Pamukkale Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 13 Yer!

pamukkale gezilecek yerler

Jeolojik aktiviteler sonucu dünyada eşine az rastlanan bir güzelliğe sahip olan Pamukkale şifalı kaplıcaları, tekstilde ilerlemiş olması ve dini açıdan önem kazanması sayesinde Helenistik dönemden itibaren Anadolu’nun en çok ilgi çeken yerlerinden birisi olmuş. Günümüzde de kendisini çekici hale getiren değerlerini başarıyla koruyan bölgenin en önemli doğal ve kültürel varlıklarını Pamukkale gezilecek yerler listesinde sizler için derledim.

Pamukkale Gezilecek Yerler Listesi

Denizli şehir merkezinin 22 kilometre kadar kuzeyinde yer alan Pamukkale’de tatiliniz geçirmeye karar verirseniz, ilçe merkezindeki veya Karahayıt’taki çok sayıdaki konaklama seçeneği arasından seçim yaparak, konforlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Bölge otellerinde konakladığınızda çevreyi gezmek veya il merkezine ulaşım için halk otobüslerinden ve minibüslerden yararlanabilirsiniz.

Bu arada Pamukkale’de konaklama konusunda genel bilgiler ile otel tavsiyelerimizi Pamukkale’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Travertenler

pamukkale gezilecek yerler Travertenler

Pamukkale gezilecek yerler listenizin ilk sırasında bulunmasını şiddetle tavsiye edeceğim Travertenler, 17 farklı kaynaktan çıkan termal suların etkisiyle oluşmuş. Denizli’nin bu bölgesini popüler bir tatil destinasyonu haline getirmiş olan oluşumların özünü, çökelti halinde biriken kalsiyum karbonat oluşturuyor.

Bembeyaz görünümleri ile eşsiz bir manzara sunan bu muhteşem güzellikleri ziyaret ederken fotoğraf makinenizi mutlaka yanınızda bulundurun.

2. Hierapolis Antik Kenti

pamukkale Hierapolis Antik Kenti

İçerisindeki dini yapıların yoğunluğundan dolayı arkeoloji literatüründe “Kutsal Şehir” olarak adlandırılan Hierapolis Antik Kenti, Pergamon Kralı 2. Eumenes’in emriyle M.Ö. 2. yüzyılda kurulmuş.

Adını Bergama’nın kurucusu Telephos’un eşinden alan antik kent, tarihi boyunca meydana gelen depremlerle büyük yıkımlar geçirmiş. Bu nedenle Roma İmparatoru Neron döneminde neredeyse baştan inşa edilen kentte gerçekleştirilen kazılar sonucu Nekropol, Frontius Caddesi, Agora, Bizans kapıları ve Apollon Tapınağı gibi bölümleri toprak altından çıkartılmış.

3. Antik Havuz

pamukkale gezilecek yerler Antik Havuz

M.S. 7. yüzyılda bölgede meydana gelen bir deprem sonucu oluşan Antik Havuz, Pamukkale’nin önemli simgelerinden biri olarak sayılıyor.

Zemininde deprem sırasında yıkılan agoranın sütunlarını görebileceğiniz havuzun çevresinde Hierapolis’e şifa aramak için gelenlerin kullandığı 15’ten fazla hamam yer alıyormuş.

Bir dönem İl Özel İdaresi’nin otel alanı içerisinde kalan havuzun rahatlatıcı etkiye sahip suyunun, yapılan araştırmalarla kalp, damar, deri ve sinir sistemi hastalıklarına iyi geldiği belirlenmiş.

4. Karahayıt Kaplıcaları

pamukkale Karahayıt Kaplıcaları

Pamukkale’nin 5 kilometre kuzeyindeki, aynı adlı köyün sınırları içerisinde kalan Karahayıt Kaplıcaları, demir minarelinin yoğunluğu nedeniyle “Kızıl Su” olarak da adlandırılıyor.

Çevresinde konaklayabileceğiniz pek çok tesisin faaliyet gösterdiği kaplıcalar, sindirim sistemi başta olmak üzere çok sayıda hastalığın tedavisine olumlu katkılar sağlayabiliyor.

İçilebilir durumdaki suyun çıktığı termal kaynakların bulunduğu bölgeye giderseniz, Pamukkale’deki travertenlere benzeyen; ancak kırmızı renkli oluşumları görebilirsiniz.

5. St. Philippe Martyrion Kilisesi

pamukkale St. Philippe Martyrion Kilisesi

Bölgede keşfedilen en eski kalıntılardan birisi olduğu için Pamukkale gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz St. Philippe Martyrion Kilisesi, Hierapolis’in kuzeyinde yer alıyor.

Adını Hz. İsa’nın 12 havarisinden birisi olan azizden alan dini yapının M.S. 4. veya 5. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Yapının içerisinde, Hristiyanlık inancını yaymak için geldiği bu bölgede öldürülen Aziz Philippe’nin mezarının bulunduğuna inanılıyor.

6. Natural Park

pamukkale gezilecek yerler Natural Park

Pamukkale Örenyeri içerisinde hizmet vermekte olan Natural Park’ı keyifli vakit geçirmek için tercih edebilirsiniz. Yüzme havuzları aracılığıyla serinlemenize ve eğlenmenize yardımcı olacak tesiste yemek yiyebileceğiniz bir kafe bulunuyor.

Bölgeyi gezerken mola vermek için kullanabileceğiniz mekâna akşam saatlerinde giderseniz, ışıklarla aydınlatılmış travertenlerin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

7. Kaklık Mağarası

pamukkale gezilecek yerler Kaklık Mağarası

Honaz İlçesi’nin sınırları içerisinde yer alan Kaklık Mağarası, içerisindeki Pamukkale Travertenleri’ne benzeyen oluşumlarıyla ilgi çekiyor. Bu nedenle “Küçük Pamukkale” veya “Mağara Pamukkale” isimleriyle de anılan yer altı oluşumunun duvarlarından damlayan kükürtlü suların cilt hastalıklarına iyi geldiğine inanılıyor.

Kuzeyinde şelaleler bulunan mağaranın aydınlatmalı gezinti yollarında yapacağınız yürüyüşün ardından yakınındaki kafeterya ve seyir alanlarında dinlenebilirsiniz.

8. Laodikya Antik Kenti

Laodikya Antik Kenti pamukkale

Roma İmparatorluğu’nda oldukça önemli bir yere sahip olan Laodikya Antik Kenti, M.Ö. 261-263 yılları arasında 2. Antiokhos tarafından kurulmuş.

Kurucusunun eşinin ismiyle anılan antik kent, sınırları içerisinde yetiştirilen koyun türünün kaliteli yünleri sayesinde M.Ö. 1. yüzyılda tekstil alanında önemli bir merkez haline gelmiş.

M.S. 60’da meydana gelen depremle yerle bir olan kentin tiyatrolarına, stadyum ve gimnazyum bölümlerine, anıtsal çeşmesine ve tapınaklarına ait kalıntılar gerçekleştirilen kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkartılmış.

9. Apollon Tapınağı

pamukkale gezilecek yerler Apollon Tapınağı
Foto kaynak: meditravelturkey

Temelleri Geç Helenistik Dönem’e kadar uzanan Apollon Tapınağı, bölge tarihi hakkında fikir sahibi olmak için Pamukkale gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz bir diğer antik yapı.

Eski dönemlerde dini amaçlı kullanılan bir mağara olan Plutonion’un üzerine kurulu tapınak, 8 merdivenle 7 bölüme ayrılmış. Kazılar sonucu tanrılara adanmış pek çok heykelin bulunduğu mekânın ilgi çekici kısmını sahne arkasındaki Apollon kabartmaları oluşturuyor.

10. Yeşildere Şelalesi

pamukkale’de gezilecek yerler Yeşildere Şelalesi
Foto kaynak: blog.otelkolik.com

Yüzyıllardır varlığını sürdüren çınar ağaçları ile çevrelenmiş olan Yeşildere Şelalesi’ne, Çal İlçesi’ne bağlı Sakızcılar Köyü üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sakin ortamı sayesinde huzur dolu saatler geçirebileceğiniz şelalenin 55 metreden akan suyu ve altında oluşan göletin içerisindeki yeşil renkli, süngerimsi kayalar oldukça güzel bir görüntü oluşturuyor.

Bölgenin barındırdığı doğal güzelliklerin en önemlilerinden sayılan Yeşildere’ye ulaşmadan önce yol üzerindeki Ağlayan Kaya’ya uğramanızı tavsiye ederim. Şelaleyi gezdikten sonra karnınız acıkırsa çevresindeki restoranlarda sunulan alabalıkların tadına bakabilirsiniz.

11. Pamukkale Yolu

Şifalı suları, antik dönemden kalma tarihi yapıları ve doğal güzellikleri nedeniyle tercih ettiğiniz tatil bölgesine ulaşım için kullanacağınız Pamukkale Yolu, birbirinden güzel lezzet duraklarını barındırıyor.

Konaklama tesisleri açısından da oldukça kaliteli seçeneklerin bulunduğu bu yol üzerinde kentin et ağırlıklı mutfak kültürünün damak çatlatan örneklerinin tadına bakabilirsiniz.

12. Nekropoller

pamukkale Nekropoller

Antik dönemlerde şifa merkezi olarak yoğun ilgi gören Hierapolis’in kent surlarının dışında yer alan Nekropoller, geniş bir alana yayılmış durumda.

Mimari açıdan oldukça farklı görünüme sahip olan mezarlara ayrılmış bu alan “Kuzey” ve “Güney” olmak üzere 2 farklı bölüme ayrılmış.

Her iki bölgede de seçkin ailelere ayrılmış mezarlar görkemlerini günümüzde de hissettirirken, toplumun alt tabakasındakilere ayrılmış bölümler basit kaya oyuklarından oluşuyor.

Helenistik dönemden Bizans zamanına kadar kullanılmış olan Nekropol alanının güneyinde bölgeyi etkileyen son büyük depremin yıkıcı etkilerinin izlerini gözlemleyebilirsiniz.

13. Anadolu Mezarlığı

Mimari çeşitliliği ve tarihsel önemi nedeniyle gezginlerin Pamukkale gezilecek yerler listelerin aldıkları Anadolu Mezarlığı, Nekropol alanının kuzey bölümünde yer alıyor.

Kentin 12. yüzyılda Anadolu Selçukluları’nın sınırları içerisine dâhil olmasıyla yerel halk tarafından da kullanılmaya başlanan mezarlığa bölgede yaşayan Yahudiler ve Hristiyanlar da defnedilmiş.

Mezarlığı ziyaretinizde günümüzde de kullanılan standart şekillerden, 2 katlı olanlara kadar oldukça farklı stillerde oluşturulmuş mezar alanlarını inceleyebilirsiniz.

Pamukkale’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Pamukkale seyahatinizde konaklama için bölgede yer alan Özbay Hotel, Bellamaritimo Hotel, Venus Suite Hotel, Pamukkale Ninova Thermal Spa & Hotel ve Doğa Thermal Health & Spa adlı tesislere göz atabilirsiniz.

Pamukkale’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimiz hakkında detayları Pamukkale’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Pamukkale’de nerede kalınır Pamukkale Ninova Thermal Spa & Hotel
Pamukkale Ninova Thermal Spa & Hotel, konaklama için güzel seçenek.

Pamukkale gezilecek yerler yazısı boyunca ülkemizin dünyaca ünlü turistik noktası Pamukkale ve çevresinde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım.

Umarım bu yazı Pamukkale seyahatiniz için faydalı bir kaynak olur. Pamukkale’de eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.