Kemer Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

kemer gezilecek yerler

Barındırdığı doğal ve tarihi güzelliklere yönelik yoğun ilgi sayesinde Kemer, Türkiye’nin dünya çapında tanınmış tatil beldelerinden birisi olarak anılıyor. Üst düzey konaklama olanaklarının yanı sıra doğa ile baş başa kalabileceğiniz alanları da barındıran Antalya’nın bu güzel ilçesine dair gezi planlarınızı, popüler alanları hakkında detaylı bilgiler verdiğim Kemer gezilecek yerler listesine göz atarak kolayca oluşturabilirsiniz.

Kemer Gezilecek Yerler Listesi

5 yıldızlı, temalı ve lüks otellerin yanı sıra uygun fiyatlı konaklama seçeneklerinin de bulunduğu Kemer’de gününüzü plajlarda veya tarihi alanlarda geçirdikten sonra akşam tüm yılın stresini atmak için hareketli gece hayatının merkezi konumundaki barlara, eğlence kulüplerine gidebilirsiniz.

Kemer’in sunduğu güzelliklerin tadını çıkartmak için ulaşımda taksi veya dolmuşları kullanabilir, hareket özgürlüğü içinse araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Bu arada Kemer’de konaklama konusunda genel bilgileri ile otel tavsiyelerimizi Kemer’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Phaselis Antik Kenti ve Koyu

kemer gezilecek yerler Phaselis Antik Kenti ve Koyu

Kemer gezilecek yerler listenizin ilk sırasına alabileceğiniz Phaselis Antik Kenti ve Koyu, tarihi değerinin yanı sıra doğal güzelliği nedeniyle de popüler hale gelmiş.

Kemer’e yaklaşık 12 kilometre uzaklıktaki antik kent, Likyalılar tarafından M.Ö. 7. yüzyılda kurulmasının ardından pek çok medeniyetin, hatta bir dönem korsanların, egemenliği altında kalmış.

Yapılan kazı çalışmaları sayesinde 3 limanı başta olmak üzere pek çok bölümü gün yüzüne çıkartılan kenti gezdikten sonra, piknik alanında karnınızı doyurabilir ve Akdeniz’in en güzel plajlarından birisi sayılan sahilinde deniz keyfi yapabilirsiniz.

Bu antik kentte denize girebileceğiniz 3 adet koy, plaj var. Özellikle orta koy, benim Antalya ve çevresinde gördüğüm en güzel yerlerden. Bölgede plaj imkanları yok ama piknik sepetinizi ve hasırınızı alırsanız gün boyu mükemmel bir tatil yaparsınız. Antik kent girişinde Müze Kart geçerli.

2. Beydağları Olimpos Sahil Milli Parkı

kemer Beydağları Olimpos Sahil Milli Parkı

1972 yılından koruma altına alınan Beydağları Olimpos Sahil Milli Parkı, ilçenin 28 kilometre kadar batısındaki Çıralı Beldesi’ne yürüme mesafesinde yer alıyor.

Likyalılar döneminden beri meşhur olan Yanartaş’ın bulunduğu milli parkın en önemli kısmını, Akçay’ın iki yanına kurulmuş olan Olimpos Antik Kenti oluşturuyor.

Gün boyu yüzüp, güneşlenebileceğiniz bir plaja sahip koruma alanının antik kent bölümünde kaya mezarlarını ve akropolü öncelikli olarak ziyaret edebilirsiniz. Tepelik bir alanda bulunan akropolde bir süre duraklayıp, muhteşem manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

3. Beldibi Mağarası

kemer Beldibi Mağarası
Foto kaynak: tatildukkani.com

Antalya-Kemer Sahil Yolu’nun 40. kilometresindeki Çamdağ tünelinin çıkışına yakın konumdaki Beldibi Mağarası, bölgenin tarih öncesi çağlarına ilişkin bilgileri bünyesinde barındırıyor.

Denizden 25 metre kadar yüksekteki bir kayalıkta yer alan sığınak, 1956 yılında keşfedilmiş. 1959’da başlatılan kazılarda 6 tabakaya sahip olduğu tespit edilen mağaranın içerisinde Üst Paleolitik ve Mezolotik dönemlere ait eşyalar bunmuş.

Doğal nedenlerle tahrip olmuş mağarayı gezerken, duvarlarındaki hayvan ve insan resimlerini inceleyebilirsiniz.

4. Tahtalı Plajı

kemer gezilecek yerler Tahtalı Plajı

Adrenalin tutkunlarının vazgeçilmez mekânı olan, adını aldığı dağın denize uzandığı kısımda bulunan Tahtalı Plajı, kumlarla kaplı uzun sahil şeridi ile tatilcilerin gözdesi haline gelmiş.

“Denizden Gökyüzüne” sloganıyla 2009’da düzenlenmeye başlanan Kemer Hard Enduro yarışının başlangıç noktasını oluşturan sahilde zaman geçirdikten sonra Olimpos Teleferiği ile Tahtalı Dağı’na çıkıp manzaranın keyfini sürebilir veya yamaç paraşütü ile heyecanlı dakikalar yaşayabilirsiniz.

5. Göynük Kanyonu

kemer’de gezilecek yerler Göynük Kanyonu

Dünyanın en iyi 10 doğa yürüyüşü parkurundan birisi olarak anılan Likya Yolu’nun önemli bir kısmının içerisinden geçtiği Göynük Kanyonu, nefes kesici doğal güzellikleri sayesinde gezginlerin Kemer gezilecek yerler listesinde kendisine yer bulunuyor.

Gerekli güvenlik ekipmanlarının girişinde ziyaretçilere sunulduğu kanyonda yürüyerek doğanın tadını çıkarabileceğiniz gibi paintball oynayabilir veya heyecan arayışındaysanız kanyon üzerine kurulu kablolar üzerinde yürüyebilirsiniz. Kanyonun sonuna doğru gittiğinizde ise şelaleleri ve yüzebileceğiniz göletleri görebilirsiniz.

6. Yanartaş

kemer gezilecek yerler Yanartaş

Likyalılar’ın “Sonsuz Ateş” olarak adlandırdıkları Yanartaş, Çıralı yakınındaki Olimpos Antik Kenti’nin sınırları içerisinde yer alıyor. Çam ormanlarıyla çevrelenmiş, Akdeniz’in eşsiz manzarasına hâkim bir noktada yer alan doğal gaz kaynağını görmek için hafif eğimli bir patikayı yürümeniz gerekiyor.

Yunan mitolojisine dayandırılan efsanesine göre ateşin kaynağını, Likya Kralı tarafından görevlendirilen Bellerophontes’in mızrağıyla yaralayıp, yerin 7 kat altına gönderdiği Chimera’nın saçtığı alevler oluşturuyor.

7. Üçoluk Yaylası

kemer gezilecek yerler Üçoluk Yaylası
Foto kaynak: gezilebilecekyerler.com

Akdeniz’in doğal güzelliklerini gözler önüne seren, 1.500 metre yükseklikteki Üçoluk Yaylası’nın ilçe merkezine uzaklığı 37 kilometre. Altyapı hizmetlerinin bulunmadığı bölgede konaklama için basit yayla evlerini tercih edebilir veya kamp kurabilirsiniz.

Trekking tutkunlarının uğrak noktası konumundaki yayla, zengin faunası ve florası ile aynı zamanda doğa fotoğrafçıları için de ideal. Eğer yeteri kadar deneyim sahibiyseniz ve gerekli malzemeniz varsa yayladaki yürüyüş yollarında dağ bisikleti de kullanabilirsiniz.

8. Paris 2 Batığı

kemer görülecek yerler Paris 2 Batığı

Dalış severlere Kemer’de güzel fırsatlar sunan noktalardan birisi olan Paris 2 Batığı; marina açıklarında, deniz yüzeyinden 33 metre derinde yatıyor.

1. Dünya Savaşı sırasında Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul komutasındaki batarya tarafından batırılan savaş gemisi, 50 metre uzunluğunda ve 8 metre eninde.

Batık, 1995 yılında keşfedilmesinin ardından dalgıçlar ve su altı fotoğrafçıları arasında popüler hale gelmiş. Üstelik birçok uluslar arası dergi tarafından dünyanın en iyi dalış bölgelerinden birisi olarak adlandırılmış.

9. Folklorik Yörük Parkı

kemer Folklorik Yörük Parkı
Foto kaynak: antalyagezirehberi.net

Yat limanının hemen arkasında kurulmuş olan Folklorik Yörük Parkı, Termessos Milli Parkı’nda müdürlük yapmış Kutsal İyicil’in çalışmaları sonucunda 1986 yılında ziyarete açılmış.

Yörük kültürünü yaşatma ve Kemer’e gelen tatilcilere anlatma amacı güden parkın kurulduğu alan, eski zamanlarda dağdan inen toplulukların kışı geçirdikleri mekânmış. Küçük çaplı bir etnografya müzesi görünümündeki çadırları ziyaret ederek Yörükler’in günlük yaşamları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

10. Sırtlanini Mağarası

Doğal güzelliklerine şahit olmak için Kemer gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mekân ise Sırtlanini Mağarası.

Hem Çamarası hem de Narlıgedik köyleri üzerinden ulaşabileceğiniz mağara, yatay yönde 348 metre uzunluğa sahip. Dar bir ağızdan geçerek giriş yapabileceğiniz yer altı oluşumunda ilerlediğinizde önce ana salonu ardından yan yana uzanan ve duvar şekilli sütunlarla bölünmüş odaları inceleyebilirsiniz.

11. Dolphinarium Kemer

kemer gezilecek yerler Dolphinarium Kemer
Foto kaynak: panoramio.com

Çocuklu ailelerin keyifli saatler geçirebileceği Dolphinarium Kemer’de düzenlenen gösterilerin merkezinde uzmanlar tarafından yetiştirilen yunuslar ve denizaslanları bulunuyor.

Tema parkında, izleyici olarak katılabileceğiniz şovların yanı sıra bu sevimli canlıları besleyebileceğiniz ve onlarla yüzebileceğiniz etkinliklere de yer veriliyor.

12. Tekirova Ekolojik Doğal Parkı

kemer Tekirova Ekolojik Doğal Parkı

2005 yılında ziyarete açılan Tekirova Ekolojik Doğal Parkı, 40 bin m²’lik alanında dünyanın ilk flora-herpetofauna doku minyatür çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Yani sürüngenler ve amfibi canlılar doğal ortamlarında bulunan bitkilerle süslenmiş yaşam alanlarında ziyaretçilere gösteriliyor.

Yaşamını bu alandaki araştırmalara adamış Selami Tomruk’un önderliğinde kurulan tematik parkta ayrıca egzotik kuş türlerini de görme şansı yakalayabilirsiniz.

13. Selçuklu Av Köşkü

1230-1248 yılları arasında inşa edildiği düşünülen Selçuklu Av Köşkü, Antalya-Kumluca karayolunun Kemer girişindeki ormanlık alan içerisinde bulunuyor.

Bölgedeki tek Selçuklu yapısı olarak kayıtlara geçen tarihi köşkte Türk-İslam sanat geleneğinin başarılı örneklerini, zamanın ve bilinçsiz uygulamaların yol açtığı tahribatlara rağmen günümüzde de görebilmek mümkün.

Yapıyı ziyaretiniz sırasında iyi durumda sayılabilecek az sayıdaki bölümünden birisi olan çatısındaki Hz. Süleyman’ın mührünü ve altıgen yıldız kabartmalı taş merdiveni inceleyebilirsiniz.

14. Idyros Antik Kenti

Kemer’de denize girilebilecek en güzel noktalardan birisi olan Ayışığı Koyu’na yakın bir konumda yer alan Idyros Antik Kenti, 1976 ve 1977 yıllarında Antalya Müzesi tarafından gerçekleştirilen kazılar sonucunda ortaya çıkartılmış.

Bu kazılarda, pek çoğu kıyı şeridine paralel uzanmakta olan, Bizans döneminden kalma kilisenin, şehir duvarlarının ve daha küçük boyutlu dini yapıların kalıntıları bulunmuş.

15. Olympos Teleferik

Kemer gezilecek yerler listesinin son sırasında sizlere anlatacağım Olympos Teleferik, ilçenin sahip olduğu doğal güzellikleri tatilcilerin bir arada yaşamasına olanak tanıyor.

Yarım saatte bir yapılan seferlerde, 80 kişilik kabinlerle 10 dakikada Tahtalı Dağı’ndaki tesislere ulaşmanızı sağlayan teleferik, 2007 yılında hizmet alınmış. Kapalı ve açık restoranların bulunduğu tesiste manzarayı isterseniz çıplak gözle dilerseniz de seyir teraslarındaki dürbünlerle izleyebilirsiniz.

Doğa yürüyüşü ve dağ bisikleti yapanlar için güzel rotalar sunan dağdan dünyanın en uzun parkuru üzerinden yamaç paraşütüyle inebilirsiniz.

Kemer’de Gezilecek Diğer Yerler

Kemer gezilecek yerler yazısı boyunca bölgedeki en önemli yerler hakkında bilgiler verdik. Eğer ilginizi çekerse Kemer gezilecek yerler listenize şu noktaları da ekleyebilirsiniz; Peynirdeliği Mağarası, Dinopark, Adrasan, Molla Deliği Mağarası, Olympos Teleferik, Moonlight Park, Sünnet Gölü ve Beldibi Yeni Merkez Camii.

Kemer’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Kemer ülkemizin en gözde deniz tatili merkezlerinden. Bölgede konaklama için yüzlerce seçenek var. Deniz kenarına yakın minik bir aile işletmesi pansiyonda ya da her şey dahil sistem olan mükemmel bir tatil köyünde konaklama yapabilirsiniz. 4 yıldızlı Çamyuva Beach Hotel, 5 yıldızlı Crystal De Luxe Resort & Spa, Limak Limra Hotel ve Maxx Royal Kemer Resort, konaklama için güzel tesislerden bazıları.

Kemer otel tavsiyesi Maxx Royal Kemer Resort
5 yıldızlı Maxx Royal Kemer Resort

Kemer’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimiz hakkında detaylı bilgileri Kemer’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Kemer gezilecek yerler yazısı boyunca bölgenin en önemli gezi noktaları hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Umarım bu yazı Kemer tatiliniz öncesinde sizler için faydalı bir kaynak olur.

Son olarak Antalya ve çevresinde yer alan en önemli gezi noktaları hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Antalya gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Kemer’de eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.