Male Gezilecek Yerler

Male gezilecek yerler listesi

Hint Okyanusu’nda yer alan Male, 1.200 adadan oluşan Maldivler’in başkenti konumunda. Kentte turizm monarşinin yerini cumhuriyete bırakması sonrasında hızla gelişmiş. Bu gelişimi yapay ada projeleri ile destekleyen kent yönetiminin yoğun çabası sonucu 2004 tsunami felaketinin yarattığı hasarın izlerini temizlemeyi başaran Male gezilecek yerler bakımından çeşitliliğiyle hayranlık topluyor.

Male Gezilecek Yerler Listesi

Male’ye gitmek için en uygun dönem, Muson yağmurlarının etkisini yitirdiği Ocak-Nisan arası. Sıcaklıkların yıl boyunca sabit olduğu kentte konaklama söz konusu olduğunda oteller veya resortlar arasından seçim yapmanız gerekiyor. Yüzölçümünün küçüklüğünden dolayı konaklama alanlarından gezilecek yerlere ulaşmak için kente gelen gezginlerin en sık kullandıkları yöntem yürümek.

1. Cumhuriyet Meydanı (Jumhooree Maidhaan)

Jumhooree Maidhaan Male Maldivler

Male gezilecek yerler listesi oluştururken ilk sırayı siz de benin gibi kentteki sosyal ve siyasi hayatın merkezi olan Cumhuriyet Meydanı’nı koyabilirsiniz. 1989 yılında inşa edilen meydan gün içerisinde dinlenmek, rahatlamak ve sosyalleşmek isteyen pek çok kişiyi konuk ediyor. Adanın kuzey sahilinde konumlanmış alanın sağ tarafında büyük bir Maldiv bayrağı dalgalanıyor. Ayrıca sık sık politik eylemler düzenlendiği için meydanın bir tarafında Male Polis Merkezi konuşlanmış.

2. Cuma Camii (Hukuru Miskiiy)

Maldivler gezilecek yerler Hukuru Miskiiy

Kentin en eski ve şatafatlı yapılarından birisi olan Cuma Camii, I. İbrahim İskender tarafından 1658 yılında inşa ettirilmiş. Dini yapının inşası için seçilen alan daha önceden adanın İslamiyeti kabul eden ilk hükümdarı Muhammed Bin Abdullah’ın emriyle 1153’te yaptırılmış eski bir cami bulunuyormuş. Yapımında mercan kayası kullanılan cami duvarlarını süsleyen İslami öğeler sayesinde oldukça ilgi çekiyor. Tasarım açısından sıra dışı sayılabilecek bir minareye sahip tarihi yapının tam karşısında Muliaage Sarayı ve Medhu Ziyaarath Türbesi yer alıyor.

3. Muliaage Sarayı (Muliaage Palace)

Male gezilecek yerler Muliaage Palace

Kentin tarihi bölgesi Henveiru’nun en önemli yapıları arasında sayılan Muliaage Sarayı, Sultan III. Muhammed Şemsettin tarafından oğlu ve varisi Prens Hasan İzzettin için 1914-1919 yılları arasında inşa ettirilmiş. Seylan’da koloni döneminde popüler olan bungalow stiliyle tasarlanan saray, monarşinin sonlanmasının ardından cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklar için kullanılmış. Yapı, günümüzde cumhurbaşkanlığı çalışma ofisi olarak kullanılmaya devam ediyor.

4. İslam Merkezi (Islamic Center)

Islamic Center Male Maldivler

Cumhuriyet Meydanı’nın kuzeyinde kalan İslam Merkezi, Cumhurbaşkanı Maumoon Abdul Gayoom tarafından 1984 yılında açılmış. Altın renkli kubbesi sayesinde liman bölgesinden kolayca fark edilebilen yapının inşasına Körfez Ülkeleri, Pakistan, Brunei ve Malezya finansal açıdan destek olmuş. Beyaz mermer kullanılarak inşa edilen dini yapının dış bölümündeki sadelik, iç kısmında yerini ahşap oymalarına ve Arapça süslemelere bırakıyor. Aynı anda 5 binden fazla kişinin ibadet edebildiği merkez, 2008 yılından beri İslam İşleri Bakanlığı’na ev sahipliği yapıyor.

5. Sultan Parkı ve Ulusal Müze (Sultan Park and National Museum)

Sultan Park Male Maldivler

Bir zamanlar sarayın bir parçası olan Sultan Parkı ve 1952’de açılmış Ulusal Müze, kültürel içerikleri sayesinde gezginlerin Male gezilecek yerler listelerinde kendilerine yer buluyor. Parkın içerisinde sarayın günümüze ulaşabilmiş bölümlerinin yanı sıra kafeler, restoranlar ve bahçeler bulunuyor. İhtişamlı saraydan 1968 yangını sonrasında günümüze ulaşabilmeyi başarmış 3 katlı bina, yarım yüzyıldan fazla süredir müze binası olarak kullanılıyor. Kültürel tesiste ülkenin İslam öncesi dönemine ait günlük hayatta kullanılan eşyaların yanı sıra eski Budist tapınaklarının oymaları sergileniyor.

6. Male Balık Pazarı (Male Fish Market)

Male gezilecek yerler Male fish MarketKent kültürünü anlamak için ziyaret edilebilecek en doğru mekânlardan bir diğeri, Cumhuriyet Meydanı’nın batısında yer alan Male Balık Pazarı. Yerel balıkçıların avladığı yüzlerce ton balığından oluşan sergilerin, pazarlık yapan insanların ve işçilerin fotoğraflarını çekebileceğiniz pazar yeri aynı zamanda Male’nin çevresini saran suların ne kadar bereketli olduğunu gösteriyor. Merak edenler için söyleyeyim, pazar sık sık yıkandığı için oldukça temiz ve balık kokusu rahatsız edecek boyutta olmuyor.

7. Tsunami Anıtı (Tsunami Monument)

Tsunami Monument Male Maldivler

Boduthakurufaanu Magu’da yer alan Tsunami Anıtı, 2004 yılında Endonezya’nın Aceh kentinde meydana gelen depremin yol açtığı dev dalgalar sonucu kaybedilen yaşamların anısına dikilmiş. Manevi değerinin yanı sıra tasarımıyla da ilgi çeken anıtı çevreleyen küreler felaketten etkilenen 20 adayı, bu kürelerin yukarı doğru yönlendirilmiş olması suların yükselişini temsil ediyor. Anıtın merkezinde yer alan dikey çubuklara ise kurbanların isimleri kazınmış. Eserin bulunduğu bölge yürüyüş yapmak için de oldukça uygun. Burada zaman geçirirken karnınız acıkırsa anıtın hemen arkasında kurulan stantlardan yerel lezzetler satın alabilirsiniz.

8. Medhu Ziyaarath Türbesi

Male gezilecek yerler Medhu Ziyaarath

12. yüzyılda Fas’tan Maldivler’e gelerek bölge halkını İslam dinine geçmeye ikna eden din âliminin ebedi ikametgâhı olarak inşa edilen Medhu Ziyaarath Türbesi, Cuma Camii yakınında görebileceğiniz bir başka önemli yapı. Yerel halk, mekâna Abdul Barakat Yoosuf Al Barbary’e şükranlarını sunup dua etmek, gezginlerse ağırlıklı olarak özgün mimarisini incelemek için ziyaret ediyor. Türbede ayrıca Maldiv tarihi için önemli bir başka şahsiyet olan Sayyid Rasgefaanu’nun da naşı bulunuyor.

9. Hulhumale Adası (Hulhumale Island)

Hulhumale Island Male’de gezilecek yerler

Male Limanı’ndan hareket eden feribotlar vasıtasıyla kısa süre içerisinde ulaşabileceğiniz yapay Hulhumale Adası, yerleşime 2004 yılında açılmış. Turistik cazibeyi artırarak bölge ekonomisini geliştirmesi amacıyla inşa edilen ada günümüzde eşsiz okyanus manzarasına sahip çok sayıda kafeye ve restorana ev sahipliği yapıyor. Bu mekânlar dışında adada görülmeye değer bir diğer nokta, doğusunda bulunan yapay kumsal. Hulhumale’de zaman geçirdikten sonra komşusu Hulhule’ye karayolunu kullanarak geçebilirsiniz.

10. Munnaaru

Cuma Camii’nin bir parçası olan Munnaaru, oldukça hoş görünüme sahip mimarisi ile birçok deneyimli gezgine göre Male gezilecek yerler listesine mutlaka alınması gereken bir mekân. Cami ile aynı dönemde inşa edilen minare yüzlerce yıl boyunca kent halkına namaz saatlerini hatırlatmak için kullanılmış. Türdeşlerinden oldukça farklı tasarımla inşa edilmiş tarihi yapı, günümüzde ise kültürel miras statüsünde korunuyor.

11. Chandhanee Magu Caddesi

Chandhanee Magu Male Maldivler

Kentin en yoğun yerlerinden birisi olan Chandhanee Magu Caddesi, alışveriş tutkunları için cazip fırsatları bünyesinde barındırıyor. Ağırlıklı olarak hediyelik veya hatıra olarak değerlendirilebilecek dükkânların sıralandığı caddede, fahiş fiyatlarına rağmen en çok ilgiyi köpekbalığı dişleri çekiyor. Bunlar dışında el yapımı ahşap oymalar ve dokumalar, çay çeşitleri, tişörtler cadde üzerindeki mekânlarda sıkça karşınıza çıkacak ürünlerin başında geliyor.

12. Artificial Beach

Male’de görülecek yerler Artificial Beach

Kentin doğusundaki sahile inşa edilmiş olan Yapay Plaj, konuklarına deniz keyfinin yanı sıra kültürel aktivitelere katılma olanağı veriyor. Etrafı kafelerle çevrili plaj, aynı zamanda rekreasyon alanının bir parçası olduğu için gündüz yüzmek ve güneşlenmek dışında su sporlarıyla vakit geçirebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Akşamlarıysa canlı müzik performanslarını izleyebilir, karnavallara katılabilirsiniz.

13. Theemuge

Adını Maldivleri yöneten ilk Müslüman Hanedan’dan alan Theemuge, 1992-1994 yılları arasında inşa edilmiş. Geçmişte kraliyet ailesine ait tarihi bir yapının kalıntıları üzerinde yükselen saray, uzun süre cumhurbaşkanlığı konutu olarak kullanılmış. Maumoon Abdul Gayyoom döneminde popülaritesi fazlasıyla artan yapı, unvanını 2008 seçimlerinin ardından Muliaage’a kaptırmış. O günden beri Maldiv Yüksek Mahkemesi’ne ev sahipliği yapan binada ülkenin eski cumhurbaşkanlarından İbrahim Nasir’in mezarı bulunuyor.

14. Hulhumale Plajı (Hulhumale Beach)

Male Maldivler Hulhumale Beach

Ziyaretçilerine okyanusun maviliklerini keşfetme ve Maldiv güneşinin tadını keyifle çıkarma fırsatı sunan Hulhumale Plajı, adını aldığı yapay adanın doğu sahiline inşa edilmiş. Özellikle kışın yaşanan kurak mevsimde buraya giderseniz, plajın sunduğu tüm nimetlerden fazlasıyla yararlanabilirsiniz. Palmiye ağaçlarıyla çevrelenmiş kumsalın arkasında oldukça uygun fiyatlı çok sayıda otel bulunuyor. Ayrıca bölge yeme-içme olanakları açısından da tatmin edici seviyede.

15. Thilafushi

Thilafushi Maldivler tatili

Male gezilecek yerler listesinin son sırasını, çoğu adası yeryüzündeki cennet olarak nitelendirilen Maldivler’in karanlık, ama bir o kadar da turistleri kendine çeken kısmı olarak anılan Thilafushi’ye ayırdım. Bölgenin en sığ atolü Thilafalhu üzerine 1990 yılların başlarında inşa edilmeye başlanan yapay ada, beyaz kumlu sahili sayesinde uzun süre turistlerin ilgisini çekmiş. Zaman içerisinde adada ağır sanayi faaliyetlerinin artmasıyla çöp dağları yükselmiş. Yapay oluşum üzerindeki bu değişimin sonucu olarak deniz keyfi için bölgeye gelen bireyler yerlerini macera ve adrenalin tutkunu gezginlere bırakmış.