Demre Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 14 Yer!

Demre gezilecek yerler

Demre gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Demre, başka bir deyişle Kale, hatta antik çağlardaki adıyla Myra, Antalya’ya bağlı 25 bin nüfuslu şirin bir belde. Aslında Türkiye’nin Güney Sahilleri’nde tatil yapmış hemen herkesin adını duyduğu, çoğumuzun da ziyaret ettiği, belki içinden geçtiği bir yer. Ancak bu kasabanın ne kadar zengin bir tarihi esere, kalıntılara, ıssız ve muhteşem güzellikte koylara ve berrak bir denize sahip olduğunu kaçımız gördük?

Demre Gezilecek Yerler Listesi

Demre gezilecek yerler yazısında sizlere bu kasaba ve yakın çevresindeki, başta tarihi kalıntılar olmak üzere görülmeye değer tüm yerlerini kısaca tanıtıp, fırsat bulduğunuz an “gidin, görün” demek istiyorum. Sıralamayı ise Demre Merkez’den başlayıp uzaklaşacak şekilde yaptım.

1. Myra Antik Kenti

Demre gezilecek yerler myra antik kenti

Varlığı M.Ö 5.YY’a kadar giden Myra Antik Kenti hem Likya hem de Roma Dönemleri’nde önemli bir yere sahipti. Demre Merkez İlçesi’nde yer alan antik kent,kaya mezarları ve antik tiyatrosu ile ünlü.

Yazının bu kısmında genel bir bilgi de vereyim. Likya Medeniyetleri antik çağlarda benzeri görülmeyen ve bugünün demokrasisine de öncülük eden bir şekilde, birliğe üye devletlerin çoğulcu anlayışla oy hakkına sahip olduğu bir demokratik yönetim modeliyle tanınıyor.

Demre gezilecek yerler myra

Başka bir deyişle, birliğe ait her devletin nüfus ve ekonomik gücüne bağlı olarak 1, 2 veya 3 oy hakkı bulunuyor.

Myra da Likya Medeniyetleri arasında 3 oy hakkına sahip olan en önemli 6 kentten biri. Dolayısıyla hem antik çağlarda, hem de bugün çok önemli bir şehir.

2. Nicholas (Noel Baba) Kilisesi

Noel Baba Kilisesi demre antalya

Demre Merkez’de, Myra Antik Kenti’nden 5 dakika uzaklıkta bulunan, tüm dünyada Noel Baba olarak benimsenen Aziz Nikolas’ın mezarının da bulunduğu St. Nicholas Kilisesi Ortodox Hristiyanlar için aynı zamanda bir hac destinasyonu.

Yapımına Bizans Dönemi’nde (M.S 5. YY) başlanan kilisenin tamamlanması geçirilen depremlerle 11. YY’a kadar sürmüş.

Kimsesizlerin ve yoksulların koruyucusu olduğuna inanılan Aziz Nikolas’a adanmış iki bine yakın kilise olmasına rağmen doğduğu yer olan Demre’deki kilise bunların arasında en önemlisi ve ilkidir. Ancak Demre gezilecek yerler listesinin bu tek kilisesindeki mezarda bulunan Aziz Nikolas’ın kemiklerinin bir çoğunun İtalya’ya kaçırılmış olduğunu, bir kısmının ise Antalya Müzesi’nde sergilendiğini belirtmekte de fayda var.

3. Andriake Antik Kenti ve Likya Medeniyetleri Müzesi

andriake kilise kalıntıları demre

Myra Kenti ile birlikte değerlendirilebilecek olan Andriake de Likya Medeniyetleri arasından en önemli liman kentlerinden biriydi.

Demre’ye 6 kilometre mesafede bir sahil kenti olan Andriake’ye ait kalıntıların bir çoğu Likya Medeniyetleri Müzesi altında bir arada sergileniyor. Tabii müze dışında da görebileceğiniz kalıntılar var çünkü bu bölgede nereye baksanız bir mezar, lahit veya sur kalıntısı görebilirsiniz.

Ayrıca Andriake Antik Kenti’nde denizin üzerinden turuncu ve pembenin tüm tonlarında batan güneş de doğal bir görsel şölen. Burada gün batımını mutlaka izlemelisiniz.

likya medeniyetleri müzesi demre

Müze içerisinde 2 kilise (aslında Andriake’de toplam 6), 1 hamam (Andriake’de toplam 2), agora, Anadolu’daki en eski sinagog, tahıl ambarı (Granarium) ve bir adet sarnıç (cistern) da yer alıyor.

Özellikle sinagog ve granarium hem tarihi önemi, hem de çok iyi korunmuş olması sebebiyle müzede mutlaka görmeniz gereken kalıntıların başında yer alıyor. Sarnıç ise İstanbul’daki Yerebatan Sarnıcı’na kıyasla daha küçük ancak en az onun kadar etkileyici.

Granarium bugün çatısı dışında sapasağlam ayaktadır ve etkileyici bir restorasyon sonrasında ana müze binası olarak ziyaretçilere açılmıştır.

Müzeyle ilgili söyleyebileceğim bir başka önemli şey ise; müze sınırları içerisindeki kalıntılar dışında, ana müze binasında (Granarium) sadece Andriake değil, tüm Likya Medeniyetleri’ne ait eserler ve bilgilendirici materyaller bulunuyor..

4. Andriake Kuş Cenneti

demre andriake kuş cenneti

Demre gezilecek yerler listesindeki en ilginç duraklardan biri de Çayağzı Limanı Yolu ile Likya Medeniyetleri Müzesi arasında kalan sulak alanda 149 farklı türde kuşa ev sahipliği yapan Kuş Cenneti.

Demre’den sadece 4-5 kilometre mesafedeki Kuş Cenneti’nde görebileceğiniz türler arasında karabatak, meke, yaban ördeği yer alıyor ve her yıl yerli ve yabancı pek çok kuş gözlemcisi tarafından ziyaret ediliyor.

5. Çayağzı Plajı ve Caretta Caretta Gözlemi

Demre gezilecek yerler Caretta Caretta

Caretta Caretta denilince akla sadece Batı Akdeniz sahilleri gelmemeli. Zengin Caretta Caretta popülasyonuyla Çayağzı Plajı da özellikle Haziran ve Temmuz aylarında sahile yumurta bırakan bu dev ama sevimli kaplumbağaları görmek isteyenlerle doluyor.

Şanslıysanız daha erken haftalarda da denizde yüzerken Caretta Caretta’larla karşılaşabilirsiniz.

6. Soura (Sura) Antik Kenti

Demre görülecek yerler Soura sura Antik Kenti

Likya Medeniyetleri arasında 2 oy hakkına sahip olan Soura kenti de Demre’ye 6 kilometre mesafedeki Sura Köyü’nde yer alıyor.

Antik dönemde federasyonun “kehanet” merkezi de olan Soura Antik Kenti’nde Apollon Tapınağı kalıntıları, akropol, lahitler ve kaya mezarlarını görebilirsiniz. Hatta Soura’da bulunan üstü lahit olan anıtsal mezar Likya’daki en büyük lahit olarak biliniyor.

7. Hoyran (Sorouda) Nekropolü

hoyran demre

Dağlık bir arazide bulunan Hoyran Köyü Demre’ye 15 dakika mesafede. Toplu ulaşım olmadığından kendi aracınızla gidebilirsiniz.

Burayı Demre gezilecek yerler listesine almamın sebebi ise sadece sahip olduğu antik kalıntılar ve mezarlar değil aynı zamanda nekropolü geçtikten sonra çok kısa bir tırmanışla ulaşabileceğiniz seyir terası.

Tabii “seyir terası” adında bir yer yok, o ismi ben verdim. Bahsettiğim yamaçtan (ki birkaç saat dinlenebileceğiniz bir düzlük aynı zamanda) tüm Kekova Bölgesi’ni tepeden görebilirsiniz ve bu kelimelerle tarif edilemeyecek kadar güzel bir manzara.

hoyran antalya

Kaya, ev veya lahit tipi her türlü Likya mezarını da görebileceğiniz Hoyran, Likya Kentleri arasındaki küçük ama en etkileyici kentlerden birisi.

8. Trysa Antik Kenti ve Heroon Anıtı

Demre’de gezilecek yerler Trysa Antik Kenti

Trysa da Kaş-Demre Yolu üzerinde Demre’ye 15 dakikalık sürüş mesafesinde ve yine bir tepeye kurulmuş bir başka antik kent. Kendi aracınızla veya otobüsle seyahat ettikten sonra yaklaşık 15 dakikalık bir tırmanışla ulaşabileceğiniz kısmen teraslı olan kente dair kalıntılar diğer antik kentlere göre daha azdır.

Burada görebileceğiniz eserler arasında kent surları, Heroon Anıtı’nın duvarları, tapınak kalıntıları ve lahitler yer alıyor. Maalesef Heroon bugün Viyana Sanat Müzesi’nde sergileniyor.

9. Simena Antik Kenti (Kaleköy)

demre tatili Simena Antik Kenti Kaleköy

Bugün Kaleköy adıyla şirin bir turizm kasabası olarak bilinen Simena geçmişi M.Ö 4. YY’a kadar uzanan küçük bir Likya Kenti.

Simena’ya karayolu ile ulaşım yok denilebilir. Kaleüçağız Köy Yolu’ndan devam edilerek Kaleköy mevkiinde denize doğru 10 dakika yürümeyle, veya tekneyle ulaşılabilen Simena sahip olduğu kale ve lahit mezarlarıyla tanınıyor.

Kale’ye çıkarken yol üzerinde bulunan çok küçük bir tiyatro ve kilise de burada görülebilecek kalıntılardan. Kentin büyük bir kısmının sular altında kaldığını da belirtmekte fayda var.

Demre gezilecek yerler listesinin de önemli bir maddesi olan Simena günümüzde Kekova Tekne Turları’nın da çok önemli bir durağı.

Burada yaklaşık 1 saat mola veren teknelerden inen turist ve gezginler kentin sokaklarını dolduruyor, tezgahlardan hediyelik eşyalar alıyor ve birer çay, kahve içerek muhteşem bir manzarayı seyrediyor.

Öte yandan bence birkaç gün şehirden kaçmak ve miskin miskin zaman geçirmek için ideal bir yer.

10. Üçağız Antik Kenti (Theimussa)

üçağız antik kenti Theimussa demre

Likya Dönemi’nde çok önemli bir liman kenti olan Üçağız Demre’den arabayla 30-40 dakikalık mesafededir. Bugün Üçağız Köyü olan antik kentte bir nekropol, hamam ve kilise kalıntıları bulunmaktadır.

Demre gezilecek yerler listesinin de önemli bir durağı olan Üçağız’ın konum olarak Simena, Dolichiste (Kekova) ve Aperlai kentleri arasında olmasından dolayı bu üç antik kente de kısa sürede ulaşarak hepsini gezebilirsiniz.

(Kekova/Dolichiste batık kentine sadece tekne ile ulaşılabiliyor ancak teknelerin durması ve bu bölgede yüzmek yasak).

11. Kyaenai Antik Kenti

kyaenai demre

Demre’ye 22 kilometre mesafedeki Yavu Köyü’nde yer alan Kyaenai Antik Kenti de Orta Likya’nın en önemli dağ kentlerinden biri.

“Çınlayan Kayalar” anlamına gelen Kyaenai Antik Kenti’nde bir kısmı yıkılmış bir tiyatro, nekropol ve akropol görülmeye değer kalıntılar arasındadır. Ayrıca Kyaenai tüm bölgede en çok lahdin bulunduğu kenttir aynı zamanda.

12. Arykanda Antik Kenti

arykanda demre

Likya’nın yamaç kentlerinden biri olan küçük bir yerleşim birimi Arykanda günümüzde Finike’ye bağlı Arif Köyü’nde yer alıyor. Orta ve Doğu Likya’yı birbirine bağlayan yol üzerinde yer alması sebebiyle önemli bir şehir olan Arykanda’ya Demre’den araçla 1 saatte ulaşabilirsiniz.

Akropol, gözetleme kulesi, agora, Helios Tapınağı, Meclis Binası (Odeon), anıt mezarlar ve hamam Arykanda Antik Kenti’nde görebileceğiniz kalıntılardan bazıları.

13. Kekova Tekne Turları

kekova tekne turu Demre gezilecek yerler

Kaş’ta tatil yapanlar Kekova Tekne Turlarını bilir. Bu turların bir benzeri ve Kekova’ya çok daha kısa sürede ulaşılanı da Demre – Çayağzı Limanı’ndan hareket eden teknelerle yapılıyor.

kekova batik kent

Hem Batık Kent’in kalıntılarını seyredip hem de Tersane Koyu, Burç Koyu, Gökkaya Koyu gibi berrak sularda yüzerek serinleyebileceğiniz bu tekne turları Demre gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

14. Kano ile Kekova

Demre gezilecek yerler Kekova

Aslında bu gezilecek bir yer değil. Ancak ben Demre’de kalırken 4 günlük Kekova kano turu yapan arkadaşlarımdan ilham alarak Demre gezilecek yerler listesine eklemek istediğim bir madde.

Biraz daha maceralı tatil sevenler için önerebileceğim kano turu ile Demre’den yola çıkıp, kürek çekme performansınıza bağlı olarak, 2 veya 3 günde Kaş’a ulaşabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken temel ihtiyaçlarınızı ve uyku tulumunuzu alıp yola çıkmak. Kano seyahatinin tadını çıkarmak isteyenler süreyi biraz daha uzun tutup, her gün daha az kürek çekerek farklı ıssız koylarda kamp atabilir.

Bu arada Demre seyahatinizde Antalya‘ya da gidecekseniz Antalya hakkındaki bilgileri Antalya gezilecek yerler ve Antalya’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.