Madame Tussauds İstanbul (Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri…)

madame tussauds istanbul giriş ücreti beren saat

Hayranı olduğunuz pop müzik sanatçısına ya da sporcuya, fikirleri ile size yol gösteren bilim insanına yakın olmak ister misiniz? Cevabınız evetse, İstanbul Beyoğlu’ndaki Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesi’ne gidip bu şansı yakalayabilirsiniz.

Madame Tussauds İstanbul Hakkında Bilgiler

Bruce Willis Balmumu Heykeli
Madame Tussauds İstanbul balmumu heykel müzesinin girişince sizi Bruce Willis’in heykeli karşılıyor…

Alanında dünya çapında üne sahip müze, ilk olarak 250 yıl önce dönemin önde gelen balmumu sanatçılarından Dr. Philippe Curtius’ın eğitim verdiği Marie tarafından Londra’da kurulmuş.

Londra’daki ilk müzenin başarısının ardından ikili, kraliyet ailesi üyelerine ders vermek için Fransa’ya geçmiş ve burada insanların gündemi takip etmelerine yardımcı olan pek çok sergi açmış.

Başta müze koleksiyonu kraliyet mensuplarının, politikacıların ve devrimcilerin heykellerinden oluşsa da zamanla sporcuların, bilim insanlarının, müzisyenlerin eklenmesiyle Madame Tussauds milyonları kendisine çeken kültürel bir cazibe merkezine dönüşmüş.

Müzenin 21. şubesi olan Madame Tussauds İstanbul ise 2016 yılında kapılarını ziyarete açtı.

Barış Manço Balmumu Heykeli
Barış Manço, Madame Tussauds İstanbul

Eserlerin bu kadar büyük çapta ilgiyi toplayabilmesinin temelinde, heykellerin asıllarının bire bir kopyası niteliğinde olmaları yatıyor. Bunun için ilk olarak figürü yapılacak kişinin yüzlerce ölçüsü alınıp, pek çok farklı açıdan fotoğrafı çekiliyor.

Ardından ölçüler ve fotoğraflar aracılığıyla 150 kilogramlık kilden kalıp oyuluyor. 6 farklı işlemden daha geçen heykel, en sonunda 300.000$ değerinde bir şahesere dönüşüyor.

Madame Tussauds İstanbul Nerede ve Nasıl Gidilir?

Madame Tussauds İstanbul nerede ve nasıl gidilir

Balmumu heykel müzesi, Beyoğlu’nun turistik anlamda en popüler noktalarından birisi olan İstiklal Caddesi üzerindeki Grand Pera Alışveriş Merkezi’nin bünyesine faaliyet gösteriyor. Eski Emek Sineması’nın yerine inşa edilen binaya, merkezi konumu nedeniyle ulaşım oldukça kolay.

İstanbul Balmumu Heykel Müzesi

Müzeye Taksim Meydanı üzerinden gitmek, ulaşım imkânlarının zenginliği ve yakınlık göz önünde bulundurulduğunda en iyi seçenek olarak öne çıkıyor. Çünkü meydana İstanbul’un neredeyse her noktasından düzenlenen otobüs, minibüs ve metro seferleri ile rahatça ulaşılabiliyor.

Madame Tussauds İstanbul’un Bölümleri

Müzenin eşsiz koleksiyonu müzik, spor, bilim ve kültür, VIP party, tarih ve liderler olmak üzere 5 farklı kategoriye ayrılmış.

Zeki Müren Balmumu Heykeli
Zeki Müren, Madame Tussauds İstanbul

Müzik bölümünde, her biri ülkemizde ve tüm dünyada büyük başarı yakalamış sanatçıların heykellerini görebilirsiniz. Bu bölümde sizleri Zeki Müren, MFÖ ve Barış Manço‘nun yanı sıra Rihanna, Madonna, Lady Gaga gibi dünyaca ünlü pop müzik yıldızları bekliyor.

Beyonce Balmumu Heykeli
Beyonce, Madame Tussauds İstanbul

Spor kategorisinde ise futbol, tenis ve basketbol branşlarında büyük hayran kitlesine sahip yıldız isimlere yer verilmiş.

Müzenin bu kısmında Maria Sharapova, Rafael Nadal, Neymar, Lionel Messi gibi yabancı sporcuların yanı sıra ülkemizi yurt dışında başarı ile temsil etmiş Arda Turan ve Hidayet Türkoğlu’nun heykelleri bulunuyor.

Neymar Balmumu Heykeli
Neymar, Madame Tussauds İstanbul

Arda Turan Balmumu Heykeli
Arda Turan, Madame Tussauds İstanbul

Bilim ve Kültür alanı ise yaptıkları çalışmalarla insanlık tarihine yön veren isimlere ayrılmış durumda. Alanı ziyaretiniz sırasında Leonardo Da Vinci, Mozart, Einstein, Steve Jobs ve Yaşar Kemal’e ait balmumu heykelleri inceleyebilirsiniz.

Kıvanç Tatlıtuğ Balmumu Heykeli
Kıvanç Tatlıtuğ, Madame Tussauds İstanbul

Sinema ve televizyon dünyasının popüler isimlerinin birebir kopyaları niteliğindeki heykelleri görebileceğiniz yer ise VIP Party bölümü.

Bu kısımda Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Demet Akbağ gibi isimlere Julia Roberts, Johhny Depp, Brad Pitt gibi Hollywood sinemasının dünyaca ünlü isimleri eşlik ediyor.

Leonardo Dicaprio Balmumu Heykeli
Leonardo Dicaprio, Madame Tussauds İstanbul

David Beckham Balmumu Heykeli
David Beckham, Madame Tussauds İstanbul

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, gerçekleştirdiği fetihle bir çağı kapatıp diğerini açan Fatih Sultan Mehmet, ardında çok sayıda başarılı eser bırakmış Mimar Sinan Tarih ve Liderler alanında görebileceğiniz önemli şahsiyetlerin başında geliyor.

Atatürk Balmumu Heykeli
Mustafa Kemal Atatürk, Madame Tussauds İstanbul

Mimar Sinan Balmumu Heykeli
Mevlana, Madame Tussauds İstanbul

Mevlana Balmumu Heykeli
Mevlana, Madame Tussauds İstanbul

Madame Tussauds İstanbul Giriş Ücreti 2018

Sabah 10.00’dan, akşam 20.00’a kadar ziyaret edebileceğiniz müzeye ziyaretçi kabulü 19.00’da sonlandırılıyor. 0-3 yaş arası çocukların ücretsiz olarak giriş yapabildiği tesiste 14 yaşından küçüklere mutlaka bir yetişkinin eşlik etmesi gerekiyor.

Adile Naşit Balmumu Heykeli
Adile Naşit, Madame Tussauds İstanbul

Ünlü balmumu heykel müzesinin İstanbul şubesini ziyaret etmek isteyen konuklara tek ziyaretlik ve VIP olmak üzere 2 farklı bilet seçeneği sunuluyor.

Hard Rock İstanbul ve Richmond Hotel’de geçerli indirim hakkı kazanabileceğiniz tek ziyaretlik biletler 13 yaş üstü tüm bireyler için 50, öğrencilere ve 3-14 yaş arası çocuklara 40 TL’den sunuluyor.

Hediyelik eşya mağazasından indirim hakkının yanı sıra birer adet rehber kitapçık, fotoğraf ve balmumu el figürü hediyeli VIP biletin en büyük artısı, ziyaretçilere sıra beklemeden müzeye giriş yapma avantajı vermesi. 13 yaş üstü bireylere sunulan bu bilete sahip olabilmek için 102 TL ödemeniz gerekiyor.

Vin Diesel Balmumu Heykeli
Vin Diesel, Madame Tussauds İstanbul

Müzeye giriş için ayrıca Madame Tussauds ile birlikte LEGOLAND Discovery Center ve İstanbul Sea Life Akvaryum’da geçerli ortak biletleri de tercih edebilirsiniz. Belirli süreler dâhilinde kullanmanız gereken ortak biletler 3 seçenek halinde ziyaretçilerin tercihlerine sunuluyor.

VIP dışında tüm bilet çeşitlerini hem müzenin gişelerinden hem de online satış kanalı üzerinden satın alabilirsiniz. Eğer Madame Tussauds İstanbul biletinizi şu adresten satın alırsanız, %20 indirimden faydalanabilirsiniz.

Madame Tussauds İstanbul Videosu

Madame Tussauds İstanbul müzesinin girişten çıkışa kısa bir özetini video boyunca seyredebilirsiniz…

Özetle Madame Tussauds İstanbul…

Sami Barış Manço Madame Tussauds Balmumu Heykeli
Küçük yaşlardan beri hayranı olduğum, güzel insan Barış Manço’nun balmumu heykeli ile birlikte fotoğraf çekinebilmek güzel bir duygu…

Dünyanın pek çok farklı noktasında Madame Tussauds Müzeleri‘ni ziyaret etme şansı bulmuş biri olarak balmumu heykel müzesi ziyareti benim için çok heyecan verici değildi işin aslı.

Ben eğlenceli vakit geçirmek ya da sevdiğim ünlülerin heykelleri ile birlikte fotoğraf çekilmekten daha ziyade müzeyi sizin için deneyimleyip düşüncelerimi paylaşmak istedim.

İlk olarak 50 TL giriş ücreti (fiyatlar ara ara güncelleniyor) bana göre çok çok yüksek bir rakam. Müzede yer alan imkanlara göre cidden pahalı. Sonuçta bir Londra ya da Amsterdam‘da ziyaret ettiğim Madame Tussauds müzelerinde bu rakamın çok daha fazlasını ödemek durumunda kaldım, kabul ama oradaki olanaklar çok daha farklıydı.

Bir kere heykel sayısı çok az. Bu durum belki müzenin yeni açılmasından ötürü olabilir, zamanla artacaktır. O zaman giriş fiyatı da düşük tutulup zamanla arttırılabilir.

İkinci olarak mesela Londra‘daki müzede balmumu heykeller dışında müze içinde tren yolculuğu ile Londra’nın geçmişten günümüze bir tren yolculuğuna çıkıyorsunuz. Benzer şekilde Amsterdam‘daki müzede şehrin geçmişi ile ilgili sunum yapılıyor. Ama Madame Tussauds İstabul’da böyle bir bölüm yok. Sadece belirli sayıda balmumu heykeli var.

Eskişehir‘de yaşadığımdan dolayı birçok kez Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi‘ni gezme şansım oldu. Oradaki heykellerin kalitesi Madame Tussauds’a göre çok düşük olabilir, kabul ediyorum. Ama o müzede hem bu müzenin en az 2-3 katı heykel var hem de giriş ücreti çok daha düşük.

Kısacası eğer İstanbul gezilecek yerler listenize biraz daha farklı bir yer eklemek istiyorsanız, ya da Taksim İstiklal Caddesi‘nde gezerken zaman harcayabileceğiniz alternatif bir mekan arıyorsanız müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Onun dışında özellikle şehir dışından gelip de müzeyi ziyaret etmelik bir durum bana göre yok.