Sidney Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Sidney gezilecek yerler blog rehber

Sidney’de nereler gezilir? Sidney gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Avustralya‘nın en büyük ve en kalabalık kenti Sidney, farklı kültürlerin kesiştiği bir dört yolu andırıyor.

Doğaya saygı duyulması gerektiği görüşüne dayanan Aborjin kültürünün zarafet kattığı şehirde Akdeniz, Asya ve Anglosakson etkisi hem gündelik yaşamda hem de mimari de kolaylıkla hissedilebiliyor.

Kıyı kesimi günümüzde sosyal hayatın merkezinde yer alan doğal limanlar ve plajlarla bezenmiş kentte, ziyaret edilmesi gereken mekânlar hakkında tüm detayları Sidney gezilecek yerler listesinde bulabilirsiniz ama öncesinde şu konulara dikkat;

Nerede kalınır? Sydney Center, The Rocks, Darling Harbour, Surry Hills ve Bondi Beach çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Sidney’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Sidney şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ ibis Sydney Darling Harbour, 4★ Radisson Hotel & Suites Sydney, 5★ Swissotel Sydney.

Yapılacak şeyler: Sydney Opera Binası Turu ve Sidney: Liman Gezisi, Taronga Hayvanat Bahçesi ve Sky Safari, şehirde yapılması gereken şeylerin başında geliyor. Sidney’de yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Sidney’de ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Sidney Gezilecek Yerler Listesi

Sidney gezilecek yerler haritası, Sidney haritası
Sidney gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Sidney’de gezip görülmesi gereken yerler:
1.Opera Binası
2.Sidney Limanı Köprüsü
3.Bondi Plajı
4.Royal Botanic Gardens
5.The Rocks
6.Darling Limanı
7.Sidney Kulesi
8.Queen Victoria Building
9.Taronga Zoo
10.Blue Mountains
11.Hyde Park
12.Manly Plajı
13.SEA LIFE
14.Art Gallery of New South Wales
15.Australian National Maritime Museum
16.Museum of Contemporary Art
17.St. Mary Katedrali
18.Chinese Garden of Friendship
19.Luna Park
20.Chinatown

1. Sidney Opera Binası

Sidney Opera Binası Sidney gezilecek yerler

Ünlü siyasetçi Joseph Cahill’in sarf ettiği “Daha iyi ve aydınlanmış bir topluluğun oluşturulmasına yardımcı olun.” cümlesinden yola çıkılarak 1973 yılında açılışı gerçekleştirilen Sidney Opera Binası, kentin en önemli simgesi olarak kabul ediliyor.

Tasarımında Jørn Utzon’un imzası bulunan yapı, gerek mimarisi gerekse de etkinlik takvimi nedeniyle gezginlerin Sidney gezilecek yerler listesine kolaylıkla giriyor.

Denizin üstünde duran bir yelkenliyi andıran Sidney Opera Binası, bünyesinde dans, konser, opera ve tiyatro performanslarının izleyiciyle buluştuğu 5 büyük salon barındırıyor.

Bu alanları ve binanın diğer önemli bölümlerini gezmek için rehberli turlara katılabilirsiniz. Gezintinin ardındansa liman manzaralı restoranda güzel bir akşam yemeği deneyimi yaşayabilirsiniz.

Tabii tüm bunların öncesinde binanın önünde bu ziyaretinizi ölümsüzleştirecek fotoğraflar çekebilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz bu muhteşem yapıyı 1 saatlik rehberli turlara katılarak da gezebilirsiniz, tıklayın.
•Adres: Bennelong Point, Sydney NSW 2000
•Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
•Giriş Ücreti: $42 (Rehberli Tur)
•Web Sitesi

2. Sidney Limanı Köprüsü

Sidney gezisi Sidney Limanı Köprüsü

Opera binası ile birlikte oluşturduğu enfes manzara nedeniyle kente dair tüm görsellerde kendisine yer bulan Sidney Limanı Köprüsü, 1932 yılında açılmış.

Yerel halkın dev boyutlu bir elbise askısına benzettiği çelik kemerli köprü, türdeşleri arasında dünyanın en büyüğü olarak anılıyor. 134 metre yüksekliğe sahip dev yapı, açıldığı ilk günden itibaren hem yerel halkın hem de gezginlerin farklı aktiviteler gerçekleştirebildikleri bir cazibe merkezine dönüşmüş.

Sidney Limanı Köprüsü üzerinde yürümek ve bağlantı noktaları civarında piknik yapmak, en popüler aktiviteler olarak öne çıkıyor. Köprüde yürürken sık sık durup enfes manzarayı fotoğraflayabilirsiniz.

Adrenalin tutkunları ise günde üç seans halinde düzenlenen tırmanma turlarına katılmaktan kendilerini alamıyor. Alternatif olarak Sidney Ticaret Bölgesi ile kent merkezi arasındaki trafik akışını sağlayan köprüyü bisikletle de aşabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Eğer gezi bütçeniz esnekse bu güzel köprü ve opera binasını havadan da görebilirsiniz, tıklayın: Sydney Limanı: 20 Dakika Sahil ve Skyline Helikopter uçuşu.

3. Bondi Plajı

Bondi Plajı Sidney’de görülmesi gereken yerler

Ticaret bölgesinin 7 kilometre kadar doğusunda yer alan Bondi Plajı, altın sarısı kumsalı ve berrak denizi sayesinde popülaritesini asla kaybetmiyor.

Aynı nedenlerden dolayı bir televizyon programına da konu olan plaj, denizinin dalgalı yapısından dolayı sörf tutkunlarını kendisine çekmeyi başarıyor.

Sezon içerisinde her daim kalabalık atmosfere sahip olan Bondi’de, çocuklar ise kumsalın her iki ucunda yer alan deniz suyu ile dolu banyolarda yaşıtlarıyla eğlenme fırsatı buluyor.

Deniz keyfi yaptıktan sonra alternatif bir aktivite arayışına girerseniz iki sörf okulunun faaliyet gösterdiği Bondi Plajı’nın çevreleyen parkurda yürüyebilirsiniz. Böylece çevreyi saran doğal güzellikleri bir de geniş açıdan görmüş olursunuz. Hatta plajın kuzey ucundaki alanda piknik de yapabilirsiniz.

Dilerseniz ilkbaharda Bondi’yi ziyaret edip kumdan yapılmış heykellerden oluşan “Sculpture By The Sea” adlı sergiyi inceleyebilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Sydney & Bondi: Büyük Otobüs Açılır Kaplamalı Hop-off Turu adlı tura katılarak şehirde gezip görülmesi gereken birçok yere rahatça ulaşabilirsiniz, tıklayın.

Otel Tavsiyesi: Eğer Sidney gezinizde Bondi Plajı’na yakın, kaliteli bir yerde konaklamayı planlıyorsanız 5 yıldızlı QT Bondi adlı tesise göz atabilirsiniz.

4. Royal Botanic Gardens

Royal Botanic Gardens Sidney gezilecek yerler

Opera Binası’nın güneydoğusundaki Royal Botanic Gardens, 1816 yılında kurulmuş. 30 hektarlık alanı kaplayan botanik bahçeleri, konuklarını soluk kesici liman manzarası ile büyülüyor.

Avustralya’nın en eski bilim enstitüsü, asıl övgüyü ise farklı bitki türlerinin yetiştirildiği tematik alanları sayesinde alıyor. 4 ana bölümden oluşan tesiste, 4 bine yakın ağaç ve 9 bin kadar bitki türünü gözlemleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Koloni döneminde tarımsal faaliyetlerin ilk kez gerçekleştirildiği alan üzerine kurulu Royal Botanic Gardens gezintinizi çok daha doyurucu bir deneyime dönüştürmek isterseniz rehber eşliğinde haftanın belirli günlerinde düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

Bunlar içerisinde en yoğun ilgiyi Aborjin Mirası Turu çekiyor. Turun ardından tesisin geri kalanını hop on hop off turist trenine binerek dolaşabilirsiniz.
•Adres: Mrs Macquaries Rd, Sydney NSW 2000
•Ziyaret Saatleri: 07.00-18.00
•Web Sitesi

5. The Rocks Mahallesi

The Rocks Sidney gezilecek yerler

1788 yılında Avrupalı göçmenlerin Avustralya’da kurdukları ilk koloni bölgesi olan The Rocks Mahallesi’ni, yerel kültürü daha yakından tanımak için Sidney gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Koloninin varlığından yüzyıllar önceyse yerli halk buradaki liman aracılığıyla gıda maddelerinin ticareti ve ulaşım gibi faaliyetlerde bulunuyormuş.

20. yüzyılda büyük bir değişim geçiren bölge, günümüzde ise renkli atmosferi sayesinde gezginleri adeta bir mıknatıs gibi kendisine çekiyor.

Kentteki popüler konaklama bölgelerinden biri olan The Rocks Mahallesi’ndeki saklı kalmış kültürel hazineleri, bisiklet turlarına katılarak keşfedebilirsiniz.

Çağdaş Sanat ve The Rocks Discovery müzelerinin faaliyet gösterdiği mahallede, hayalet avcılığı ya da panik odasından kaçış gibi sıra dışı maceralara da atılabilirsiniz.

Tüm bunların ardındansa güneşin batışı ile birlikte kalabalıklaşan publarda yerel halkla iç içe eğlenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: Sidney seyahatinizde şehrin bu en ünlü bölgesinde konaklayarak gün boyu eğlencenin içinde kalabilirsiniz. 4★ Holiday Inn Old Sydney bölgedeki en popüler otellerden bir tanesi.

6. Darling Limanı

Darling Limanı Sidney’de görülecek yerler

Port Jackson’ın parçası konumundaki Darling Limanı, hareketli atmosferini deneyimlemek ve keyif dolu anlar yaşamak için kentte ziyaret edebileceğiniz bir diğer popüler turistik çekim merkezi.

Kentte son yıllarda gerçekleştirilen en önemli kentsel dönüşüm projelerinden birinin merkezinde yer alan liman, adını 1825-1831 yılları arasında Yeni Güney Galler valisi olarak görev yapmış Ralph Darling’den alıyor.

Eskiden kentteki diğer yerleşim bölgelerinden ulaşımın hayli zor olduğu Darling Limanı, günümüzde geniş yürüyüş yolları ile yaya dostu bir profil sergiliyor.

Doğal limandaki oteller misafirlerine konforlu konaklama deneyimi yaşatırken restoran ve kafeler farklı mutfak kültürlerine odaklanmış menüleriyle adeta bağımlılık yaratıyor.

Bölgede geçireceğiniz zamanın bir bölümünü, huzur dolu Çin Bahçesi’ne ve Darling Meydanı’na ayırabilirsiniz. Hatta Ulusal Denizcilik Müzesi’ni ziyaret edip farklı rotaları takip eden tekne turlarında yerinizi alabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: 5★ Sofitel Sydney Darling Harbour, bölgede konaklama yapabileceğiniz en kaliteli otellerden bir tanesi.

7. Sidney Kulesi

Sidney Kulesi Sidney gezilecek yerler

Kentin özgün manzarasını kuşbakışı izlemek istediğinizde siz de birçok gezgin gibi 309 metre yüksekliğindeki Sidney Kulesi’ndeki gözlem terasına çıkabilirsiniz.

“Sidney’deki en yüksek yapı” unvanının sahibi olan kule, 1970-1981 yılları arasında inşa edilmiş. Yapının, “Altın Başlık” adını taşıyan en üst bölümünde, konuklarına 360°’lik manzara sunan terasa ek olarak restoranlar bulunuyor.

Televizyon ve radyo sinyallerinin geniş kitlelere ulaşmasına da yardımcı olan Sidney Kulesi’nde manzaranın tadını çıkarttıktan sonra heyecan dolu birkaç dakika yaşamak için yerden 250 metre yükseklikteki Skywalk isimli bölüme geçebilirsiniz.

Kule ziyaretinizi yılbaşına denk getirirseniz çok daha renkli bir atmosferle karşılaşabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Sydney Tower Eye: Gözlem Güvertesi ile Hızlı Giriş Girişi satın alarak zaman zaman oluşan uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz.
•Adres: 100 Market St, Sydney NSW 2000
•Ziyaret Saatleri: 09.00-21.00
•Giriş Ücreti: $29
•Web Sitesi

8. Queen Victoria Building

Queen Victoria Building Sidney gezilecek yerler

1898 yılında inşa edilen Quenn Victoria Building, Gotik tarzdaki dış cephesi ile dikkatleri hemen üzerine çekiyor.

Defalarca yıkılma tehlikesi atlatan mimari başyapıt, 1980’lerin ortalarında gerçekleştirilen restorasyon çalışması sonucunda yeniden kente kazandırılmış.

Sidney’in ilk pazarının kurulduğu alan üzerinde yükselen bina, bünyesinde barındırdığı 200 dükkân aracılığıyla konuklarına bugün de karşı konulması zor alışveriş fırsatları sunuyor.

Girişinde kraliçeyi tasvir eden gösterişli bir heykelle karşılaşacağınız Quenn Victoria Building hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz, ortalama 45 dakika süren rehberli turlara katılabilirsiniz.

Bizans stili kubbelerle üstü örtülü yapıda, gastronomi tutkunlarına yönelik ve sadece çikolata üreticilerini kapsayan çok özel turlar da düzenleniyor. Akşam saatlerinde başlayan partilerse eğlence tutkunlarını mest ediyor.
•Adres: 455 George St, Sydney NSW 2000
•Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
•Web Sitesi

9. Taronga Zoo Sydney

Taronga Zoo Sidney gezilecek yerler

1916 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan Taronga Zoo Sydney, özellikle çocuklu aileler tarafından yoğun biçimde ziyaret ediliyor. 350’den fazla türden 4 binin üzerinde canlının bulunduğu hayvanat bahçesine ulaşım, Circular Quay’den feribotlarla sağlanıyor.

28 hektarlık alanı kaplayan tesiste kanguru ve koala gibi yerel türler ilginin odağında yer alıyor. Konuklar burada ayrıca Sumatra kaplanlarını, Asya fillerini, zürafaları ve gorilleri doğal ortamlarına oldukça yakın koşullarda gözlemleyebiliyor.

Taronga Zoo Sydney gezinizi farklı turlara katılarak çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. “Roar & Snore” isimli tur, ailelere vahşi yaşamla iç içe bir gece geçirme fırsatı veriyor.

Nura Diya ise tamamıyla Aborjin kültürüne yoğunlaşıyor. Hayvanat bahçesini yürüyerek gezmek sizlere sıkıcı gelirse Wild Ropes’u deneyebilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz hayvanat bahçesinin biletini internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Taronga Hayvanat Bahçesi Giriş Biletleri.
•Adres: Bradleys Head Road, Mosman, Sydney
•Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
•Giriş Ücreti: $42,30
•Web Sitesi

10. Blue Mountains

Blue Mountains Sidney gezilecek yerler

Kent merkezine 50 kilometre uzaklıktaki sıradağlar; enfes manzaraları, yoğun Aborjin nüfusunu, etkileyici bitki ve hayvan çeşitliliğini, doğa sporları olanaklarını bünyesinde barındırıyor.

Dolayısıyla kentin karmaşasından uzaklaşıp Avustralya’nın batısına özgü doğal hayatı gözlemlemek ve kafa dinlemek isteyen gezginler, Sidney gezilecek yerler listelerinin ilk sıralarına Blue Mountains’ı yazıyor. Dağ sırası, adını geniş okaliptüs ormanının yarattığı mavi pustan alıyor.

Blue Mountains’ın sahip olduğu kültürel ve doğal güzellikleri keşfetmek adına Scenic World’ün sunduğu seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

1945 yılından beri bölgede faaliyet gösteren firma, macera tutkunlarına 5 farklı seçenek sunuyor. Dilerseniz Scenic Cableway’e binip ikonik manzarayı seyrederek sıradağın üst bölümlerine ulaşabilirsiniz.

Aynı noktaya ulaşmak için Scenic Railway’i de tercih edebilirsiniz. Scenic World Top Station’da mola verdikten sonra kum taşı tepelerin zirvelerini kapsayan patikada uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Bölgeyi keşfetmenin en iyi ve kolay yollarından bir tanesi de hazır turlara katılmak. En popüler turlardan bir tanesi: Mavi Dağlar Küçük Grup Herşey Dahil Tur Öğle Yemeği.

11. Hyde Park

Hyde Park Sidney gezisi

Yıl boyunca birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Hyde Park, 1810-1927 yılları arasında inşa edilmiş. Avustralya’nın en eski parkı, güney ve kuzey olmak üzere iki parçaya ayrılıyor.

Birçok farklı isimle anılan yeşil alan, 16 hektarlık alanını kaplayan egzotik bitki ve ağaç türleri sayesinde Sidney’in kalbindeki en popüler kaçış alanlarının başında geliyor.

Özellikle güneşli günlerde parka gittiğinizde birçok kişiyi çevrede huzurlu bir biçimde vakit geçirirken görebilirsiniz.

Hyde Park’ın halka açık sanat eserleriyle dolu kuzey bölümünde, ikonik Archibald Çeşmesi ile tematik bahçeler bulunuyor. Yeşil alanın güney kesiminde ise en yoğun ilgiyi Anzak Anıtı çekiyor.

Eğer ziyaret tarihinizi iyi ayarlarsanız yeşil alanda düzenlenen Sidney Festivali, Avustralya Günü, Yiyecek ve Şarap Fuarı gibi keyif dolu etkinlikleri yerinde izleme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.
•Adres: Elizabeth St, Sydney NSW 2000

12. Manly Plajı & Manly Ferry Wharf

Sidney gezilecek yerler Manly Plajı

1964 yılında ilk dünya sörf yarışmasının düzenlendiği Manly Plajı, hem deniz keyfi yapabileceğiniz hem de alışveriş, golf, atölye çalışması gibi etkinliklere katılabileceğiniz bir yer.

Circular Quay’den kalkan feribotlarla 30 dakikada ulaşabileceğiniz plajın çevresinde ayrıca konforlu konaklama seçenekleri de sizleri bekliyor. Zaten bu özelliklerinden dolayı Manly, 1903’ten bu yana kentin en çok ziyaretçi çeken plajlarından biri olarak gösteriliyor.

Tabii bölgeden bahsederken Arthur Baldwinson’ın tasarımına bağlı kalınarak 1939-1941 yılları arasında inşa edilen Manly Ferry Wharf’a ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Şehirde halen daha kullanımda olan en eski iki feribot iskelesinden biri olan yapı, tarihi değerinden dolayı kültürel miras statüsünde koruma atında tutuluyor.
•Web Sitesi

13. SEA LIFE Sydney Akvaryumu

SEA LIFE Sydney Akvaryumu Sidney gezilecek yerler

Darling Limanı’nın kalbinde yer alan SEA LIFE Sydney Akvaryumu, sıra dışı özelliklere sahip 12 farklı tema alanı ile sualtı dünyasının zenginliklerini gözler önüne seriyor.

Alanında dünyanın en büyükleri arasında sayılan tesis bünyesinde, 700’den fazla türden 13 bin canlı yaşamlarını sürdürüyor. Köpekbalığı çeşitliliği ile dikkat çeken Sea Life Sidney’in tematik alanlarını gezerken dugong başta olmak üzere birçok yerel türü gözlemleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

SEA LIFE Sydney Akvaryumu’nda Büyük Bariyer Resifi, Dugong Adası, Köpekbalığı Vadisi adlı alanları gezmek dışında dalış, beslenme saati gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

Yalnız tesisi gezi programınıza dahil etmeyi düşünüyorsanız biletinizi online satış kanalı üzerinden almanızı tavsiye ederim. Böylece hem indirim fırsatından yararlanabilir hem de sıra beklemeden giriş yapabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Akvaryum giriş biletinizi internetten satın almak için tıklayın.
•Adres: 1-5 Wheat Rd, Sydney NSW 2000
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
•Giriş Ücreti: $46
•Web Sitesi

14. Art Gallery of New South Wales

Art Gallery of New South Wales Sydney

Sidney Limanı’na yukarıdan bakan, oldukça hoş bir parkın içerisinde yer alan Art Gallery of New South Wales, 1874 yılında halka kapılarını açmış.

Kent merkezine yalnızca 10 dakikalık yürüyüş mesafesindeki kültürel tesis, Avustralya’nın en popüler sanat müzesi konumunda olmayı sürdürüyor. Ülkenin en büyük Aborjin koleksiyonuna ev sahipliği yapması, müzeyi gezginlerin gözünde de ayrı bir yere taşıyor.

Yeni Güney Galler Sanat Galerisi’nde yerel sanat üsluplarını tanımayı kolaylaştıran koleksiyonların dışında Avrupalı ustaların imzasını taşıyan eserleri ve Asya’ya özgü hazineleri yakından inceleyebilirsiniz.

Hatta vaktiniz yeterince genişse ücretsiz düzenlenen müzik dinletilerinde, söyleşilerde, film gösterimlerine ve rehberli turlarda yerinizi alabilirsiniz.
•Adres: Art Gallery Rd, Sydney NSW 2000
•Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
•Web Sitesi

15. Australian National Maritime Museum

Australian National Maritime Museum Sidney gezilecek yerler

Darling Limanı’nda en çok ziyaret edilen bir diğer kültürel mekânsa, 1991 yılında kurulan Australian National Maritime Museum.

Denizciliğe meraklı gezginlerin Sidney gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden olan kültürel tesis, dünyanın en büyük ve çeşitliliğe sahip filosunu bünyesinde bulunduruyor.

Soğuk Savaş döneminde aktif görev yapmış HMAS Onslow denizaltısı, HMAS Vampire destroyeri ve Kaptan Cook’un Büyük Okyanus’taki keşif gezilerinde kullandığı HMB Endeavour yelkenlisi, bu filonun en değerli parçalarını oluşturuyor.

Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi’nin göz kamaştıran filosunu ziyaret ettikten sonra rotanızı müzenin 6 kalıcı sergisine çevirebilirsiniz.

Yoğun bir geçici sergi programına sahip müzede, küçük yaştaki bireylere yönelik el sanatları aktiviteleri de gerçekleştiriliyor.
•Adres: 2 Murray St, Sydney NSW 2000
•Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
•Web Sitesi

16. Museum of Contemporary Art

Museum of Contemporary Art Sidney gezilecek yerler

Avustralya’nın önde gelen kültürel tesislerinden biri olarak tanımlanan Museum of Contemporary Art, 1991 yılından bu yana Circular Quay’deki Art Deco tarzı eski donanma binasında konuklarını ağırlıyor.

Çağdaş sanatın çeşitliliğine vurgu yapmayı amaçlayan müzede sergilenen koleksiyon, 4 bin parçadan oluşuyor. Büyük bölümü yerel sanatçılara ait çalışmalardan oluşan bu koleksiyona ek olarak mekân, temsil ettiği sanat dalına yönelik özel etkinliklere de sıkça sahne oluyor.

Avustralya Çağdaş Sanat Müzesi’nin sergi alanlarının bir kısmı; resim, fotoğraf ve heykel gibi klasik sayılabilecek eserlere ayrılmış durumda. Kimi bölümlerde ise bilgisayar destekli çalışmalar sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Müze, kalıcı ve gezici sergileri kadar mağazasıyla da adından fazlasıyla söz ettiriyor. Sidney Limanı manzaralı restoranında ise konuklara Avustralya mutfağının en özel lezzetleri servis ediliyor.
•Adres: 140 George St, The Rocks NSW 2000
•Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
•Web Sitesi

17. St. Mary Katedrali

St Mary Katedrali Sidney gezi rehberi

Avustralya’nın en büyük dini yapısı olan St. Mary Katedrali, 1866-1928 yılları arasında inşa edilmiş. Gotik tarzdaki yapının tasarımında, İngiltere’deki Lincoln Katedrali örnek alınmış.

Katedralin yer aldığı alanda, koloni döneminde Avrupa’dan getirilen suçluların yerleştirildiği bir hapishane bulunuyormuş. Aynı alan üzerine ilk kilise ise 1821’de inşa edilmiş.

St. Mary Katedrali’nin en çok ziyaretçi çeken bölümünü, belirli bir ücret karşılığı giriş yapılabilen mezar odası oluşturuyor. Bu bölümde, piskoposların mezarlarını görebilirsiniz.

Odanın zeminini süsleyen mozaik çalışmasında ise orijinali Dublin’deki Trinity College’ın kütüphanesinde sergilenen Book of Kells betimlenmiş.
•Adres: St Marys Rd, Sydney NSW 2000
•Ziyaret Saatleri: 06.30-18.30
•Giriş Ücreti: $5 (Mezar Odası)
•Web Sitesi

18. Chinese Garden of Friendship

Chinese Garden of Friendship Sidney gezilecek yerler

Darling Limanı’nın güney ucunda yer alan Chinese Garden of Friendship, 1988 yılında Sidney’in kardeş şehri Guangzhou’dan gelen peyzaj mimarları ve bahçıvanlar tarafından kurulmuş.

Su, dekoratif bitki türleri, kaya parçaları gibi materyallerin Yin-Yang felsefesine bağlı kalınarak başarıyla konumlandırıldığı bahçeyi ziyaret edenler, kentin kalbinde sessiz ve huzur dolu atmosferin tadını doyasıya çıkartabiliyor.

Çin Dostluk Bahçesi’nde egzotik çiçeklerle süslü patikalarda sakince yürüyebilir, Koi havuzunun kenarında herhangi bir şekilde rahatsız edilmeden saatlerce kitap okuyabilirsiniz.

Yıl boyunca çeşitli kültürel etkinliklerin düzenlendiği mekânın Lotus Bahçeleri isimli kısmında, konuklara Çin mutfağının en özel lezzetleri sunuluyor.
•Adres: Pier Street, Cnr Harbour St, Darling Harbour NSW 2000
•Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
•Giriş Ücreti: $6

19. Luna Park Sydney

Luna Park Sidney gezilecek yerler

1930’dan bu yana ziyaretçilerine kusursuz eğlence deneyimi sunan Luna Park Sydney, limanın muhteşem manzarasını gözler önüne sermekten geri kalmıyor.

Nostaljik atmosferi ile özgün bir duruş sergileyen eğlence tesisinde, farklı yaş gruplarına hitap eden 24 oyuncak bulunuyor. Lunaparkta, yalnızca atlıkarınca ve dönme dolap gibi klasik seçeneklere yönelebilirsiniz.

Tabii dilerseniz Mirror Maze ve Hair Raiser’ın başını çektiği daha yeni oyuncaklarda zaman geçirmeyi de tercih edebilirsiniz.

Sidney Lunaparkı’nda karnaval havasını ise yeme-içme alanına gittiğinizde doyasıya yaşayabilirsiniz. Bu bölümdeki stantlarda sosisli sandviç, peri ipi ve dondurma gibi atıştırmaları bulabilir ya da doğrudan et restoranlarına gidebilirsiniz.

Günü noktalamadan önceyse liman manzarasının en iyi şekilde görülebildiği The Deck’e uğrayabilirsiniz.
•Adres: 1 Olympic Dr, Milsons Point NSW 2061
•Ziyaret Saatleri: 11.00-22.00
•Giriş Ücreti: $57
•Web Sitesi

20. Chinatown

Chinatown Sidney’de görülmesi gereken yerler

Chinese Garden of Friendship’e birkaç adım uzaklıktaki Chinatown, Sidney gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim son yerleşim bölgesi.

Dixon Caddesi’nin merkezini oluşturduğu bu yer, aslında kentte Çinliler tarafından kurulmuş 3. mahalle. Sidney’in ilk Chinatown’u ise 19. yüzyılın sonlarında The Rocks sınırları içerisinde yer alıyormuş.

Ancak günümüzde varlığını koruyan bu bölge, zamanla diğerlerinin önüne geçerek kentteki en egzotik eğlence ve alışveriş fırsatlarını bünyesinde barındıran bir cazibe merkezine dönüşmüş.

En renkli haline Çin yeni yıl kutlamaları esnasında şahit olabileceğiniz Chinatown’a gelen alışveriş tutkunları, cazip fırsatlardan yararlanmak için hiç vakit kaybetmeden rotalarını Paddy’s Market’e çeviriyor.

Deniz mahsullerinden hoşlananlar içinse Golden Century isimli restoran adeta bir mabedi andırıyor. Eğer rehberli turlara katılırsanız gastronomik açıdan bölgeyi çok daha detaylı tanıma imkânı bulabilirsiniz.

Sidney’de Nerede Kalınır?

sidney otel tavsiyesi
4 yıldızlı Radisson Hotel & Suites Sydney, şehirdeki en popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Sidney’de nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Sidney’de konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Sydney Center, The Rocks, Darling Harbour, Surry Hills ve Bondi Beach çevresi.

Şehrin tam merkezinde, gezip görülecek bir çok noktaya, alışveriş ve yeme içme olanaklarına yakın bir tesiste konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Radisson Hotel & Suites Sydney adlı tesise göz atabilirsiniz.

Booking.com’da 2000’den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,8 gibi yüksek bir puan alan tesis Sydney CBD (Central Business District) bölgesinde yer alıyor.

Darling Harbour ve Town Hall train station gibi önemli noktalara yalnızca 5 dakika uzaklıktaki otelde kapalı yüzme havuzu spor spoor salonu gibi imkanlar var. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Sidney’de nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Sidney’de yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı bilgileri ise Sidney’de ne yapılır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Sidney gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Eğer sizin de mutlaka Sidney gezilecek yerler listesine eklemelisin dediğiniz yer varsa yorum yazarak bizimle paylaşın!

Sidney Şehir Merkezi Otel Fiyatları
Booking.com