlar ve su seviyesini düzenleyen sistemler sayesinde yalnızca Platzspitz’e kadar gidilebiliyor.

Ancak kent merkezindeki tarihi dokuyu farklı açılardan gözlemleme fırsatını kaçırmak istemeyen gezginler için bu durum herhangi bir sorun oluşturmuyor.

Zürih’in Eski Kent bölgesindeki en güzel yapıları görmek için Limmat üzerinde gerçekleştirilen tekne turlarına katılabilirsiniz. Mart ve ekim ayları arasında düzenlenen bu turlar dışında iki farklı yürüyüş rotası üzeriden de belediye binası başta olmak üzere birçok cazibe noktasını ziyaret etme olanağı bulabilirsiniz.

Limmat Culture Trial isimli rota, sanat eserlerine ve tarihi yapılara odaklanan gezginlere aradıkları fırsatları sunuyor. Limmatquai ise alışverişe ve gastronomiye odaklananların beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

19. FIFA World Football Museum

FIFA World Football Museum Zürih gezisi

Futbol tutkunu gezginler için Zürih farklı bir anlam ifade ediyor. Çünkü dünya futboluna yön veren kurumların en önemlisi sayılan FIFA’nın genel merkezi bu kentte yer alıyor.

Kurum bünyesinde faaliyet gösteren FIFA World Football Museum ise küresel anlamda milyonları peşinden sürükleyen spor dalını her yönü ile tanıma fırsatı veriyor.

2016 yılında açılan FIFA World Football Museum’u gezerken futbola dair binlerce objeyi, 4 bin yazılı kaynağı ve 1.400’ün üzerinde fotoğrafı inceleme şansına sahip olabilirsiniz.

Daha da önemlisi futbol dünyasının ünlü isimlerinin katıldığı etkinliklerde yerinizi alıp keyif dolu saatler yaşayabilirsiniz. Tabii tüm bunların yanı sıra orijinal dünya kupasını görme ayrıcalığına da kavuşabilirsiniz.
•Adres: Seestrasse 27, 8002 Zürich
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: CHF 24
•Web Sitesi

20. Rathaus (Zürich Town Hall)

Rathaus Zürih tatili

Kentteki politik hayatı yakından tanımak için mimari açıdan son derece zarif bir duruş sergileyen Rathaus’u, Zürih gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Kentin yönetiminin gerçekleştirildiği ilk iki belediye binası, tamamen ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmiş. Bina günümüzdeki görünümünü ise 1694-1698 yılları arasındaki yeniden yapım süreci sonucunda elde etmiş.

Rathaus, orijinal özelliklerini büyük oranda korumaya devam ediyor. Binanın tasarımında, ağırlıklı olarak Rönesans tarzı ayrıntılara yer verilmiş. Ancak yapıya zenginlik katan Barok elementler de dikkatli gözlerden kaçmıyor.

Bu durum, tarihi objeler ve sanat eserleri aracılığıyla Zürih’in siyasi geçmişinin anlatıldığı sergilere ev sahipliği yapan yapının iç kısmında da devam ediyor.
•Adres: Limmatquai 55, 8001 Zürich

Zürih’te Nerede Kalınır?

Zürh’te nerede kalınır otel tavsiyesi Schweizerhof
4 yıldızlı Hotel Schweizerhof Zürich, şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Zürih’te nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Zürih’te konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Altstadt (Bahnhofstrasse & Hauptbahnhof), Aussersihl & Langstrasse, Seefeld ve Enge bölgeleri.

Bahnhofstrasse’nin başlangıcındaki ana istasyonun karşısında yer alan 4 yıldızlı Hotel Schweizerhof, Zürih gezilerinde merkezi bir yerde konaklamak isteyenlerin tercih edebilecekleri popüler bir otel.

Booking.com’da yaklaşık 1000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 9,1 gibi güzel bir puan alan tesis Zürih Gölü’ne yürüyerek sadece 15 dakika, Zürih-Kloten Uluslararası Havalimanı’na ise trenle yalnızca 10 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Bağımsız değerlendirmelere göre gezginlerin Zürih’te en beğendikleri kesimde yer alan otel hakkında daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Zürih’te nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Zürih gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Eğer sizin de mutlaka Zürih gezilecek yerler listesine eklemelisin dediğiniz yer varsa yorum yazarak bizimle paylaşın!

Zürih Şehir Merkezi Otel Fiyatları
Booking.com