Mogan Park (Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Ulaşım…)

Mogan Gölü Ankara

Mogan Park, Ankaralılar’ın bir kısmının huzur ve sakinlik ihtiyacını giderirken bir kısmına kültürel anlamda keyifli vakit geçirebilecekleri fırsatlar sunuyor. Spor olanaklarının yanı sıra doğasıyla da ilgi uyandıran rekreasyon alanında isterseniz piknik keyfi yapabilir ya da restoranlarında Ankara’ya özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Mogan Park Hakkında Bilgi

Komşusu Eymir ile bağlantılı olan Mogan Gölü, Elmadağ’dan kaynağını alan 11 derenin getirdiği alüvyonun birikmesi sonucu oluşmuş. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucu set gölünün 226 kuş, 4 balık ve 1 kerevit türüne ev sahipliği yaptığı kayıt altına alınmış.

Yakın zamana kadar çevre kirliliği nedeniyle canlı çeşitliliğini ve varlığını korumakta zorlanan göl, çevresine inşa edilen parkın açılmasıyla birlikte adeta küllerinden yeniden doğmuş.

Ankara Mogan Park resimleri

Birçok Ankaralı’nın hafta sonu kaçamağı için tercih ettiği park, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda 2004 yılında açılmış.

Bu çalışmalar sırasında toplam büyüklüğü 663.269 metrekare olan alanın 3.774 metrekaresi çocuk oyun alanı, 13.245 metrekaresi spor sahaları, 1.115 metrekaresi koşu yolu olarak düzenlenmiş.

Ankara Mogan Park bilgi

Ayrıca rekreasyon alanın sınırları içerisindeki muhtelif yerlere piknik alanları, marina adası, deniz feneri, kayıkhane, binicilik merkezi gibi eğlence amaçlı yapılar inşa edilmiş. Bu yapılara ek olarak ayrıca parkta kültürel organizasyonların düzenlenebileceği 3.000 kişilik amfi tiyatro ile modern bir nikah salonu hizmete alınmış.

Rekreasyon alanı dahilindeki yapılar arasında en büyük ilgiyi, 25 metre yüksekliğindeki Deniz Feneri çekiyor. Yapının seyir balkonundan, göl ve çevresinin eşsiz manzarasını izleyebilmek mümkün.

Mogan Parkı’nda Neler Yapılır?

Hafta sonu Mogan Park

Mogan Parkı’na lezzetli bir kahvaltıyla güne keyifli bir başlangıç yapmak için gidebilirsiniz. Restoranlar konuklarına hem standart hem de serpme kahvaltı seçeneği sunuyor.

Son gittiğimde kahvaltı tabağının fiyatı 12 ila 15 TL, daha fazla çeşidin olduğu serpmeninki ise 20-25 Türk Lirası arasında değişiyordu. Tabi parkı piknik yapmak için de ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Mogan Park fotoğrafları

Bu amaç doğrultusunda düzenlenmiş alana 4-5 kişinin rahatlıkla sığabileceği masalar ve mangallar yerleştirilmiş. Keyifli bir ızgara ziyafetinin ardından gün batımında Mogan kıyısında çay içmek, oldukça keyifli oluyor. Piknik zahmetli gelirse öğle ve akşam yemeği için restoranları da tercih edebilirsiniz. Göl kıyısındaki mekanlarda 2 kişilik bir yemek, ortalama 60-70 lira tutuyor.

Mogan Parkı Ankara turu

Mogan Parkı’na yeme-içme dışında spor yapmak için gidenlerin sayısı da bir hayli fazla. Dilerseniz istasyonlu koşu pistinde kondisyonunuzu geliştirebilir veya arkadaşlarınızla birlikte tenis, futbol veya basketbol oynayabilirsiniz.

Bunların dışında spor sahalarının bulunduğu bölümde bisiklet ve kaykay binebilirsiniz. Parkta ayrıca uzun yürüyüşler ya da koşular da yapabilirsiniz. Gölün Haymana Yolu’na bakan kısmı bu gibi aktiviteler için 4 kilometre uzunluğunda bir parkura dönüştürülmüş.

Seyir teraslarının ve bankların bulunduğu bu parkur, paten yapmak için de ideal. Yürüyüş sırasında asma köprüden geçerek marina adasına gidebilirsiniz.

Mogan Park Nerede ve Nasıl Gidilir?

Mogan Park nerede nasıl gidilir

6 Türk Lirası karşılığı giriş yapabileceğiniz Mogan Park, Ankara kent merkezinin 25 kilometre kadar güneyindeki Gölbaşı ilçesinde yer alıyor.

Karşıyaka Mahallesi’nin sınırları içerisinde kalan rekreasyon alanına kendi arabanızla konforlu bir şekilde ulaşabileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarıyla da gölün bulunduğu bölgeye gidebilirsiniz. Eğer kendi aracınızı kullanarak parka gitmeye karar verirseniz, Ankara-Konya Yolu’nu 15-20 dakika boyunca takip edip, Gölbaşı Kavşağı’nı geçtikten sonra sağa dönmeniz gerekiyor.

Toplu ulaşım araçlarını kullanmayı tercih ederseniz, EGO otobüsleri ile minibüsler arasında seçim yapabilirsiniz. 177, 108 ve 182 hat numaralı otobüsler göle daha yakın bir noktada yolcularını indiriyor. Minibüsler ise Güven Park’ın hemen yanında hareket ediyor.

Ankara Mogan Park bilgi

Başkentin doğasını tanımaya ayırdığınız bir günün ardından tatilinizin geri kalanında kültürel ve tarihi birikimi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, önceliği “Ankara Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda sıraladığımız mekanlara verebilirsiniz. Otel seçimi için önerilere ihtiyaç duyduğunuzdaysa “Ankara’da Nerede Kalınır?” rehberimize göz atabilirsiniz.