Boston Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

Boston gezilecek yerler

Amerikan halkının İngiltere’nin boyunduruğundan kurtulmak için başlattığı özgürlük hareketinin başlangıç noktası olan Boston gezilecek yerler bakımından zengin bir içeriğe sahip. Üstelik barındırdığı birbirinden prestijli üniversiteler sayesinde kentte sosyal yaşam oldukça hareketli.

Boston Gezilecek Yerler Listesi

Kayda değer büyüklükte Türk nüfusa sahip olan kentte trafik karmaşası büyük şehirlerimizle benzerlikler gösteriyor. Ancak hizmet anlayışındaki farklılık nedeniyle popüler noktalara ulaşımı kolaylaştıracak ördek turları, Logan Ekspresi, deniz taksisi gibi seçenekler kullanıma sunulmuş.

Bu arada Boston‘da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Boston’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Quincy Market ve Faneuil Hall

Boston Quincy Market ve Faneuil Hall

Alışveriş, yeme-içme ve eğlence olanakları nedeniyle Boston gezilecek yerler listelerinize ekleyebileceğiniz Faneuil Hall, 1743 yılından beri pazar alanı ve toplantı salonu olarak kullanılıyor.

Boston Ulusal Tarih Parkı’nın bir parçası olan yapı çevresindeki sanat eserleri ve çan kulesi, çekirge şekilli rüzgâr gülü gibi ayrıntılarıyla mimari açıdan oldukça estetik duruyor.

Binanın hemen yanındaki Quincy Market ise günümüzde yerel halkın mutfak alışverişi yaptığı, restoranlarla dolu tarihi bir kapalı pazaryeri. 2 katlı binanın çevresinde sokak satıcıları ilginizi çekebilecek çok sayıda stant kuruyor.

2. Prudential Towers

Prudential Towers Boston

Boston’un en yüksek 2. binası olan Prudential Kuleleri (Prudential Towers), adını aldığı sigorta ve yatırım şirketinin yönetim merkezi olarak 1960-1964 yılları arasında inşa edilmiş.

John Hancock Kulesi’nin 11 Eylül terör saldırıları nedeniyle kapatılması sonucunda New England’ın en yüksek gözlemevi olarak anılan 50. katındaki Skywalk’ta kentin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Gözlemevinin 2 kat yukarısında ise lezzetli yemeklerin servis edildiği Top of the Hub faaliyet gösteriyor. Yapı kompleksinde alışveriş tutkunları da unutulmamış. Binanın ilk katındaki alışveriş merkezinde 70’e yakın mağaza bulunuyor.

3. Freedom Trail

Boston Freedom Trail

Kent merkezindeki Boston Common’dan, Charlestown’daki Bunker Hill Anıtı’na kadar uzanan Özgürlük Yolu (Freedom Trail), 1951 yılında gazeteci William Schofield’ın önerisiyle tasarlanmış.

Kırmızı tuğlalarla işaretlenmiş yol, aralarında mezarlık, kilise ve anıtların bulunduğu 16 farklı tarihi yapıyı birbirine bağlıyor.

Cüzi bir ücret ödeyerek satın alacağınız harita sayesinde rahatlıkla gezebileceğiniz yol üzerindeki yapıları ziyaret ederek, Amerikalılar’ın İngilizler’e karşı ayaklanmayı başlattıkları Boston’un zengin tarihi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

4. Güzel Sanatlar Müzesi

Boston gezilecek yerler Güzel Sanatlar Müzesi

450 binin üzerinde sanat eserinin sergilendiği Güzel Sanatlar Müzesi (Museum of Fine Arts), 1870 yılında kurulmuş. 1876’da halka açılan müze, 1907 yılında Huntington Bulvarı’ndaki binasına taşınmış.

Birleşik Devletler’in en büyük 4. müzesi konumundaki kültürel tesisin geniş koleksiyonunu farklı kültürlere ve sanat akımlarına ait eserler oluşturuyor. 2015 yılında Japon Bahçesi bölümü açılan müzeyi gezerken Eski Mısır Medeniyeti’ne ait değerli eşyaları, Fransız empresyonizm akımı ile yaratılmış çalışmaları, 18. ve 19. yüzyıl Amerikan sanat eserlerini görebilirsiniz.

5. Bilim Müzesi

Boston gezilecek yerler Bilim Müzesi

Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip eden gezginlerin oluşturdukları Boston gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmez parçası olan Bilim Müzesi (Museum of Science), 1830’da doğa tarihine meraklı 6 bilim insanı tarafından kurulmuş.

700’ün üzerinde interaktif sergiye sahip müzede bulunan gökevindeki şovlar ve IMAX sinema salonunda gerçekleştirilen gösterimlerle her yaş grubundan bireyin keyifli zaman geçirmesi amaçlanıyor.

Kültürel tesisteki sergiler dinozor fosillerinden, 1965’te dünyanın çevresini turlayan “Gemini” uzay aracına kadar oldukça ilgi çekici ögeleri barındırıyor.

6. New England Aquarium

Boston görülecekyerler New England Aquarium

1969 yılında halka açılan New England Aquarium, 3 boyutlu belgesellerin gösterildiği IMAX sinema salonları ve balina gözlem gezileri sayesinde ziyaretçilerine su altı yaşamı ile ilgili zengin içerik sunmayı amaçlıyor.

Atlantik Bulvarı’ndaki Merkez Rıhtımı’nda bulunan akvaryumun ana binasındaki alanlar 7 farklı temaya ayrılmış. Binanın ön kısmında ise denizaslanlarını ve fok balıklarını görmek mümkün. Balina gezilerine katılmak için nisan ile ekim ayları arasında kette bulunmanız gerekiyor.

7. North End

Boston’da gezilecek yerler North End

“Küçük İtalya” olarak da adlandırılan North End, yerleşimin başladığı 1630 yılı göz önüne alındığında Boston’un en eski yaşam alanlarından birisi.

Sınırları içerisinde Copp’s Hill Mezarlığı gibi Özgürlük Yolu dâhilinde olan tarihi mekânların bulunduğu yerleşim bölgesi, günümüzde sahip olduğu sosyal olanaklarla popülerliğini koruyor.

Boston’un finansal merkezine yürüme mesafesindeki bölgeyi konaklama, eğlence, yeme-içme ve alışveriş imkânlarını keşfetmek için ziyaret edebilirsiniz.

8. Fenway Park (Baseball Park)

Boston gezilecek yerler Fenway Park

MLB’nin kullanımdaki en eski sahası Fenway Park (Baseball Park), 1912 yılında açılmış. Bu tarihten itibaren Boston Red Sox’ın maçlarını oynadığı top sahasının tribünlerinde “The Triangle”, “Pesky’s Pole” ve “Green Monster” ismi verilmiş 3 özel bölüm yer alıyor.

40 binin altındaki kapasitesiyle ligin en küçüklerinden birisi olan saha, beşini Red Sox’ın kazandığı 10 Dünya Serisi’ne ev sahipliği yapmış. Beyzbol, hokey, futbol ve Amerikan futbolu maçları için kullanılan sahada ayrıca konserler ve dini, politik etkinlikler düzenleniyor.

Stadyumu, maçların oynanmadığı günlerde düzenlenen rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz.

9. Whale Watch Cruise

Boston Whale Watch Cruise

New England Akvaryumu’nun gözetiminde gerçekleştirilen Balina İzleme Gezisi (Whale Watch Cruise), gezginlere ömür boyu unutamayacakları bir deneyim yaşatıyor.

Kambur, pilot, mink balinası başta olmak üzere nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pek çok balina türünü gözlemleme şansına sahip olduğunuz geziler, daha önce akvaryumu anlatırken de belirttiğim gibi göç mevsimi olan nisan-ekim arasındaki dönemde yapılıyor.

3 seyir alanına sahip katamaranla çıkacağınız gezilerde deniz kuşlarını da görebilirsiniz.

10. Boston Tea Party Ships and Museum

Boston Tea Party Ships and Museum

John Adams, John Hancock önderliğinde, tam bağımsızlık için mücadele eden “Özgürlüğün Çocukları” oluşumunun 1773’te gerçekleştirdiği politik hareketi anlatan Boston Çay Partisi Müzesi (Boston Tea Party Ships and Museum), Kongre Caddesi Köprüsü yakınında faaliyet gösteriyor.

Döneme dair geniş bilgileri; canlandırmalara katılarak, belgeselleri ve interaktif sergileri izleyerek öğrenebileceğiniz müzede o dönemde kullanılan “Eleanor” ve “Beaver” isimli iki geminin kopyaları bulunuyor.

Tarihsel önemi nedeniyle Boston gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz müzede gösterilerde kullanılan sandıklardan birisi saklanıyor.

11. USS Constitution Museum

Boston USS Constitution Museum

Charlestown Donanma Tersanesi’nin içerisindeki 2 numaralı iskeledeki restore edilmiş bir binada bulunan Donanma Müzesi (USS Constitution Museum), 1972 yılında açılmış.

1797’de suya indirilen USS Constitution’ın hemen yanında olduğu müzede sergilenen koleksiyon ve interaktif gösterimlerle geminin kim tarafından tasarlandığı, yapımı ve onunla denize açılanlar anlatılıyor.

Gemi ile ilgili kayıtların bulunduğu Samuel Elliot Morison Kütüphanesi’ni bünyesinde barındıran kültürel tesiste gösterimler 4 ana gruba ayrılmış.

12. Boston Public Garden

Boston gezilecek yerler Boston Public Garden

Kentin merkezinde yer alan Boston Bahçesi (Boston Public Garden), Birleşik Devletler’in halka açık ilk botanik bahçesi olarak 1837 yılında kurulmuş.

Kurulduğu dönem için yeni sayılabilecek bitki toplama, hibritleme ve çoğaltma tekniklerinin kullanıldığı bahçenin tasarımı, Viktoryen stili dokunuşlarla zengin bir görünüme sahip olmuş.

Yerel türlerin yanı sıra farklı iklimlerde yetişen ağaçların da bulunduğu bahçenin yürüyüş yollarının üzerinde Amerika tarihinde önemli görevler üstlenmiş şahsiyetlerin heykellerini görebilirsiniz.

13. Boston Halk Kütüphanesi

Boston Halk Kütüphanesi

1848’de kurulan Boston Halk Kütüphanesi (Boston Public Library), 23 milyonun üzerinde kaynağı barındırıyor. Amerika’nın ilk kütüphanesi unvanını taşıyan tesisin barındırdığı kaynaklar başta McKim ve Johnson olmak üzere kent geneline yayılmış şubelerde tutuluyor.

Rehberli turlar aracılığıyla gezebileceğiniz iki ana bina isimlerini tasarımcılarından almışlar. Bu binalarda kütüphane hizmetlerinin yanı sıra halka açık eğitimler ve dijital servisler veriliyor.

14. John F. Kennedy Müzesi

Boston John F. Kennedy Müzesi

1939’da Franklin Roosevelt tarafından başlatılan Başkanlık Kütüphanesi geleneğinin devamı niteliğindeki John F. Kennedy Müzesi (John F. Kennedy Museum), Columbia Point’te yer alıyor.

Birleşik Devletler’in 35. başkanına adanan kütüphane ve müze binasının temeli dönemin başkanı Jimmy Carter tarafından 1979’da atılmış.

10 dönümlük bir parkın içerisinde yer alan binada Kennedy’nin döneminden kalma resmi belgeler ve kişisel özeliklerini anlatan kaynaklar bulunuyor. Kültürel yapı ayrıca Hemingway’e ait yazılara da ev sahipliği yapıyor.

15. Harvard Üniversitesi

Boston gezilecek yerler Harvard Üniversitesi

Dünyanın en prestijli yüksek öğretim kurumlarından birisi olan Harvard Üniversitesi (Harvard University), 1636 yılında kurulmuş. Üniversiteyi Boston gezilecek yerler listenize almanızı önerme nedenim, mimari açıdan değerli pek çok binaya ve zengin koleksiyonlarıyla bilgi dağarcığınızı genişletecek çok sayıda müzeye ev sahipliği yapması.

3 ana kampüsü olan eğitim kurumunda ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında Massachusetts Hall, Harvard Sanat Müzesi, Doğal Tarih Müzesi ve Arthur M. Sackler Müzesi geliyor.

Boston’da Gezilecek Diğer Yerler

Eğer Boston seyahatinizde zaman sorununuz yoksa;
•Massachuset Teknoloji Enstitüsü (Massachuse Instute of Technology)
•Tiyatro Bölgesi (Theater District)
•Boston Çocuk Müzesi (Boston Children’s Museum)
•Old North Kilisesi (Old North Church)
•Copley Meydanı (Copley Square)
•Boston Limanı’nı (Boston Port) Boston gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Boston’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Boston’da konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Revere Hotel Boston Common adlı tesise göz atabilirsiniz.

Şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve diğer otel tavsiyelerimizi Boston’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şehirde yer alan tüm otelleri incelemek için şu linke tıklayabilirsiniz.

Boston’da nerede kalınır Revere Hotel Boston Common
4 yıldızlı Revere Hotel Boston Common, konaklama için güzel bir seçenek.

Boston gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler paylaştım.

Umarım bu yazı Boston seyahatiniz öncesinde sizler için faydalı bir kaynak olmuştur. Boston’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim.