Sakız Adası’nda Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Sakız Adası’nda nerede kalınır konaklama yapılacak yerelr

Sakız Adası’nda nerede kalınır? Renkli mimarisi, binlerce yıllık tarihi, samimi insanları ve eşsiz kültürü ile Sakız Adası, Çeşme’ye oldukça yakın konumda keşfedilmeyi bekleyen bir hazineyi andırıyor.

Düzenli feribot seferleri ve kapıda vize uygulaması sayesinde hafta sonu kaçamakları için tercih edilebilen alternatif tatil rotalarından biri olan adada, konaklama için hangi bölgeyi seçeceğinize karar vermekte zorluk yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü kendi deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım Sakız Adası’nda nerede kalınır rehberinde, bu konuda seçim yapmanızı kolaylaştıracak ipuçlarını sizler için derledim.

Otel Tavsiyesi: Sakız Adası’nda nerede kalınır yazısı boyunca her bütçeye göre otel tavsiyeleri vereceğim ama hızlıca tavsiye isteyenler önerebileceklerim;
•Sakız Adası Limanı’na 300 m uzaklıktaki, çok sevimli Agora Residence,
•Adanın merkezinde, temiz ve kaliteli bir yer isteyenlere 4★ Chios Chandris,
•Deniz tatilini planlayanlara, Karfas kumsalındaki 4★ Erytha Hotel & Resort.

Sakız Adası’nda Nerede Kalınır?

Sakız Adası’nda nerede kalınır konaklama yapılacak bölgeler
Sakız Adası’nda haritası. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Karaburun Yarımadası’nın tam karşısında yer alan Sakız Adası’nda konaklama için tercih edebileceğiniz 5 bölge bulunuyor. Bunlar:
•İlk defa Sakız tatili yapacak gezginlere hitap eden Sakız Adası Merkezi – Chios Town;
•Merkeze yakın konumda yer alan ve sakin atmosfere sahip Kambos;
•Lüks konaklama seçeneklerine ev sahipli yapan eğlence dolu Karfas;
•Dekoratif desenlerle süslü evleri ile meşhur Pyrgi;
•Orta Çağ havası sayesinde konuklarını adeta zamanda yolculuğa çıkartan Mesta.

1. Sakız Adası Merkezi – Chios Town

Chios otelleri Sakız Adası’nda nerede kalınır

“Sakız Adası’nda nerede kalınır?” sorusuna verilebilecek ideal cevapların başında Chios Town geliyor. Çünkü burada konaklayan gezginler, hem adanın kültürü ve tarihi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olma fırsatını yakalıyor hem de ulaşım konusunda ciddi anlamda avantaj elde ediyor.

Sakız Adası’nın merkezi konumundaki yerleşim bölgesi, aynı zamanda Çeşme’den kalkan feribotların seferlerini noktaladıkları limana da ev sahipliği yapıyor.

M.Ö. 1000 yılı civarında İyonlar tarafından kurulan Chios Town’da, adada hâkimiyet kurmuş birçok medeniyetten izler taşıyan yapıları ziyaret etme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Özellikle yerleşimin merkezi konumundaki Plateia Vounakiou çevresinde Mecidiye ve Bayraklı camileri gibi Osmanlı döneminden günümüze miras kalan çok sayıda eserle karşılaşabilirsiniz.

Hatta otel seçiminde tercih hakkınızı Sakız Kalesi’nin görkemli surlarının içerisinde yer alan seçeneklerden yana kullanırsanız, her güne buram buram tarih kokan bir atmosferde başlayabilirsiniz. Bunlar dışında fırsat buldukça Bizans, Denizcilik ve Arkeoloji müzelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ege Denizi’ndeki her tatil destinasyonunda olduğu gibi Sakız Adası’nın merkezi de yaz aylarında yoğun ilgiden nasibini fazlasıyla alıyor. Dolayısıyla bu dönemler için erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmekte büyük fayda var.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•Agora Residence: Booking.com puanı 9,5. Liman ile Sakız Adası Arkeoloji ve Bizans müzelerine yakın konumdaki tesis, geleneksel mimarisinin de katkısıyla konuklarına ev sıcaklığında bir ortam sunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•3★ Frourio Apartments: Booking.com puanı 9,5. Sakız Kalesi’nin içerisinde yer alan eski bir taş evde faaliyet gösteren tesis ile liman arasında 200 metrelik mesafe bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Chios Chandris: Booking.com puanı 9,0. Liman manzaralı otel ile plaj arasındaki mesafe, yalnızca 300 metre. Bünyesinde barındırdığı konaklama birimleri de oldukça ferah. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Grecian Castle Chios: Booking.com puanı 8,3. Bella Vista Plajı’na 100 metre uzaklıktaki otel, zarif tasarımlı ve konfor seviyesi yüksek odalarıyla gezginlerin takdirini kazanıyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Mastixi: Booking.com puanı 9,8. Limana 400 metre uzaklıkta yer alan evcil hayvan dostu otel çevresinde çok sayıda mağaza, restoran ve taverna bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

2. Kambos

Kambos otelleri Sakız Adası’nda konaklama

Eğer yoğun atmosfer size göre değilse ve tatil süreniz boyunca adaya özgü sakin yaşam stilini deneyimlemenin peşindeyseniz “Sakız Adası’nda nerede kalınır?” sorusunun cevabını bulmak için doğrudan Kambos sınırları içerisine odaklanmanızı tavsiye ederim.

Aslında Sakız’ın farklı noktalarında, sadeliğin ve tarihi atmosferin ön planda olduğu birçok yerleşim bölgesi bulunuyor. Ancak adanın merkezine yakın konumu, özellikle iç kesimlerdeki köylerle karşılaştırıldığında Kambos’un en önemli avantajı olarak göze çarpıyor.

Kambos’taki otelinizden çıkıp dar sokakları arşınlamaya başladığınızda, Orta Çağ dokusunun ne kadar iyi korunmuş olduğunu kolayca fark edebilirsiniz. Hatta köyün bazı noktalarında, Bizans döneminden günümüze ulaşmış ve 1881 yılındaki deprem felaketini zarar görmeden atlatmayı başarmış Neo-Klasik tarzdaki konaklarla karşılaşabilirsiniz.

Daha fazlasını görmek içinse dilerseniz toplu ulaşımdan yararlanıp Chios Town’a gidebilir ya da araba kiralayıp adanın iç kesimlerine doğru ilerleyebilirsiniz.

Açıkçası Kambos, köy yaşantısını merak edenlere ve kafa dinlemek isteyenlere hitap ediyor. Tabii hemen yanı başındaki plaj, biraz hareket isteyenler için harika fırsatları bünyesinde barındırıyor. Daha fazlası içinse Karfas gibi eğlence hayatının daha ön planda olduğu bölgelere yoğunlaşmak gerekiyor.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•Villa Rossa: Booking.com puanı 9,5. 20. yüzyılın başında inşa edilmiş, Neo-Klasik tarzda bir malikânede konuklarını ağırlayan otel, limana yalnızca 4 kilometre mesafede faaliyet gösteriyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Grecian Castle Chios: Booking.com puanı 8,3. Merkezi konumu ile Chios Town için önerdiğim seçenekler arasında da yer alan zarif tasarımlı otelin hemen yanı başında harika bir plaj bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Archontiko Riziko: Booking.com puanı 8,9. Limana 5 kilometre mesafedeki, restore edilmiş eski bir taş konakta konaklama fikri sizi heyecanlandırıyorsa, bu otel tam da aradığınız seçenek olabilir. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Karfas

Karfas otelleri Sakız Adası’nda nerede kalınır

Chios Town’a uzaklığı yalnızca 7 kilometre olan Karfas, gezginlere adadaki birçok yerleşimine göre daha hareketli bir tatil vadediyor. Bu nedenle de eğlenceye odaklanmak isteyen birçok gezgin “Sakız Adası’nda nerede kalınır?” araştırmalarında ilk önce Karfas otellerine göz atmayı tercih ediyor.

Böylece gündüzleri deniz keyfi yaptıktan sonra gün batımı ile birlikte adanın kendine özgü gece hayatını deneyimleme imkânı buluyorlar.

Karfas, adanın en popüler konaklama bölgesi olmasını büyük oranda altın sarısı kumlarla kaplı, doğa harikası plajına borçlu. Sığ ve sıcak denize açılan bu plaj, aynı zamanda konuklarına keyifli vakit geçirebilecekleri su sporları olanakları sunuyor.

Hatta Ege’nin zengin sualtı yaşamını merak eden gezginler, burada faaliyet gösteren dalış okulları sayesinde uzun süredir hayalini kurdukları keşifleri gerçekleştirebiliyor.

Konu akşam eğlenceleri olduğunda ise genç yaştakiler gece kulüplerine akın ederken otantik fırsatların peşindekiler otellerin hazırladıkları aktivitelere katılıyor.

Her ne kadar hareketli bir yer olarak lanse edilse de Karfas’ta kolaylıkla kafa dinleyebileceğiniz, sakin kaçış noktaları bulabilirsiniz.

Zaten adanın bu kesiminde bulunan oteller, bu konuda misafirlerine fazlasıyla yardımcı oluyor. Zira tesislerin büyük bölümü, konuklarının rahatlamalarına imkân tanıyacak lüks olanaklara bünyelerinde yer veriyor.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•3★ Melia Sol Art Studios: Booking.com puanı 9,7. Kumsala sadece 200 metre uzaklıkta, rengârenk çiçeklerle bezenmiş bahçelerin ortasında yer alan otel, Ege Denizi manzaralı odalara sahip. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Erytha Hotel & Resort: Booking.com puanı 8,3. Karfas Plajı’nda özel alana sahip otel, hizmet çeşitliliği ile göz dolduruyor. Ayrıca konuklarına Ege Denizi’nin enfes manzarasına hâkim odalar sunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Aegean Dream Hotel: Booking.com puanı 8,0. Koydaki ana plaj ile arasında yalnızca 200 metre bulunan tesis, Ege Denizi manzarasına sahip mutfaklı daireleri ile gezginlerin ilgisini çekiyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•4★ Sea View Resorts & Spa: Booking.com puanı 8,6. Plaja 100 metre mesafedeki otelde, yemeklerinizi dilerseniz odanızda kendiniz hazırlayabilir ya da deniz manzaralı restoranı tercih edebilirsiniz. Rahatlamak içinse spa bölümündeki olanakları değerlendirebilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4. Pyrgi

Pyrgi otelleri Sakız Adası’nda nerede kalınır

Eskiden Sakız Adası’nda mimari açıdan göz alıcı güzellikte çok sayıda yapı bulunuyormuş. Ancak 1881 yılında meydana gelen deprem sırasında birçok yerleşim bölgesi ağır hasar almış.

Başta Pyrgi olmak üzere bazı bölgeler ise bu felaketi zarar görmeden atlatmış. Bu sayede de yerleşime özgünlük katan ilginç desenli evler, varlıklarını günümüze taşımayı başarmış.

Pyrgi’yi dış duvarları geometrik desenlerle kaplı evlerinin oluşturduğu olağanüstü ambiyansı deneyimlemeyi isteyebileceğiniz düşüncesiyle “Sakız Adası’nda nerede kalınır?” rehberine ekledim.

Bu evler, adadaki birçok yerleşimdekine benzer şekilde yan yana inşa edilmiş. Böylece hem sakız ağaçlarının ekiminin yapılacağı arazinin daha verimli kullanımı hem de korsan ve Osmanlı ordusunun saldırılarının kolayca bertaraf edilmesi amaçlanmış.

Pirgi’de konaklamayı tercih ederseniz ayrıca Agioi Apostoli ve Taxiarchis kiliselerini de ziyaret programınıza dâhil etmenizi öneririm.

“Boyalı köy” lakabıyla da anılan Pyrgi’de özgün mimariye ek olarak huzur dolu bir atmosfer sizleri bekliyor. Ayrıca köyün ana meydanında yerel ürünlerin satıldığı dükkânlar ile tavernalar bulunuyor. Üstelik bu mekânlardaki samimi ortam, köyün farklı yerlerindeki konuk evlerinde de aynen devam ediyor.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•Mastiha House: Booking.com puanı 9,4. Geleneksel mimarisinin de etkisiyle sıcak bir atmosfere sahip olan konuk evi, tavernaların ve alışveriş seçeneklerinin bulunduğu ana meydana 2 dakikalık yürüme mesafesinde hizmet veriyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•Xista Manor House: Booking.com puanı 9,9. Pyrgi’deki tatil günlerinizi yerel halktan biriymiş gibi geçirmek niyetindeyseniz, samimi atmosferi ile beğeni toplayan bu tesiste konaklamayı düşünebilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•Traditional Guest House Chrisyis: Booking.com puanı 9,9. Mastik Müzesi ile arasında 2,5 kilometrelik mesafe bulunan konuk evi, geleneksel mimariye ve ev konforunu aratmayan rahat atmosfere sahip. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5. Mesta

Mesta otelleri Sakız Adası’nda konaklama

Eğer şimdiye kadar sizlere önerdiğim bölgelerde hem fiyat hem de hizmet çeşitliliği açısından beklentilerinizi tam olarak karşılayan bir konaklama seçeneği bulamadıysanız “Sakız Adası’nda nerede kalınır?” araştırmanızın odağını Mesta’ya kaydırabilirsiniz.

Adanın en iyi korunmuş köy-kalelerinden biri olan yerleşim, Bizans stili mimarisi ile göz kamaştırıyor. Tabii Sakız’ın birçok yerinde olduğu gibi burada da sakin atmosfer, insana tüm dertlerini hemen unutturuyor.

Bir vadi içerisinde yer alan Mesta’yı gezerken çoğu yapıda, Taxiarchis Kilisesi’nin bazilika bölümündeki ikon gibi Sakız Adası’na özgü ağaç oyma sanatının en güzel örneklerini görebilirsiniz.

Ancak köyün sahip olduğu asıl hazineler hakkında fikir edinmek için tavernaların yolunu tutmak gerekiyor. Çünkü bu mekânlarda, yerel mutfağın en özel tarifleri ile beraber Mestousiko ve Souma’nın tadına bakma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Geleneksel yaşam tarzının izlerini sürmekten hoşlanıyorsanız, 14. ve 15. yüzyıldan kalma yapılarla dolu Mesta’da aradığınız fırsatları fazlasıyla bulabilirsiniz. Biraz hareket içinse konforlu otelinize birkaç dakika uzaklıktaki plajlara yönelebilirsiniz.

Bu bölgedeki en popüler oteller:
•Schinos Apartments: Booking.com puanı 9,3. Tesis görevlileri, konuklarını köyün girişinde sıcak bir biçimde karşılıyor. Aynı hava, geleneksel mimarinin ön planda olduğu ve konfor seviyesi yüksek odalara sahip otelde de devam ediyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•Mesta Mastic: Booking.com puanı 9,8. Geleneksel mimarinin modern dokunuşlarla zenginleştirildiği otelin bulunduğu yerden Mesta’nın güneyindeki plajlara kısa sürede ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
•Lida Mary: Booking.com puanı 9,8. Tatil günlerinize keyif katacak kafe ve tavernalara sadece 50 metre uzaklıktaki otel, zarif dokunuşlarla konforu artırılmış geleneksel tarzdaki konaklama birimlerini misafirlerine sunuyor. Rezervasyon için tıklayın.

Sakız Adası’nda Şehir İçi Ulaşım

Sakız Adası’nda nerede kalmalı, toplu taşıma araçları

Çeşme’den 30 dakikalık feribot yolculuğunun ardından ulaşacağınız Sakız Adası’nda, toplu taşımanın omurgasını belediyeye bağlı hizmet veren halk otobüsleri oluşturuyor.

Ana durakları Chios Town’da bulunan bu otobüsler, gezginlere adanın birçok popüler yerleşimine ekonomik fiyatlarla seyahat etme fırsatı sunuyor.

Yalnız böyle bir yolculuk öncesinde Chios City Bus’ın resmi web sitesine bakıp sefer saatleri konusunda bilgi almak gerekiyor. Yoksa gezi programınızda aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Daha kolay bilgi almak adına dilerseniz Google Play Store üzerinden akıllı telefonunuza mobil uygulamayı indirebilirsiniz.

Otobüslerin en önemli alternatifi olarak ise taksiler ve özel transfer hizmeti veren firmalar öne çıkıyor. Ancak bunlar, özellikle sık kullanıldıklarında bütçeyi zorlayabiliyor. Bu nedenle araç kiralamayı tercih etmenizi öneririm.

Böylece gezilerinizi sefer saatlerine göre ayarlama ya da ulaşıma daha fazla pay ayırma zorunluluğu olmadan istediğiniz an istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Uygun fiyata araç kiralayabileceğiniz acenteler, adanın merkezinde yer alıyor. Ayrıca çoğu Sakız Adası oteli de bu konuda misafirlerine yardımcı olmaya çalışıyor.

Sakız Adası Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Sakız Adası’nda konaklama, internetten otel rezervasyonu

Ege Denizi’ndeki her tatil destinasyonu gibi Sakız Adası da en yoğun ilgiyi yaz aylarında görüyor. Hatta yılın bu döneminde Türkiye’den birçok gezgin, keyif dolu birkaç gün geçirmek adına adaya adeta akın ediyor.

Bu nedenle özellikle hafta sonlarında Sakız Adası otel fiyatları yükselişe geçiyor. Bu yükselişten etkilenmemenin yolu ise otele giriş tarihini hafta içine denk getirmekten ve erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmekten geçiyor.

Plajlarının cıvıl cıvıl olduğu, gece hayatının daha da renklendiği yaz döneminde uygun fiyatlı konaklama fırsatlarını kaçırmamak adına siz de benim gibi Sakız Adası otel araştırmanızı Booking.com üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Böylece bütçeniz doğrultusunda beklentilerinizi tam olarak karşılayacak tesisi rahatça bulabilirsiniz.

Üstelik dilerseniz ödemeyi otelde yapmayı tercih edebilir, seyahatinize engel bir durumla karşılaştığınızda iptal hakkınızdan yararlanabilirsiniz.
•Booking.com’da yer alan tüm Sakız Adası otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Sakız Adası’nda Nerede Kalınır?

Sakız Adası’nda nerede kalınır blog rehber,

Sakız Adası, güzel plajlar ve tarihi dokuya sahip köylerle bezenmiş harika bir tatil destinasyonu. Görülecek birçok yeri ve yapılabilecek çeşitli aktiviteleri bünyesinde barındıran adayı her yönüyle tanımak için beş farklı konaklama bölgesi arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Nerede konaklayacağınıza karar verirken ulaşım kolaylığını ön planda tutmayı hedefliyorsanız, kesinlikle adanın merkezine, yani Chios Town’a, odaklanmanızı öneririm.

Hareketli atmosfere sahip yerleşim, yeme-içme, alışveriş ve eğlence konularında da gezginlere farklı seçenekler sunmasıyla tanınıyor. Merkeze yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Kambos Köyü ise hareketlilik yerine sakinliği benimseyenlerin ilk tercihi oluyor.

Gündüz saatlerinde doyasıya deniz keyif yapabileceğiniz, akşamsa adanın kendine özgü gece hayatını tanımanızı sağlayacak bir bölge arayışına girdiğinizde hemen Karfas otellerini incelemeye başlayabilirsiniz.

Adanın bir diğer popüler konaklama bölgesi olan Pyrgi, özgün mimarisi ile ilgi odağı haline geliyor. Gastronomik açıdan zengin Mesta’da ise Orta Çağ atmosferi yoğun biçimde hissediliyor.

Çoğu tatil destinasyonunun aksine Sakız Adası’ndaki popüler konaklama bölgeleri, birbirinden çok da farklı değil. Adada ekonomik fiyatlı konaklama seçeneklerinin başında 3★ Frourio Apartments ve Melia Sol Art Studios geliyor.

4★ Mastixi, Archontiko Riziko ve Sea View Resorts & Spa hizmet kaliteleri ile beklentileri fazlasıyla karşılayan tesisler olarak göz çarpıyor.

“Sakız Adası’nda nerede kalınır?” araştırmasında ev sıcaklığına sahip tesisleri bulmayı hedefleyenlerin karşısına ise Mastiha House, Lida Mary, Schinos Apartments gibi oldukça iyi seçenekler çıkıyor.