Selanik Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

selanik gezilecek yerler listesi

Selanik gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Selanik, küçük yerleşimlere özgü samimi ortamı ve cazibeyi, gezginlerin büyük kentlerde görmeye alışkın oldukları kozmopolit kültür ile bünyesinde gayet başarılı bir biçimde harmanlıyor.

Kelimenin tam anlamıyla gerçek bir Yunanistan deneyimi yaşamak isteyenler için adeta biçilmiş kaftan olan kent, Roma ve Osmanlı’nın da aralarında bulunduğu birçok köklü medeniyetten izler taşıyor. Tatiliniz boyunca sizin için deneyimlerim ışığında hazırladığım Selanik gezilecek yerler listesine bağlı kalırsanız, şehrin bahsettiğim tüm bu yönlerini deneyimleyebilirsiniz.

Nerede kalınır? Aristoteles Meydanı, Ladadika & Sahil, Ano Poli ve Navarino Meydanı çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Selanik’te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyesi: Selanik şehir merkezinde yer alan diğer popüler otellerden bazıları: 3★ Plaza Hotel, 4★ Monogram, 5★ Makedonia Palace.

Selanik Gezilecek Yerler Listesi

selanik gezilecek yerler harita konumları, selanik haritası
Selanik gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Selanik’te gezip görülmesi gereken yerler:
1.Beyaz Kule
2.Arch of Galerius and Rotunda
3.Aristoteles Meydanı
4.Atatürk Evi Müzesi
5.Selanik Arkeoloji Müzesi
6.Hagia Sophia, Church of Saint Sophia
7.Bizans Kültürü Müzesi
8.Agios Dimitrios Church, Hagios Demetrios
9.Ano Poli
10.Ladadika
11.Heptapyrgion
12.Selanik Şemsiyeleri
13.Modiano Market
14.Roman Forum
15.Vlatadon Monastery
16.Kapani Çarşısı
17.Tsimiski Caddesi
18.Bey Hamamı
19.Kamara Meydanı
20.OTE Tower

1. White Tower of Thessaloniki (Beyaz Kule)

Beyaz Kule selanik gezi notları

Selanik gezilecek yerler listenizin ilk sırasına Beyaz Kule’yi yazarak kentin geçmişi hakkında değerli bilgiler edinme imkânına kavuşabilirsiniz.

Kentin en önemli simgelerinden sayılan zarif kulenin, 15. veya 16. yüzyılın ortalarına doğru Osmanlılar tarafından inşa edildiği düşünülüyor.

Askeri yapı, denizden gelebilecek saldırılara karşı savunma amaçlı inşa edilmiş. Ancak daha çok hapishane olarak kullanılmış. Hatta yapı, o dönemlerde Kırmızı Kule başta olmak üzere birçok değişik isimle anılmış.

Yaklaşık 34 metre yüksekliğe sahip Beyaz Kule, Yunanistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından arkeolojik eserlerin saklanması, hava savunması, meteorolojik gözlem gibi amaçlar doğrultusunda kullanılmış.

1983 yılından itibaren ise yapının beş katlı yapının her bir katında farklı temalara sahip koleksiyonlar sergilenmeye başlanmış. Bu koleksiyonları inceledikten sonra altıncı kata çıkarsanız yerel lezzetlerin tadına bakma fırsatı yakalayabilirsiniz. Balkona çıktığınızda ise enfes manzarayı seyredebilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00
•Giriş Ücreti: €6
•Web Sitesi

2. Arch of Galerius and Rotunda

Arch of Galerius and Rotunda Selanik’te görülmesi gereken yerler

Egnatia Caddesi’nden kent merkezine doğru yürürken karşınıza çıkacak Galerius Kemeri ve Rotunda, kentte Roma döneminden kalma en değerli antik yapılar olarak gösteriliyor.

Kemerin Persler’e karşı kazanılan zaferi onurlandırmak adına 297 yılı civarında inşa edildiği düşünülüyor. Bir zamanlar kentin ana kapısına görkem katan antik yapıdan günümüzde geriye sadece savaşı betimleyen kabartmalarla dolu iki ayak kalmış.

Kemerin kuzeyinde yer alan Rotunda ise 4. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. Yapı, aslında İmparator Galerius’un ebedi istirahatgahı olarak tasarlanmış. Ancak İmparator Theodosius zamanında kiliseye dönüştürülmüş ve Aziz George’a adanmış.

Rotunda, kentin Osmanlı hâkimiyetine geçtiği dönemde yan tarafına bir minare dikilerek cami haline getirilmiş. Asırlara meydan okuyarak ayakta kalan kudretli yapı, şimdilerde ise Heykel Müzesi olarak kullanılıyor.
•Adres: Pl. Agiou Georgiou Rotonta 5, Thessaloniki 546 35
•Ziyaret Saatleri: 08.00-21.30
•Giriş Ücreti: €2

3. Aristoteles Meydanı

Aristotelous Meydanı Selanik’te görülmesi gereken yerler

Kentteki en popüler konaklama bölgelerinin başına gelen Aristotelous Square, sosyal ve kültürel hayatın merkezi kabul ediliyor. Hatta zaman zaman önemli siyasi olaylara da sahne oluyor.

Sahil kesiminde yer alan meydan, bu yönleriyle kentin en canlı noktaları arasında yer alıyor. Dolayısıyla çevresindeki mekânlara oturup deniz manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içmek insana ayrı bir keyif veriyor.

Kentin kalburüstü alışveriş mekânlarından bazılarına ev sahipliği yapan Aristoteles Meydanı, 1917’de kenti kasıp kavuran yangın felaketinden yalnızca bir sene sonra Fransız mimar Ernest Hebrard’ın tasarımlarına bağlı kalınarak baştan yaratılmış.

Restorasyon sonrası modern bir görünüme kavuşan meydandaki Electra Palace ve tiyatro binası gibi görkemli yapılar ise 20. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş.

4. Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi selanik gezi rehberi

1953 yılında ziyarete açılan Atatürk Evi Müzesi, Selanik’in Eski Kent bölgesinin merkezinde yer alıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında doğduğu ev, tarihi ve kültürel değeri sayesinde yıl boyunca çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

1937’de Selanik Belediyesi tarafından Atatürk’e hediye edilen iki katlı zarif yapı, geleneksel mimarinin en güzel örnekleri arasında gösteriliyor.

Rodoslu Müderris Hacı Mehmet Vakfı tarafından 1870 yılında inşa ettirilen müze-evde Atatürk’ün hayatı hakkında bilgiler içeren değerli kaynaklar sergileniyor.

Bu kaynaklara ek olarak Atatürk’ün bazı kişisel eşyaları ile doğduğu dönemde evde kullanılmakta olan mobilyalar da büyük özenle korunuyor. Atatürk Evi’nin iç kısmını gezdikten sonra bahçesine geçecek olursanız Ali Rıza Efendi’nin diktiği nar ağacını görebilirsiniz.
•Adres: Apostolou Pavlou 17, Thessaloniki 546 34
•Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00

5. Selanik Arkeoloji Müzesi

selanik gezilecek yerler Arkeoloji Müzesi

Kentin de dâhil olduğu Makedonya bölgesinin ihtişamlı tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Arkeoloji Müzesi’ni Selanik gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

1962 yılında kurulan müze, Patroklos Karantinos tarafından tasarlanmış ve Yunan modern mimarisinin en önemli örnekleri arasında sayılan gayet şık bir binada faaliyet gösteriyor.

Binanın iki katında tarih tutkunlarına sunulan eserler, Makedonya’nın özellikle tarih öncesi, Helenistik ve Roma dönemlerine ışık tutuyor.

Selanik Arkeoloji Müzesi’nin bodrum katında, Haldikini’nin kuzeyinde yer alan Petralona Mağarası’nda keşfedilen buluntular ile Neolitik ve Bronz çağlara tarihlenen çeşitli eşyalar sergileniyor.

Kronolojik sıraya bağlı kalmak ve bölgenin gelişimini daha rahat kavrayabilmek adına ben önceliği bu kata vermiştim. Sonra da giriş kata geçip görkemli anıtlardan oluşan son derece değerli koleksiyonu ve bir Roma evinin bire bir boyutlu zemin planını incelemiştim.

Müzenin bu bölümünde sergilenen tarihi eserler arasında Yunanistan’da günümüze ulaşmış en eski yazılı kaynak niteliğindeki Derveni Papirüsü de bulunuyor.
•Adres: Manoli Andronikou 6, Thessaloniki 546 21
•Ziyaret Saatleri: 09.00-16.00
•Giriş Ücreti: €4
•Web Sitesi

6. Hagia Sophia, Church of Saint Sophia

Hagia Sophia Selanik’te görülmesi gereken yerler

Hermes Caddesi’nin doğu ucuna doğru yürürseniz kentteki en önemli dini yapılardan biri olan Aya Sofya Kilisesi’ni ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.

Bizans mimarisinin zenginliğini günümüze taşıyan kilisenin kökenleri 3. yüzyıla kadar uzanıyor. İstanbul’daki çok daha görkemli adaşı örnek alınarak tasarlanan ve 1917’deki yangın felaketini hasar almadan atlatarak günümüze ulaşan yapının inşa süreciyse 7. yüzyılda gerçekleştirilmiş.

Hagia Sophia, 10. yüzyılda eklenen mozaikler sayesinde çok daha estetik bir görünüme kavuşmuş. Yapının özellikle kubbesini süsleyen çalışmaya odaklanırsanız ustalık kokan detayları kolayca fark edebilirsiniz.

İki asır boyunca katedral olarak kullanılan dini yapı, son büyük değişimini Osmanlı’nın kentte hâkimiyet kurması sonrasında geçirmiş. Yani yapı, bir minare eklenerek camiye dönüştürülmüş.
•Adres: Plateia Agias Sofias, Thessaloniki 546 22
•Ziyaret Saatleri: 07.00-19.30

7. Bizans Kültürü Müzesi

Museum of Byzantine Culture selanik’te gezilecek yerler

1994 yılında ziyarete açılan Bizans Kültürü Müzesi, adından da kolaylıkla anlayabileceğiniz üzere kentte imparatorluk hakkında en değerli bilgileri edinebileceğiniz yer olma özelliği taşıyor.

Selanik Belediye Binası’nın hemen yanı başında yer alan kültürel tesiste büyük çoğunluğu Bizans döneminden günümüze ulaşan 3 binden fazla nesneyi yakından inceleyebilirsiniz. Müzenin sahip olduğu değerli koleksiyon tematik bölümlere ayrıldığından kronolojik sırayla incelemek bir hayli kolay oluyor.

Museum of Byzantine Culture bünyesinde Hristiyanlık öncesi döneme dair fikir sahibi olmanızı sağlayacak koleksiyonlara yer veriliyor. Müzede ayrıca yılın belirli dönemlerinde farklı temalara bağlı kalınarak oluşturulmuş geçici sergiler de düzenleniyor.
•Adres: Leof. Stratou 2, Thessaloniki 546 40
•Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00
•Giriş Ücreti: €8
•Web Sitesi

8. Agios Dimitrios Church, Hagios Demetrios

Agios Dimitrios Church selanik gezilecek yerler

Osmanlı döneminde camiye dönüştürülerek “Kasimiye” adı verilen Hagios Demetrios, Roma Agorası’nın kuzeyinde ziyaret edilmeyi bekliyor.

Kentin ana kilisesi konumundaki dini yapı, erken Hristiyanlık döneminden kalma daha küçük boyutlu türdeşinin yerine 5. yüzyılda inşa edilmiş. Adını ise 306 yılında bu alanda Romalı askerler tarafından idam edilen ve sonradan kentin koruyucu azizi mertebesine yükseltilen din adamından alıyor.

Aya Dimitri Kilisesi, asırlar boyunca Bizans İmparatorluğu’nun dört bir yanından insanların akın ettiği önemli bir hac yeri konumundaymış.

Şimdilerde ise gezginler, iç kısmını süsleyen ve bazıları için “Selanik’in en iyileri” yakıştırması yapılan mozaikleri görmek için kiliseyi ziyaret ediyor. Tabii bu ziyaret sırasında bazı dikkatli ziyaretçiler, dini yapının komşusu Roma hamamı kalıntılarına göz atmayı da ihmal etmiyor.
•Adres: Agiou Dimitriou, Thessaloniki 546 33
•Ziyaret Saatleri: 06.00-22.00
•Web Sitesi

9. Ano Poli

Ano Poli selanik turu

Kentin tarihsel birikiminin ne kadar zengin olduğunu anlamak için Ano Poli’ye mutlaka gezi programında yer vermek gerekiyor. Çünkü bir zamanlar ihtişamlı surlarla çevrilerek koruma altına alınmış bu yerleşim bölgesinin hangi kısmına gitseniz, kentin farklı dönemini yansıtan bir tarih hazinesi ile karşılaşabilirsiniz.

Tabii bunun için öncelikle aşağı kenti iç şehre bağlayan Odós Olympíados’u aşmanız gerekiyor.

Selanik’in tüm noktalarına hâkim bir tepenin üst kısımlarına kurulu Ano Poli’de ilk göze çarpan yapı, Heptapyrgion ya da Osmanlı dönemindeki ismiyle Yedi Kule oluyor. Askeri yapı dışında bölgede yoğun ilgi gören çok sayıda dini yapı bulunuyor. Ancak Türkiye’den Selanik’e giden gezginler için kentin bu kesiminde ziyaret edilecek en önemli mekân olarak Atatürk Evi Müzesi ön plana çıkıyor.

Yoğun ziyaretlerle geçen bir günün ardından keyifli zaman geçirmek adına geleneksel tarzdaki tavernalardan birine oturabilirsiniz. Hatta tarihle iç içe olmayı gerçekten seviyorsanız bu bölgede konaklamayı bile düşünebilirsiniz.

10. Ladadika

selanik gezilecek yerler Ladadika

Selanik gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz bir diğer yerleşim bölgesi olan Ladadika, tıpkı Ano Poli gibi buram buram tarih kokuyor. Semtin geçmişi, çok da gerilere gitmiyor.

Limana oldukça yakın konumdaki yerleşimde 1917’deki yangına kadar ticari faaliyetler ön plandaymış. Ancak yangının ardından bir zamanların petrol ve yan ürünlerinin alım-satımının yapıldığı bu güzel yer, adeta kaderine terk edilmiş. Zaman geçtikçe durum çok daha kötü bir hal almış ve Ladadika son derece güvensiz bir bölge olarak anılmaya başlanmış.

Günümüzde ise Ladadika, geçirdiği dönüşüm sayesinde kentin gece hayatı bakımından en hareketli bölgeleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Bu yönü sayesinde eğlence tutkunlarını kendisine çeken semt, aynı zamanda müzeleri aracılığıyla kentin kültürü ve tarihi hakkında da konuklarına paha biçilemez bilgiler aktarıyor.

Başta Beyaz Kule olmak üzere Sinema, Fotoğraf ve Makedonya Mücadele müzelerinde kentin farklı yönlerine ışık tutan koleksiyonlara yer veriliyor.

11. Heptapyrgion

selanik gezi rehberi Heptapyrgion

Akropolün kuzeydoğu köşesindeki Heptapyrgion, hem Bizans hem de Osmanlı döneminde kentin güvenliğini sağlamak için kullanılmış.

Hatta 100 yıl boyunca suçlular hapis cezalarını çekmeleri için buradaki zindanlara kapatılmış. Yapının kuzey tarafındaki iki kulenin 4. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildikleri düşünülüyor. Güney tarafındaki kuleler için yapımlarının 12. yüzyılda gerçekleştirildiğine dair güçlü bir inanış mevcut.

Osmanlı dönemindeki adıyla Yedi Kule, Ano Poli’yi anlatırken de bahsettiğim gibi kente hâkim konumdaki tepenin zirvesinde yer alıyor.

Dolayısıyla buraya çıkma zahmetine katlanan gezginler, kentin ve limanın enfes manzarasını seyretme ayrıcalığına kavuşuyor. Bu arada hemen söyleyeyim; yapının adını yerel sanatçıların söyledikleri rebetikalarda da sıklıkla duyabilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 08.00-17.45

12. Zongolopoulos Şemsiyeleri (Selanik Şemsiyeleri)

selanik gezilecek yerler Zongolopoulos şemsiyeleri

Selanik, gerek havası gerekse de kültürü ile İzmir’e benzetiliyor. Bu yönlerine ek olarak kentin kordon boyu, görünüm itibariyle Pasaport ile Alsancak Limanı arasındaki sahil kesiminin eski halini anımsatıyor.

Üstelik Selanik’in kordon boyundan gün batımı manzarasını izlemek de tıpkı İzmir’deki gibi harika bir deneyim. Tabii konu manzara izlemek olunca sahilde ilk olarak akla Zongolopoulos Şemsiyeleri’nin bulunduğu seyir terası geliyor.

Selanik’in kordon boyuna ayrı bir hava katan Şemsiyeler, adından da anlayabileceğiniz üzere Yunan heykeltıraş George Zongolopoulos’un imzasını taşıyor.

Zongolopoulos, eserini ilk kez 1995 yılında sanatseverlerin beğenisine sunmuş. İlk defa sergilenmesinin üzerinden geçen iki yılın ardından büyük ustanın “Selanik’in Şemsiyeleri” adını verdiği çalışması sahildeki şimdiki yerine yerleştirilmiş. Eser, o günden beri sahilde çekilen fotoğraflara fon oluyor.

13. Modiano Market

Modiano Market selanik gezilecek yerler

Eğer konaklama için Aristoteles Meydanı çevresindeki otelleri tercih ederseniz, çevredeki sokakları dolaşırken kentin en büyük üç pazarını ziyaret etme imkânı yakalayabilirsiniz.

Bunlar arasında en yoğun ilgiyi çeken ise canlı atmosferi ve çarpıcı mimarisi ile öne çıkan Modiano Market oluyor. 1917’deki yangında küle dönüşen Yahudi mahallesi Kali’nin bir zamanlar bulunduğu alan üzerinde yükselen pazar, adını tasarımcısı olan Eli Modiano’dan alıyor.

1930 yılında açılan Modiano Pazarı, ağırlıklı olarak balıkçı ve kasap tezgâhlarına ev sahipliği yapıyor. Üzeri cam kubbe ile kapatılmış pazar alanında ayrıca hem yerel lezzetlerin tadına bakma hem de keyifli vakit geçirme imkânı bulacağınız birkaç taverna bulunuyor.

Yalnız pazar, şu günlerde yenileme çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalı tutuluyor. Yeniden açılışının ise 2020 yılı içerisinde gerçekleştirileceği söyleniyor.
•Ziyaret Saatleri: 08.30-14.30

14. Roman Forum

selanik’te gezilecek yerler Roman Forum

Antik çağda Selanik’in yönetim merkezi olan Roma Forumu, Aristoteles Meydanı’nın üst kısmındaki iki hektarlık alanı kaplıyor.

1960’lı yıllarda gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkarılan antik yerleşim alanındaki yapıların büyük bölümü, 2. yüzyılda inşa edilmiş. Sonradan yapılan araştırmalar sonucunda alandaki bazı yapılarınsa 6. yüzyıldan kalma oldukları anlaşılmış.

Dikdörtgen şeklinde ve Arnavut kaldırımı kaplı bir meydan çevresine kurulu Roma Forumu’nun üç tarafı stoa ile çevrelenmiş. Üstü kapalı bu yollar vasıtasıyla çevredeki yapılara ve alışveriş yerlerine ulaşım sağlandığı düşünülüyor.

Bunlara ek olarak antik yerleşkeyi gezerken bir zamanlar manastır, hamam olarak kullanılan yapılar ile tiyatro ve çeşme kalıntılarını görebilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 08.30-16.00
•Giriş Ücreti: €4

15. Vlatadon Monastery

Vlatadon Monastery selanik gezilecek yerler

1351 yılı civarında kurulduğu düşünülen Vlatadon Monastery, köklü tarihi ve göz alıcı güzellikteki iç süslemeleriyle Selanik gezilecek yerler listenize dâhil etmenizi önereceğim bir başka dini yapı.

Eskiden şehirde, Yukarı Kent’in kuzeydoğusunda yer alan bu manastır gibi birçokları bulunuyormuş. Ancak günümüzde sadece bu yapı işlerliğini sürdürüyor.

Manastırın varlığını korumasında ekonomik gücü kadar Osmanlı’nın da önemli katkısı olmuş. Çünkü kısa bir süre için camiye dönüştürülen dini kuruma, 1446’da yayımlanan fermanla özel haklar tanınmış.

Her yıl 6 Ağustos tarihinde dini törenlere sahne olan Vlatadon Manastırı’na gittiğinizde 14. yüzyılın ikinci yarısından kalma duvar resimlerini incelemeye öncelik verebilirsiniz. Sonrasında ise 12. ve 19. yüzyıllar arasında yapılmış ikonalara göz atabilirsiniz.
•Adres: Eptapirgiou 64, Thessaloniki 546 34
•Ziyaret Saatleri: 07.30-20.00
•Web Sitesi

16. Kapani Çarşısı

selanik gezilecek yerler Kapani

Eğer kentin gastronomik alandaki zenginliklerini keşfetmenin peşindeyseniz Modiano’ya yakın konumdaki Kapani Çarşısı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Selanik’in geleneksel yapısını korumayı başarmış üç büyük pazarından biri olan Kapani’nin geçmişi Bizans devrine kadar uzanıyor.

Çarşının mimari bakımdan dokusu pek fazla bozulmadığından baharatlar, çiftlik ürünleri, meyve-sebze dolu tezgâhların oluşturduğu rengârenk görüntü ziyaretçileri adeta zamanda yolculuğa çıkartıyor.

Modiano ile karşılaştırıldığında Kapani Çarşısı’ndaki ürün çeşitliliğinin çok daha fazla olduğu göze çarpıyor. Hatta burada kurulan tezgâhlarda, gıda maddeleri dışında hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

Düşük fiyatlarıyla yoğun ilgi gören pazar alanını dolaşırken ayrıca lezzetleriyle damak çatlatan çeşit çeşit mezelerin tadına bakma fırsatı yakalayabilirsiniz.
•Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00

17. Tsimiski Caddesi

Tsimiski Caddesi selanik’te nereler gezilmeli

Konu Selanik’te alışveriş yapılabilecek yerler olduğunda cazip fırsatlarla dolu Tsimiski Caddesi’ni asla göz ardı etmemek gerekiyor.

Adını Bizans İmparatoru Ioannis Tzimiskis’ten alan cadde, Selanik Uluslararası Fuar Kompleksi’nin hemen önünden başlayıp kent merkezinin batısındaki Ionos Dragoumi’ye kadar uzanıyor. Konumu ve içeriği gereği, bu geniş cadde de sık sık İzmir’deki 2. Kordon’a benzetiliyor.

Tsimiski Caddesi’nin en yoğun kısmı olarak Aritoteles Meydanı ile kesiştiği bölüm öne çıkıyor. Çünkü kentin en kaliteli mağazalarından bazıları, bu bölgede faaliyet gösteriyor.

Mağazalara ek olarak dilerseniz Selanik şehir merkezindeki en büyük alışveriş merkezi konumundaki Plateia Center Mall bünyesindeki fırsatlara da göz atabilirsiniz.

18. Bey Hamamı

Bey Hamamı selanik gezi rehberi

Aritoteles Meydanı’na yakın konumdaki Panagia Halkeon’un hemen çaprazında yer alan Bey Hamamı, kentte Osmanlı mimarisinin detaylarını yansıtan en önemli mekân olarak gösteriliyor.

Selanik’teki en büyük Osmanlı hamamı, 1444 yılında II. Murad’ın emri doğrultusunda inşa edilmiş. Açıkçası yapıya dışarıdan bakıldığında, insanın içini kaderine terk edilmiş hissi kaplıyor. Ancak asırlara meydan okuyan tarihi hamam, iç kısmında halen daha Osmanlı kültürünü yansıtan önemli detaylar barındırıyor.

“Cennet Hamamları” adıyla da anılan tarihi yapının iç kısmında, çoğu türdeşinde olduğu gibi erkeklerin ve kadınların kullanımına sunulmuş iki ana bölüm bulunuyor.

Bu bölümleri gezerken duvarları süsleyen resimleri inceleyebilir, bazı yerlerde hamama estetik bir görünüm katan mermer kaplamaları görebilirsiniz.
•Adres: Plateia Dikastirion, Thessaloniki 546 31
•Ziyaret Saatleri: 08.00-15.00

19. Kamara Meydanı

Kamara meydanı selanik’te nereler gezilmeli

Selanik, sosyal açıdan gayet canlı bir şehir. Üstelik yerel halk, hayattan keyif almayı çok iyi biliyor. Bu nedenle özellikle sahil kesimindeki kafeleri ve tavernaları günün her saati dolu görebilirsiniz.

Ancak şehirdeki gündelik yaşamı yalın bir biçimde gözlemlemek istediğinizde, Kamara Meydanı’na odaklanabilirsiniz. Meydan, Galerius Kemeri’nin hemen bitişinde yer alıyor.

Çevresi uygun fiyatlı yeme-içme mekânları ile dolu olan Kamara Meydanı, yerel halkın sık tercih ettiği bir buluşma noktası. Ayrıca antik kemer ve etkileyici görünüme sahip Rotunda sayesinde fotoğraf çekmek için de ideal bir yer haline geliyor.

20. OTE Tower

selanik gezilecek yerler OTE Tower

Selanik gezilecek yerler listenizin son sırasına, Uluslararası Sergi Merkezi’nin alanı dâhilindeki OTE Tower’ı yazabilirsiniz. 76 metre uzunluğundaki kule, iletişim sinyallerinin çok daha geniş bir alanı kapsaması amacıyla 1966 yılında inşa edilmiş.

Bu amaç doğrultusunda uzun süre boyunca devletin kontrolünde olan yapı, 2005 yılında yenilenerek turistik açıdan ilgi çeken bir cazibe merkezine dönüştürülmüş.

OTE Tower, panoramik manzaralı gözlem alanı sayesinde gezginleri kendisine çekiyor. Aynı zamanda yeme-içme amaçlı kullanılan bu alanda oturup 45 dakika süren bir tam tur boyunca Selanik’in dört bir yanını gözlemleyebilirsiniz.

Hatta fuarın düzenlendiği dönemde burayı ziyaret ederseniz çeşitli etkinliklere ve sergilere katılma fırsatı bulabilirsiniz.

Selanik’te Nerede Kalınır?

selanik’te nerede kalınır şehir merkezi otel tavsiyesi monogram
4 yıldızlı Monogram Hotel, şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler tesislerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Selanik’te nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Roma’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Aristoteles Meydanı, Ladadika & Sahil, Ano Poli ve Navarino Meydanı çevresi.

Selanik’te her bütçeye göre konaklama yapabileceğiniz onlarca otel seçeneği var. Ama ben hızlıca tavsiye isteyenler için şehrin tam merkezinde yer alan 4 yıldızlı Monogram Hotel‘i tavsiye edebilirim.

Booking.com’da 1000’in üzerinde ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 8,8 gibi yüksek puan alan tesis Aristotelous Meydanı gibi şehirde gezip görülmesi gereken birçok yere kısa yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Son derece şık ve modern bir şekilde dekore edilmiş odalara sahip tesis hakkında daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Selanik gezilecek yerler yazısı boyunca Yunanistan’ın bu ufak ama sevimli şehrinde gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Eğer sizin de şu noktaları da Selanik gezilecek yerler listesine eklemelisiniz dediğiniz yer varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!