Valencia Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!Valencia Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Valencia gezilecek yerler rehberi

Valencia’da nereler gezilir? Valencia gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Barcelona’nın ardından Katalan kültürünü tanımak adına seyahat edilebilecek en güzel destinasyon olan Valencia, her daim ışıl ışıl ve hem tarihi hem de kültürel bakımdan zenginliğini cömertçe sergileyen bir şehir.

Kökenleri Romalılar’a dayanan kentte geçireceğiniz tatil günlerinize keyif katacak mekânların hangileri olduğunu, sizler için hazırladığım Valencia gezilecek yerler listesini okuyarak öğrenebilirsiniz ama öncesinde şu konulara dikkat;

Nerede kalınır? Ciutat Vella & El Carmen, L’Eixample & Ruzafa, Extramurs ve El Cabanyal & Malvarrosa bölgesi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Valencia’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Valencia’daki en popüler otellerden bazıları: 3★ Sorolla Centro, 4★ Vincci Lys, 5★ Caro Hotel.

Yapılacak şeyler: Valencia: Oceanogràfic Giriş Bileti ve Valencia: Hop-on Hop-off Otobüs Turu şehirdeki en popüler aktivitelerden.

Valencia Gezilecek Yerler Listesi

Valencia gezilecek yerler harita konumları, Valencia haritası
Valencia gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Valencia’da gezip görülmesi gereken yerler:
1.City of Arts and Sciences
2.Mercado Central
3.Llotja de la Seda (La Lonja)
4.Valencia Cathedral
5.Bioparc Valencia
6.Jardins del Turia
7.Torres de Serranos
8.Barrio del Carmen
9.L’ Oceanogràfic
10.Museu de Belles Arts de València
11.Malvarrosa Beach
12.Albufera Park
13.Torres de Quart
14.Plaza Toros de Valencia
15.Palace of the Marques de Dos Aguas
16.Museo Nacional de Cerámica y Artes Suntuarias
17.Plaza de la Virgen
18.Calle Colón
19.Plaza de la Reina
20.Plaza del Ayuntamiento

1. City of Arts and Sciences

City of Arts and Sciences Valencia’da görülecek yerler

Modern mimarinin en çarpıcı örneklerinden biri olarak anılan City of Arts and Sciences’ın yapım süreci, Santiago Calatrava’nın tasarımına bağlı kalınarak 1996 yılında başlamış.

En son bölümü 2009 yılında kullanıma açılan görkemli tesis, kentte defalarca sel felaketlerinin yaşanmasına neden olan Turia Nehri’nin eski yatağı üzerine inşa edilmiş 6 büyük yapıdan oluşuyor.

İspanya’nın 12 Hazinesi listesinde yer alan müze kompleksi, zengin içeriği sayesinde yerel kültüre, bilime, sanata ve doğal hayata merak duyan gezginlerin Valencia gezilecek yerler listesinde kendisine yer buluyor.

Sanat ve Bilim Şehri’ni ziyaret eden ve sahne sanatlarıyla ilgilenen bireyler, zamanlarının büyük kısmını El Palau de les Arts Reina Sofia’ya ayırıyor.

L’Hemisféric; bir IMAX sinemasını, planetaryumu ve lazeryumu bünyesinde barındırıyor. El Museum de les Ciències Príncipe Felipe, bilim müzesi olarak faaliyetlerini sürdürürken dev boyutlu akvaryum sualtı dünyasının zenginliklerini gözler önüne seriyor. Ágora ise yıl boyunca çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz giriş biletinizi Getyourguide üzerinden de satın alabilirsiniz, tıklayın: Valencia: Hemisferik, Bilim Müzesi ve Oşinografik Geçiş
•Adres: Av. del Professor López Piñero, 7, 46013 València
•Ziyaret Saatleri: 10.00-21.00
•Giriş Ücreti: €38.20 (Kombine Bilet)
•Web Sitesi

2. Mercado Central

Mercado Central Valencia gezilecek yerler

La Lonja ve Iglesia Santos Juanes’in tam karşısında yer alan Mercado Central, aynı alan üzerinde ilk kez 1839 yılında açık hava pazarı olarak kurulmuş.

Pazarın mimari açıdan göz kamaştıran binasının inşası ise 1914-1928 yılları arasında gerçekleştirilmiş. Kuruluş yılı itibariyle Avrupa’nın en eskileri arasında gösterilen pazar yerini ilgi odağı haline getiren Art Nouveau tarzı binada, özellikle duvarları süsleyen seramikler ve demir iskelet ile desteklenmiş cam çatı dikkat çekiyor.

Valencia’nın Merkez Çarşısı’nda, taze deniz ürünlerinden meyve ve sebzeye, unlu mamullerden şifalı otlara kadar farklı kategorilerden ürünlerin bulunduğu tezgâhlar sizleri bekliyor.

Bu tezgâhların oluşturduğu görüntü ve etrafa yayılan kokular nedeniyle acıktığınızı hissederseniz hemen tapas bara geçip bir bardak şarap eşliğinde sunulan atıştırmalıkları tüketebilirsiniz.
•Adres: Plaça de la Ciutat de Bruges, s/n, 46001 València
•Ziyaret Saatleri: 07.30-15.00
•Web Sitesi

3. Llotja de la Seda (La Lonja)

Llotja de la Seda Valencia turu

Gotik tarzda bir şaheser olarak nitelendirilen Llotja de la Seda, 1482-1498 yılları arasında mimar Pere Compte gözetiminde inşa edilmiş.

Valencia Krallığı’nın altın çağını simgeleyen kudretli yapı, Orta Çağ boyunca ipek borsasına ev sahipliği yapmış. Ortasında Portakal Ağaçları Avlusu adında bir bahçe bulunan tarihi borsa binası, üç bölümden oluşuyor.

Üçgen biçiminde tasarıma sahip La Lonja’da, yerel üreticiler ile Akdeniz havzasının çeşitli yerlerinden gelen tüccarlar arasındaki ticari anlaşmalar Contract Hall isimli bölümde yapılıyormuş.

Binanın bir diğer önemli bölümü olan Chapel of the Immaculate Conception, iç süslemeleri ile hayranlık uyandırıyor. Eğer Consulate of the Sea’ye zaman ayırırsanız etkileyici güzellikteki sanat eserlerini yakından inceleme imkânı bulabilirsiniz.
•Adres: Carrer de la Llotja, 2, 46001 València
•Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
•Giriş Ücreti: €2

4. Catedral de Santa Maria de Valencia (Valencia Cathedral)

Valencia Cathedral Valencia gezilecek yerler

Yerel halkın “Seu” ismiyle andığı Catedral de Santa María de Valencia, kentin Araplar’dan geri alınmasının ardından aynı alanda yükselen bir caminin yerine 1238 yılında inşa edilmiş.

Katedralin tasarımında, ağırlıklı olarak Gotik stilden ilham alınmış. Ancak gösterişli dini yapının çeşitli yerlerinde Romanesk, Rönesans, Barok ve Neo-Klasik tarzda alanlarla da karşılaşmak mümkün.

Valencia Katedrali’nde Hz. İsa’nın son akşam yemeğinde kullandığına inanılan kadeh sergileniyor. Birçok tarihçinin gerçek Kutsal Kâse olduğu hakkında görüş belirttiği bu nesne, 1436 yılında Kral Alfons el Magnànim tarafından katedrale verilmiş.

Dini yapı ayrıca İber Yarımadası’ndaki en eski ve güzel Quattrocento tablolarına ev sahipliği yapıyor.
•Adres: Plaça de l’Almoina, s/n, 46003 València
•Ziyaret Saatleri: 10.00-18.30
•Giriş Ücreti: €7
•Web Sitesi

5. Bioparc Valencia

Bioparc Valencia’da görülecek yerler

Az sonra sizlere detaylıca anlatacağım Turia Bahçeleri’nin 10 hektarlık bölümünü kaplayan Bioparc Valencia, 2008 yılında ziyarete açılmış.

Afrika’ya özgü türleri gözlemleme fırsatı arayan gezginlerin Valencia gezilecek yerler listelerine eklemelerini önerdiğim hayvanat bahçesinde, İspanya’nın geneline göre kabul gören, klasik usulde bir atmosfer yaratılmış. Yani birçok tür, korkuluk ve kafeslerle çevrelenmiş kısıtlı alanlarda yaşamlarına devam ediyor.

Bioparc Valencia’da leoparlar, aslanlar ve su aygırları ilginin odağında yer alıyor. Ancak Madagaskar adlı bölüme de kesinlikle zaman ayırmak gerekiyor.

Başarılı peyzaj çalışması sayesinde ferah bir ortamın oluşturulduğu bu alanda, büyük gözlü lemurlar adeta neşe kaynağı oluyor.

Tur Tavsiyesi: Biletinizi internetten satın almak için tıklayın: Bioparc Valensiya Tam Günlük Giriş: Afrika’nın Kalbi.
•Adres: Av. Pío Baroja, 3, 46015 València
•Ziyaret Saatleri: 10.00-21.00
•Giriş Ücreti: €23.80
•Web Sitesi

6. Jardins del Turia (Turia Bahçeleri)

Jardins del Turia Valencia’da gezilmesi gereken yerler

City of Arts and Science’ın hemen yanında yer alan Jardins del Turia, İspanya’nın en büyük şehir parkları arasında sayılıyor. Tıpkı komşusu gibi Turia Nehri’nin eski yatağına kurulu bahçeler, 1986 yılında ziyarete açılmış.

Nehir yatağının 9 kilometrelik kısmını kaplayan yeşil alan, bünyesinde çok sayıda oyun alanı ile bisiklet, yürüyüş ve koşu parkuru barındırıyor. Haliyle kentin bu bölümü, huzurlu bir ortamda vakit geçirmek isteyen yerel halkın ve gezginlerin uğrak noktası haline geliyor.

Turia Bahçeleri’nde bir futbol okulu ile atletizm ve kriket müsabakalarının yapıldığı tesisler bulunuyor. Kaykay yapmaktan hoşlananları ise burada oldukça iyi tasarlanmış bir parkur bekliyor.

Tabii siz görsel açıdan daha etkileyici bir yer arayışına girerseniz Palau de la Musica yakınındaki çevresi cüce figürleri ile çevrelenmiş Gulliver heykelinin bulunduğu alana yönelebilirsiniz.

7. Torres de Serranos (Ancient Town Gate)

Torres de Serranos Valencia turu

Pere Balaguer önderliğinde 1392-1398 yılları arasında inşa edilen Torres de Serranos, bir zamanlar kentin kuzeyinde yer alan ve Barcelona’ya doğru uzanan yoldaki trafiği kontrol etmek için kullanılıyormuş. Hatta çift kuleli bu kapı, 1586’dan 1887’ye kadar zengin asilzadelerin ve şövalyelerin alıkonulduğu bir hapishane görevi görmüş.

Valencia’nın eski şehir surlarından günümüze ulaşabilen birkaç bölümünden biri olan Serranos Kapısı, ziyaretçilerine Barrio del Carmen ve eski nehir yatağını da kapsayan enfes manzarayı seyretme fırsatı veriyor.

Plaza de Los Fueros üzerindeki kapı ayrıca şubat ayının son pazar günü geleneksel Las Fallas Festivali’nin açılış törenlerine sahne oluyor.
•Adres: Plaça dels Furs, s/n, 46003 València
•Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
•Giriş Ücreti: €2

8. Barrio del Carmen (Valencia Old Town)

Barrio del Carmen Valencia gezilecek yerler

Hazır adını anmışken M.Ö. 130 yılında kurulan Barrio del Carmen’i biraz daha detaylı biçimde sizlere anlatmak istiyorum.

Çünkü bir zamanlar Romalılar’ın, Vizigotlar’ın ve Araplar’ın yaşadığı kentin tarihi bölgesi, türdeşleri arasında Avrupa’nın en büyüklerinden sayılıyor. Haliyle tarihi birikimi ve kültürel zenginlikleri ile konuklarına eksiksiz bir Valencia tatili deneyimi yaşatıyor.

Valencia’nın Eski Şehir bölgesinde ziyaret edilmesi gereken mekânların başında, daha önce sizlere bahsettiğim Catedral de Santa María de Valencia, Mercado Central ve Llotja de la Seda geliyor.

Bunlara ek olarak mimari güzelliği nedeniyle Sistine Şapeli’ne benzetilen San Nicolas Kilisesi’ne de gezi programınızda yer verebilirsiniz.

Tabii çevrede dolaşırken sık sık İspanyollar’ın bölgede hâkimiyet kurmasından çok önce inşa edilmiş çeşitli eserlere denk gelebilirsiniz.

9. L’ Oceanogràfic

L Oceanografic Valencia’da görülmesi gereken yerler

İspanya’nın en ünlü akvaryumu L’ Oceanogràfic, City of Arts and Science’ın güney tarafında yer alıyor. Felix Candela, Alberto Domingo ve Carlos Lazaro tarafından tasarlanan binası ile dikkatleri hemen üzerine çeken akvaryum kompleksi, 2003 yılında kapılarını ziyarete açmış.

Farklı iklim bölgelerine göre ayrılmış tematik alanlarının yeraltında olması, tesiste zaman geçiren bireylerin özgün deneyimler yaşamasına yardımcı oluyor.

L’Oceanogràfic dâhilindeki tüm araştırma ve gözlem çalışmaları, ARCA del Mar isimli bölümde gerçekleştiriliyor. Çocuklar başta olmak üzere ziyaretçilerin birçoğu, en keyifli anları 23 milyon litrelik yunus havuzunda yaşıyor.

Akdeniz ve Kızıl Deniz’e özgü türleri gözlemleme fırsatı yakalayacağınız akvaryumda farklı bir gastronomik deneyim yaşamak isterseniz Submarino De L’Oceanografic isimli restoranı tercih edebilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Biletinizi Getyourguide üzerinden satın almak isterseniz tıklayın: Valencia: Oceanogràfic Giriş Bileti.
•Adres: Carrer d’Eduardo Primo Yúfera, 1B, 46013 València
•Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
•Giriş Ücreti: €30.70
•Web Sitesi

10. Museu de Belles Arts de València (Güzel Sanatlar Müzesi)

Museu de Belles Arts de Valencia Valencia gezilecek yerler

1913 yılında kurulan Museu de Belles Arts de València, İspanya’nın en etkileyici sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla sanat tutkunu gezginler, bu müzeyi içermeyen bir Valencia gezilecek yerler listesini tamamlanmış olarak görmüyor.

Barok mimari harikası binasıyla dikkatleri kolayca üzerine çeken kültürel tesiste, Orta Çağ’ın sonlarına doğru üretilmiş dini objeler ve İspanyol ustaların imzasını taşıyan başyapıtlar sizleri bekliyor.

Valencia Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilenen 2 bine yakın çalışmanın büyük bölümü, 14. ila 17. yüzyıllar arasında üretilmiş eserlerden oluşuyor. Goya tabloları, bu koleksiyonun en değerli parçaları olarak öne çıkıyor.

Müzenin alt katında sergilenen Joaquín Sorolla’ya ait çalışmalar ile Gonzalo Pérez imzalı sanatsal değere sahip dini objelere de zaman ayırırsanız asla pişman olmazsınız.
•Adres: Carrer de Sant Pius V, 9, 46010 València
•Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
•Web Sitesi

11. Malvarrosa Beach

Malvarrosa Beach Valencia gezi rehberi

Geniş kumsalı ve tertemiz deniziyle hem yerel halkın hem de gezginlerin yoğun ilgi gösterdiği Malvarrosa Beach, kent merkezinin kuzeyinde yer alıyor.

Tam olarak konumu belirtmem gerekirse plaj, Alboraya ile Calle Acequia de la Cadena arasındaki 1 kilometrelik alanı kaplıyor.

Ortalama genişliği 135 metre olan kumsalı altın rengi, ince kumlarla kaplı olduğundan deniz keyfi için bu plajı tercih edenler kaliteli zaman geçirme fırsatı yakalıyor.

Valencia’nın ana plajının orta bölümünü oluşturan Malvarrosa, etrafını saran geniş yürüyüş yolu ve yeme-içme olanakları sayesinde yaz mevsimi boyunca canlı bir görünüm sergiliyor.

Eğer yeme-içme konusunda daha fazla seçenekle karşılaşmak isterseniz plajın güneyine veya kuzeyine yönelebilirsiniz.

En eğlenceli ve hareketli dönemine denk gelmek içinse burayı, havacılık ve rüzgâr festivallerinin gerçekleştirildiği tarihlerde ziyaret edebilirsiniz.

12. The Albufera Natural Park

The Albufera Natural Park Valencia tatili

52 bin hektarlı kalanı kaplayan The Albufera Natural Park, kent merkezinin 11 kilometre kadar güneyinde bulunuyor. 1989 yılında koruma altına alınan doğa harikası alanın ismi, Arapça “al-buhayra” yani dilimizdeki karşılığı ile “küçük deniz” kelimesinden geliyor.

Bünyesinde barındırdığı doğal biyoçeşitlilik sayesinde kentin bu bölgesine gelen gezginler, birçok yerel bitki ve hayvan türünü gözlemleme imkânı buluyor.

Pirinç tarlaları ile çevrelenmiş Albufera Doğal Parkı’na seyahat için önce 25 numaralı otobüse binmeniz ve ardından Embarcadore ya da El Palmar’dan kalkan teknelerde yerinizi almanız gerekiyor.

Tabii tekneye binmeden önce El Palmar’da Valencia mutfağının kökenleri hakkında değerli bilgiler edinmeye yoğunlaşabilirsiniz.

Lagüne ulaştığınızdaysa birbiriden güzel manzaraları fotoğraflayabilir, balık avlayabilir ve hatta parkurlarda uzun yürüyüşlere çıkıp gün batımının oluşturduğu harika görüntünün tadını çıkartabilirsiniz.

13. Torres de Quart

Torres de Quart Valencia gezilecek yerler

Madrid’e giden tarihi yol üzerindeki Torres de Quart, Pere Bonfill gözetiminde 1441-1460 yılları arasında inşa edilmiş.

Tıpkı Torres de Serranos gibi iki kuleye sahip olan kapının tasarımında, Napoli’deki Castell Nuovo’dan ilham alınmış. Yapımında kireçtaşı kullanıldığı için kapı, tarih boyunca Torres de la Cal adıyla da anılmış.

Bir zamanlar kentin çevresini saran surlara güç katan Torres de Quart, 1623 yılında belediye meclisinin kararı ile kadınlar için hapishaneye dönüştürülmüş.

1932’ye kadar bu amaç doğrultusunda kullanılmaya devam eden tarihi yapıya dikkatlice baktığınızda birçok şarapnel izi görebilirsiniz. Bu izler, 1808 yılında gerçekleşen Fransız kuşatması sırasındaki yoğun bombardıman sonucunda oluşmuş.
•Adres: Plaça de Santa Úrsula, 1, 46003 València
•Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
•Giriş Ücreti: €2

14. Plaza Toros de Valencia

Plaza Toros de Valencia Valencia gezilecek yerler

Seyahat edilecek yer İspanya’daki bir destinasyon olunca, konu öyle ya da böyle boğa güreşlerine bağlanıyor. Kentte bu kültüre dair en iyi kaynak olarak Plaza Toros de Valencia gösteriliyor.

Estación del Norte’nin bitişiğindeki arena, günümüzden yaklaşık 170 yıl önce inşa edilmiş. Yapı, Roma’daki Kolezyum’u andıran tasarımı sayesinde ilgiyi üzerine çekmekte hiç de sıkıntı yaşamıyor.

Konserlerin ve çeşitli spor müsabakalarının düzenlendiği arenanın bulunduğu alana akşam saatlerinde giderseniz çok daha etkileyici bir manzaraya tanıklık edersiniz.

Valencia’nın tarihi arenasını, bu listeye aslında müzesinden dolayı dâhil ettim. 1929 yılında kurulan kültürel tesiste, boğa güreşlerinin tarihçesini en detaylı biçimde öğrenebilirsiniz. Hatta bu kültürün çeşitli yönlerine vurgu yapan sanat eserlerini inceleyip kütüphanedeki kaynaklardan yararlanma olanağına kavuşabilirsiniz.
•Adres: Passatge Dr. Serra, 10, 46004 València
•Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
•Giriş Ücreti: €2
•Web Sitesi

15. Palace of the Marques de Dos Aguas

Palace of the Marques de Dos Aguas Valencia gezilecek yerler

Valencia’nın tarih kokan sokaklarında dolaşırken insanda hayranlık uyandıracak kadar güzel kapılara sahip sayısız binayla karşılaşabilirsiniz. Ancak bu konuda yerel halka ya da deneyimli gezginlere danıştığınızda, asıl övgüyü alması gerekenin Palace of the Marques de Dos Aguas olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Çünkü 1750 yılında Rabassa de Perelló ailesi adına inşa edilen saray, Rokoko stili mimariyi kentte en iyi şekilde temsil eden yapı olarak nitelendiriliyor.

Palace of the Marques de Dos Aguas, yalnızca mimari zarafeti ile değil, aynı zamanda bünyesinde barındırdığı müze nedeniyle birçok gezgin tarafından Valencia gezilecek yerler listelerine ekleniyor.

Ancak sizlere birazdan detaylıca anlatacağım müzeyi ziyaret etmeden önce mutlaka binanın dış yüzeyini adeta sanatsal bir başyapıt haline getiren mimari detaylara odaklanmanızı öneriyorum.
•Adres: Carrer del Poeta Querol 2, 46002 València

16. Museo Nacional de Cerámica y Artes Suntuarias

Museo Nacional de Cerqmica y Artes Suntuarias Valencia gezilecek yerler

1947 yılında kurulan Museo Nacional de Cerámica y Artes Suntuarias’ı ziyaret ederek hem Palace of the Marques de Dos Aguas’ın iç kısmını süsleyen ayrıntıları yakından inceleyebilir hem de Valencia’nın gurur kaynağı olan endüstri kolu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Müzede sergilenen dekoratif objelerin en eskilerinin kökenleri, tarih öncesi devirlere kadar uzanıyor. Bazıları ise Roma, Yunan ve Arap kültüründen izler taşıyor.

Ulusal Seramik ve Dekoratif Sanatlar Müzesi’nde asıl ilgiyi ise Alcora’daki Kraliyet Seramik Fabrikası’nda üretilmiş karolardan oluşan koleksiyon görüyor.

Müzenin sergi alanlarında ayrıca Manises ve Paterna gibi şehirlerden getirtilmiş seramikleri görebilirsiniz. Hatta aralarında Picasso’ya ait çalışmaların da aralarında bulunduğu çağdaş sanat eserlerine denk gelebilirsiniz.
•Adres: Carrer del Poeta Querol, 2, 46002 València
•Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
•Giriş Ücreti: €3
•Web Sitesi

17. Plaza de la Virgen

Plaza de la Virgen Valencia’da gezilecek yerler

Canlı atmosferi ve etrafında yer alan mimari harikası binalar ile ilgi uyandıran Plaza de la Virgen, Roma egemenliği altında olduğu dönemde kentin merkezi konumundaymış.

Hala Eski Kent’in kalbi olarak anılan meydan, oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafelere ve restoranlara ev sahipliği yapıyor.

Kentin tarihi bölümünde gerçekleştirdiğiniz uzun bir gezinin ardından buradaki mekânlarda oturmayı tercih edebilirsiniz. Böylece hem dinlenebilir hem de gündelik yaşamı gözlemleyebilirsiniz.

Yeme-içme mekânlarındaki kısa molanın ardından Plaza de la Virgen’in çeşitli noktalarını süsleyen yapıları ve eserleri ziyarete odaklanabilirsiniz. Bunlar arasında belki de en dikkat çekici olanı, Turia Nehri’ni simgeleyen çeşme.

Meydanın batı tarafındaki Palau de la Generalitat, Gotik mimarisiyle göz dolduruyor. Alanın doğu tarafına etkileyici görünüm kazandıransa Nuestra Señora de los Desamparados oluyor.

18. Calle Colón

Calle Colon Valencia gezilecek yerler

Kentteyken “Valencia’da en iyi alışveriş fırsatlarını nerede bulabilirim?” diye bir soru soracak olsanız, kesinlikle “Calle Colón” cevabını alırsınız.

Eski Kent bölgesinin güneyinde yer alan cadde üzerinde yerli ve yabancı birçok markaya ait mağazalar sıralanıyor. Bu mekânların büyük çoğunluğu, modayı yakından takip eden alışveriş tutkunlarına hitap ediyor. Ancak farklı alanlara yoğunlaşmış dükkânlar da kentin bu kesiminde varlık gösteriyor.

Plaza Tetuan’dan Xàtiva’ya kadar uzanan Calle Colón’da, birçok farklı kategoriden uygun fiyatlı ürünler bulmak için ziyarete önce çok katlı alışveriş merkezlerinden başlayabilirsiniz.

Ancak sizin amacınız tasarımı usta bir isim tarafından yapılmış, kelimenin tam anlamıyla eşsiz bir ürün bulmaksa caddeye açılan dar sokaklara yönelmenizi tavsiye ederim. Çünkü yerel tasarımcılara ait butikler, genelde caddenin kolayca gözden kaçabilen bu bölümlerinde yer alıyor.

19. Plaza de la Reina

Plaza de la Reina Valencia’da gezilecek yerler

Valencia Katedrali’nin ve çan kulesinin görkem kattığı Plaza de la Reina, zaman geçirmekten zevk alacağınız, Eski Kent’in kalbine yakın konumdaki bir diğer meydan.

Ortası çiçeklerle süslü bu cazibe noktasını, kentteki neredeyse hemen her meydanda olduğu gibi çok sayıda kafe ve restoran çevreliyor. Haliyle buradaki atmosfer, günün büyük bölümünde hareketli oluyor.

Plaza de la Virgen’e birkaç adım uzaklıktaki Kraliçe Meydanı’na açılan dar sokaklara girdiğinizde çeşitli ürünlerin satıldığı küçük dükkânlarla karşılaşabilirsiniz.

Tabii öncesinde Valencia’ya özgü lezzetlerin peşindeki gastronomi tutkunlarını kendisine çeken meydanı bir de kuş bakışı görmek için katedralin çan kulesine çıkabilirsiniz.

20. Plaza del Ayuntamiento

Plaza del Ayuntamiento Valencia’da nereler görülmeli

Valencia gezilecek yerler listesinin son sırasında, gündelik yaşama renk katan birçok önemli kültürel aktivitenin gerçekleştirildiği Plaza del Ayuntamiento bulunuyor.

Bu açıdan bakıldığında Trafalgar ve Times meydanlarına benzetilen açık alan, Noel zamanında dev bir buz pistine dönüştürülüyor.

En görkemli haline ise yeni yıl kutlamaları sırasında kavuşuyor. Eğer bu dönemde meydana gidecek olursanız sabaha kadar süren etkinliklerde yerinizi alıp çılgınlar gibi eğlenebilirsiniz.

Çarpıcı güzellikteki bir postane binasının bulunduğu Ayuntamiento Meydanı’nı, konaklama alternatifleriniz arasına gözünüz kapalı yazabilirsiniz. Çünkü meydan, etrafını saran çiçekçilerin ve restoranların da etkisiyle son derece nezih bir görünüm sergiliyor.

Valencia’da Nerede Kalınır?

Valencia şehir merkezi otel tavsiyesi vincci
4 yıldızlı Vincci Lys, Valencia’da konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Valencia’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Valencia’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Ciutat Vella & El Carmen, L’Eixample & Ruzafa, Extramurs ve El Cabanyal & Malvarrosa bölgeleri.

Booking.com’da 3500’den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,9 gibi yüksek puan alan 4 yıldızlı Vincci Lys, şehirdeki en popüler tesislerden bir tanesi.

Ücretsiz Wi-Fi erişimi, uydu TV ve minibar bulunan geniş ve şık odalarla hizmet veren otel şehrin tam merkezinde yer alıyor. Valensiya Katedrali yürüyerek 10 dakika uzaklıkta yer alan otel hakkında daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Valencia’da nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Valencia gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Eğer sizin de mutlaka Valencia gezilecek yerler listesine eklemelisin dediğiniz yer varsa yorum yazarak bizimle paylaşın!

Valencia Şehir Merkezi Otel Fiyatları
Booking.com