Napoli Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Napoli gezilecek yerler blog

Napoli gezilecek yerler nereler? Roma, Milano, Venedik gibi şehirler, turistik cazibeleriyle ilk defa İtalya‘ya seyahat etmeyi planlayan gezginlerin öncelikli tercihleri oluyor. Lakin güneydeki Napoli, samimi atmosferi ile daha yoğun ve gerçekçi bir İtalya deneyimi yaşatıyor.

Yunan koloniciler tarafından temelleri atılan ve Orta Çağ’da inşa edilen birbirinden güzel yapılarıyla adeta bir açık hava müzesini andıran kenti keşfetmeye niyetliyseniz, sizin için hazırladığım Napoli gezilecek yerler listesinden faydalanarak tatil programınızı kolayca oluşturabilirsiniz. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Centro Storico, Tren İstasyonu Çevresi, Chiaia ve Vomero & Quartieri Spagnoli bölgesi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Napoli’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Napoli şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Ibis Styles Napoli Garibaldi, 4★ Albergo Palazzo Decumani, 5★ Grand Hotel Parker’s.

Yapılacak şeyler: Pompeii: Arkeolog Eşliğinde 2 Saatlik Küçük Grup Turu ile Napoli’den: Her Şey Dahil Amalfi Sahili Turu şehirde satın alıp katılabileceğiniz en popüler aktivitelerden. Napoli’de yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Napoli’de ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Napoli Gezilecek Yerler Listesi

Napoli haritası, Napoli’de gezilmesi gereken yerler harita konumları
Napoli gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Napoli’de gezip görülmesi gereken yerler:
1.National Archaeological Museum
2.Royal Palace of Naples
3.Cappella Sansevero
4.Castel Nuovo
5.Castel dell’ Ovo
6.Castel Sant’ Elmo
7.Duomo di Napoli
8.Catacombe di San Gennaro
9.Piazza del Plebiscito
10.Basilica di Santa Chiara
11.Galleria Borbonica
12.Teatro di San Carlo
13.Via San Gregorio Armeno
14.Certosa di San Martino
15.Palace of Capodimonte
16.Gesu Nuovo Church
17.Quartieri Spagnoli
18.Mercato di Porta Nolana
19.Spaccanapoli Street
20.Via Toledo
21.BONUS: Pompei Antik Kenti

1. National Archaeological Museum

National Archaeological Museum napoli gezilecek yerler

Geçmişte süvari kışlası ve Napoli Üniversitesi dekanlığı olarak kullanılmış zarif bir binada hizmet veren National Archaelogical Museum, 1777 yılında Kral VII. Charles’ın isteği doğrultusunda kurulmuş.

Antik Yunan, Roma ve Rönesans dönemlerine dair buluntulardan oluşan koleksiyonu bünyesinde barındırması, gezginlerin müzeye Napoli gezilecek yerler listelerini ilk sırasında yer vermelerini sağlıyor.

Pompei ve Herculaneum’dan getirtilen tarihi buluntular, Ulusal Arkeoloji Müzesi’nin göz alıcı koleksiyonunun temellerini oluşturuyor.

Bir zamanlar Elisabetta Farnese’ye ait olan bu koleksiyonda, her iki antik şehirdeki yaşam hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak mozaikler ve freskler ile bol miktarda heykel bulunuyor.

Tur Tavsiyesi: Napoli Hop-on Hop-off Bus Tour: 24-Saat Bileti satın alarak şehirde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerlere rahatça ulaşabilirsiniz.
•Adres: Piazza Museo, 19, 80135 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 09.00-19.30
•Giriş Ücreti: €15
•Web Sitesi

2. Royal Palace of Naples

Royal Palace of Naples Napoli seyahati

Kent merkezinde en çok ilgi gören tarihi yapıların başında gelen Royal Palace of Naples, 17. yüzyılda inşa edilmiş. Bourbon krallarının kentte ikamet ettikleri dört saraydan biri olan yapının tasarımını Domenico Fontana üstlenmiş.

İç mekana görkem katan detaylarda ise Battistello Caracciolo, Giovanni Balducci ve Belisario Corenzio’nun imzası bulunuyor.

Günümüzde müze olarak koruma altında tutulan yapıda; Barok ve Neo-Klasik tarzda mobilyalar, porselenler, kanaviçeler, heykeller ve tablolardan oluşan değerli koleksiyon sergileniyor.

Napoli Kraliyet Sarayı’nı ziyaretiniz esnasında 1768 yılında Ferdinando Fuga’nın planlarına bağlı kalınarak yapımı gerçekleştirilen Teatrino di Corte’ye de zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

IV. Ferdinand ile Avusturya Prensesi Marie Caroline’in evliliği onuruna inşa edilen yapı, mimarisindeki zarafetle konuklarını büyülüyor.
•Adres: Piazza del Plebiscito, 1, 80132 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00
•Giriş Ücreti: €6

3. Cappella Sansevero

Cappella Sansevero Napoli gezi rehberi

Barok tarzı mimarisi ile göz kamaştıran Capella Sansevero, Torremaggiore Dükü John Francesco di Sangro’nun isteği doğrultusunda 1590 yılında inşa edilmiş.

1613’e gelindiğinde ise şapel, Alessandro di Sangro’nun emriyle aile mezarlığına dönüştürülmüş. Yapıya şimdiki görünümü kazandıran yeniden inşa süreci ise Raimondo di Sangro zamanında gerçekleştirilmiş.

Hatta bu dönemde duvarlara işlenen mason simgeleri, şapele olan ilginin zaman içerisinde daha da artmasını sağlamış.

San Domenico Maggiore Kilisesi’nin kuzeybatısında yer alan Sansevero Şapeli, otuza yakın sanat eseriyle adeta bir müzeyi andırıyor. Bu eserlerin büyük bölümü, İtalya’nın önde gelen sanatçıları tarafından 18. yüzyılda yaratılmış.

Cristo Velato, Francesco Queirolo’nun Disinganno ve Antonio Corradini’nin Pudicizia adlı eserleri, yapıda görülmesi gereken en önemli sanat çalışmalarını oluşturuyor.
•Adres: Via Francesco de Sanctis, 19/21, 80134 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
•Giriş Ücreti: €8
•Web Sitesi

4. Castel Nuovo

Castel Nuovo Napoli’de gezilmesi gereken yerler

Eğer rotanızı Piazza Municipio’ya çevirecek olursanız Orta Çağ havasını yansıtmak konusunda gayet başarılı Castel Nuovo’yu ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.

Yerel halkın “Maschio Angioino” adıyla andıkları askeri yapı, Anjou Hanedanı’ndan I. Charles’ın tahtta oturduğu 13. yüzyılın son çeyreğinde inşa edilmiş.

Fransız mimar Pierre de Chaule’nin planlarını çizdiği kale, Kral Robert zamanında ise sanatçıların, kâtiplerin ve bilim insanlarının konuk edildiği bir kültürel merkeze dönüştürülmüş.

Rönesans stili bir kapıdan giriş yapacağınız Yeni Kale, günümüzde Kent Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Zaman zaman kültürel etkinliklere de sahne olan kalenin sergi alanlarına dönüştürülmüş kısımlarında gezerken farklı dönemlerde yaratılmış tablolar ile kent tarihine ışık tutan kaynakları yakından inceleyebilirsiniz.
•Adres: Via Vittorio Emanuele III, 80133 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 08.30-18.00
•Giriş Ücreti: €6

5. Castel dell’ Ovo

Castel dell Ovo Napoli gezilecek yerler

Napoli gezilecek yerler listenize dâhil etmenizi önereceğim bir diğer askeri yapıysa Castel dell’Ovo. Kale, ana karaya genişçe bir köprüyle bağlanmış Megaride adacığı üzerinde yer alıyor.

Kentte halen daha bütünlüğünü koruyan en eski askeri tahkimat olan yapı, 12. yüzyılda Normanlar tarafından inşa edilmiş.

Svabyalılar, Angevinler, Aragon Hanedanlığı zamanında da önemli bir üs olarak kullanılan kalenin bulunduğu alanda yaşam süren ilk yerleşimciler ise Napoli’nin temellerini atan ve İtalyan ana karasında kurulmuş ilk Yunan kolonisinden gelen kişilermiş.

Adının dilimizdeki karşılığı “Yumurta Kalesi” olan tarihi yapı, şimdilerde geçici sanat sergileri ve özel etkinlikler için kullanılıyor.

Evlilik arifesindeki çiftlerin fotoğraf çektirmek için akın ettikleri kaleye, siz etrafındaki restoranlarda taze deniz ürünleri kullanılarak hazırlanmış enfes yemeklerin tadına bakmak için zaman ayırabilirsiniz.
•Adres: Via Eldorado, 3, 80132 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 09.00-19.30
•Giriş Ücreti:

6. Castel Sant’ Elmo

Castel Sant Elmo Napoli gezilecek yerler

Sunduğu panoramik kent manzarası ile konuklarını mest eden Castel Sant’ Elmo, Kral Robert’ın emri doğrultusunda Sienalı mimar Tino da Camaino’nun tasarımına bağlı kalınarak 1329’da inşa edilmiş.

Daha öncesinde ise bu tepenin zirvesinde, kaleye adını veren kilise yer alıyormuş. Ancak Aziz Erasmo’ya adanmış dini yapı, 1275 yılında yerini Belforte ismiyle anılan bir konuta bırakmış.

1538’de kentin İspanyol yöneticileri tarafından çok daha korunaklı hale getirilen ve 1976 yılına kadar ordu tarafından hapishane olarak kullanılan Sant’ Elmo Kalesi’ni ziyaret listenize eklemenizi önermemdeki bir diğer nedense, bünyesinde faaliyet gösteren Museo del Novecento’nun varlığı.

20. yüzyıl Napoli sanatına odaklanan müzede, birbirinden değerli tabloları ve heykelleri inceleyebilirsiniz.
•Adres: Via Tito Angelini, 22, 80129 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 08.30-19.30
•Giriş Ücreti: €5

7. Naples Cathedral, Duomo di Napoli

Duomo di Napoli Napoli’de görülecek yerler

Kenti koruduğuna inanılan Aziz Gennaro’ya adanmış Naples Cathedral, Erken Hristiyanlık döneminden kalma iki bazilikanın temelleri üzerine, Kral I. Charles’ın tahtta olduğu 13. yüzyılda inşa edilmeye başlanmış.

Yapım süreci 14. yüzyılda tamamlanan Napoli Katedrali, Neo-Gotik tarzdaki ön cephesi ve iç kısmını süsleyen farklı üsluplardaki dokunuşlarla adeta bir mimari anıta dönüşmüş.

Duomo di Napoli’nin iç kısmındaki gezintinizde önceliği, Giovanni Lanfranco imzalı freskle süslü Capella di San Gennaro’ya verebilirsiniz.

Daha sonrasında ise 4. yüzyıldan kalma mozaikleri yakından görmek için cuzi bir ücret karşılığı vaftizhaneye girebilirsiniz. Vaktiniz kalırsa azizlerin kalıntılarını incelemek için Cappella Carafa’ya da yönelebilirsiniz.
•Adres: Via Duomo, 147, 80138 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 08.30-19.30

8. Catacombe di San Gennaro

Catacombs of San Gennaro Napoli’de görülecek yerler

Erken Hristiyanlık dönemine dair bilgi dağarcığınızı genişletmek için şehirde ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında gelen Catacombe di San Gennaro‘nun kökenleri, 2. yüzyıla uzanıyor.

Yeraltı mezarlarının aslında dönemin önde gelen ailelerinden biri için oluşturulduğu düşünülüyor. Ancak adını aldığı azizin naaşının 5. yüzyılda buraya defnedilmesi ile birlikte antik mezarlık bir anda ilgi odağı haline gelmiş.

Catacombe di San Gennaro, sınıfsal farklılığı ortaya koyan üç değişik mezar tipini bünyesinde barındırıyor. İki katlı antik mezar alanında dolaşırken 2. yüzyıldan kalma freskleri, 5. yüzyıl mozaiklerini ve San Gennaro’nun bilinen en eski portresini görme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

San Gennaro’ya ait mezar alanı en ünlüsü olsa da San Gaudioso ve San Severo için oluşturulmuş bölümlere de zaman ayırmayı sakın unutmayın.
•Adres: Via Capodimonte, 13, 80100 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
•Giriş Ücreti: €9
•Web Sitesi

9. Piazza del Plebiscito

Adını Napoli’yi Birleşik İtalya Krallığı’nın bir parçası haline getiren 2 Ekim 1860 tarihli referandumdan alan Piazza del Plebiscito, Napolyon onuruna Kral Joachim Murat tarafından 1809-1846 yılları arasında inşa ettirilmiş.

Körfeze bir hayli yakın konumdaki meydan, çevresini saran mimari harikası yapılar ile gezginlerden yoğun ilgi görüyor.

Piazza del Plebiscito’nun tam ortasında durup kuzeybatı yönüne doğru baktığınızda Castel Sant’ Elmo ve Certosa di San Martino’yu görebilirsiniz.

Doğu tarafını pembe renkli Palazzo Reale süslerken batıya döndüğünüzde sizleri San Francesco di Paola Bazilikası selamlıyor.

Eğer meydanın kuzey ucuna doğru ilerleyecek olursanız, kentte zaman geçirilecek en keyifli mekânlardan biri olan Caffé Gambrinus’un bulunduğu Piazza Trieste e Trento’ya ulaşabilirsiniz.

10. Basilica di Santa Chiara

Basilica di Santa Chiara Napoli gezi rehberi

Kral Robert ve eşinin isteği doğrultusunda 1313-1340 yılları arasında inşa edilen Basilica di Santa Chiara, yüzyıllardır kentin en güzel yapıları arasında gösteriyor.

Bazilika, aslında tamamen Gotik tarzda tasarlanmış. Ancak 17. yüzyılda D.A. Vaccaro önderliğinde gerçekleştirilen yenileme çalışmaları esnasında eklenen Barok detaylarla görünümü bambaşka bir güzelliğe kavuşmuş.

Manastırındaki küçük ama etkileyici müzeyi ziyaret etmek için Santa Chiara Bazilikası’nı Napoli gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Tabii 1. yüzyıldan kalma hamam kompleksinin bulunduğu bu bölüme geçmeden önce ana sunağın hemen arkasındaki Kral Robert’ın mezarını inceleyebilirsiniz. 22 sivili Nazi zulmünden kurtaran ulusal kahraman Salvo D’Acquisto’nun mezarı da yine bu dini yapıda ziyaret edilmeyi bekliyor.
•Adres: 49/c, Via Santa Chiara, 49/C, 80134 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 07.30-20.00
•Giriş Ücreti: €6
•Web Sitesi

11. Galleria Borbonica

Galleria Borbonica Napoli’de görülmesi gereken yerler

1853’te II. Ferdinand’ın emri doğrultusunda inşasına başlanan Galleria Borbonica, Palazzo Reale ile askeri barakalar arasındaki bağlantıyı sağlayacak şekilde tasarlanmış. Hatta kraliyet üyelerinin tüneller vasıtasıyla herhangi bir tehlikeli durum karşısında deniz kıyısına kolayca ulaşabilmeleri de amaçlanmış.

Ancak yapım süreci, Bourbon Hanedanı’nın gücünü kaybetmesi sonrasında yarım kalmış. Projenin tamamlanamamasında, kentin altına antik dönemlerde inşa edilmiş sarnıçların da payı varmış.

Kentin geçmişine ışık tutan Borbonica Tünelleri’ni, yalnızca rehberli turlara katılarak ziyaret edebilirsiniz. Aşağıda ücretini belirttiğim standart turlar için rezervasyon yaptırmak gerekmiyor.

Ancak tematik olanlar için aynı durum söz konusu değil. Gezinti sırasında eski arabalardan faşizm döneminden kalma anıtlara kadar sayısız nesneyle karşılaşabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Online biletinizi dilerseniz getyourguide.com.tr üzerinden de satın alabilirsiniz; tıklayın: Bourbon Tüneli Giriş Bileti
•Adres: Parcheggio Morelli, Via Domenico Morelli, 61 c, 80121 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
•Giriş Ücreti: €10
•Web Sitesi

12. Teatro di San Carlo

Teatro di San Carlo Napoli gezisi

Yıl boyunca birbirinden ihtişamlı performanslara sahne olan Teatro di San Carlo, ilk olarak eskiyen San Bartolomeo Opera Salonu’nun yerine 1621 yılında inşa edilmiş.

Ancak Napoli Kralı III. Carlo’nun emri doğrultusunda Giovanni Antonio Medrano ve Angelo Carasale’nin tasarımına bağlı kalınarak yapımı gerçekleştirilen opera binası, çıkan yangında kullanılamayacak hale gelmiş.

Bunun üzerine klasik tarzına uygun olarak 1816’da geniş çaplı bir yeniden yapım sürecine alınmış.

Eğer zamanınız opera ve bale gösterimlerini izleyecek kadar geniş değilse, Teatro di Son Carlo’nun zarif mimari detayları hakkında bilgi sahibi olmak için rehberli turlara katılabilirsiniz.

45 dakika süren gezintiler; binanın iki fuayesini, ana salonunu, localarını ve kraliyet üyelerine ayrılmış bölümleri kapsıyor.
•Adres: Via San Carlo, 98, 80132 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 10.30-16.30
•Giriş Ücreti: €9
•Web Sitesi

13. Via San Gregorio Armeno

Via San Gregorio Armeno Napoli gezilecek yerler

Napoli ruhunu tam anlamıyla hissedebilmek için en azından üç ya da dört saatinizi Via San Gregorio Armeno’ya ayırmanızı öneririm.

Özellikle Noel zamanı kente gitmeyi planlıyorsanız caddeyi gezi programınıza dâhil ederek kentin bu döneme özgü dünyaca ünlü geleneklerini ilk elden deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kentin en eski caddelerinden Spaccanapoli’yi Via dei Tribunali’ye bağlayan yol, aynı zamanda el yapımı ürünlerin satıldığı dükkânlarıyla alışveriş tutkunlarının da kalbini fethetmiş durumda.

Via San Gregorio Armeno boyunca sıralanan dükkânların raflarını süsleyen eşyalar, genelde yerel halkın Hz İsa’ya olan sevgisine vurgu yapıyor.

Bu işletmeler arasında özellikle kilden yapılma heykelcikleriyle tanınan Ferrigno’ya uğrayıp farklı bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

14. Certosa di San Martino

Certosa di San Martino Napoli gezilecek yerler

Napoli tarzı Barok mimarinin geldiği en üst noktayı simgeleyen bir binada konuklarını ağırlayan Certosa di San Martino, İspanyol ve Bourbon dönemi sanat eserlerine yoğunlaşan koleksiyonu ile gezginlerin ilgisini çekiyor.

Tabii 1325-1368 yılları arasında Şartrö Tarikatı için inşa edilen bina da en az içerisindeki koleksiyon kadar dikkat çekici unsurları bünyesinde barındırıyor.

Certosa di San Martino’nun bir zamanlar kilise olarak kullanılan bölümünde, 17. yüzyılda Napoli’nin yetiştirdiği en büyük ustalara ait freskler ve tablolar bulunuyor.

Buradan çıktıktan sonra Chiostro Grande’ye geçecek olursanız mermer heykellerin ve kamelyaların oluşturduğu enfes görüntülere şahit olabilirsiniz. Hatta Sezione Navale’ye zaman ayırırsanız Bourbon Donanması hakkında günümüze ulaşmış en önemli kaynakları inceleyebilirsiniz.
•Adres: Largo S. Martino, 5, 80129 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 08.30-19.30
•Giriş Ücreti: €6

15. Palace of Capodimonte

Palace of Capodimonte napoli gezi rehberi

VII. Charles için av köşkü olarak 1738 yılında inşa edilmeye başlayan Palace of Capodimonte’nin tamamlanması, bir asırdan uzun sürmüş.

Geniş bir parkı içine alan tepenin zirvesini süsleyen saray, Fransız güdümünde kurulan cumhuriyet nedeniyle dönemin meşru hükümdarının şehri terk etmesi sonucunda bir süre kaderine terk edilmiş.

1815’te Ferdinand’ın yeniden kente dönmesiyle günümüzde de sergilenmekte olan heykel ve tabloların bir kısmı yapının iç dekorasyonuna dâhil edilmiş.

Palace of Capodimonte, şimdilerde Güney İtalya’nın en büyük ve değerli koleksiyonunu bünyesinde barındıran ulusal sanat galerisine ev sahipliği yapıyor.

Museo di Capodimonte adıyla faaliyet gösteren galeride sergilenen eserlerin büyük bölümünü, bir zamanlar Elisabetta Farnese’ye ait olan sanat eserleri oluşturuyor.

Haliyle gezginler; Botticelli, Caravaggio, Titian ve Warhol gibi usta isimlerin çalışmalarını yakından görmek için bu zarif sarayı Napoli gezilecek yerler listelerine ekliyor.
•Adres: Via Miano, 2, 80131 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 08.30-19.30
•Giriş Ücreti: €12

16. Gesu Nuovo Church

Gesu Nuovo Church Napoli’de gezilecek yerler

Tarihi kent merkezinin batısında yer alan Gesu Nuovo Church, aslında 1470 yılında Roberto Sanseverino adına bir saray olarak inşa edilmiş. Ancak aile içerisindeki politik çekişmeler sonrasında mülk, kiliseye dönüştürülmek üzere 1580’lerde Cizvit Tarikatı’na satılmış.

Bu dönüşüm sırasında Maddaloni Kontesi Roberta Carafa, tarikata maddi destekte bulunmuş. Yapının iç kısmını görkemli hale getirme görevini ise Francesco Solimena, Luca Giordano ve Cosimo Fanzago gibi ustalar üstlenmiş.

Gesu Nuovo Kilisesi, volkanik taşlarla oluşturulmuş ön cephesiyle farklı bir duruş sergiliyor. Ancak yapının iç kısmını süsleyen freskler, buraya duyulan hayranlığı çok daha farklı seviyelere çıkartıyor.

Bu arada size ufak da bir tüyo vereyim. Kilisenin kuzey tarafında yer alan aynı adlı meydan, gençlerin gecenin geç saatlere kadar takıldıkları eğlence mekânlarına ev sahipliği yapıyor.
•Adres: Piazza del Gesù Nuovo, 2, 80134 Napoli NA
•Ziyaret Saatleri: 07.00-20.00
•Web Sitesi

17. Quartieri Spagnoli

Quartieri pagnoli Napoli gezilecek yerler

Napoli’nin kalbi ve ruhu olarak nitelendirilen Quartieri Spagnoli’nin kökenleri, kentin İspanyol kontrolünde olduğu 1600’lü yıllara uzanıyor. O dönemde kentin kontrol altında tutulmasını sağlayan İspanyol askerleri bu mahallede konuşlanmış.

Her daim hareketli, dar sokakları rengârenk evlerle çevrelenmiş yerleşim bölgesinin en popüler kısmını, doğu tarafındaki Via Toledo oluşturuyor.

İspanyol Mahallesi, her pazar kurulan ikinci el çarşısıyla alışveriş tutkunlarını kendisine çekmeyi başarıyor. Gerçi yerleşimin dar sokaklarına gizlenmiş atölyeleri, dükkânları ve kafeleri keşfetmek de insana ayrı bir keyif veriyor.

Yalnız burada dolaşırken son derece dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Çünkü bölgenin kontrolü tamamıyla Camorra’nın, yani Napoli mafyasının, elinde bulunuyor.

18. Mercato di Porta Nolana

Mercato di Porta Nolana Napoli’de gezilecek yerler

Adını aldığı limanın yanı başındaki meydana birkaç blok uzaklıktaki Mercato di Porta Nolana, Napoli’nin en iyi deniz ürünleri pazarı olarak anılıyor.

Antik zamanlarda limanın güvenliğini sağlayan iki gözcü kulesinin gölgesinde kurulan pazar, gezginler arasında pek bilinmediğinden doğallığını koruyor. Dolayısıyla gündelik yaşamı gözlemlemek isteyenler, burada zaman geçirirken paha biçilemez fırsatlarla sıkça karşılaşıyor.

Her ne kadar Porta Nolana Pazarı, tezgâhlarını süsleyen taze deniz ürünleriyle popülerlik kazanmış olsa da aslında konuklarına çok daha fazlasını sunuyor.

Taze meyve ve sebzeden peynir çeşitlerine, ekmeklerden tatlılara kadar yerel mutfağın temellerini oluşturan sayısız lezzeti bu pazarda bulabilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 08.00-14.00

19. Spaccanapoli Street

Spaccanapoli Street Napoli gezilecek yerler

Tarihi kent merkezini ikiye bölen Spaccanapoli, Grekoromen havasını korumaya devam ettiğinden ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Günümüzde Via Beneddetto Croce adıyla anılan cadde, Piazza Gesu Nuovo’dan başlıyor.

Hafif eğimli ve dar yapısıyla dikkat çeken tarihi yol; Santa Chiara, Palazzo Venezia, San Francesco delle Monache gibi popüler turistik mekânlara doğrudan erişim olanağı sunuyor.

Buram buram tarih kokan Spaccanapoli’yi arşınlarken meyve-sebze satılan tezgâhlar, küçücük dükkânlar, tasarımcı butikleri ve barlarla sıkça karşılaşabilirsiniz.

İşin gerçeği, klasik bir cadde gezintisi olarak başlayan yürüyüş sağlı sollu sıralanan işletmeleri ve tarihi yapıları ziyaret etmekten ve fotoğraf çekmek için bolca mola vermekten dolayı beklenenden uzun sürüyor. Lakin tadına da doyum olmuyor.

20. Via Toledo

Via Toledo Napoli’de gezilmesi gereken yerler

Piazza Dante’den Piazza Trieste e Trento’ya kadar uzanan 1,2 kilometrelik Via Toledo, kentin en önemli alışveriş bölgelerinden biri olarak öne çıkıyor.

Cadde adını, İspanyol genel valisi Pedro Alvarez de Toledo’dan alıyor. Toledo, caddenin inşası konusunda İtalyan mimar Ferdinando Manlio’yu görevlendirmiş.

1536’da yapımı tamamlanan yol, çevresini saran dini ve anıtsal yapılar nedeniyle yıllar içerisinde popülaritesini bir hayli artırmış.

İspanyol Mahallesi’nin en hareketli bölümünü oluşturan Via Toledo, klasik mimariye kayan görünümüyle kentteki birçok türdeşinden ayrılıyor.

Yalnızca yaya trafiğine açık durumdaki caddede alışveriş mekânlarını dolaştıktan sonra Zevallos Sarayı ve Kutsal Ruh Bazilikası gibi yapıları edebilirsiniz.

Bu arada bir sanat eserini andıran Toledo İstasyonu’na uğramayı da ihmal etmeyin.

BONUS: Pompei Antik Kenti

Pompei Antik Kenti Napoli’de nereler gezilmeli

Napoli gezilecek yerler listenizin son sırasına 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın küllere gömdüğü Pompei Antik Kenti’ni yazabilirsiniz. Böylece doğanın gücü karşısında ne kadar aciz olduğumuzu çarpıcı bir şekilde hatırlatan görüntüler eşliğinde antik yaşamın izlerini sürebilirsiniz.

Yanardağın patlaması sırasında oluşan piroplastik akıntı, liman kentinde zamanı kelimenin tam anlamıyla durdurmuş. Bu sayede asillere ait villalardan genelevlere, hatta hayvanların bağlı olduğu ahırlara kadar birçok yapı bütünlüğünü korumuş.

Pompei Antik Kenti’nde görülebilecek çok sayıda mekân bulunuyor. Bu nedenle gezintiye forum meydanından başlamak, en mantıklı seçenek olarak öne çıkıyor.

Çünkü meydan; iki tiyatro binasına, binlerce yıl önce gladyatör dövüşlerinin yapıldığı arenaya, hamamlara ve tapınaklara kolayca ulaşmanıza imkân veriyor.

Dilerseniz antik kent giriş biletinizi ya da rehberli tur kaydınızı Getyourguide.com.tr üzerinden organize edebilirsiniz, en popüler turlardan bazıları:

Napoli’de Nerede Kalınır?

napoli gezilecek yerler otel tavsiyesi
4 yıldızlı Albergo Palazzo Decumani, bölgedeki en popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Napoli’de nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Napoli’de konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Centro Storico, Tren İstasyonu Çevresi, Chiaia ve Vomero & Quartieri Spagnoli.

Eğer Napoli şehir merkezinde, kaliteli, ekonomik ve temiz bir tesiste konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Albergo Palazzo Decumani adlı otele göz atabilirsiniz.

Spaccanapoli’ye 60 metre mesafedeki 20. yüzyılın başlarından kalma zarif bir binada yer alan otel, Napoli gezilecek yerler yazımız boyunca tanıttığım birçok noktaya kısa yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Siz de Napoli seyahatiniz boyunca şehrin merkezinde, gezilecek yerlere yakın, popüler bir otelde konaklamak isterseniz bu otele göz atabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Napoli’de nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Napoli gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Eğer sizin de mutlaka Napoli gezilecek yerler listesine eklemelisin dediğiniz yer varsa yorum yazarak bizimle paylaşın!

Napoli Şehir Merkezi Otel Fiyatları
Booking.com