Lviv’de Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Lviv’de nerede kalınır rehberi

Lviv’de nerede kalınır? Ukrayna‘nın batısında, Polonya sınırına yakın konumda yer alan Lviv, kültür ve eğlence turizmi açısından Doğu Avrupa’nın önde gelen kentleri arasında sayılıyor.

Geçmişte Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Polonya ve Sovyetler Birliği hâkimiyeti altında kalan kent, yabancı kültürlerin etkisiyle zaman içerisinde farklı mimari üslupların bir arada görülebildiği bir yerleşime dönüşmüş.

Mimari zenginliğine ek olarak kahve, bira ve çikolata üretimi ile öne çıkan kent, Avrupa’nın birçok yerine göre fiyat açısından ekonomik olduğundan yoğun turist çekiyor. Üstelik bu durum “Lviv’de nerede kalınır?” sorusuna cevap bulmayı da bariz şekilde kolaylaştırıyor.

Otel Tavsiyesi: Lviv’de nerede kalınır yazısı boyunca her bütçeye göre otel tavsiyeleri vereceğim ama hızlıca tavsiye isteyenler önerebileceklerim;
•Tarz sahibi ve nispeten uygun fiyatlı 3★ Modern Art Hotel,
•Gezilecek önemli yerlere yürüme mesafesindeki 4★ Astoria Hotel,
•Tercihini klasik, 5 yıldızlı bir yerden kullanmak isteyenlere 5★ Nobilis Hotel.

Lviv’de Nerede Kalınır?

Lviv’de nerede kalınır harita konum bilgileri
Lviv’de nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Lviv’de konaklama yapabileceğiniz 3 temel bölge var. Bunlar:
•Eski Şehir Meydanı’nın tam merkezi sayılan Rynok Meydanı,
•Şehrin en önemli caddesi olarak bilinen Svobody Bulvarı ve çevresi,
•Şehrin tren ulaşım ağının son noktası olan Tren istasyonu ve çevresi.

Lviv genel olarak ufak bir şehir, merkezde nerede konaklarsanız konaklayın şehir içinde dilediğiniz herhangi bir yere kolayca ulaşabilirsiniz. Bölgeler hakkında detaylara geçelim…

1. Rynok Meydanı (Plosha Rynok / Market Square)

Lviv konaklama Rynok Meydanı otelleri

Tatiliniz boyunca kentin konuklarına sunduğu hiçbir fırsatı kaçırmak istemiyorsanız, “Lviv’de nerede kalınır?” araştırmanızda hiç düşünmeden Rynok Meydanı‘nı ilk sıraya yerleştirebilirsiniz. Çünkü kentin kalbi sayılan meydan çevresinde her bütçeye uygun konaklama tesislerine ek olarak farklı zevklere hitap eden alışveriş, yeme-içme ve eğlence olanakları bulunuyor.

13. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen meydanın bir başka önemli özelliği ise Lviv gezilecek yerler listemizin tamamına yürüme mesafesi uzaklığında olması. Dilerseniz gündelik yaşamı ayrıntılı bir şekilde gözlemlemek ve kentin saklı hazinelerini keşfetmek için gezi rotanızın tamamını yürüyerek aşabilirsiniz.

Tabii enerji ve zaman harcamak istemezseniz, meydandan kentin diğer yerleşim bölgelerine ulaşmak için tramvay, otobüs ve troleybüs seferlerinden yararlanabilirsiniz.

Pazar Meydanı adıyla da anılan Rynok‘un çevresinde farklı tarzda otel seçenekleri sizi bekliyor. Eğer tatilde kendi yemeğinizi pişirmekten ve ev rahatlığını aratmayan bir ortamda konaklamaktan vazgeçemiyorsanız, meydana açılan sokaklardaki apart oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Az sayıda konaklama ünitesine ve daha samimi atmosfere sahip tesislerden hoşlanıyorsanız, Rynok Meydanı çevresindeki butik otellere odaklanabilirsiniz. Bölgede ayrıca lüksün ön planda olduğu tesisler de bulunuyor.

Rynok Meydanı’nda konaklarken gerek gündelik yaşama gerekse de kentin tarihine yönelik detaylı bilgi edinme fırsatını kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Bu amaç doğrultusunda Rönesans tarzı binalarla çevrili meydanda ilk olarak Lviv Belediye Binası‘nı ziyaret edebilirsiniz. Böylece Ratusha Kulesi‘ne çıkıp kentin çarpıcı güzellikteki manzarasını izleme imkânına kavuşabilirsiniz.

Kulede manzara izledikten sonra kentin etkileyici mimarisinin detayları hakkında bilgi sahibi olmak için Bandinelli, Sobieski ve Lubomirski saraylarına zaman ayırabilirsiniz. Kornyakt Sarayı ise Lviv Tarih Müzesi‘ne ev sahipliği yapıyor.

Roma Mitolojisi’nde adı geçen karakterleri betimleyen heykellerle süslü meydan çevresinde ayrıca göz alıcı güzelliğe sahip dini yapılar ve yeşil alanlar da bulunuyor.

Latin, Ermeni ve Dominikan katedralleri ile Boim Şapeli, gezginlerin en fazla ilgi gösterdikleri dini yapıların başında geliyor. Gün batımının eşsiz manzarasını izlemek ve huzurlu bir ortamda zaman geçirmek isteyen gezginler ise Rynok Meydanı’nda konaklarken mutlaka Lviv High Castle‘ı ziyaret ediyor.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•3★ On The Square Guesthouse: Booking.com puanı 9,1. Lviv’deki en iyi konumlardan birinde Rynok Meydanı’nda uzaklıkta yer alıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•3★ Danylo Inn: Booking.com puanı 9,1. Rynok Meydanı’na 300 m uzaklıkta yer alan bu otel, Lviv’de nerede kalınır, şöyle şehrin tam merkezinde, ekonomik bir yer olsun diyenler için ideal olabilir. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Reikartz Medievale Lviv: Booking.com puanı 8,8. Pazar Meydanı’na sadece 100 metre uzaklıkta yer alan, klasik bir dekorasyona sahip güzel bir otel. Rezervasyon için tıklayın.
•5★ Leopolis Hotel: Booking.com 9,0. Şehirdeki hemen hemen tüm önemli gezi noktalarına kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan, 5 yıldızlı, kaliteli bir otel. Rezervasyon için tıklayın.

2. Svobody Bulvarı (Prospekt Svobody)

Lviv konaklama Svobody Bulvarı otelleri

En az Rynok Meydanı kadar merkezi konuma ve turistik açıdan zengin içeriğe sahip bir bölgede konaklamayı düşünüyorsanız, aklınızı kurcalayan “Lviv’de nerede kalınır?” sorusunun cevabını Svobody Bulvarı‘nda kesinlikle bulabilirsiniz.

Zira tıpkı meydan gibi kentin ana caddesi konumundaki Svobody çevresinde de kent kültürüne dair enteresan detaylar yakalayabilir, şık restoranlarda yerel mutfağın özgün lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Pazar Meydanı’nın batısında yer alan bulvar, gezilecek yerler açısından zengin bir profil sergiliyor. Üstelik kentin en önemli cazibe noktaları arasında sayılan bu mekânlara herhangi bir toplu taşıma aracına gerek duymadan kolayca ulaşabilirsiniz. Yine de alternatif olarak gerektiğinde otobüs ve taksi seçeneklerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Svobody Bulvarı ile kentin kalbi konumundaki Rynok arasındaki benzerlikler sadece ulaşım kolaylığı ve yeme-içme olanaklarının zenginliği ile sınırlı değil. Günün her saati hareketli atmosfere sahip bulvarın çevresinde ve paralelindeki caddelerde her tarzda ve fiyat aralığında konaklama seçeneğini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bölgede modern olanaklara sahip oteller olduğu gibi İngiliz tarzı gibi belirli stillere odaklanmış dekorasyonu ile gezginleri kendisine çekebilen tesisler de faaliyet gösteriyor. Hostel sayısının azımsanmayacak seviyede olması, bulvar çevresini sırt çantalı gezginler arasında da popüler kılıyor.

Bulvarın kuzey ucuna yürüyecek olursanız, tasarımında Rönesans ve Barok stillerin bir arada kullanıldığı Lviv Ulusal Opera Binası‘nı ziyaret etme imkânı yakalayabilirsiniz. Svobody’nin güneyine doğru ilerlediğinizde ise önce Taras Schevchenko’nun heykelini ardından Adam Mickiewicz’e adanan anıtı görebilirsiniz.

Taras Schevchenko’yu tasvir eden eserin hemen yakınındaki Etnografya Müzesi‘nde sergilenen koleksiyonu inceleyerek Ukrayna kültürü hakkında yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Tarihi yapıları ve eserleri incelemeyi bitirdikten sonra dilerseniz Ivan Franko Park‘a gidip günü sakin bir şekilde noktalayabilir ya da bulvar üzerindeki alışveriş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. 18. yüzyılda kurulan park, oldukça geniş alanı kaplıyor.

Bulvardaki alışveriş olanakları ise tasarımcı butiklerinden zincir mağazalara kadar farklı seçeneklerden oluşuyor. Hareketin bol olduğu bir günün ardından güç toplamak ve dinlenmek isterseniz, rotanızı Lviv’in gastronomi alanında ne kadar gelişmiş bir şehir olduğunun kanıtı niteliğindeki Kahve Üreticisi‘ne veya Çikolata Fabrikası‘na çevirebilirsiniz.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•3★ Jam Hotel Hnatyuka: Booking.com puanı 8,8. Şehirdeki birçok önemli yapıya yakın bir konumda bulunan otel Lviv’deki en iyi puan alan konumlardan birinde bulunuyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ PANORAMA Lviv Hotel: Booking.com puanı 9,0. Lviv’in tarihi merkezi 7 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan popüler bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Astoria Hotel: Booking.com puanı 9,2. Opera Tiyatrosu’nun yakınındaki eski bir tarihi binada hizmet veren, şehrin en çok tercih edilen otellerinden biri. Rezervasyon için tıklayın.
•5★ Grand Hotel Lviv Luxury & Spa: Booking.com 9,2. Lviv’de nerede kalınır, şöyle şehrin merkezinde, güzel, 5 yıldızlı bir otel olsun diyenler için güzel bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Tren İstasyonu ve Çevresi

Lviv’de nerede kalınır tren istasyonu otelleri

Eğer kente ulaşım için demir yolunu tercih ettiyseniz, “Lviv’de nerede kalınır?” araştırmanızda tren istasyonu ve çevresine yoğunlaşabilirsiniz.

Özellikle bineceğiniz trenin hareket saati çok geç ya da erken ise bu bölgedeki otellerde konaklamak sizin için avantajlı olacaktır. Yalnız Levandivka Bölgesi‘ne yakın konumdaki istasyon, Svobody Bulvarı ve Rynok Meydanı gibi kentin tarihi merkezi içerisindeki turistik yerlerin biraz uzağında kalıyor.

Seçim hakkınızı Lviv Tren İstasyonu çevresindeki otellerden birinde konaklamaktan yana kullandığınızda kent merkezine 20-30 dakika yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Taksi ve tramvay, kentin bu kesiminden merkeze ulaşım için diğer alternatiflerinizi oluşturuyor. Bu seçenekler sayesinde Lviv’e özgün kişiliğini kazandıran cazibe noktalarına, yerel mutfağın zenginliğini kanıtlayan yeme-içme mekânlarına, her zevke hitap eden eğlence ve alışveriş yerlerine fazla zaman harcamadan gidebilirsiniz.

Tren istasyonu ve çevresi denildiğinde, özellikle Lviv’e ilk defa gidecek gezginlerin aklına bölgede kısıtlı sayıda ve hizmet kalitesi ortalama düzeyde konaklama tesisinin var olduğu düşüncesi gelebiliyor. Ancak bu kanının aksine istasyon yakınında, uygun fiyatlı ve sırt çantalı dostu hostel seçeneklerinden lüks olanakları ile öne çıkan 4-5 yıldızlı otellere kadar birçok seçenek hâlihazırda sizleri bekliyor.

Tren istasyonu çevresinde konaklamak, aynı zamanda kentin yemyeşil parklarına birkaç adım uzaklıkta konaklama gibi bir avantajı da beraberinde getiriyor.

Doğa sporlarına ve gözlem yapmaya meraklı gezginlere çeşitli fırsatlar sunan Vynnkivskyi Park başta olmak üzere birçok yeşil alan istasyona oldukça yakın mesafede yer alıyor. Parklara ek olarak Lviv Üniversitesi‘ne ait botanik bahçesini de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•3★ Nota Bene Hotel: Booking.com puanı 8,9. Lviv Tren İstasyonu’na 1,5 km uzaklıkta, açık renkli mobilyalarla döşenmiş havadar odalara sahip ekonomik bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Premier Hotel Dnister: Booking.com puanı 8,5. Lviv’in tarihi merkezine yakın, Tren İstasyonu’na 3 km, Lviv Havaalanı’na ise 6 km uzaklıkta yer alıyor. Rezervasyon için tıklayın.

Lviv’de Şehir İçi Ulaşım

Lviv’de nerede kalınır havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Bu bölümde “Lviv’de nerede kalınır?” sorusunun cevabını bulmaya yönelik bilgiler vermeyi bir süreliğine bırakıp, şehirde sizleri bekleyen ulaşım olanaklarına değinmek istiyorum.

Ukrayna’nın kültürel birikimi ve gece hayatı ile öne çıkan kenti Lviv’e ülkemizden düzenli olarak direkt uçak seferleri düzenleniyor. Bu seferler vasıtasıyla Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı‘na ulaştıktan sonra kent merkezine gitmek için troleybüs veya otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Daha konforlu seçeneklerle ulaşım ihtiyacınızı gidermek istediğinizde ise Uber ya da taksi arasında seçim yapabilirsiniz.

Eğer tatilinize Ukrayna’nın başka bir kentinde başlayıp sonradan Lviv’e gitmeyi planlıyorsanız, tren ile ulaşımı tercih edebilirsiniz.

Polonya, Macaristan, Belarus gibi ülkelerden kente ulaşmak için de tren seferlerinden yararlanabilirsiniz. Yazımın bir önceki bölümünde detaylıca anlattığım gibi kentin ana tren istasyonu civarında bol miktarda konaklama seçeneği bulunuyor.

Şehir içerisinde ise yürümek, en keyifli ulaşım yöntemi olarak öne çıkıyor. Özellikle tarihi kentin kalbi sayılan Rynok Meydanı çevresindeki oteller, konumları sayesinde neredeyse tüm gezilecek yerlere birkaç dakikada ulaşılmasını mümkün kılıyor.

Yürümek size göre değilse tramvaylar aracılığıyla nostaljik seyahatler yapabilirsiniz. 9 numaralı hat, tren istasyonuna yolcu taşıyor. En keyfili rotayı ise 7 numaralı hatta çalışan araçlar takip ediyor.

Tramvayın kapsamı dışında kalan yerlere gitmek isteyen gezginlerin imdadına otobüs ve troleybüs seferleri yetişiyor. Şehirde faaliyet gösteren tüm toplu taşıma araçlarında geçerli tek kullanımlık bilet 3 UAH fiyatla satışa sunuluyor.

Kentte taksi kullanacağınız zaman dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Hatta her zaman için araca binmeden önce gideceğiniz yer ve fiyat hakkında şoförle pazarlık yapmalısınız. Daha kaliteli hizmet almak içinse UKLON isimli uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz.

Lviv Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Lviv konaklama Lviv otelleri

Döviz kuru ve Ukrayna’daki ekonomik durum nedeniyle sadece “Lviv’de nerede kalınır?” sorusuna cevap bulmak değil, dolu dolu tatil planları yapmak da kolay hale geliyor. Hatta sınır komşusu Polonya’daki popüler şehirlere kıyasla Lviv’de yarı fiyatına lüks bir tesiste rahatlıkla konaklama yapabilirsiniz.

Kente ilginin son yıllarda giderek artması ve bu durumun otel sayısına yansıması, gecelik oda fiyatlarının aşağı çekilmesini sağlayan bir diğer neden olarak öne çıkıyor.

Şehirdeki hostellerde gecelik fiyatlar 50-60 TL arasında değişiyor. 3 yıldızlı otellerde 350 TL, 4 yıldız kategorisindeki tesislerde ise 450-550 TL civarında ödeme yaparak konfor seviyesi ortalamanın üstünde çift kişilik odalarda konaklama imkânına sahip olabilirsiniz. Hatta ölü sezonda Lviv’de fiyatlar çok daha uygun seviyelere iniyor.

Lviv’de ekonomik fiyatlarla konaklayabilmek için illa ölü sezonu beklemeniz gerekmiyor. Dilerseniz tatil için belirlediğiniz tarihten 4-5 ay önce otel rezervasyon sitelerini takip etmeye başlayabilirsiniz. Böylece son derece cazip erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmamış olursunuz.

Bu amaç doğrultusunda ben, kullanıcılarına en iyi fiyat garantisi sunan ve güvenilirliği ile tanınan Booking.com’u tercih ediyorum. Sitenin seçilen otele göre rezervasyon tarihine 24 saat süre kalana kadar iptal hakkı ve ödemeyi otele girişte yapabilme özgürlüğü tanıması da bu tercihimde etkili olan diğer unsurlar. Booking.com’da yer alan tüm Lviv otellerin incelemek için tıklayın.

Özetle Lviv’de Nerede Kalınır?

Lviv konaklama rehberi

Özetlemek gerekirse konaklama açısından Lviv’de 3 bölge öne çıkıyor. Bu bölgelerden Rynok Meydanı ve Svobody Bulvarı benzer özellikleri bünyesinde barındırıyor. Her iki bölge de Lviv’in tarihi kısmında yer alıyor.

Mimari açıdan etkileyici atmosfere sahip meydan ve bulvar, hem ulaşım bakımından hem de yeme-içme seçenekleri bakımından konuklarını memnun ediyor.

Rynok Meydanı‘nda tarihi doku biraz daha ağır basıyor. Svobody Bulvarı‘nda bulunan alışveriş ve eğlence fırsatları ise gezginlere keyifli anlar yaşayabilecekleri bir tatilin kapısını aralıyor.

Özellikle hafta sonu kaçamağı için Lviv’e gideceklerin, burada konaklamaya karar verirken zaman kaybı yaşamamak adına popüler cazibe noktalarına uzaklığı hesaba katmaları gerekiyor.

Lviv otel tavsiyesine gelecek olursak; eğer konaklama bütçeniz kısıtlıysa merkezde yer alan 3 yıldızlı On The Square Guesthouse ile Danylo Inn şehrin en popüler otellerinden. Biraz daha kaliteli bir yer arayanlar 4 yıldızlı Reikartz Medievale ile Astoria Hotel‘e göz atabilirler.

Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa ve 5 yıldızlı kaliteli bir otelde konaklamak isterseniz Leopolis Hotel ve Grand Hotel Lviv Luxury & Spa‘ya mutlaka göz atın derim.

Lviv’de nerede kalınır yazısı boyunca Lviv’de konaklama yapabileceğiniz tüm önemli bölgeler hakkında detaylı bilgilerin yanı sıra şehirdeki en popüler oteller hakkında da bilgi ve tavsiyeler vermeye çalıştım.

Lviv seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;
•Lviv gezilecek yerler
•Lviv gezi rehberi
•Lviv’de ne yapılır?
•Lviv alışveriş rehberi
•Lviv ulaşım rehberi
•Lviv nerede? Lviv’e nasıl gidilir? başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Lviv Şehir Merkezi Otel Fiyatları
Booking.com