Frankfurt Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Frankfurt gezilecek yerler blog rehber

Frankfurt gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Main Nehri kıyısına kurulu Frankfurt, tarihi dokunun modern dokunuşlarla zenginleştiği, keyif dolu bir tatil destinasyonu.

Kent, Almanya‘nın ticari ve finansal bakımdan merkezi olarak kabul görüyor. Asırlardan beri ekonomik açıdan güçlü olmasının getirdiği avantajı iyi kullanan Frankfurt, yalnızca II. Dünya Savaşı’nın izlerini silmekle yetinmemiş.

Almanya’nın 5. büyük kenti, yeniden inşa döneminde günümüzde gezginlerin gözdesi olmasını sağlayan birçok özelliğe de sahip olmuş.

Edindiğim deneyimler ışığında hazırladığım Frankfurt gezilecek yerler listesi ile kenti gezip görmeye değer bir destinasyon haline getiren mekanların en önemlilerinin hangileri olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Altstadt, Bahnhofsviertel & Gutleutviertel, Sachsenhausen, Gallusviertel ve Westend çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Frankfurt’ta nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Frankfurt’ta konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden bazıları: 3★ Motel One Frankfurt-Römer, 4★ NH Collection Frankfurt City ve 5★ Jumeirah Frankfurt.

Yapılacak şeyler: Günlük İndi Bindi Skyline veya Ekspres Şehir Turu ve Frankfurt Şehir Cruise: 1 ya da 2 saat şehirde katılabileceğiniz en popüler turlardan bazıları.

Frankfurt Gezilecek Yerler Listesi

Frankfurt haritası
Frankfurt gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Frankfurt’ta gezip görülmesi gereken yerler:
1.Römerberg Meydanı
2.Frankfurt Cathedral
3.Palmengarten
4.Goethe Evi
5.Eski Opera Binası
6.Senckenberg Müzesi
7.St Paul Kilisesi
8.Städel Museum
9.Main Tower
10.Zeil Caddesi
11.Eiserner Steg
12.Eschenheimer Turm
13.Museumsufer
14.Frankfurt Zoological Garden
15.Museum MMK für Moderne Kunst
16.Goethestrasse
17.Hauptwache
18.Deutsches Filmmuseum
19.Sachsenhausen Old St Nicholas Church
20.Alman Mimarlık Müzesi

1. Römerberg Meydanı

Romerberg Meydanı Frankfurt gezilecek yerler

Kentin bir zamanlar kalbi sayılan, günümüzde ise tarihi atmosferi ile gezginleri kendisine hayran bırakan Römerberg Meydanı‘nı, Frankfurt gezilecek yerler listenizin ilk sırasına yazabilirsiniz. Böylece kentin II. Dünya Savaşı öncesinde sahip olduğu etkileyici Orta Çağ atmosferinin yansımalarını gözlemleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Savaşın ardından aslına uygun olarak tekrardan inşa edilen tarihi yapıları bir kenara koyacak olursak meydan, kafeleri ve mağazaları ile gerçekten de ziyarete değer bir profil sergiliyor.

Römerberg Meydanı, adını 600 yıldan uzun süredir kentin yönetildiği belediye binasından alıyor. Aralık ayında kurulan Noel pazarı ile renklenen meydandaki Frankfurt Katedrali de ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken yapıların başında geliyor.

Buradan ayrılmadan önce Gotik mimariye sahip Wharfinger’s Tower‘ı ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Dilerseniz Frankfurt: Old Town Rehberli Yürüyüşü adlı tura katılarak da bölgeyi keşfedebilirsiniz. Turu incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Otel Tavsiyesi: Eğer şehrin bu tarihi ve turistik noktasında konaklamak isterseniz 3 yıldızlı Motel One Frankfurt-Römer adlı otele göz atabilirsiniz.

2. Frankfurt Cathedral (Cathedral of St Bartholomew)

Frankfurt Cathedral Frankfurt görülecek yerler

Hazır bahsi geçmişken 95 metre uzunluğundaki çan kulesi ile kent silüetine görkem katan Frankfurt Katedrali hakkında sizlere detaylı bilgi vermenin doğru olacağını düşünüyorum.

Resmi adı Aziz Bartholomew İmparatorluk Katedrali olan dini yapı, 1550 yılında açılmış. Katedral, Gotik mimarisi ile pek çok gezgini eski kent merkezinin kalbine çekmeyi başarıyor.

Sanat ve tarih tutkunları ise Frankfurt Katedrali’nin bünyesindeki müzeyi ziyaret programlarına dâhil ediyor. 1987 yılında kurulan kültürel tesis, yapının bir zamanlar manastır olarak kullanılan bölümünde yer alıyor.

Katedral hazinesinin zenginliğini gözler önüne seren müzede, çağdaş sanat eserleri de sergileniyor.
•Adres: Domplatz 1, 60311 Frankfurt am Mai
•Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
•Giriş Ücreti: €2
•Web Sitesi

3. Palmengarten

Palmengarten Frankfurt’ta gezilecek yerler

Kalabalık atmosfere sahip meydanda ve katedralde zaman geçirdikten sonra kafa dinlemek isterseniz rotanızı hemen Palmengarten‘e çevirebilirsiniz.

Kent sınırları içerisindeki en büyük yeşil alanlardan biri olan Grüneburgpark‘ın bitişiğindeki botanik bahçesi, 1871’de kurulmuş.

Günümüzde Frankfurt Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışmalarına devam eden tesis “Bitkiler, Yaşam, Kültür” mottosu ile ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatıyor.

Adının dilimizdeki karşılığı “Palmiye Bahçesi” olan botanik bahçesi, bünyesinde çok sayıda tropik sera, gül bahçesi, bambu korusu ve kaya bahçesi barındırıyor. Bunlara ek olarak çocuklar buraya geldiklerinde, oyun bahçelerinde yaşıtları ile birlikte eğlenme fırsatı buluyor.

Dilerseniz trene binip çevrede sizleri bekleyen güzellikleri keşfedebilir veya tesisin ortasındaki gölette kayıkla gezintiye çıkabilirsiniz. Hatta yazın gerçekleştirilen açık hava konserlerini de izleyebilirsiniz.
•Adres: Siesmayerstraße 61, 60323 Frankfurt am Main
•Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
•Giriş Ücreti: €7
•Web Sitesi

4. Goethe Evi (Goethehaus)

Goethe Evi Goethe House Museum Frankfurt gezilecek yerler

Müttefik bombardımanı nedeniyle bodrum katı haricindeki tüm bölümleri tamamıyla yıkılan ve savaşın ardından aslına uygun olarak yeniden inşa edilen Goethe Evi, edebiyata ilgi duyan gezginler için ayrı bir anlam ifade ediyor.

Yazar, filozof ve devlet adamı Johann Wolfgang von Goethe‘nin doğduğu 4 katlı evin içerisine girdiğinizde, burjuva stili yaşam tarzını yansıtan dekoratif objelerle dolu odalarda birbirinden güzel sanat eserlerini yakından inceleyebilirsiniz.

Goethe’ye ait eşyaların sergilendiği kültürel tesisteki eserler, Almanca konuşulan coğrafyada yaşamış ve farklı üslupları benimsemiş önemli sanatçıların imzasını taşıyor.

Bu doğrultuda Goethe Evi’nde Geç Barok’tan Sturm ve Drang’a, Klasikleşme’den Biedermeier’e kadar farklı dönemlerden izler taşıyan çalışmaları görme fırsatı yakalayabilirsiniz.
•Adres: Großer Hirschgraben 23-25, 60311 Frankfurt am Main
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €7
•Web Sitesi

5. Eski Opera Binası (Alte Oper)

Eski Opera Binası Alte Oper Frankfurt Frankfurt görülecek yerler

İtalyan Rönesans tarzının tüm görkemini gözler önüne seren Eski Opera Binası, Frankfurt gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim bir diğer kültürel tesis.

Bina, Richard Lucae’nin tasarımına bağlı kalınarak ve Philipp Holzmann’ın finansal desteği ile 1873-1880 yılları arasında inşa edilmiş.

Ancak çoğu yapı gibi opera binası da İkinci Dünya Savaşı esnasında gerçekleştirilen bombardımandan fazlasıyla nasibini almış. Buna rağmen gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda hem dış cephesi hem de ana salonu aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş.

Eğer ana salonunda sergilenen birbirinden güzel performansları izlemeye niyetiniz yoksa Eski Opera Binası’nı gezmenin tek yolu, rehberli turlara katılmaktan geçiyor.

Turlar, yaklaşık 90 dakika sürüyor ve gerçekleştirildikleri zaman aralığı etkinlik takvimine göre belirleniyor. Ayrıca saate ve katılıma bağlı olarak tur fiyatlarına 1-2 Euro’luk eklemeler yapılabiliyor.
•Adres: Opernplatz 1, 60313 Frankfurt am Main
•Giriş Ücreti: €7 (Tur)
•Web Sitesi

6. Senckenberg Müzesi (Senckenberg Natural History Museum)

Frankfurt’ta gezilecek yerler Senckenberg Natural History Museum

Görlitz ve Dresden’de de şubeleri bulunan Senckenberg Müzesi, Frankfurt’ta doğa tarihi alanına yoğunlaşmış en büyük kültürel tesis olarak gösteriliyor.

200 yıllık süreçte toplanan ve eşine az rastlanır özelliklere sahip koleksiyonu, müzenin yoğun ilgi görmesini sağlıyor. Tabii, 1904-1907 yılları arasında inşa edilmiş Neo-Barok binası da müzenin cazibesini bir kat daha artırıyor.

Senckenberg Doğa Tarihi Müzesi‘ni ziyaret ettiğinizde, Avrup’anın en büyük dinozor fosili koleksiyonunu detaylıca inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Bu koleksiyonda, Grube Messel’deki kazı alanından getirilen parçalar da bulunuyor.

Yalnız tesiste kuşlara ayrılan bölüme de mutlaka zaman ayırmanızı öneririm. Şu an taşınma sürecinde olan müzenin önümüzdeki 5 yıl içerisinde yeni binasına geçmesi planlanıyor.
•Adres: Senckenberganlage 25, 60325 Frankfurt am Mai
•Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
•Giriş Ücreti: 10
•Web Sitesi

7. St Paul Kilisesi (Paulskirche)

Paulskirche Frankfurt’ta gezilecek yerler

Tatil için Frankfurt’a seyahat etmeye karar verdiğinizde, Almanya’nın tek bayrak altında toplanmış bir ülke haline gelmesine imkân tanıyan olaylara ev sahipliği yapan St. Paul Kilisesi‘ni ziyaret etme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Alman parlamentosu, 1848 yılında inşa edilen kilisede ilk oturumunu gerçekleştirmiş. Neo-klasik tarza sahip dini yapı ayrıca ülkenin ilk anayasasının oluşturulduğu toplantılara şahitlik etmiş.

Yapımında kırmızı tuğla tercih edildiği için çarpıcı bir görünüme kavuşan St. Paul Kilisesi, parlamentonun dağılmasının ardından çeşitli anma törenleri için kullanılmış.

Mekân, günümüzde ise dini fonksiyonundan bir hayli uzaklaşmış durumda. Yıl boyunca çeşitli sanat koleksiyonlarının sergilendiği yapıya, Frankfurt Kitap Fuarı‘nın gerçekleştirildiği dönemde giderseniz hoş vakit geçirmenizi sağlayacak etkinliklere denk gelebilirsiniz.
•Adres: Paulsplatz 11, 60311 Frankfurt am Main
•Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00

8. Städel Museum

Stadel Museum Frankfurt’ta görülmesi gereken yerler

Avrupa sanatının 14. yüzyıldan günümüze kadarki süreçte yaşadığı değişiklikleri eşsiz sanat eserleri aracılığıyla anlamak için gezi programınızda Städel Museum‘a yer verebilirsiniz.

1815 yılında kurulan müze, adını iş insanı Johann Friedrich Städel’den alıyor. Kültürel tesiste sergilenen eserlerin büyük bölümü, Rönesans, Barok ve Erken Modern dönemlerinden izler taşıyor.

Avrupa sanatının 700 yıllık dönemine ışık tutan Städel Müzesi’nde; Cranach, Dürer, Botticelli, Monet, Picasso gibi usta isimlerin imzasını taşıyan çalışmalar sanatseverlere sunuluyor. Haliyle müzeye ilgi özellikle turizm sezonunda bir hayli artıyor.

Eğer uzun bilet kuyruğunda vakit kaybetmek istemezseniz kurumun resmi web sitesi üzerinden online bilet rezervasyonu yaptırabilirsiniz.
•Adres: Schaumainkai 63, 60596 Frankfurt am Main
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €14
•Web Sitesi

9. Main Tower

Frankfurt gezi rehberi Main Tower

Frankfurt’un modern yüzünü temsil eden Main Tower, 1996-1999 yılları arasında inşa edilmiş. Landesbank ve Merrill Lynch gibi küresel çapta üne sahip firmaların yönetim merkezlerinin bulunduğu kule, aslında iki farklı yapıyı bünyesinde barındırıyor.

Bu yapılardan birinin klasik, diğerinin ise daha çağdaş çizgide tasarlanmış olması, Main’e sıra dışı bir tarz kazandırıyor.

Main Tower’ın girişinde, ziyaretçileri iki çarpıcı sanat çalışması karşılıyor. Bu çalışmalara ek olarak gökdelen, yıl boyunca birçok sergiye ev sahipliği yapıyor.

Yapının zeminden 200 metre yükseklikteki gözlem terası, konuklarına enfes kent manzarası sunuyor.
•Adres: Neue Mainzer Str. 52-58, 60311 Frankfurt am Main
•Ziyaret Saatleri: 10.00-21.00
•Giriş Ücreti: €7,50
•Web Sitesi

10. Zeil Caddesi

Zeil Caddesi Frankfurt gezilecek yerler

Seyahat ettiğiniz şehirlerdeki alışveriş olanaklarından yararlanmak hoşunuza gidiyorsa Frankfurt gezilecek yerler listenize 1,2 kilometre uzunluğundaki Zeil Caddesi‘ni ekleyebilirsiniz.

Geceleri yüksek bir noktadan bakıldığında ışıl ışıl görünümü ile hemen dikkatleri üzerine çeken cadde, sosyal açıdan da son derece hareketli yapıya sahip. Ancak yalnızca yaya trafiğine açık cadde, üzerinde sıralanan mağazalar sayesinde alışveriş konusunda kentin en önemli bölgesi olma özelliği taşıyor.

Hauptwache ve Konstablerwache arasında uzanan Zeil Caddesi‘nde gezerken Armani, Versace gibi lüks markalara ait mağazalarda alışveriş yapma ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Özgün tarza sahip ürünlere sahip olmak niyetindeyseniz bağımsız tasarımcıların butiklerine de yönelebilirsiniz.

MyZeil, Nordwestzentrum, HessenCenter, Skyline Plaza Frankfurt adlı modern alışveriş merkezlerinin bulunduğu cadde, ayrıca yerel mutfağı tanımak isteyenlere harika fırsatlar sunuyor.

11. Eiserner Steg

Eiserner Steg Frankfurt’ta gezilmesi gereken yerler

Main Tower’dan kent manzarasını kuş bakışı seyretmek size yeterli gelmezse farklı açılardan kentin güzelliğini gözler önüne seren Eiserner Steg‘i ziyaret edebilirsiniz.

Köprü, Eski Şehir bölgesi ile Sachsenhausen‘i birbirine bağlıyor. Araç trafiğine kapalı olduğu için de konuklarına güvenli bir ortam sunuyor.

20. yüzyılın sonuna kadar köprü yalnızca manzara izlemek ve karşıya geçmek isteyenlerin ilgisini çekiyormuş. Ancak 2000 yılı itibariyle çiftler, aşklarını simgeleyen kilitleri köprünün dört bir yanına asmaya başlamış. Haliyle ortaya renkli görüntüler çıkmış.

Eiserner Köprüsü, Main Nehri üzerine ilk olarak 1868 yılında inşa edilmiş. 1911-1912 yıllarını kapsayan süreçte ise artan ihtiyaca cevap verebilmesi amacıyla genişletilmiş.

Şu an göreceğiniz yapı ise köprünün savaşın hemen ardından, yani 1946’da aslına uygun olarak yeniden inşa edilen versiyonu.

12. Eschenheimer Turm

Frankfurt’ta gezilmesi gereken yerler Eschenheimer Turm

47 metre yüksekliğindeki Eschenheimer Turm, ilk olarak kentin ikinci genişleme döneminin ardından 1349’da inşa edilmiş. Günümüze ulaşan Gotik tarzdaki kapının yapımı ise 1400 yılında marangoz Klaus Mengoz tarafından başlatılmış.

1426-1428 yılları arasında Mengoz’un temelini attığı kapının üst kısmını oluşturan kule, Frankfurt Katedrali’nin de mimarı olan Madem Gerthener gözetiminde tamamlanmış. Kapı, inşaat yılı göz önünde bulundurulduğunda şehirde ayakta kalmayı başarmış en eski yapı olma özelliğini koruyor.

Eschenheimer Kapısı, her ne kadar yapıldığı dönemde kentin imara yeni açılmış bölgelerinin güvenliğini sağlayan duvarların bir parçası olsa da günümüzde Eski Şehir sınırları içerinde yer alıyor.

Ancak eskiden etrafını saran güçlü duvarların yerini iki cadde almış durumda. Yapıyı ziyaret ettiğinizde alt kısmındaki kafede soluklanma fırsatı bulabilirsiniz.
•Adres: Mainkai 39, 60311 Frankfurt am Main

13. Museumsufer

Frankfurt gezisi Museumsufer

Frankfurt’taki müzelerin büyük çoğunluğunu, Main Nehri’nin her iki kıyısını kapsayan Museumsufer gezintiniz esnasında ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.

Kentin kültürel merkezi konumundaki alanın kuruluş hikâyesi, 1977 yılına kadar uzanıyor. Hilmar Hoffman’ın fikir babası olduğu kültürel peyzaj alanına günümüzdeki görünümünü kazandıran mimari çalışmalar, ağırlıklı olarak 1980-1990 yılları arasında gerçekleştirilmiş.

Tasarım aşamasında, daha önce sizlere anlattığım Städel’in alanın merkezi olmasına karar verilmiş.

Museumsufer’in Main Nehri’nin güneyinde kalan kısmında Uygulamalı Sanatlar, Etnoloji, Alman Film, İletişim müzeleri ile Liebieghaus ve Portikus bulunuyor.

Kuzey bölümünde ise Yahudi ve Tarih müzeleri faaliyet gösteriyor. Saymış olduğum müzeleri ziyaret etmek için ağustos ayının son hafta sonunu tercih ederseniz 3 günlük festivale katılma fırsatı yakalayabilirsiniz.
•Adres: Brückenstraße 3-7, 60594 Frankfurt am Main

14. Frankfurt Zoological Garden

Frankfurt Zoological Garden Frankfurt gezilecek yerler

Şehir merkezinin doğusunda yer alan 11 hektarlık alanda faaliyet gösteren Frankfurt Zoological Garden, 1858 yılında kurulmuş.

Almanya’nın en eski ikinci hayvanat bahçesi, yaklaşık 450 farklı türden 4.500 canlıya ev sahipliği yapıyor. Frankfurt’un merkezinde adeta bir vahayı andıran tesisteki canlılar, doğal ortamlarına en yakın şartlarda yaşamlarını sürdürüyor.

Bu durum sayesinde de egzotik canlıların nasıl yaşadıklarını merak edenler zooloji bahçesini gezerken hem yeni şeyler öğrenme hem de keyifli vakit geçirme imkânı buluyor.

Frankfurt Zoological Garden bünyesindeki Grzimek Evi‘ne gittiğinizde Madagaskar’a özgü hayvan türlerini gözlemleyebilirsiniz.

Akvaryum ve sürüngen evinde balıkların, denizatlarının, penguenlerin, yılanların, timsahların davranışlarını yakından inceledikten sonra maymunların bulunduğu Borgori Ormanı adlı bölüme geçebilirsiniz. Bahsettiğim tüm bu bölümleri bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz gibi rehberli turlara da katılabilirsiniz.
•Adres: Bernhard-Grzimek-Allee 1, 60316 Frankfurt am Main
•Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
•Giriş Ücreti: €12
•Web Sitesi

15. Museum MMK für Moderne Kunst

Museum MMK fur Moderne Kunst Frankfurt gezi rehberi

Viyanalı mimar Hans Hollein tarafından tasarlanan gösterişli bir binada konuklarını ağırlayan Museum MMK für Moderne Kunst, 1991 yılında açılmış.

Modern sanatlara meraklı gezginlerin Frankfurt gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan müzede, 1960’lı yıllardan günümüze kadarki süreçte çeşitli sanatçılar tarafından üretilmiş çalışmalara yer veriliyor.

Zengin koleksiyonu sayesinde müze, alanında dünyanın en önemli kültürel tesisleri arasında gösteriliyor.

Museum MMK für Moderne Kunst’un kalıcı koleksiyonu; Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg ve Joseph Beuys gibi önemli sanatçıların eserlerinden oluşuyor. Ancak bu koleksiyon, her zaman gösterimde olmuyor.

O yüzden müzeye ziyaretinizi etkinlik takvimine göre ayarlamanızı öneriyorum. Yoksa yan salonlardaki geçici sergilerle yetinmek durumunda kalabilirsiniz.
•Adres: Domstraße 10, 60311 Frankfurt am Main
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €16 (Kombine Bilet)
•Web Sitesi

16. Goethestrasse

Goethestrasse Frankfurt’ta gezilecek yerler

Alışveriş konusunda Eiserner Steg beklentilerinizi karşılamadıysa şansınızı bir de Goethestrasse‘de deneyebilirsiniz. Yalnız Opemplatz ile Goetheplatz arasında uzanan 290 metrelik caddenin, tamamen lükse odaklı olduğunu baştan belirtmek istiyorum.

Bu doğrultuda 1892-1894 yılları arasında inşa edilen cadde üzerinde Armani, Chanel, Montblanc ve Vertu gibi markalara ait mağazaları bulabilirsiniz.

Main Tower’e oldukça yakın konumdaki Goethestrasse’ye ulaşım için U-Bahn ve S-Bahn seferlerinden yararlanabilirsiniz. Araç trafiğine kapalı durumda olduğundan gayet rahat gezebileceğiniz caddenin doğusunda Frankfurt Hauptwache, batısında ise Alte Oper durakları bulunuyor.

17. Hauptwache

Hauptwache Frankfurt’ta gezilecek yerler

Gezi programınızda Eiserner Steg ya da Goethestrasse varsa sizin yerinizde olsam ulaşım için Hauptwache üzerinden bir rota çizerdim. Böylece alışveriş öncesinde modern kent merkezinin kalbinde harika zaman geçirebilirsiniz. Çünkü meydan, gerek atmosferi gerekse de gastronomik fırsatları nedeniyle kentin en çok ilgi çeken bölgeleri arasında sayılıyor.

Goethe’nin de favorilerinden biri olduğu söylenen binanın varlığı bile tek başına bölgeyi şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasına sokuyor.

Meydana adını veren Hauptwache, 1729 yılında bağımsız bir şehir olan Frankfurt’un askeri gücünün yerleşkesi olarak inşa edilmiş. Hapishane olarak da kullanılan yapı, Johann Samhaimer tarafından Gotik tarzda tasarlanmış.

Öğrenci aktivistlerin baskını gibi sıra dışı olaylara şahitlik eden ikonik binada, günümüzde bir restoran faaliyet gösteriyor.

18. Deutsches Filmmuseum

Deutsches Filmmuseum Frankfurt gezilecek yerler

Museumsufer geziniz sırasında ziyaret etme fırsatı bulacağınız kültürel tesislerden biri olan Deutsches Filmmuseum, çeşitli sergiler aracılığıyla sinemanın tarihsel gelişimini ve toplumlar üzerindeki etkisini anlatmaya odaklanıyor.

Alman Film Enstitüsü ile ortak çalışmalar yürüten kültürel tesiste ziyaretçiler, interaktif uygulamalar sayesinde sergilenen koleksiyonlarla etkileşime girebiliyor. Hatta koleksiyonların bazılarını online olarak detaylıca inceleme fırsatı bulabiliyor.

Alman Film Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde, bakış açısının ve hikâye anlatıcılığının film çekimlerinde ne kadar etkili olduğu konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu iki konuya yoğunlaşan ve Stanley Kubrick, Romy Schneider gibi beyazperdenin önemli isimlerine adanan sergiler, yılın belirli dönemlerinde gerçekleştiriliyor.
•Adres: Schaumainkai 41, 60596 Frankfurt am Main
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €13 (Kombine Bilet)
•Web Sitesi

19. Sachsenhausen Old St Nicholas Church

Sachsenhausen Old Nicholas Church Frankfurt’ta görülmesi gereken yerler

Belediye sarayının hemen yanında yer alan Sachsenhausen Old St Nicholas Church‘ün geçmişinin 12. yüzyılın ortalarına kadar uzandığı düşünülüyor.

Yazılı kayıtlara göre o dönemde kilisenin bulunduğu alana daha küçük boyutlarda bir dini yapı inşa edilmiş. Şu anki yapının inşa süreci ise 15. yüzyılın ortalarında tamamlanmış.

Kilise, açılışının ardından bir yandan dini törenlere ev sahipliği yaparken diğer taraftan gözlem amaçlı kullanılmış. Yapının çan kulesinde bekleyen gözcü, Main Nehri’ne girip çıkan tekneleri haber vermekle görevliymiş.

Sachsenhausen Old St Nicholas Church, iç kısmına zengin görünüm kazandıran sanat eserleri ve dekorasyonundaki detaylarla yediden yetmişe herkesin ilgisini çekiyor.

Gerçi çocuklar, buraya geldiklerinde hemen oyun parkına yöneliyor. Ama siz rehberli turlara katılarak II. Dünya Savaşı’nın yıkımından kurtulan bu eserler ve objeler hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.
•Adres: Römerberg 11, 60311 Frankfurt am Main
•Web Sitesi

20. Alman Mimarlık Müzesi

Deutsches Architekturmuseum Frankfurt’ta görülmesi gereken yerler

Frankfurt gezilecek yerler listesinin son sırasını, kentin en gözde kültürel tesislerinden biri olan Alman Mimarlık Müzesi‘ne ayırdım.

1983 yılında kurulan müze, 18. yüzyıldan kalma bir binada hizmet vermeye devam ediyor. Kültürel tesiste, her dönem için konusu önceden belirlenmiş 3 farklı geçici sergi mimarlık branşına ilgi duyan gezginlerin beğenisine sunuluyor.

Rehberli turlar aracılığıyla haklarında detaylı bilgiler edinebileceğiniz bu sergilere ek olarak eğitim faaliyetleri de sürdürülüyor.

Alman Mimarlık Müzesi’nin kalıcı koleksiyonu ise 200 bin mimari plan ve çizimden oluşuyor. Bu koleksiyon içerisinde ayrıca çeşitli modellere, resimlere ve mobilyalara yer veriliyor. Ancak bu kaynaklar ve eşyalar, müzenin ana binası yerine Hedderichstrasse üzerindeki mekânda sergileniyor.
•Adres: Schaumainkai 43, 60596 Frankfurt am Main
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: €9
•Web Sitesi

Frankfurt’ta Nerede Kalınır?

Frankfurt gezilecek yerler konaklama önerileri
4 yıldızlı NH Collection Frankfurt City, şehirde konaklama için güzel bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Frankfurt’ta nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Frankfurt’ta konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Altstadt, Bahnhofsviertel & Gutleutviertel, Sachensenhausen, Gallusviertel ve Westend çevresi.

Eğer şehrin tarihi merkezi olarak bilinen Altstadt’ta, güzel ve popüler bir otelde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı NH Collection Frankfurt City adlı tesise göz atabilirsiniz.

Booking.com’da yaklaşık 4500 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,6 gibi yüksek bir puan alan tesis ünlü alışveriş caddesi Zeil‘e 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.

Frankfurt gezilecek yerler listemizdeki birçok yere de kısa yürüyüş mesafesinde yer alan bu güzel otel ziyaretçilerine sauna, spa, hamam ve spor salonu gibi imkanlar da sunuyor. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Frankfurt’ta nerede kalınır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Frankfurt gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Frankfurt seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri Frankfurt gezi rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Frankfurt Şehir Merkezi Otel Fiyatları
Booking.com